W-LAN a SAMBA

Sekcia: Konfigurácia 06.12.2006 | 23:08
Michal   Návštevník
Prosim o pomoc. Pouzivam Linux SUSE10 a W2000Pro na istom pc, a moj syn na druhom pocitaci XP. Sme spojeny LAN-om. Ked sme sa pripojili na WLAN tak nam to spraveli na Win2000. Funguje to na oboch pocitacoch. Problem je ze chcem pouzivat SUSE10 na mojom (otec) pocitaci naktory je pripojeny aj WiFi, ale si neviem poradit ako to rozbehat. SUSE10 celkom dobre robi (ndiswrapper). Nacital som ze mi nacim konfigurovat SAMBU a k tomu potrebujem pomoc. Znamena: dva pocitace, jeden SUSE10 na ktorom je rozbehany WiFi a druhy pocitac je nan spojeny LAN_om a instalovany XP- + pomozte prosim lebo mi je tazko na srdci teraz pracovat na W2000 a okrem toho to neni legalny win. Dakujem a prepacte na slovencine, som dolnozemsky slovak.
    • Re: W-LAN a SAMBA 16.10.2006 | 22:09
      WlaSaTy   Návštevník
      stalo by za to nakreslit ako ta siet vyzera, respektive ako by mala vyzerat. z popisu nie je jasne ci iba chyba jeden sietovy kabel a namiesto neho je pouzita WiFi siet alebo je cez WiFi riesene pripojenie do internetu. co sa tyka samotnej instalacie a konfiguracie sietovej sluzby Samba, tak ta je relativne jednoducha. toho sa netreba obavat :-) ovela vecsi problem by som videl v spotrebe elektrickej energie ak by mal jeden z pocitacov poskytovat internet ostatnym domacim pocitacom a samozrejme sietovej topologii.
      • Re: Re: W-LAN a SAMBA 16.10.2006 | 23:01
        michal   Návštevník
        Prepac ze je to tak nejasne. Pocitac A je pripojeny na internet skrze WiFi a on by mal byt server pocitacu B prostrednictvom LAN_u. Pocitac A ma naisnstaluvany SUSE linux a pocitac B ma naistaluvane Win XP. Prosim o malu pomoc, co napisat do smb.confu alebo ako sa to vola? O spotrebe el. energie by som mohol rozpravat, som elektrikarom. S uctou, Michal
        • Re: Re: Re: W-LAN a SAMBA 16.10.2006 | 23:19
          WlaSaTy   Návštevník
          take su tam predsa len iba dva pocitace. takze A by mal byt linux ktory bude mozno aj zdielat internet pre ten windos. otazkou je ci bude dany linux zapnuty stale aby bol pripraveny poskytovat internet tomu druhemu. ak ano, tak je vhodnejsie porozmyslat o WiFi routeri ktory ma spotrebu iba par watov oproti cca 100W pri slabsom pocitaci. ale k veci. skor ako sa rozhodneme co a jako bude poskytovane, odporucil by som prestudovat nejaky dokument na vybudovanie domacej siete. napriklad: http://www.abclinuxu.cz/clanky/show/20310 je toho vela a i ked je to v cestine, tak to dokaze naznacit co vsetko sa da s domacou sietou urobit. je pravda ze vecsina z nas postupovala dost podobne i ked malo kto z nas vyuziva vsetky aspekty sukromnej siete. a navyse jej zaklady sa daju nastavit na tom routeri, tej malej krabicke s dvoma antenkami a niekolkymi sietovymi pripojkami.
          • Re: Re: Re: Re: W-LAN a SAMBA 16.10.2006 | 23:34
            michal   Návštevník
            Pocitac A bude zapnuty stale a ma WiFi U.S.R. 5416 802.11gPCI a to je uz hotovo a ta siet funguje ked bootujem pocitac A vo win2000 ale chcel by som to mat v Linuxe. Pocitac A ma dualboot, SUSE linux a win2000. Rada by som to mal na SuSE lebo je legalny a urcite bezpecnejsi. M.
