Fbsd a zaciatocnik

Sekcia: Konfigurácia 01.12.2006 | 19:11
Imo   Návštevník
Dobry den, rad by som sa opytal, ci bude velky problem robit server na fbsd, kedze s nim nemam ziadne skusenosti? Ale na oplatku som robil server s Debian + Arch Linuxom a Win tiez v pohode. A ci je ako system lepsi, bezpecnejsi? Ake vyhody ma? Aky soft nanho zozeniem? Len v skratke. Dakujem. Imo
    • Re: Fbsd a zaciatocnik 27.11.2006 | 14:24
      workyb   Návštevník
      Unix, Kazdy system je bezpecny na tolko akeho spravcu ma a kto ho vyraba Nieje to Windows Apache2 Je to dost srucne ?
      • Re: Re: Fbsd a zaciatocnik 27.11.2006 | 22:48
        Imo   Návštevník
        tak ked to nieje win tak to skusim :) a ono co sa tyka prikazov, je to relativne zhodne?
        • Re: Re: Re: Fbsd a zaciatocnik 28.11.2006 | 10:08
          Stranger   Návštevník
          Tento operačný systém ma uchvatil pred viac ako rokom. Vo voľných chvíľach som študoval a v praxi skúšal rozbehať všetok mne dostupný hardware,laboroval so softom a kompiloval. Všetko mi funguje podľa mojich potrieb. Podpora na českej mail konferencii je výborná, inak všetka dokumentácia je len v E, dosť mi pomohli aj ruske stránky. Ale ak by som mal sám robiť server, tak asi budem este chvíľu študovať :-) A s Linuxom by som to radšej moc neporovnával.
    • Re: Fbsd a zaciatocnik 28.11.2006 | 12:21
      Avatar dusan Arch Linux + Openbox  Používateľ
      Robiť server na fbsd začiatočníka, ktorý robil server na Debiane by nemal byť veľký problém. Rozhodne by som ale odporúčal najprv sa s fbsd dôkladne zoznámiť (stojí to za to) a až po dôkladnom zvládnutí ho použiť na server. Podrobnosti o softe nájdeš na freebsd.org.
      • Re: Re: Fbsd a zaciatocnik 28.11.2006 | 19:19
        skywaker   Návštevník
        FreeBSD je super - momentalne mam len Linux ale FreeBSD sa mi osvedcilo hlavne na tom ze bez problemov rozozna SATA disky a radice. Ja ked som ho mal tak len na normalny komp teda home computer a nie server ale co musim vyzdvihnut je to ze na rozdiel od linuxovych distribucii BSD prichadza s kompletnym systemom "All in One" tym myslim ze ak si stiahnes prislusnu verziu - napr. co ja mam 6.1-RELEASE tak ziskas BSD jadro+zdrojaky+Porty(Xorg,KDE) teda vsetko v najnovsej verzii a vsetko do seba zapada -- v com je problem? freeBSD ma balickovaci system zo zavislostami ale upgrade binariek je problem- fakt vazny problem... nie je to ako debian! jedine tak pouzit portsupgrade ale ten nestoji za vela... (nachadza sa v sekcii sysutils) inac ma BSD perfektne nastavene KDE a jadro sa kompiluje neuveritelne jednoducho.... stabilita je super - jedine co som zaznamenal ze pri napalovani cd moze zmrznut system.
