Kubuntu/Sabyon/SUSE/ co si vybrat?

Sekcia: Komunita 17.12.2006 | 23:59
Avatar Grawp   Používateľ
Po tom čo Novell oznamil spojenie s Makroshitom som dostal tak trochu nechut k SuSEcku. Chcel by som prejst na inu distribuciu no net mi tieto dni ide velmi pomaly (agregacia), tak sa chcem spytat co by ste mi odporucili. Rozmyslal som nad Kubuntu 6.10 ale vraj ma vela bugov a ja nechcem a nebudem stahovat updaty. Dalej som rozmyslal nad sabayon kvoli tomu ze ma zaklad v gentoo (a na gentoo som príliš lenivý). Alebo zostat pri upadajucom susecku? je to s Novellom naozaj tak zle? ja sa strasne bojim tych vyvojarov z micrsoftu ze tam picnu neco co by som si nezelal -> ostatne openSUSE by mal zostat opensource? alebo nie? Bude novell aj nadalej podporovat aj openSUSE? Alebo poradte aj nieco ine.
    • Re: Kubuntu/Sabyon/SUSE/ co si vybrat? 10.11.2006 | 17:15
      Avatar hacker666 kubuntu 6.10  Používateľ
      ja mam k/ubuntu,ale momentalne pouzivam kubuntu,sa mi viac zapacilo.podla mna by si mohol skusit ubuntu alebo kubuntu.rozhodni sa.ja som sa ubuntu,hoci pouzivat kubuntu =D
      • Re: Re: Kubuntu/Sabyon/SUSE/ co si vybrat? 12.11.2006 | 23:59
        Grawp   Návštevník
        idem nahodit kubuntu 6.10, dufam ze tam nebude vela bugov
      • Re: Re: Kubuntu/Sabyon/SUSE/ co si vybrat? 07.12.2006 | 14:46
        tick-tack   Návštevník
        rad by som sa spytal, ci Live CD, treba urobit bootovacie, a ak ano, tak ktora cesta / kubuntu/, ked som spustil len tak napalene cd s kubuntu, tak mi to vyhlasilo chybu - ze mam vlozit sytemovy disk, bootovacia chyba :(((
        • Re: Re: Re: Kubuntu/Sabyon/SUSE/ co si vybrat? 07.12.2006 | 14:55
          ---   Návštevník
          ako kazde instalacne cd-dvd s linuxom treba napalit iso ako iso image , potom v biose nastavit bootovanie z cd-cka zrejme si to napalil ako data ked to vyhadzuje chybu ze to nie je bootovani disk. Co vidis na tomto cd disku ked ho pozres v nejakom prieskumnikovi?
    • Re: Kubuntu/Sabyon/SUSE/ co si vybrat? 10.11.2006 | 18:07
      :-))   Návštevník
      jednoduchost slackware + skvely balickovaci system = arch linux
      • Re: Re: Kubuntu/Sabyon/SUSE/ co si vybrat? 10.11.2006 | 18:48
        Tomáš Hanzel   Návštevník
        Toto je dosť tažké, a tieto témy sa veľmi tažko rozoberajú...no ked už píšem.. tiež súhlasím so Slackware...osobne 10.2
        • Re: Re: Re: Kubuntu/Sabyon/SUSE/ co si vybrat? 15.11.2006 | 00:14
          Srigi   Návštevník
          Viem, ze tebe sa to asi velmi paci, ale kolegovi hore to bude dost vadit >> ARCH nema ziadne GUI konfiguratory (YAST a pod.), len textaky. Ak sa situacia zmenila, oprav ma, ale na wiki bolo akesi prehlasenie, ze Arch bude vzdy zalozeny na cistych textovych konfigurakoch bez GUI. Ale zase je super ze cely ARCH je kompilovany s "-march=i686", cize je to rychla distrib.