            • Re: Re: Re: Re: Re: W-LAN a SAMBA 17.10.2006 | 00:21
              WlaSaTy   Návštevník
              aha, takze tu nastava rozkol v tvrdeni. pocitac A bude zapnuty a ma nastavenu siet - v obidvoch OS alebo iba vo windows? inac vidia sa medzi sebou pocitace A a B teda, ping funguje? ak nie tak sme stale v stadiu navrhu siete. implementacia sietovych protokolov (SAMBA) je tym padom este zbytocna. mimochodom, kolko moze byt rocna spotreba za elektriku ak bude dany pocitac zapojeny? typnem si ze presiahne cenu routeru ktory odbura cca 80% roboty s nasadzovanim. ale setrenie financiami je vecou kazdeho jednotlivca i ked ekologia by mala byt becou vsetkych z nas.
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: W-LAN a SAMBA 17.10.2006 | 01:01
                michal   Návštevník
                Pocitace sa vidia medzi sebou a funguju uz 7 mesaci. Ta siet je hotova, dokoncena ale vo Windowsoch. Prajem si to tak spravit aby pocitac A (SuSE 10 bol server ako je teraz na win2k. Trapi ma to lebo som nepochopel ako nakonfigurovat Sambu to mi je tabu. Navstivel som ten cesky site a zda sa ze to dobre vysvetluju, Ked budem mat viac casu skusim to ked ma posilnujes ze sa toho netreba bat. Pocitac A je stale zapojeny aj preto lebo je pouzivany. Potrebujem ho v RTV-servise, takze on ci ttak alebo onak neprestajne robi. Nechcem to vo Window$i, ahoj!
                • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: W-LAN a SAMBA 17.10.2006 | 01:20
                  WlaSaTy   Návštevník
                  aha, tak ta elektrika ide do nakladov. sice mi nie je jasne ci ten server A uz bezi pod suse, ale nevadi. prepisanie /etc/smb.conf je dost jednoduche. lahuce priklady sa daju najst aj tu, staci vyhladat smb.conf :-)
                  • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: W-LAN a SAMBA 18.10.2006 | 23:06
                    michal   Návštevník
                    Mam to sice v Mandrive2006. Pocitac A a B su v sieti a funguju. Nie som si isty ako sa mi to podarelo. Neviem ako sherovat npr. home alebo tlaciaren. Hlavne pocitac B ma spojenie na internet cez pocitac A ktory je zapojeny na internet cez WLAN. Porad mi, prosim ako dat prava a hesla na pc B tj. mojmu synovi aby zasahovat do pocitaca A. To sa mi zda ze sa zadava v smb.conf. Elektrika ide do nakladov, servisu ktory je moj sukromny servis. Dakujem, z uctou M...
                    • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: W-LAN a SAMBA 19.10.2006 | 21:47
                      WlaSaTy   Návštevník
                      home alebo tlaciaren sa da zdielat/shareovat velmi jednoducho. ako prve potrebujeme mat nainstalovanu sambu (klient a daemon/server), mandriva to ma urcite ako balicek takze z instalaciou a zapnutim spuzby nebude problem. ale aby sme sa pohli z miesta, tak si musime upresnit nejake drobnosti. 1) je instalovana samba? rpm -q -a | grep -i smb 2) bezi samba? ps -ef | grep -i -e smb -e cifs -e samb 3) ako je samba skonfigurovana? cat /etc/smb.conf 4) aka je uroven zabezpecenia firewallu? dost vhodne by bolo otvorit zdielanie diskov a tlaciarni smerom do vnutornej siete a smerom vom zasa zavriet, clovek nikdy nevie:-) 5) co nastane na druhom stroji s win2000 po otvoreni adresara \\ip.ad.re.sa ? teda napriklad 192.168.1.1 ak je ip adresa takato ... 6) ako maju byt rieseny uzivatelia pre siet? to si nehame na neskor.
