rychly start linuxov

Sekcia: Ostatné 30.12.2006 | 23:52
barbarik   Návštevník
samozrejme, ze rychlost startovania zavis od miliona veci od kernelu,cez graf prostredie az po aplikacie. ale i tak: s ktorou distribuciou mate dobre skusenosti (rychly start v zaladnej konfiguracii) a s ktorou zle? (nenavrhujte len textovy rezim, pytam sa na distribuciu s grafickym prostredim)
    • Re: rychly start linuxov 16.12.2006 | 17:35
      Avatar jose1711 Archlinux  Používateľ
      doma mam archlinux, ale tu - v ubytovni - slackware. oboje startuju rychlejsie nez ktorekolvek distribucie, co som mal predtym (mandrake, suse). na zaciatku vec ako rychlost startu neries, vzdelavaj sa a casom budes vediet sam vymacknut zo systemu maximum. tolko moj nazor. cus, jose
      • Re: Re: rychly start linuxov 16.12.2006 | 17:42
        Avatar Martin Beastie  Používateľ
        Suhlas!
        <br/> <br/>
      • Re: Re: rychly start linuxov 30.12.2006 | 21:03
        Srigi   Návštevník
        nj ale Slackware ma v init skriptoch nejaky prikaz, ktory vypise cosi ako regeneratig ld.so cache a toto sa deje pri kazdom starte a dost to zdrzuje.
    • Re: rychly start linuxov 16.12.2006 | 19:09
      WlaSaTy   Návštevník
      pokial ti ide len o rychlost startu systemu, tak mam pozitivne skusenosto s gentoo. do pozornosti davam aj lfs ale, imho kazda distribucia s ktorej sa odstrania nepotrebne veci a zoptimalizuju sa init proces ...napriklad gentoo spusta niektore inicializacne skripty paralelne, ak mu to clovek povie. a nielen gentoo ... no, ale este som nevidel cloveka ktoremu ide len o rychlost startu a nie o stabilitu, pocet aplikacii, privetiost, flexibilitu, bezpecnost a podobne. good luck.
      • Re: Re: rychly start linuxov 23.12.2006 | 20:33
        Pajko   Návštevník
        Čo hovoríte na štart a funkcie Ubuntu? Chcem si ho nainštalovať no neviem sa rozhodnúť. Pls poraďte.
        • Re: Re: Re: rychly start linuxov 25.12.2006 | 22:13
          ferjo   Návštevník
          Ak chces rychly start + lamoidnu privetivost + hardwarovu nenarocnost + klik namiesto zloziteho instalovania programov tak skus Kanotix.
    • Re: rychly start linuxov 15.12.2006 | 23:46
      Avatar Frantisek Klabzuba Debian  Používateľ
      hmm... nemyslim ze by niekto presiel na nejake distro len kvoli rychlosti startu. Podla mna na najrychlejsi mozny start len treba povypinat vsetky nepotrbne sluzby a vsetky pouzite subory a programi co startuju pri starte dat do initial ramdisku, pripadne este z kernelu povyhadzovat vsetky nepotrebne drivre. To mozes spravit v lubovolnej distribucii. Ale k veci. Jedno moje live CD startne do grafickeho modu za 20s.