          • Re: Re: Re: Re: Kubuntu/Sabyon/SUSE/ co si vybrat? 15.11.2006 | 22:47
            meno   Návštevník
            zenwalk je rychlejsi :-P nepytaj sa ma preco
    • Re: Kubuntu/Sabyon/SUSE/ co si vybrat? 10.11.2006 | 19:07
      -   Návštevník
      ak si zatial so suse spokojny tak pri nom zostan. mozno to o tej spolupraci je iba vela kriku pre nic. ak nie tak prejdes na ine distro o 2/3 roky ked by ti suse prestalo vyhovovat a budes vidiet ze microsoft skutocne nici firmu novell. inac odporucam ubuntu 6.06 dapper - bezpecnostne updaty k nemu budu k dispozicii 3 roky od vydania a je dost dobre odladene a hlavne postavene na kvalitnom zaklade debianu
    • Re: Kubuntu/Sabyon/SUSE/ co si vybrat? 10.11.2006 | 19:35
      123   Návštevník
      ak chces sabayon tak radsej pockaj na verziu 3.2 ktora vyjde na konci novembra. V sabayon-e je vela veci nastavenych/nainstalovanych hned po instalacii a tak by to mohlo byt vhodne pre teba ked nechces vela toho stahovat. Teda okrem dvd-cka so sabayon-om:-)
    • Re: Kubuntu/Sabyon/SUSE/ co si vybrat? 10.11.2006 | 23:20
      Dumaru   Návštevník
      Kua toto ma inak vie vytočiť: Predtým 99% Linux userov vyrastalo vo Windowse, používalo 99% crackov a odrazu keď sa spájajú dve významné firmy Microsoft a Novell, už je SuSE fuj, lebo možno nebude OSS. Ak bude ich spolupráca významná aspoň v tom, že zlepšia štandardy Office dokumentov alebo základných driverov, určite Novell zaboduje.
      • Re: Re: Kubuntu/Sabyon/SUSE/ co si vybrat? 10.11.2006 | 23:40
        Avatar uid0 Debian  Používateľ
        Microsoft ma nieco za lubom, pretoze rozne vlady/statne institucie pretlacaju ISO standard, urcite vies ktory to je :)
        Debian. apt-get into it…
        • Re: Re: Re: Kubuntu/Sabyon/SUSE/ co si vybrat? 11.11.2006 | 14:34
          Grawp   Návštevník
          ktory iso štand. sa mysli bo ja sa v tejto veci moc neorientujem.
          • Re: Re: Re: Re: Kubuntu/Sabyon/SUSE/ co si vybrat? 11.11.2006 | 14:48
            Avatar uid0 Debian  Používateľ
            http://ooonewsletter.blogspot.com/2006/05/opendocument-format-now-iso-26300.html
            Debian. apt-get into it…
    • Re: Kubuntu/Sabyon/SUSE/ co si vybrat? 11.11.2006 | 15:22
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
      len tak nahodou... ako je na tom sabayon so slovencinou???
      • Re: Re: Kubuntu/Sabyon/SUSE/ co si vybrat? 12.11.2006 | 16:16
        aaa   Návštevník
        sabayon je na tom so slovencinou mierne horsie oproti ubuntu ,ale asi by to islo doinstalovat. SKusal som Gnome a len z live dvd-cka. Zostali neprelozene Applications /Places/Desktop a napr. nautilus... Treba sa hlavne pohrat s vizualnym vyzorom lebo to spominane neprelozene menu tam po spusteni nie je ,je tam len akasi napodobenina menu v style winXP. KDE som neskusal. Inac obsahuje to kopec softu a aj Operu:-) http://www.sabayonlinux.org/sabayon/pkglist/SabayonLinux-x86-3.1.packages.txt
        • Re: Re: Re: Kubuntu/Sabyon/SUSE/ co si vybrat? 12.11.2006 | 19:57
          Stano   Návštevník
          takze planujem teda skusit :)
    • Re: Kubuntu/Sabyon/SUSE/ co si vybrat? 13.11.2006 | 00:54
      Avatar Frantisek Klabzuba Debian  Používateľ
      Poradit ti asi neporadim, ale opustit suse bola spravna vec. Suse skoncilo.
      • Re: Re: Kubuntu/Sabyon/SUSE/ co si vybrat? 13.11.2006 | 02:37
        netto   Návštevník
        Microsoft chce dostat dopopredia iny operacny system aby sa mohol vyhnut protimonopolnym uradom v roznych krajinach. Zaroven to spravil tak aby mal ten druhy operacny system(SUSE) pod kontrolov...to je cela zahada... Pokial sa o Linux jedna odporucam Ubundu...je jednoduche...