                      • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: W-LAN a SA 20.10.2006 | 01:17
                        michal   Návštevník
                        1. Samba je nainstalovana. [gustav@linux ~]$ rpm -q -a | grep -i smb libsmbclient0-3.0.20-3mdk perl-Authen-Smb-0.91-6mdk [gustav@linux ~]$ 2. Samba bezi. [gustav@linux ~]$ ps -ef | grep -i -e smb -e cifs -e samb root 5675 1 0 21:41 ? 00:00:00 smbd -D root 5685 5675 0 21:41 ? 00:00:00 smbd -D [gustav@linux ~]$ 3.ako je samba skonfigurovana? [gustav@linux ~]$ cat /etc/smb.conf cat: /etc/smb.conf: No such file or directory [gustav@linux ~]$ su Password: [root@linux gustav]# cat /etc/smb.conf cat: /etc/smb.conf: No such file or directory [root@linux gustav]# cat /etc/samba/smb.conf # This is the main Samba configuration file. You should read the # smb.conf(5) manual page in order to understand the options listed # here. Samba has a huge number of configurable options (perhaps too # many!) most of which are not shown in this example # # Any line which starts with a ; (semi-colon) or a # (hash) # is a comment and is ignored. In this example we will use a # # for commentry and a ; for parts of the config file that you # may wish to enable # # NOTE: Whenever you modify this file you should run the command "testparm" # to check that you have not made any basic syntactic errors. # #======================= Global Settings ===================================== [global] # 1. Server Naming Options: # workgroup = NT-Domain-Name or Workgroup-Name workgroup = UBUNTU # netbios name is the name you will see in "Network Neighbourhood", # but defaults to your hostname # netbios name = # server string is the equivalent of the NT Description field server string = Samba Server %v # Message command is run by samba when a "popup" message is sent to it. # The example below is for use with LinPopUp: ; message command = /usr/bin/linpopup "%f" "%m" %s; rm %s # 2. Printing Options: # CHANGES TO ENABLE PRINTING ON ALL CUPS PRINTERS IN THE NETWORK # (as cups is now used in linux-mandrake 7.2 by default) # if you want to automatically load your printer list rather # than setting them up individually then you'll need this printcap name = cups # printcap cache time, so samba will automatically load new cups printers printcap cache time = 60 # It should not be necessary to spell out the print system type unless # yours is non-standard. Currently supported print systems include: # bsd, sysv, plp, lprng, aix, hpux, qnx, cups printing = cups # Samba 2.2 supports the Windows NT-style point-and-print feature. To # use this, you need to be able to upload print drivers to the samba # server. The printer admins (or root) may install drivers onto samba. # Note that this feature uses the print$ share, so you will need to # enable it below. # Printer admins are now defined by granting the SePrintOperatorPrivilege, ie: # run: net rpc rights grant 'DOMAIN\Printer Operators' SePrintOperatorPrivilege # 3. Logging Options: # this tells Samba to use a separate log file for each machine # that connects log file = /var/log/samba/%m.log # Put a capping on the size of the log files (in Kb). max log size = 50 # Set the log (verbosity) level (0
                        • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: W-LAN 20.10.2006 | 01:43
                          michal   Návštevník
                          mozno je takto jasnejsie: [root@linux samba]# cat /etc/samba/smb.conf # This is the main Samba configuration file. You should read the # smb.conf(5) manual page in order to understand the options listed # here. Samba has a huge number of configurable options (perhaps too # many!) most of which are not shown in this example # # Any line which starts with a ; (semi-colon) or a # (hash) # is a comment and is ignored. In this example we will use a # # for commentry and a ; for parts of the config file that you # may wish to enable # # NOTE: Whenever you modify this file you should run the command "testparm" # to check that you have not made any basic syntactic errors. # #======================= Global Settings ===================================== [global] workgroup = UBUNTU server string = Samba Server %v printcap name = cups printcap cache time = 60 printing = cups log file = /var/log/samba/%m.log max log size = 50 map to guest = Bad User security = server encrypt passwords = yes socket options = TCP_NODELAY SO_SNDBUF=8192 SO_RCVBUF=8192 [Defaults] dns proxy = no restrict anonymous = no domain master = no preferred master = no max protocol = NT ldap ssl = No server signing = Auto guest account = gustav guest ok = yes password server = # 8. File Naming Options: #============================ Share Definitions ============================== [homes] comment = Home Directories browseable = no read only = no #[Profiles] [printers] comment = All Printers path = /var/spool/samba browseable = no # to allow user 'guest account' to print. guest ok = yes printable = yes create mask = 0700 # ===================================== # print command: see above for details. # ===================================== print command = lpr-cups -P %p -o raw %s -r # using client side printer drivers. use client driver = yes [print$] path = /var/lib/samba/printers write list = @adm root inherit permissions = yes # Settings suitable for Winbind: # write list = @"Domain Admins" root # force group = +@"Domain Admins" [pdf-gen] path = /var/tmp printable = Yes comment = PDF Generator (only valid users) printing = bsd #print command = /usr/share/samba/scripts/print-pdf file path win_path recipient IP & print command = /usr/share/samba/scripts/print-pdf "%s" "%H" "//%L/%u" "%m" "%I" "%J" & lpq command = /bin/true [Unnamed] force user = gustav case sensitive = no msdfs proxy = no path = /home/gustav/Documents [Wlan-acx111] case sensitive = no msdfs proxy = no path = 195.252.122.154 [root@linux samba]#
                          • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: W- 20.10.2006 | 14:05
                            m.....   Návštevník
                            dnes to uz vypada takto: # This is the main Samba configuration file. You should read the # smb.conf(5) manual page in order to understand the options listed # here. Samba has a huge number of configurable options (perhaps too # many!) most of which are not shown in this example # # Any line which starts with a ; (semi-colon) or a # (hash) # is a comment and is ignored. In this example we will use a # # for commentry and a ; for parts of the config file that you # may wish to enable # # NOTE: Whenever you modify this file you should run the command "testparm" # to check that you have not made any basic syntactic errors. # #======================= Global Settings ===================================== [global] workgroup = UBUNTU server string = Samba Server %v printcap name = cups printcap cache time = 60 log file = /var/log/samba/%m.log max log size = 50 security = server socket options = TCP_NODELAY SO_SNDBUF=8192 SO_RCVBUF=8192 guest account = gustav restrict anonymous = no domain master = no preferred master = no max protocol = NT ldap ssl = No server signing = Auto machine password timeout = 30 password level = 3 [Defaults] dns proxy = no guest ok = yes password server = #[Profiles] [printers] comment = All Printers path = /var/spool/samba browseable = no # to allow user 'guest account' to print. guest ok = yes printable = yes create mask = 0700 # ===================================== # print command: see above for details. # ===================================== print command = lpr-cups -P %p -o raw %s -r # using client side printer drivers. use client driver = yes [print$] path = /var/lib/samba/printers write list = @adm root inherit permissions = yes [Zdielane] force user = gustav case sensitive = no msdfs proxy = no path = /home/gustav/Documents [gustav@linux ~]$ Pocitac "B" vidi Samba Server a ked sa click_ne nan pyta meno uzivatela heslo. Internet funguje na "A" aj na "B" pocitaci. prosim porad dalej! m
                            • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re 21.10.2006 | 17:36
                              WlaSaTy   Návštevník
                              podla toho konfiguraku by mohol byt dostupny adresar \\b\zdielanie bud sa teraz povoli anonymny pristup alebo vytvoria uzivatelia man 8 smbpasswd
                              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re 21.10.2006 | 17:54
                                WlaSaTy   Návštevník
                                oops, lomitko lomitko b lomitko zdielanie to je tak ked neexistuje preview a esc sekvencie sa interpretuju aj tam kde by nemali ...
                                • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re 25.11.2006 | 23:49
                                  michal   Návštevník
                                  Konecne to mam jasnejsie, pocitac "A" SUSE10.0 je Router a na nom je pripojena WiFi z ktorej cerpam internet. Pocitac "B" som spojil LAN_nom na pocitac "A". Mam Ziadost aby to fungovalo ale neviem nakonfigurovat pocitac "A" aby bol routerom pod SUSE10.0. Podarilo sa mi to na Mandrive2006 tam je to celkom skvele vysvetlene. Kedze Mandriva2006 ma dost bug_ov a zvykol som si na SuSE10.0 prosim o pomoc. SuSE ma v yaste ikonu Router a ked ju kliknem dalej som neni isty co robit. Opakujem v Mandrive na pc."A" ako routeri *+LAN na pc"B" a tam bezi internet na XP. To chcem mat ale na SuSE ako routeri. SAMBU si dokoncime ked pocne fungovat router. Dufam ze som pochopeny? S Uctou M.Simon schimonm@web.de
                                  • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re 25.11.2006 | 23:53
                                    michal   Návštevník
                                    Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re 21.10.2006 15:54 WlaSaTy oops, lomitko lomitko b lomitko zdielanie P.S. tento text som vobec nepochopel: "oops, lomitko lomitko b lomitko zdielanie ? Vdaka!