    • Re: rychly start linuxov 16.12.2006 | 01:05
      Srigi   Návštevník
      Heh vyskusaj Arch linux. NO.1 v starte linuxu, v prompte si za 20 - 30 sekund. Len si musis nainstalovat iba zakladny system a po instalacii si system dostavas. Je to aj vykonovy rychlik, napr. GLXGEARS na mojom booku, konktretne 750fps v SuSE a 1600 Arch linuxe, v oboch pripadoch na OS ovladacoch
      • Re: Re: rychly start linuxov 16.12.2006 | 10:35
        qwertz   Návštevník
        muzu potvrdit archlinux je muj favorit .. pokud mas procesor x86 .. vyhovuje mi jeho jednoduchost (slackware) rychlost diky balickum kompilovanym primo jen pro x86 (arch) a balickovaci system pacman , podporujici zavislosti (neco jako emerge v gentoo) .. to je arch
    • Re: rychly start linuxov 28.12.2006 | 10:22
      Tom   Návštevník
      Bohuzial taky Linux nepoznam. Tiez som mal podobne problemy a textova konzola je dobra na server nie na domaci pocitac. Myslim, ze Linux v sucastnosti nema na to, aby bol dostatocne rychlym a sviznym OS. Od kedy som presiel na Windows XP tieto problemy nemam :-) Aj ked musim uznat, ze vo Windows vela dobrych veci chyba, ale na domacom pocitaci je pre mna dolezite pohodlie a rychlost. Co sa tyka bezpecnosti. Clovek co prechadza z Unixu na Windows nemoze mat problem s nastavenim systemu na vysoku uroven zabezpecenia. P.S.: Mozno ten pravy system pre teba by bol MacOS X ;-)
      • Re: Re: rychly start linuxov 28.12.2006 | 13:19
        Avatar uid0 Debian  Používateľ
        toto boli subjektivne zazitky osoby s nickom "Tom". nie je tu o com diskutovat. ak mate vlastne zazitky, radsej si ich nechajte pre seba, pravdepodobne by vam neveril...
        Debian. apt-get into it…
        • Re: Re: Re: rychly start linuxov 30.12.2006 | 14:52
          fat   Návštevník
          Suhlasim, ale musis uznat, ye tato Tomova veta je super : "Clovek co prechadza z Unixu na Windows nemoze mat problem s nastavenim systemu na vysoku uroven zabezpecenia." Je vobec mozna "vysoka uroven zabezpecenia" u Win ? Pochybujem. A pochybuje o tom aj MS, nakolko si svoj interny subnet zabezpecuju produktami tretich stran.
          • Re: Re: Re: Re: rychly start linuxov 30.12.2006 | 23:06
            Tom   Návštevník
            "Je vobec mozna "vysoka uroven zabezpecenia" u Win ?" ano je mozna. Ked si clovek nainstaluje system, ktory pouziva par ludi moze mylne nadobudnut predstavu o jeho bezpecnosti a mnozstve dier, ktore obsahuje.
          • Re: Re: Re: Re: rychly start linuxov 30.12.2006 | 14:59
            Avatar uid0 Debian  Používateľ
            taky clovek si to asi rychlo rozmysli :)
            Debian. apt-get into it…
        • Re: Re: Re: rychly start linuxov 29.12.2006 | 11:21
          Tom   Návštevník
          :-))) aj o tom je diskusia. Snazil som sa odpovedat a popisat moje skusenosti. nemozem za to, ze u mna dominuje windows. linux je dost tazkopadny a pomali :-( na srv to tak nevadi, pretoze tam bezi iba par uloh. nakoniec windows a linux sa zacali spajat vdaka microsoftu a novelu. Mozno vznikne na linuxos.sk aj okienko pre system windows ;-)
          • Re: Re: Re: Re: rychly start linuxov 29.12.2006 | 23:16
            ferjo   Návštevník
            No sice sa to mnohim nepaci ale Tom ma ciastocne pravdu. Zo vsetkych vyskusanych distier s oknovim grafickym prostredim je dostatocne rychle len jedno. Ostatne zial pracovali pomalsie ako W. A to jedine co pracuje porovnatelnou rychlostou je Kanotix.
          • Re: Re: Re: Re: rychly start linuxov 29.12.2006 | 14:31
            Avatar uid0 Debian  Používateľ
            prosim ta, ja na linuxe nepostrehnem ulohu co vytazuje CPU na 100% 2x overene - raz pretoze som chcel (zlozite vypocty, cca 6 hodin), pred par dnami som to nepostrehol, az potom som zabil zbludily proces (asi o hodinku ci dve, chcel som hrat hru na Q3 engine a trosku sekala :)). jedna sa o 5-rocny AMD Athlon 1,2 GHz... sečteno a podtrženo - netusim o com hovoris...