        • Re: Re: Re: Kubuntu/Sabyon/SUSE/ co si vybrat? 15.11.2006 | 22:54
          meno   Návštevník
          nemyslim ze toto je ta zahada... pretoze pretlacanim suse nepretlaca ani tak suse ako linux ako taky, a to sa ustrazit neda a to je m$ jasne... ak by sa zacal vo vacsom pouzivat suse s tym ze by bol pouzitelny v tom zmysle ze vsetko ide bezproblemov rozbehat( narazam hlavne na vsetky tie m$ formaty a podobne hovadiny ) tak si firmy velmi rychlo rozmyslia ci budu platit m$ alebo si vyberu vec ktora je flexibilnejsia co sa zavislosti na jednej firme tyka, pretoze ak ide nieco na suse tak to pojde na vsetkych/vacsine distribucii...opravte ma ak sa mylim
    • Re: Kubuntu/Sabyon/SUSE/ co si vybrat? 14.11.2006 | 23:28
      Grawp   Návštevník
      Skusal som kubuntu 6.10 (DVD) a bolo hrozne - zadne graficke konfiguratory pre vela veci napr grub. okrem toho tam bolo extra malo balikov, chybalo mi takmer vsetko co som potreboval O stabilite nebudem nic hovorit az na to ze mi pri spusteni z live DVD stale pada na zaciatoku kdesktop alebo neco ine. so suseckom sa neda ani porovnat co sa krasy tyka, yast je preca len na neco dobry sice nevem jaky je stabilny. A suse mi zatial nepadlo ani raz , len ked som instaloval nvidia drivers a mal som XEN engine. Chcem neco s velkostou a krasou suse, stabilitou debianu a rychlostou gentoo - a chcem portage. Ozaj ma portage aj GUI, dost by to potesilo? Nake navrhy? lebo kubuntu ma velmi sklamalo - dokonca pri textinstallation mi ani neponuklo ani na ktory hdd nainstalovat grub (mam vela OSs na kompe a 2 hd) taktez neponuklo ani UTC/local time mi neponuklo, a "control panel" v kde bol na p...
      • Re: Re: Kubuntu/Sabyon/SUSE/ co si vybrat? 15.11.2006 | 00:21
        Srigi   Návštevník
        Rychlosti Gentoo sa asi vyrovna iba Arch, ale vedu sa diskusie, ci maju optimalizacie kompilatoru nejaky prospech. Odporucam Ti apt-get based distribuciu - Ubuntu, Debian. Taktiez by som doporucoval nepouzivat Kubuntu, akosi citim mensiu podporu zo strany vyrobcu aj komunity.
      • Re: Re: Kubuntu/Sabyon/SUSE/ co si vybrat? 15.11.2006 | 13:00
        Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
        Preco teda neostanes pri SuSE? Ja sa nechystam ho opustit. Jedine, zeby skoncilo. A to, ze novell spolupracuje s microsoftom mi je jedno. Nemam sice MS rad, ale ak openSuSE ostane take ako je preco ho vymenit?
        Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
        • Re: Re: Re: Kubuntu/Sabyon/SUSE/ co si vybrat? 15.11.2006 | 13:04
          Srigi   Návštevník
          Mna by dost otravlo, keby som vedel, ze v SuSE sa objavia zdrojove kody od MS. Vtedy by u mna SuSE skoncilo. Stabilita by sla urcite dole.
          • Re: Re: Re: Re: Kubuntu/Sabyon/SUSE/ co si vybrat? 15.11.2006 | 15:57
            Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
            Zatiaľ sa tak ale nestalo. Ja počkám, čo sa bude diať. A ak by to malo ísť k horšiemu, porozmýšľam o prechode na niečo iné
            Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
      • Re: Re: Kubuntu/Sabyon/SUSE/ co si vybrat? 15.11.2006 | 17:34
        ---   Návštevník
        ked ti nevyhovuje kubuntu tak pouzi ubuntu a doinstaluj KDE ,nie je to to iste:-) Skus sabayon , vidalinux (vlos) , ale s podporou komunity to bude pri oboch slabsie.
