meno a heslo

Sekcia: Konfigurácia 19.10.2006 | 19:53
Avatar deadangel Ubuntu 6.06.1 LTS  Používateľ
pri instalacii sa ma system opytal na meno a heslo, poslusne som vyplnil. po nainstalovani som zistil, ze ho pyta nie len pri startovani ale heslo pouzivat aj root. je to ok, alebo by som mal nejako mesla pre roota zmenit? poradite mi ako?
    • Re: meno a heslo 19.10.2006 | 16:52
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
      manual na ubuntu.kayle.sk
    • Re: meno a heslo 19.10.2006 | 17:00
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
      odporucam mat rovnake heslo roota ako heslo pri prihlasovani. vyhnes sa problemom
      • Re: Re: meno a heslo 19.10.2006 | 17:10
        Avatar deadangel Ubuntu 6.06.1 LTS  Používateľ
        nieje to nebezpecne? ake problemy by mohli byt, sak root si vzdy vypyta heslo ked ho potrebuje...
      • Re: Re: meno a heslo 19.10.2006 | 17:13
        ...   Návštevník
        vyborna rada ako si zrusit system
    • Re: meno a heslo 19.10.2006 | 17:13
      123   Návštevník
      ak si ubuntu standardne instaloval a nic si nikde "nevylepsoval" tak heslo root-a nemas vytvorene a v ubuntu je zakazane (kym ho nepovolis). Ale je zbytocne sa s tym zaoberat. Na vsetko ti staci heslo uzivatela a prikaz sudo.
      • Re: Re: meno a heslo 19.10.2006 | 17:36
        Avatar deadangel Ubuntu 6.06.1 LTS  Používateľ
        tak potom som niekde nieco zle pochopil. ubuntu som instaloval normalne a pocas instalacie sa ma spytal na username a heslo, to som vyplnil a pomocou neho som sa prihlasil potom pri starte systemu. ket som isiel potom do "Networking" tak odo mna tiez pytal heslo, zadal som to iste co pri prihlasovani a vsetko fungovalo. Myslel som ze toto je heslo root-a. Ak to neni root tak preco to odo mna pytalo heslo? aka je potom ochrana linuxu, ved sudo dokaze urcite pouzit aj nejake skodlivy program ktory sa spusti ked budem prihlaseny ako obyc uzivatel.
        • Re: Re: Re: meno a heslo 19.10.2006 | 17:54
          WlaSaTy   Návštevník
          ano, to bolo tvoje heslo pretoze prvy uzivatel vytvoreny pocas instalacie ma povolene sudo. super user do, nezaskodilo by pozriet sa do odporucaneho manualu.
          • Re: Re: Re: Re: meno a heslo 19.10.2006 | 17:58
            Avatar deadangel Ubuntu 6.06.1 LTS  Používateľ
            manual je vytlaceny a nastudujem, ale toto mi vrta hlavou. ked to bolo moje heslo ktorym som sa prihlasil preco ho potom pytalo znovu. Ak je sudo prikaz, ktory umoznuje systemove zmeny tak ako je zabezpeceny proti zneuzitiu? Cize ak mozem ja pouzit sudo bez akychkolvek obmedzeni co zabrani nejakemu programiku takisto pouzit sudo a narobit mi sarapatu v systeme?
            • Re: Re: Re: Re: Re: meno a heslo 19.10.2006 | 19:53
              WlaSaTy   Návštevník
              ved to je to. sudo si overilo ci si to skutocne TY tym ze sa ta opytalo na Tvoje heslo. tym autorizovalo terminal (/dev/pts/N v xwin alebo /dev/ttyN v textovom mode) na nejaku dobu. su systemy co ta autorizuju na neobmedzenu dobu (az pokial sa nedealokuje pseudoterminal cez logoff alebo kym sa nezavre okno zo shellom) a su systemy ktore ta autorizuju jednorazovo, popripade na par sekund alebo minut. zavisi ako mas nastaveny kerberos, ale to ta uz asi zaujimat nebude tak urgentne. to sa uz docitas v roznych priruckach a knihach na dlhe zimne vecery. samozrejmou ochranou je nedavat autorizaciu na sudo kazdemu, najme sluzbam ako databaza, web server .... teda v skupine wheel by mali byt len systemovy operatori a ostatne zasahy do PAM nerob bez uvazenia inac si otvoris stroj pre rozne pokutne skupiny hekerov co sa z ludmi nemazlia ...
        • Re: Re: Re: meno a heslo 19.10.2006 | 17:57
          123   Návštevník
          to je filozofia ubuntu , vystacit s heslom uzivatela na vsetko. Vsade kde sa vyzaduje (v inych distrach) heslo root-a , takze pri nastavovani systemu , instalacii...tak pouzijes to jedine co mas a to je heslo uzivatela. Ved ked je prikaz sudo "chraneny" heslom tak ake zneuzitie? Jedine ze by ti vadilo ze si system tusim 15 minut pamata zadane heslo a netreba ho v tomto case znova zadavat ked sa to vyzaduje.
          • Re: Re: Re: Re: meno a heslo 19.10.2006 | 18:02
            Avatar deadangel Ubuntu 6.06.1 LTS  Používateľ
            ofkej, takze je vsetko v poriadku a nemusim si robit starosti :))) ale ... nemoze nejaky program zneuzit sudo v momente ked ho pouzivam ja? cize po zadani hesla?
            • Re: meno a heslo 21.03.2008 | 14:49
              Marej D.   Návštevník
              PLS ludia, zabudol som heslo na prihlasenie do Ubuntu, da sa to nejako spravit? :(
              • Re: meno a heslo 21.03.2008 | 16:04
                WlaSaTy   Návštevník
                kto si nehackol vlastny system, nie je administrator.
                • Re: meno a heslo 21.03.2008 | 16:25
                  Marej D.   Návštevník
                  Vies, mam linux asi tyzden,nemozem byt hned taky mudry ako Vy, to je pochopitelne, inak by som tu asi nepisal :"(
                  Ak vies porad...
                  • Re: meno a heslo 21.03.2008 | 17:12
                    WlaSaTy   Návštevník
                    viem, mozem ti pohladat odpoved ktora sa tu vyskytuje kazdu chvilu?
                  • Re: meno a heslo 21.03.2008 | 17:25
                    ---   Návštevník
                    po tyzdni zabudnut heslo to je dost rychlo ,co si senilny?

                    https://help.ubuntu.com/community/LostPassword

                    dufam ze uzivatelske meno (username) si pamatas
                    • Re: meno a heslo 21.03.2008 | 17:56
                      Marek D.   Návštevník
                      Dik, ale nieco asi robim zle, ked zadam
                      passwd <marek> tak mi hodi chybu, ale ked dam len passwd tak sa mi zobrazi ze mam zadat novy pass, tak zadam a napise ze je to OK, ale prihlasit sa mi neda aj tak

                      Sorry, ale fakt v tom robim prvykrat
                      • Re: meno a heslo 21.03.2008 | 18:10
                        ---   Návštevník
                        zadava sa to bez tych < >
                        • Re: meno a heslo 21.03.2008 | 19:29
                          Marek D.   Návštevník
                          Dikes borci ide to!este raz dik za ochotu :)
    • Re: meno a heslo 22.03.2008 | 07:25
      open source   Návštevník
      prikaz sudo passwd root zapne standardne konto roota
      potom sa konto roota da vypnut takto:
      $ su
      teraz zadas heslo roota
      # passwd -l