pevny disk

Sekcia: Hardware a Drivery 02.12.2006 | 20:17
andrej selyem   Návštevník
Ja sa chcem spytat ako pripojit dalsi disk v lionuxe jeden uz mam a namiesto cd-romky napojim druhy disk ako ho nainstalovat alebo kde ho najdem aby som mohol prenasat data medzi tymi dvomi diskami???dakujem
    • Re: pevny disk 01.12.2006 | 16:32
      WlaSaTy   Návštevník
      ako? normalne. samozrejme zavisi od distribucie, niektore rethad like mali nastroj kudzu ktory to urobil aj sam za cloveka hned pri starte (ak tam boli vytvorene oblasti a samozrejme aj naformatovane), a v niektorych sa to robilo rucne. ak je ten disk uplne novy, tak si ho rozdel a naformatuj na suborovy system aky chces. potom si nastav zodpovedajuce pripojne body do /etc/fstab tak ako to budes chciet (samozrejme je aj rozmysliet si ci to bude disk na prenosy alebo ci tam bude trvalo pripojeny). navod je to strucny a vseobecny, akosi nepises konkretnejsie co by si potreboval, tak sa konkretnejsie neda.
      • Re: Re: pevny disk 01.12.2006 | 18:02
        andrej   Návštevník
        No takze ja mam na mojom disku aj linux a aj windows lenze windows mi nechce spustit takze chchem preinstalovat windows zmazat disk ale mam tam data takze ked sa napojim na linux co sa mi da !!!no zohnal som si druhy disk tam uz nieco je na nom ale je tam dost miesta na to aby som tam dal tie data ktore potrebujem ten disk je rozdeleny na tri casti...zapojil som ho namiesto cdromky a v biose mi ten disk naslo lenze neviem ako ho najdem aj v linuxe kde najdem spravcu suborou alebo nieco take akoje vo windowse control panel aby som mohol pridat novy hardver ako ten disk novy hm???
        • Re: Re: Re: pevny disk 01.12.2006 | 18:41
          Avatar hacker666 kubuntu 6.10  Používateľ
          chce by so sa spytat,ze ako mozem ukazat na ploche,resp niekde druhy disk???totizto mam 2 disky.80 a 250 gb.ked som nainstaloval ubuntu,tak som ho tam mal,ked som tam hodil kubuntu,tak sa mi neukazalo.ako to mozem dosiahnut???
        • Re: Re: Re: pevny disk 01.12.2006 | 18:59
          WlaSaTy   Návštevník
          spravcu suborov najdes vecsinou na ploche alebo niekde v menu, ale aby si to mohol pouzit potrebujes popripajat dane logicke disky/particie. toto ti ukaze rozdelenie /sbin/fdisk -l potom ich pripojis mkdir /mnt/hdb1 /mnt/hdb5 /mnt/hdb6 mount /dev/hdb1 /mnt/hdb1 mount /dev/hdb5 /mnt/hdb5 mount /dev/hdb6 /mnt/hdb6 ale musis to supstat v terminali a pod uctom spravcu systemu (root). samozrejme si musis rozmysliet co znamena to hdbN a co namiesto toho mas pouzit. uvidis to na vystupe z fdisk-u.
          • Re: Re: Re: Re: pevny disk 01.12.2006 | 23:54
            qwertz   Návštevník
            pokud je mas spravne pripojene a nechces se v tom stourat (ale tak zase poznas trosku vic linux) muzes pouzit live cd, treba cesky slax (ma okolo 200MB) ten by je po nabotovani mel videt oba a pak muzes pohodlne pretahnout data jinak jak radil WlaSaTy nebo editaci /etc/fstab ..moznosti je vic , info najdes i na http://www.abclinuxu.cz nebo v jejich foru
          • Re: Re: Re: Re: pevny disk 02.12.2006 | 03:22
            andrej   Návštevník
            no ja ze uz som to spravil a naslo ich aj ich viem otvorit lenze neviem na tie disky respektive na jeden disk rozdeleny tak tam neviem kopirovat davat data!!preco???hm napise mi ze nemoze vytvorit pricinok tam na ten disk ale uz mi ho pridalo vsetko len kopirovat sa tam neda preco??hm???dakujem
            • Re: Re: Re: Re: Re: pevny disk 02.12.2006 | 11:34
              qwertz   Návštevník
              prava .. zkousel jsi to taky jako root treba pres mc? (neni to nahodou ntfs (win. filesystem? mas na nej povoleny zapis?)
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: pevny disk 02.12.2006 | 12:20
                andrej   Návštevník
                no neviem ci mam povoleny zapis!!!a ako to zistim???lebo akoze aj teraz zapol som pc a tie disky tam uz nie su preco???to musim zase spravit vsetko to co predtym preco???a ako zitim ze ci mam povoleny zapis a ako to upravym aby som tam mohol zapisat??hm?
                • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: pevny disk 02.12.2006 | 12:29
                  ANDREJ   Návštevník
                  no a je to HPFS/NTFS
                  • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: pevny disk 02.12.2006 | 15:27
                    WlaSaTy   Návštevník
                    bud je to HPFS alebo NTFS i ked pochybujem ze mas IBM OS/2 takze to bude NTFS. mimochodom to co si vycital je ID particie ktora nemusi suhlasit s pouzitym suborovym systemom. ak si chces pripojit windows hdd naformatovany na ntfs, tak o tom uz boli popisane romany (ako a preco tak zlozito). skus najst nieco ako ntfs3g
                    • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: pevny disk 02.12.2006 | 16:01
                      Andrej   Návštevník
                      Device Boot Start End Blocks Id System /dev/hdd1 * 1 892 7164958+ 7 HPFS/NTFS /dev/hdd2 893 2433 12378082+ f W95 Ext'd (LBA) /dev/hdd5 893 1784 7164958+ 7 HPFS/NTFS /dev/hdd6 1785 2433 5213061 7 HPFS/NTFS takze toto mi vyhodilo ked som to spravil ako si hovoril...no o potom ked uz otvorim disk v linuxe to ide v pohode ale ako nahle tam chcem nieco skopirovat tak mi vypise ze nemam na to pravo alebo nieco take tak ako to spravim???hm?
                      • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: pevny disk 02.12.2006 | 16:05
                        andrej   Návštevník
                        no a v tabulke KDiskFree mi nepise aky je to typ takze neviem hm???ako to spravim aby som tam mohol prekopirovat data???
                        • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: pevny 02.12.2006 | 16:49
                          qwertz   Návštevník
                          fdisk -l /dev/hdc (misto hdc zkus hda- to je tvuj prvni disk , pak hdd a dej vedet co to vypsalo)
                      • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: pevny disk 02.12.2006 | 17:09
                        WlaSaTy   Návštevník
                        ano, nemas pravo na zapis do disku. predpokladam ze si sa uz pozrel na ntfs3g, alebo sa mylim?
                        • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: pevny 02.12.2006 | 17:12
                          andrej   Návštevník
                          no ale co je to ntfs3g a kde to je alebo ako hm?
                          • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: pe 02.12.2006 | 17:20
                            andrej   Návštevník
                            no a ako spojazdnim ten disk aby som tam mohol aj zapisovat???
                            • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re 02.12.2006 | 17:25
                              WlaSaTy   Návštevník
                              ntfs3g je linuxovy ovladac pre ten mikrosofti bazmeg zvany ntfs. samozrejmostou je ze umoznuje korektny zapis, teda to co pozadujes.
                              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re 02.12.2006 | 17:35
                                andrej   Návštevník
                                no a ten ovladac kde ho rychlo najdem a stiahnem???a potom klasicky nainstalovat a tam sa to potom da robit ??a ako ten ovladac funguje co vlastne sposobi??
                          • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: pe 02.12.2006 | 17:23
                            qwertz   Návštevník
                            sory, ale z Tvych reakci to vypada, ze cekas presny navod, "kdyz uz jsem si ten linux nainstaloval, tak je vase povinnost mi se vsim poradit" tak s takovym pristupem si ten linux kup s podporou firmy a nebo si kup okna, kolik Ti je roku? co treba pouzit google, nebo napis ntfs3g do vyhledavani na www.abclinuxu.cz a uvidis co Ti vyskoci jako prvni odkaz..
                            • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re 02.12.2006 | 17:29
                              Andrej   Návštevník
                              no dik za radu ale cakal som ze mi tu niekto poradi neviem v tom robit a neviem kde co hladat tak sa pytam vies hram sa s tym uuz cez tyzden takze fakt DIK!!!
                              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re 02.12.2006 | 17:51
                                WaSaTy   Návštevník
                                co, nikto ti neporadil?
                                • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re 02.12.2006 | 18:01
                                  Andrej   Návštevník
                                  nie Ty nie Ty si mi pomohol dost dobre ved uz som sa pohol odost dalej len este chcem vediet kde stiahnem to ntfs3g??hm?WaSaTy Tebe dakujem!!
                              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re 02.12.2006 | 17:51
                                ANdrej   Návštevník
                                A kde by som ten ovladac stiahol???a ako funkuje ci ako nieco comander ci ako sa to vola??hm??
                                • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re 02.12.2006 | 18:09
                                  qwertz   Návštevník
                                  myslim, ze jsi nepoucitelny a nechapes co tady piseme a ptas se jako male dite stale dokola , z toho muze vzniknout flame..a zbytecne takze jedna z moznosti muzes tu partition na tom druhem disku naformatovat na linuxovy filesystem? pak ji pripojis a pretahnes data.. treba v konsoli (ALT+F2 konsole ) co pouzivas za distribuci? delal jsi to jako root?vyhledaval a cetl sis rady na abclinuxu.cz? jakeho pouzivas window managera ..kde, gnome.. ?
                                • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re 02.12.2006 | 18:10
                                  WlaSaTy   Návštevník
                                  ovladac stiahnes na domovskej stranke projektu. cca minutka na google, predpokladam ze si nezabudol to klucove slovo. mimochodom, niekolko krat tu bolo pisane ako sa to vola.