            Debian. apt-get into it…
            • Re: Re: Re: Re: Re: rychly start linuxov 29.12.2006 | 23:09
              Tom   Návštevník
              Nie je pochyb o tom, ze Linux/Unix je system na vyssej kvalitativnej urovni ako Windows. Problem nie je ani tak v samotnom Linuxe, ale aplikacii ktore ho obklopuju a robia cely system tazkopadnym. Napriklad obycajna konzola v KDE mi zabrala asi 25MB ram (???je to normalne???). Potom sa ani netreba cudovat, ze system je taky pomali. Bohuzial vyvojarom Linux GUI aplikacii optimalizacia vela nehovori, co je dost skoda. Treba verit , ze spojenie Microsoftu a Novelu prinesie aj nejake pozitivne vysledky pre Linux. MS ma dobre rychle GUI, Linux zase kvalitne jadro. Spojenim by mohol vzniknut celkom silny nastroj ;-)
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: rychly start linuxov 29.12.2006 | 23:49
                Avatar uid0 Debian  Používateľ
                a rychle GUI je compiz a beryl. a su to totalne hovadiny...
                Debian. apt-get into it…
                • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: rychly start linuxov 30.12.2006 | 22:41
                  Tom   Návštevník
                  compiz a beryl su akcelerovane opengl rozhrania. na to by som pockal na vistu, aby sme neporovnavali hrusky s jablkami.
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: rychly start linuxov 29.12.2006 | 23:48
                Avatar uid0 Debian  Používateľ
                si skuseny uzivatel linuxu? je ti jasne co to bolo za hodnotu, tych 25MB? nie je pouzita pamat ako pouzita pamat... skus si porovnat kolko ti bere windows a kolko linux. celkovo. nemam pocit, ze by mal windows navrch... bez urazky, nezda sa mi, ze by si vedel ako to v systeme chodi. optimalizacia GUI sa nemoze diat v aplikaciach. je tu este otazka, ze co sa ti zda pomale? u mna je vsetko v pohode. treba hlavne verit faktom. ziadne "spojenie" novelu a M$ sa nekona. novell si len pekne pospinil meno v komunite a uzavrel jednostranne vyhodnejsiu dohodu (a ta vyhodna strana nie je ich)...
                Debian. apt-get into it…
                • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: rychly start linuxov 30.12.2006 | 09:49
                  Tom   Návštevník
                  Ako priklad mozem uviest gtk kniznicu, ktora je aj pre Windows. Kazda aplikacia vyuzivajuca gtk ma dost malu odozvu. Myslim tym obycajne prekreslovanie objektov. Kym gtk vykresli jedno okno, windows gdi ich zvladne niekolko. "optimalizacia GUI sa nemoze diat v aplikaciach" No pokial to nezabezpecia kvalitne ovladace, rychle kniznice, tak to ostava len na tych aplikaciach. v linuxe ovladace vacsinou chybaju alebo su uvedene niekolko mesiacov (rokov) po zacati predaja karty. Ak myslis, ze tych 25MB bolo naswapovane, tak je to este vacsia somarina, pretoze to este viac spomali cely beh. Dolezite je, ze tych 25MB tam je a system s tym musi pracovat. Nech je tam cokolvek, cim viac obsadenej pamate, tym je odozva aplikacie pomalsia.
                  • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: rychly start linux 30.12.2006 | 14:16
                    WlaSaTy   Návštevník
                    graficka odozva kniznice gtk je pomalsia ako odozva nativneho win rozhrania. bude to tym ze win32 rozhranie dokazalo vyuzit ajminimalnu 2d akceleraciu (bitblt/paint window) pricom gtk sa vybrala cestou skalovatelnosti a mala implementovane skiny uz vtedy ked si microsoft kakal do plienok. vidim ze si si schvalne vybral jedno z najpomalsich rozhrani ake existuju len aby si mal pravdu a xaw ti nic nehovori. a skus si v gtk pouzit nenarocny skin. ano, v linuxe ovladace vecsinou chybaju (pre vykradnute hardware za ktore musia pracovat ovladace) alebo meskaju (3d akceleracne novinky). zaujimalo by ma ci je to podla teba chybou linuxu ako sa nam snazis prezentovat, alebo vyrobcov kakardware ktory kaslu na standardy alebo zatajuju specifikacie. k tomu 25Mb naswapovanemu: najprv pises o tom ze program zobral 25 Mb ram, teraz pises ze ta pamet bola naswapovana. nemas nieco s pametou? jaaj, uz mi to doslo. tebe vadi to ze ti viac vyhovuje windows a mas pottrebu stiahnut na svooju stranu aj dalsich. o, pojdem s tebou ak mi na mojom pocitaci nahodis windowsy ... licenciu zaplatim ale upozornujem ze architektura ppc nie je moc dobre podporena pod windows. ps.: a chces skutocne rychly pocitac, tak sa poobzeraj po as/400 alebo si pozri benchmarky a vyber si z toho. i ked by ti stacilo len pridat ram kedze spustenie maleho programu ti zaberie 25Mb ram ktora leti automaticky do swapu. mimochpodom, mas ty vobec linux nainstalovany? pochybujem, tvoje reakcie su nekonzistentne takze tu viac ako vyzera ze nevies o com pises.
