kontrola funkčnosti linuxu (Lama)

Sekcia: Ostatné 08.04.2005 | 00:40
teolog   Návštevník
Ako sa da skontrolovat, ci je system OK ? Do windowsu sa vyrabajú nastroje ako napr. tuneup utilities, norton system works....... niečo na tento sposob do mandrake 10.1 :)
    • Re: kontrola funkčnosti linuxu (Lama) 30.03.2005 | 12:43
      Avatar borg Fedora  Administrátor
      sledovat logy vo /var/log
      • Re: Re: kontrola funkčnosti linuxu (Lama) 30.03.2005 | 13:02
        teolog   Návštevník
        ale čo s nimi som LAMA ... Skoro všetko sa mi podarilo rozbehat napr ati radeon 9200 1024x768 85hz stary monitor usb klučik acpi acpid lm sensors acpi klavesnicu (podpora vypnutia cez klavesnicu) ale chcel by som mať väčšiu kontolu nad tym čo to robi neviem ako kontrolovat disk ....anevieš či na to neni neaké GUI klikatko naozaj som zdeformovany windowsom.....ale ja sa polepsim...
        • Re: Re: Re: kontrola funkčnosti linuxu (Lama) 30.03.2005 | 13:08
          Avatar borg Fedora  Administrátor
          hladat v nich errory, warningy, failed... grep -r "error" /var/log grep -r "warning" /var/log .. gui neviem, ale mandrake asi volaco ma, nejaky gui analyzator logov. mozno v ovladacom centre mandraku (nie v kde). mrkni
          • Re: Re: Re: Re: kontrola funkčnosti linuxu (Lama) 30.03.2005 | 13:11
            Avatar TEOLOG LINUX MANDRAKE 10 CO  Používateľ
            POSNAZIM SA KED PRIDEM DOMOV Z PRACE VDAKA.
            • Re: Re: Re: Re: Re: kontrola funkčnosti linuxu (La 30.03.2005 | 13:29
              Avatar borg Fedora  Administrátor
              v mandrake control center je nastroj na monitorvanie logov. teraz som si pozeral screenshoty z mandrake.cz
    • Re: kontrola funkčnosti linuxu (Lama) 01.04.2005 | 15:21
      peter golis   Návštevník
      ci je system ok? alebo ci je system vyladeny ma maximalnu mieru (tunning/tweaking)?
      • Re: Re: kontrola funkčnosti linuxu (Lama) 05.04.2005 | 09:23
        teolog   Návštevník
        Ci je system ok. Naozaj iba skontrolovat funkčnost celeho systemu.
        • Re: Re: Re: kontrola funkčnosti linuxu (Lama) 07.04.2005 | 00:52
          Marián Ščerbák   Návštevník
          Monitor logov je pekna a uzitocna vec :-) Podla mna vsak na to staci pozerat pri kazdom starte systemu, tam sa pise vsetko podstatne. Predpokladam, ze LM_sensors pouzivate s GKrellm:-)
          • Re: Re: Re: Re: kontrola funkčnosti linuxu (Lama) 07.04.2005 | 13:32
            teolog   Návštevník
            ano, pri štarte je všetko ok. GKrellm používam ukazuje to teplotu ,vetraky,a obsadenie disku ale to je všetko.
            • Re: Re: Re: Re: Re: kontrola funkčnosti linuxu (La 08.04.2005 | 00:40
              Marián Ščerbák   Návštevník
              GKrellm toho ukazuje podstatne viac, takisto vie v pripade potreby ukazat upozornenie, alebo poplach. Bolo to v tom clanku. Naklikajte si to, pripadne si don nainstalujte plug-iny. A dalej , nemate nainstalovane programy ako KDE Strážca systemu; GNOME monitor systemu; gnome-system-log? Nestaci? Mate na vyber :-)