                                    • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re 27.11.2006 | 12:18
                                      WlaSaTy   Návštevník
                                      lomitko lomitko b lomitko zdielanie je znakovy prepis. akosi mi to tu nedovoli napisat cestu k zdielanemu adresaru "zdielanie" na servri "b". ale ked to napisem s opacnym lomitkom tak by to mohlo vyzerat takto: //b/zdielanie akurat ze bude treba pouzit namiesto opacneho lomitka to normalne lomitko. PS.: sambu budes potrebovat ak budes medzi strojmi zdielat adresare :)
      • Re: Re: W-LAN a SAMBA 25.11.2006 | 23:58
        michal   Návštevník
        stalo by za to nakreslit ako ta siet vyzera, respektive ako by mala vyzerat. z popisu nie je jasne ci iba chyba jeden sietovy kabel a namiesto neho je pouzita WiFi siet alebo je cez WiFi riesene pripojenie do internetu. ===== Mam to nakreslene a to je celkom jasne ale sa neda vykres preniest do tehoto textu, alebo to neovladam.
        • Re: Re: Re: W-LAN a SAMBA 27.11.2006 | 09:23
          magnum   Návštevník
          zabudni na SAMBU tu nepotrebujes. staci ked si pustis prikaz na linuxe: iptables -t nat -A POSTROUTING -o eth0 -j MASQUERADE echo 0 > /proc/sys/net/ipv4/icmp_echo_ignore_broadcasts echo 1 > /proc/sys/net/ipv4/icmp_ignore_bogus_error_responses echo 1 > /proc/sys/net/ipv4/ip_forward ...a bude ti fungovat net aj na druhom pocitaci. Hod to do rc/vinit scriptov a bude ti to fungovat aj po restarte... ... @ALL: si uz prestante robit srandu sak mesiac riesite problem a chcete kreslit siet s dvoma PC :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) kua pozeram ze je tu sami admin...
          • Re: Re: Re: Re: W-LAN a SAMBA 30.11.2006 | 23:16
            michal   Návštevník
            staci ked si pustis prikaz na linuxe: do coho ten prikaz na konsole? Hod to do rc/vinit scriptov a bude ti to fungovat aj po restarte... nemam to jasne kde je rc/vinit. Lutujem ze Vas trapim ale som sprosty. S uctou!
          • Re: Re: Re: Re: W-LAN a SAMBA 30.11.2006 | 23:59
            WlaSyTy   Návštevník
            ahoj admin, nakresli si siet z dvoma kompami ak tam mas tri sietovky z troma roznymi ipckami najme ka to nebolo opisane. moznosti nie je vela, ale viac ako jedna a vsetky su realne. skoda ze v praxi je iba jedna. no nevadi, spravny admin sa pozna podla poctu smajlikov.
            • Re: Re: Re: Re: Re: W-LAN a SAMBA 06.12.2006 | 00:19
              magnum   Návštevník
              no mam dobru fantaziu a viem si predstavit ze vsetky sietovky su v jednom pc a dolnozemak si znas robi picu ale takto to asi nebude takze jedina moznost mi vychadza ze ma win s jednou sietovkou a lin s dvoma, s jednou verejnou (aspon v ramci siete providera) a jednou privatnou ip... ak sa pusta do samby tak typujem ze ip na priv sieti ma ok a ak mu ide net tak aj "verejnu" ip, routy a dns ma ok... [joke]daj si tam vsade rovnake ip cky potom to pojde[/joke]... das si tam aj rovnake mac... a pojde to urcite :) :) :) takze pre ludi bez fantazie: INET ---(wifi,dsl...)--- [wan]:linux:[lan] -------- [lan]:win k veci: -------- tie prikazy si spusti v terminal-y proste ich za radom napis do prikazoveho riadku a ak ti to bude fungovat tak to dopln do suboru v adresari /etc/init.d/ su tam subory SXX[nieco] kde S je tam urcite XX je cislo dopln tie prikazy na koniec suboru s najvyssim cislom ktory zacina na S a ak budes mat stastie tak sa ti ten subor bude spustat v tvojom runleveli ;) sok sikert...
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: W-LAN a SAMBA 06.12.2006 | 00:35
                WlaSaTy   Návštevník
                a teraz si predstav ze ho schovava poskytovatel za NAT a on ma od neho IPku z vnutorneho rozsahu, tym padom skus urcit ktora z vnutornych IP adries je na ktorej sietovke. moj nazor bol a je ze s v tomto pripade viacej oplati dobre nastaveny router s NAT ktory sa postara o vsetko ostatne a este usetri na elektrike. ano, zapnuty pocitac pocas celeho roku je nemala ciastka i ked sa jedna o postarsi pocitac s linuxom urceny ako router. PS: nezabudol si zopar smajlikov?
                • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: W-LAN a SAMBA 06.12.2006 | 01:55
                  magnum   Návštevník
                  aby wifi provider prideloval C-ckove IP adresy je tiez fantazia... vacsinou su B-ckove alebo A-ckove alebo dokonca E... preto som pisal iptables s masquerade a nie so SNAT-om... a mozem mat v riti ako ma rozhodene IP adresy ak je ta wifi "od suseda" tak tam moze mat C-ckove adresy ale v tom pripade by som na vnutornu siet volil nejaky mensi subnet alebo A alebo B rozsah (172...,10...) bo ak by chcel ostat v tom istom subnete tak tam musi robit bridge alebo proxy arp (toto sa mi nepaci je to dost divny pocit nastavovat rovnaku ip na obe sietovky v pc...) nechapem v com je problem s NAT-om, vsak on to bude tiez NAT-ovat... aj pre Michala: preto je podstatne aby v tom prikaze iptables... bolo spravne uvedene "-o eth0" kde eth0 je sietova karta s wifi... ak sa dobre pamatam ndiswrapper dava defaultne wlan takze to moze vypadat aj "-o wlan0" alebo podobne... to s tym routrom je ok to je jasne ja by som tiez netrpel 24 hodin vetraky ale otazka bola ako postavit router na SUSE linuxe na PC...na druhej strane ak to neviem nastavit tak by som sa s tym tiez "hral" uz len pre tu srandu ze si ten router vyrobim sam a naucim sa popri tom robit s linuxom... dalsia vec je ze v prvom poste pise ze je tam wifi takze v pohode to vyriesi nejakym compex-om wline-om, appro a pod. ( s dvoma a viac eth portmi nepotrebuje ani switch), ma v tom dhcp na vnutornu lan, zakladny firewall, bude mu to NAT-ovat a ma 365 dni dovedenu konektivitu do PC... on ten router stavia na suse 10 ci ako takze nepredpokladam ze to bude starsi pc a mozno ze je to zamer aby net isiel na druhom pc len ked ma on zapnuty pc... ale aj starsi pc ma vyhody sak tam chce stavat sambu + moze pridat nejake MTA, proxy a vhodne podtaktovany starsi pc s velkou pamatou a ramdiskom na cache a /var, zbaveny vetrakov je niekedy idealne riesenie... smajlikov som nezabudol v prvom poste som si nadbehol do konca roka........2007
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: W-LAN a SAMBA 06.12.2006 | 21:34
                michal   Návštevník
                v /etc/init.d neni ziadne S(xx) je tam: /boot.d /rc0.d /rc1.d /rc2.d /rc3.d /rc4.d /rc5.d /rc6.d /rcS.d ostatne su files.
                • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: W-LAN a SAMBA 06.12.2006 | 23:08
                  magnum   Návštevník
                  tak v /etc/rcS.d na koniec suboru ktory zacina na S a ma za tym najvyssie cislo... ale najskor tie prikazy zadaj do prikazoveho riadku a vyskusaj ci to funguje...
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: W-LAN a SAMBA 06.12.2006 | 22:16
                michal   Návštevník
                "A" "B" INET - - - - (wifi pci- - linux[lan]- - - - - - - - - - - - - - -[lan]:win ############################################### to funguje na Mandrive2006 ale na SUSE10.0 nie. Na istom HDD pocitac "A" mam SUSE10.0 + Mandriva2006 + w2000(f) Na pocitaci "B" win.XP(f)
                • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: W-LAN a SAMBA 06.12.2006 | 22:22
                  m   Návštevník
                  "A"- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - "B" I I INET- - - - - -- - (wifi-pci- linux[lan] - - - - - - - - - - [lan]:win
            • Re: Re: Re: Re: Re: W-LAN a SAMBA 06.12.2006 | 00:27
              magnum   Návštevník
              sorry este som zabudol tie prikazy spustaj pod root-om... napis whoiam a ak ti to nenapise root tak pred vsetky tie prikazy napis "sudo" bez tych uvodzoviek alebo ako prvy prikaz spusti "su" a to sa ta opyta na heslo na root-a... potom uz len zadavaj tie prikazy