                    • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: rychly start l 30.12.2006 | 22:34
                      Tom   Návštevník
                      Som rad, ze konecne niekto uznal pomalost gtk :) "gtk sa vybrala cestou skalovatelnosti" v case vyvoja GDI bola skalovatelnost v tejto oblasti dost zbytocna, ked na to nebol hw. je pekne, ze v linuxe je nieco implementovane skor, ale naco mi to je, ked na to nie je hw (myslim domaci pc)? "vidim ze si si schvalne vybral jedno z najpomalsich rozhrani ake existuju" preco nie, robi sa to bezne aj zo strany linux komunity, ked poukazuju na nevyhody windows :-) "zaujimalo by ma ci je to podla teba chybou linuxu " toto som nikdy netvrdil "kaslu na standardy alebo zatajuju specifikacie" dost ma vytaca, ked niekto napise "zatajuju specifikacie". linuxova komunita hlasa softverovu slobodu, takze podla mna je spravne ak si firma so svojim dielom nalozi podla svojej vole alebo to nepatri k jej slobodam? k specifikaciam sa da dostat, ale s linux komunitou sa neda dohodnut. oni by chceli cele know-how firmy a najlepsie zadarmo. Linux komunita by sa mala konecne prebudit a uvedomit si, ze ziadna uspesna firma neuvolny svoje kody hocikomu. Nepoznam ziadnu firmu, ktora by tak bola urobila.
                      • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: rychly sta 30.12.2006 | 23:41
                        WlaSaTy   Návštevník
                        :Som rad, ze konecne niekto uznal pomalost gtk :) nie, ja som uznal pomalost skinov (grafickych tem) najme pri pouziti silne komprimovanych obrazkov. --- :v case vyvoja GDI bola skalovatelnost v tejto oblasti dost zbytocna, ked na to nebol hw. ano, a preto by som poprosil spravit rychlostne porovnanie s xaw/athena aby sme zachovali aspon priblizne desatrocie vzniku vzhladom na poskytnutu funkcionalitu. --- :toto som nikdy netvrdil 28.12.2006 09:22 - Tom Myslim, ze Linux v sucastnosti nema na to, aby bol dostatocne rychlym a sviznym OS. mozno si to nebol ty, ale forma tychto dvoch prispevkov je viac ako zhodna. --- :dost ma vytaca, ked niekto napise "zatajuju specifikacie". fajn, skus mi najst ktory vyrobca usb wifi lizatiek zverejnil interface potrebne na vytvorenie ovladaca. a s prikladmi mozem pokracovat. budem rad ked si skusis ujasnit pojmy a casovu os, zijeme v dvaciatom prvom storoci, ci sa ti to paci alebo nie. ps.: kto si to posledne zaziadal o patent na rss, nebol to tvoj guru z redmondu? pokial viem, tak uz vlastnia patent na jednotku a nulu takze ta poprosim : neobvinuj linuxovu komunitu z umyslu privlastnit si know-how firmy. nevies o com hovoris, vela firiem zverejnilo svoje produkty pod GNU/GPL licenciou. napriklad intel aj s ovladacmi na ich grafiky.
                      • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: rychly sta 30.12.2006 | 23:27
                        Avatar uid0 Debian  Používateľ
                        nikto tu po nich nechcie ich kody. sa spamataj. z tej hungarian notation je kazdemu normalnemu progrmatorovi akurat zle. o kvalite kodu nehovoriac... dokaz namiesto slubov - reverse engineered SAMBA je vykonnejsia!