    • Re: Kubuntu/Sabyon/SUSE/ co si vybrat? 15.11.2006 | 13:23
      Juraj   Návštevník
      Odporucom niektory klon (K,X)Ubunu. Ak uz niekto nerozchodi toto distro tak sa sam seba pytam, co ten clovek vlastne v linuxe hlada.... Ktosi vyssie sa tu rozplyval nad krasou SUSE. Co je prosim vas na tych farbach take krasne a co take ponuka SUSE, co v inych distrach nie je (samozrejme okrem molocha typu Yast). Ak uz teda niekto nie je spokojny s Ubuntu, vrelo odporucam uz vyssie spomenuty Arch, Gentoo a p... Musi vsak pocitat s pre zaciatocnika netrivialnym riesenim problemov, ak sa vyskytnu...
      • Re: Re: Kubuntu/Sabyon/SUSE/ co si vybrat? 15.11.2006 | 17:57
        Grawp   Návštevník
        krasa je prave v yast apod.
        • Re: Re: Re: Kubuntu/Sabyon/SUSE/ co si vybrat? 15.11.2006 | 18:03
          ---   Návštevník
          nemam suse ,ale co tak citam tak skoro kazdy na yast nadava, ty si prvy co to chvali. Skor by som povedal ze distra zalozene na rpm su viac nez problemove , s tymi ich podivnymi zavislostami , obcas casto poskodenou rpm databazou a dalo by sa pokracovat.
          • Re: Re: Re: Re: Kubuntu/Sabyon/SUSE/ co si vybrat? 15.11.2006 | 20:31
            Grawp   Návštevník
            moze mi nekdo vysvetlit ako pracuju rpm a ako apt-get a ako portage balickovacie systemi? a tiez hlavne rozdieli mimo nimi.
        • Re: Re: Re: Kubuntu/Sabyon/SUSE/ co si vybrat? 15.11.2006 | 18:52
          Juraj   Návštevník
          Doteraz som nepochopil ako ma Open SUSE riesenu instalaciu balickov, ktore su iba pre platenu verziu SUSE. Lebo pouzivat DEMO system by ma asi moc nebavilo :D
          • Re: Re: Re: Re: Kubuntu/Sabyon/SUSE/ co si vybrat? 15.11.2006 | 20:26
            Grawp   Návštevník
            o jakom deme hovoris? opensuse je plnohodnotny OS. - mas dve moznosti - bud si stiahnes OSS CDs alebo non-OSS-DVD (ktore ma navyse nektore nieopensource balicky). nevem o jakom deme hovoris. ci oss alebo aj nie opensuse je free a plne.
            • Re: Re: Re: Re: Re: Kubuntu/Sabyon/SUSE/ co si vyb 15.11.2006 | 20:33
              123   Návštevník
              a co takto SLED (SUSE Linux Enterprise Desktop)? SLED 10 ma 60-day evaluation
            • Re: Re: Re: Re: Re: Kubuntu/Sabyon/SUSE/ co si vyb 15.11.2006 | 20:34
              Juraj   Návštevník
              To teda znamena ze pre Open SUSE su dostupne vsetky balicky ako pre platenu verziu? V com je teda ta platena verzia odlisna od tej free? Iba tymi brozurami?
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Kubuntu/Sabyon/SUSE/ co si 15.11.2006 | 20:45
                Juraj   Návštevník
                Este by ma zaujimala dostupnost aktualizacii pre free verziu SUSE, myslim pre vsetok instalovany softver, su tam nejake bariery, su niektore balicky vynate spod tejto podpory?
                • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Kubuntu/Sabyon/SUSE/ c 16.11.2006 | 04:11
                  Hefto99   Návštevník
                  Dostupnost softu pre OOS je dobra, pouzivam 10.1 a 10.1 64 a nemam problem stiahnut vsetko co potrebujem. Akurat treba vyhodit ZEN updater a RUG ktore v 10.1 zvyknu blbnut a zbytocne spomaluju system (ako nahradu mozes pouzivat SMART, ja bezim aj bez toho). Treba vyskusat a uvidis ci Ti SuSE vyhovuje alebo nie. Ja som zatial spokojny.