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: W-LAN a SAMBA 06.12.2006 | 15:49
                michal   Návštevník
                "A" Pocitac- "" router"" =CPU pentium 866/256/133, pamät 512MB SDRAM pc133, HDD80GB/7200rpm/2MB. Os SuSE10.0 a WiFi (wlan0:) U.S.Robotics USR5416 802.11g ale ju linux vidi podla chipsetu ACX111 54Mbit/s wlan-bus-pci-0000:00:0a_0 PC ID 104c:9066, channel 6 2437MHz, Mac - Adresse 00:C0:49:F4:EE:9A, signal= 47/100 WEP= off Wlan IP adress:192.168.1.105 Subnetmask 255.255.255.0 Default getaway 192.168.1.2 Broadcast 192.168.1.255 eth0: LAN Realtek RTL8129/8139 IP 192.168.0.1 Subnetmask 255.255.255.0 [WiFi antenu mame na streche a pre dlzku 50 Ohm kabla je tento pocitac routerom, okrem toho je pripojeny cez UPS] linux:/ # iwconfig lo no wireless extensions. wlan0 IEEE 802.11g ESSID:"ABAKUS Net" Nickname:"linux" Mode:Managed Frequency:2.437 GHz Access Point: 00:C0:49:F4:EE:9A Bit Rate=54 Mb/s Tx-Power:10 dBm Sensitivity=0/3 RTS thr=4096 B Fragment thr=4096 B Encryption key:off Power Management:off Link Quality:100/100 Signal level:-51 dBm Noise level:-256 dBm Rx invalid nwid:0 Rx invalid crypt:0 Rx invalid frag:0 Tx excessive retries:0 Invalid misc:0 Missed beacon:0 sit0 no wireless extensions. eth0 no wireless extensions. ---- ------------------------------------------------ linux:/ # ifconfig eth0 Protokoll:Ethernet Hardware Adresse 00:30:4F:27:A2:6A inet6 Adresse: fe80::230:4fff:fe27:a26a/64 Gültigkeitsbereich:Verbindung UP BROADCAST NOTRAILERS RUNNING MULTICAST MTU:1500 Metric:1 RX packets:2 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0 TX packets:152 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0 collisions:0 Sendewarteschlangenlänge:1000 RX bytes:684 (684.0 b) TX bytes:87108 (85.0 Kb) Interrupt:5 Basisadresse:0x2000 lo Protokoll:Lokale Schleife inet Adresse:127.0.0.1 Maske:255.0.0.0 inet6 Adresse: ::1/128 Gültigkeitsbereich:Maschine UP LOOPBACK RUNNING MTU:16436 Metric:1 RX packets:143 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0 TX packets:143 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0 collisions:0 Sendewarteschlangenlänge:0 RX bytes:10788 (10.5 Kb) TX bytes:10788 (10.5 Kb) wlan0 Protokoll:Ethernet Hardware Adresse 00:C0:49:EF:41:DD inet Adresse:192.168.1.105 Bcast:192.168.1.255 Maske:255.255.255.0 inet6 Adresse: fe80::2c0:49ff:feef:41dd/64 Gültigkeitsbereich:Verbindung UP BROADCAST RUNNING MULTICAST MTU:1500 Metric:1 RX packets:30930 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0 TX packets:6120 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0 collisions:0 Sendewarteschlangenlänge:1000 RX bytes:3258591 (3.1 Mb) TX bytes:571484 (558.0 Kb) Speicher:e0020000-e0021fff ################################################# "B" pocitac LAN /10/100 na doske nforce2, Athlon 2600+ 512/333 Barthon, pamät 512MB DDRAM, HDD80GB/8MB IP 192.168.0.10 M.S
                • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: W-LAN a SAMBA 06.12.2006 | 23:04
                  magnum   Návštevník
                  takze vidis tam kde si napisal ifconfig a iwconfig tak tam napis to co som ti pisal vyssie...pre istotu este raz s drobnymi opravami podla vypisaneho konfigu... su ifconfig eth0 192.168.0.1 iptables -t nat -A POSTROUTING -o wlan0 -j MASQUERADE echo 0 > /proc/sys/net/ipv4/icmp_echo_ignore_broadcasts echo 1 > /proc/sys/net/ipv4/icmp_ignore_bogus_error_responses echo 1 > /proc/sys/net/ipv4/ip_forward btw podla toho ifconfig-u tvoja sietova karta nema tu IP adresu ako spominas a na pocitaci "B" si nastav gatway na 192.168.0.1, ip moze ostat, dns si nastav tak ako to mas dane od poskytovatela netu (aj ked si myslim ze to nie je poskytovatel ked facha na C-ckovych adresach...)