                                  • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re 02.12.2006 | 18:24
                                    Andrej   Návštevník
                                    hej ale ked to hodim do googla tak mi tam nic take neda !!!ale idem hladat teda...dakujem moc krat hadam to najdem
                                    • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re 02.12.2006 | 18:29
                                      WlaSaTy   Návštevník
                                      aha, takze google nepozna tuto stranku: http://www.ntfs-3g.org/ zdrzim sa poznamok, asi by boli nemiestne. nechodil si pred tym na zive?
                                      • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re 02.12.2006 | 18:37
                                        Andrej   Návštevník
                                        ved ale na tej stranke nie je najake download a tak ako to tam pisu mi to nejde uz som v koncoch asi to kaslem..ale dakujem!!!fakt si to cenim
                                        • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re 02.12.2006 | 18:45
                                          WlaSaTy   Návštevník
                                          * NTFS-3G Home o Download o Installation o Usage
                                          • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re 02.12.2006 | 19:01
                                            ANDREJ   Návštevník
                                            hej lenze mi to nejde...a kaslem fakt na to zmazem ten pojebany disk lebo uz ma to sere nejde to neviem v linuxe robit nejde to ale dakujem
                                            • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re 02.12.2006 | 19:20
                                              WlaSaTy   Návštevník
                                              mas pravdu, nikto ti nepomohol, google nedokazalo najst ovladac podla spominaneho klucoveho slova, na stranke projektu nie je download a tebe nieco nejde. ma ty vobec nainstalovany linux alebo si len stiahol nejake live na tuto jednu akciu? v tom druhom pripade by som dal do pozornosti LiveCD Slax. ale vies co? radsej sa na to vykasli, tie data na windows diskoch za to nestoja. ak by za nieco stali tak sam pravidelne zalohujes, no nie?
                                              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re 02.12.2006 | 19:31
                                                ANdREJ   Návštevník
                                                no ved Ty si mopohol lenze mne to nechce spusti to co tam stiahnem co ja viem preco a mam naistalovany linux ja neviem preco mi to nejde proste v nom neviem vobec robit nechapem mu zabijem sa teraz nie tie data su dolezite ale tak ked to nejde tak co este kupit externy disk tak by to hadam islo...ale fakt dakujem ved si mi pomahal dost!!!!ale ked mi to len stiahne a nejde tak co spravim ak chces tak mi to urob y na dialoku??hm to sa neda???
                                                • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re 02.12.2006 | 19:45
                                                  WlaSaTy   Návštevník
                                                  kazde dolezite data sa zalohuju, teraz uz vies preco. ak mas nainstalovany linux, tak si k nemu zober prirucku - ale to bude asi na teba moc. to sa ti nebude chciet. holt, co dodat ... stale pises ti nieco nejde a nepises co. linux iformuje o chybach uzivatela a neschovava ich pred uzivatelom. takze ak nemas zaujem ten problem vyriesit, tak budes musie z najvecsou pravdepodobnostou zverit ten disk specializovanej firme. vyjde ta to lacnejsie ako ten biznis co mi ponukas.
                                                  • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re 02.12.2006 | 20:04
                                                    qwertz_howk:)   Návštevník
                                                    WlaSaTy ma pravdu, ja se uz v te diskusi taky ztracim .. nerozumim tomu, proc nepouzivas windows, kdyz to vse jsou win. oddily ... zalohovat jde taky vypalovanim, i dwd vypalovacku by Ti nejaky znamy jiste pujcil (muzes nabootovat nejake live cd a pres k3b si pekne vse vypalit) jeste doporucim, stahni si i tuhle diskusi a podivej se na ni tak za 2 roky, pokud budes pouzivat linux a az si ho trosku osvojis... pak zjistis co jsi vubec po nas chtel..
                                                    • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re 02.12.2006 | 20:17
                                                      WlaSaTy   Návštevník
                                                      silne pochybujem ze sa jedna o realny problem. clovek co sa snazi opytat v tejto diskusii vystupuje ako by nemal zaklane znalosti internetu, dokonca to hranici az s poruchami gramotnosti - nedkazal najst slovo download na stranke, mal ho pred ocami a nevidel. tak isto nevidim v celej diskusii popis problemu a ani chybovu spravu. samozrejmostou je neochota podielat sa na rieseni problemu co nezachrani ani dik s desiatimi vykricnikmi. navyse prislusne livecd som mu uz odporucal ale co on? nic. zvysoka na o kaslal. mam taky dojem ze sa snazi bud zbytocne zivit flame alebo je tak blby ze ocinovi nainstaloval na firemny notebook linux cim mu odpalil operacny system a aplikacne data. holt, niekto bude mat veseleho cikulasa alebo sa chechta na stolicke ako dokaze natahovat dobre duse.
          • Re: Re: Re: Re: pevny disk 02.12.2006 | 19:16
            Avatar rado_shadow Debian  Používateľ
            na hda mi v pohode staci fdisk -l. ale na hdb mi ukaze len ze format je EZ-Drive. a ukazuje len jednu particiu. ale ja tam mam 4. win98 nevidi ani ten hdb, winXP vidi len 3 particie windowsove. hmm 5 GB mi chyba. a kedysi som v linuxe normalne videl vsetky. netusite co s tym?