                  • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Kubuntu/Sabyon/SUS 16.11.2006 | 05:51
                    Juraj   Návštevník
                    Dik za odpoved, pytal som sa informativne, migrovat z mojho distra neplanujem. Ide mi iba o to, v com sa lisi Open SUSE od SLED, lebo citim v tom zadrhel. Pred niekolkymi rokmi som mal totiz nainstalovany Mandrake a ked som nebol clenom klubu, co bolo platene, tak som sa musel uspokojit s balickami, ktore boli k dispozicii vramci Community (bol to zlomok zo vsetkych balickov) a ostatne pracne zhanat po nete, kompilovat a p.. Spytam sa teda este inak, aky pocet binarnych balickov ma k dispozicii Open SUSE a aky SLED alebo ina platena varianta SUSE. Je vacsi, rovnaky, alebo mensi?
                    • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Kubuntu/Sabyon 17.11.2006 | 05:05
                      Hefto99   Návštevník
                      Neviem Ti presne povedat ake su rozdiely, kedze SLES ani SLED nepouzivam. Urcite bude platena verzia bohatejia, hlavny rozdiel vsak bude IMHO v podpore. Na stranke sa da najst co vsetko je v distribucii (aspon vpre OOS), myslim ze pre beznych uzivatelov OOS plne postacuje. Pozri si napr. distro watch co je v OOS: http://distrowatch.com/table.php?distribution=suse
                    • Kubuntu/Sabyon/SUS 17.11.2006 | 23:53
                      Grawp   Návštevník
                      sled je tusim na dvojvrstvovom dvd takze je tam asi viac balickov - kdesi som to cital updaty, bugzilla a su samozrejmost a na dvd (nie sled ale opensuse) su aj niektore nonoss balicky ako adobre reader, flashplayer atd. o SLED som sa nikdy nezaujimal - podla mna ma navyse len niektore platene balicky - tie vlastne spolu s podporou tvoria celu cenu sledu
                    • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Kubuntu/Sabyon 18.11.2006 | 08:18
                      Srigi   Návštevník
                      Spytaj sa Anicky na ABCLinuxu.cz . Ona je clankou SuSE devel tymu.
                      • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Kubuntu/Sa 17.12.2006 | 19:44
                        red   Návštevník
                        akoze hodnotit distro len preto ze hlavný vývojar yacal spolupracu s MS je trochu ubohe, SuSE 10.2 vyvija Novell ale SuSE kommunita nedovoli aby toto dobre distro umrelo myslim si ze vznikne nove distro
                        • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Kubunt 17.12.2006 | 20:04
                          skywaker   Návštevník
                          Odporucam Fedora Core. Vela ludi si mysli a doteraz som myslel aj ja ze je to len nejaka predverzia z ktorej vznikne Enterprise RedHat ale po tom co som v Fc6 objavil aktualizacie stale viac zacinam verit tomuto distru. Je postavene na rpm balikoch ako Suse. Graficke konfiguraky ma !!! ale maju inu filozofiu teda nie vsetko all in one ako je to v Yaste ale sposobom jednodtlivych aplikacii ktore si vyberies s Gnome Preferencies menu .... takze vela stastia pri hladani -- ovsem ja by som skusil asi Fedoru... za skusku nic nedas .... alebo skus Gentoo live cd a instalnes si to na disk.
                        • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Kubunt 17.12.2006 | 23:59
                          Dumaru   Návštevník
                          >akoze hodnotit distro len preto ze hlavný vývojar yacal spolupracu s MS je trochu ubohe V tomto s tebou úplne súhlasím, SuSE som používal nejaký čas a keby som nepresedlal na debianoidné Ubuntu, doteraz by "okupovalo" môj book. Dôležitý vývojár (nespomeniem si na meno) odišiel z Debianu do Ubuntu a Debianisti preto na svoje distro nezanevreli. >Novell ale SuSE kommunita nedovoli aby toto dobre distro umrelo Ide o to, že každá "firma" ktorá vyvíja Linux distro vlastne vyvíja na Linux nastavovátko a opatchuje jadro (moduly), aby lepšie podporovalo najmä hardvér. Prispôsobí si niektoré aplikácie (možno "štandardy"), pridá logá, pomení ikony a to je asi všetko. Každé distro sa skladá z Linux jadra a desktopu (alebo bez neho), takže každé distro je v základe to isté.