                        Debian. apt-get into it…
                  • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: rychly start linux 30.12.2006 | 14:04
                    Avatar uid0 Debian  Používateľ
                    windows GDI je sucast kernelu (cize je to velka secutity hole a moze ti zhodit cely system :)) a pouziva akceleraciu. co sa tyka rychlosti Gtk vo windowse nemozem velmi posudit, ale gaim ani gimp sa mi nezdali pomale... > No pokial to nezabezpecia kvalitne ovladace, rychle kniznice, tak to ostava len na tych aplikaciach nevies o com hovoris. > Ak myslis, ze tych 25MB bolo naswapovane, tak je to este vacsia somarina, nie. bolo to VSZ alebo RSS? a neskusaj ma presviedcat, ze windows spotrebuje menej... s tym ich memory managementom padnes na drzku aj ked mas plnu rit pamate... > Nech je tam cokolvek, cim viac obsadenej pamate, tym je odozva aplikacie pomalsia. dovi. ja koncim. vyvracat tu nejake domnienky ma nebavi...
                    Debian. apt-get into it…
            • Re: Re: Re: Re: Re: rychly start linuxov 29.12.2006 | 20:25
              david   Návštevník
              >prosim ta, ja na linuxe nepostrehnem ulohu co vytazuje CPU na 100% ulohu na 96% hej !!!!!!!! ked zamrzne gnome-panel v Ubuntu Dapper :))) ale spoznam to iba podla vetracika na notebooku a naslednou kontrolou procesov :D
    • Re: rychly start linuxov 28.12.2006 | 19:18
      Avatar rado_shadow Debian  Používateľ
      zdravim, pri starte ma najviac zdrzuje ked sa nastavuje hotplug. trva to asi minutu. je to potrebne pre usb alebo naco to vlastne je? a ako by sa to dalo vypnut ak to je nepotrebne?
      • Re: Re: rychly start linuxov 30.12.2006 | 22:55
        Avatar Frantisek Klabzuba Debian  Používateľ
        No podla mna by sa hotplug nemal nastavovat viac ako dve az tri sekundy. Na Pentiu 100 MHz/64 MB RAM sa mi najdlsie nastavoval asi 20s. Nieco u teba nieje dobre. - aky mas kernel - ake distro - co je po starte v logoch? - aky HW mas (v logoch bude plno informacii, ak tam bude velmi vela opakujucich sa hlasok moze to spomalovat) - nenatahujes moduly pre HW ktory nemas? p.s. videl by som to skor na samostatny topic. Mne po 2 rokoch od poslednej instalacie startne komp k textovemu prihlaseniu za 20s, za dalsich asi 5 sekund plne nabehnu X. Na fotrovom kompe startuje Windows XP asi 45 sekund.
        • Re: Re: Re: rychly start linuxov 30.12.2006 | 23:06
          Avatar Frantisek Klabzuba Debian  Používateľ
          Takze som to zmeral stopkami aby som nekecal. Po login mi startuje 14.62 s X nastartuje za presne 5.00 s Zostava: Celeron 1.4 GHz, 256 MB RAM, disk obyc. 5400 otackovy 40GB, ext2 filesystem, je v tom udev/hotplug, nastavenie siete (lo, eth0), start xfs, + vsetky zakladne veci (syslog, konfiguracia systemu, atd...)
          • Re: Re: Re: Re: rychly start linuxov 30.12.2006 | 23:52
            Avatar rado_shadow Debian  Používateľ
            mam to aj v lilo passwd, cdnapalka, hotplug. - to bol predmet dalsieho topicu
    • Re: rychly start linuxov 12.01.2007 | 14:41
      Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor
      Co sa tyka rychlosti startu odporucam nestartovat vobec :D. Ja som napriklad book nestartoval vyse mesiaca.

      Ale s5 k rychlosti startu ;). Odporucam pouzivat obycajnu hibernaciu. Ak na danom zeleze odporucam hibernaciu, trva asi 8 s a je to pecka.