        • Re: Re: Re: Fbsd a zaciatocnik 28.11.2006 | 20:40
          Digi   Návštevník
          Mam otazku, tiez chcem prejst na FreeBSD, mam stiahnutu FreeBSD6.2, mohol by mi niekdo dat typ, kde najdem preklad rozdelenia disku aby mi bezal aj WIN ( bohuzial ho koli CAD/CAM este stale potrebujem konkretne pre SW:EdgeCam ) + preklad instalacie dik
          • Re: Re: Re: Re: Fbsd a zaciatocnik 28.11.2006 | 21:30
            skywaker   Návštevník
            no to nie je problem ale je tu jedna zvlastnost, ktoru vysvetlim FreeBSD sa instaluje do tzv. SLICE je to vlastne samostatna particia ktora sa vnutorne rozdeli a vidi ju len FreeBSD - windows ju vidi len cisto ako samostatnu jednu oblast, ktora musi byt typu Primary partition uvediem ako to robim ja (na 6.1ke) teda nabotujes FreeBSD, potom vyberies disk a ukaze ti Windows odiel a potom volne miesto - stisknes C (aspon tusim) a ti vypise typ 165 teraz uz presne neviem a potvrdis (cele volne miesto) a tym sa ti vytvori slice ... potom das Q a tym opustis tvorenie slice ... krok 2.) potom ta hodi na rozdelovanie SLICE: ja som to robil tak ze som / (root) 512mb /swap 1200mb /tmp 850mb /var 850mb /usr 8200mb /home zvysok ale teraz to uz tak nerobim jednoducho len dam / (root) 10gb, swap 1200mb a zvysok na /home v podstate je to jedno ale v com je rozdiel je to ze na / (root) nemozes pouzit zurnalovanie tzv. SoftUpdates inac je to jedno... teda moze ti padnut system a ti uz nenabotuje a este k BootLoaderu: MBR + bootmenu - dobre ak mas windows MBR bez bootmenu priamo bude botovat fbsd bez zasahu do MBR
            • Re: Re: Re: Re: Re: Fbsd a zaciatocnik 28.11.2006 | 23:13
              Avatar uid0 Debian  Používateľ
              > ale teraz to uz tak nerobim jednoducho len > dam / (root) 10gb, swap 1200mb a zvysok na /home > v podstate je to jedno pokial ti na tom systeme zalezi, tak to nie je jedno :)
              Debian. apt-get into it…
          • Re: Re: Re: Re: Fbsd a zaciatocnik 28.11.2006 | 22:13
            Stranger   Návštevník
            Vo FreeBSD funguje jedna genialna vec. A to super napisany Handbook. Najdes tam odpovede na vacsinu otazok. P.S.: Ked mas SATA disk, je dobre ho pred instalaciou rozdelit, particiu kde budes instalovat naformatuj na FreeBSD (165) a primarnu particiu. Vyhnes sa mnohym problemom. Navod mas tu: http://www.freebsd.cz/doc/en_US.ISO8859-1/books/handbook/install-pre.html
            • Re: Re: Re: Re: Re: Fbsd a zaciatocnik 28.11.2006 | 22:56
              Digi   Návštevník
              dik za ten navod i stranku ale ta stranka je v angline no pre istotu si ju vytlacim a kedze budem preinstalovavat i Win tak rozdelenie si urobim predom cez cfdisk zdistra gentoo, potom sa ozvem.
        • Re: Re: Re: Fbsd a zaciatocnik 28.11.2006 | 23:56
          roven   Návštevník
          Portupgrade je genialny nastroj a funguje velmi dobre. Odporucam si vyskusat upgrade bezneho desktopu o 400-500 balickoch bez tohoto nastroja, tak ako sa to robilo kedysi. Este dnes mi naskakuje husia koza pri spomienke ako som musel riesit rucne zavislosti pri kazdom upgrade.
          • Problemek 29.11.2006 | 18:54
            Digi   Návštevník
            Skusal som instalaciuu pomocou 2xCD ta prebehla v celku bez problemov, jediny problem co mam ze mi nenaskocilo graficke prostredie teda x-server, skusal som aj prikazy init 5, startx, xdm, kdm, anic. Moje zelezo P4-3Ghz, NVIDIA Qatro4800XGL, DDR-1GB, HDD-120GB
            • Re: Problemek 29.11.2006 | 20:56
              DIGI   Návštevník
              Tak som len predsa nieco nasiel, ale je to len orientacny navod v SK na stranke http://hilbert.chtf.stuba.sk/freebsd/ ale zisiel by sa prelozeny sk/cz navod krok za krokom, mate niekto neaky tip?
              • Re: Re: Problemek 01.12.2006 | 19:11
                Stranger   Návštevník
                4DIGI: Ta stranka je uz znacne stara a vyvoj FreeBSD ide vpred milovymi krokmi. Kto sa chce venovat FreeBSD, nema proste bez anglictiny sancu. Jedine, ze by este super ovladal rustinu, ale anglina je aj tak potrebna. Existuje cesko-slovenska email konferencia, odkaz je na oficialnych strankach, ale neratajte s tym, ze tam budu riesit problemy za Vas. Kto sa snazi v niecom vzdelat a posunut dalej, tomu sa samozrejme pomoze. FreeBSD nie je ziadny elitarsky system, ale treba mu venovat dost casu a spravcovia systemu su silny profici. Takze nieco take, ue nainstaloval si Linux a Windows server, tak potom kludne zvladnes aj FreeBSD server, pravdou v pohode moze byt, ale potom asi este treba najst aj nejakeho spravcu :-)