system suborov

Sekcia: Konfigurácia 27.12.2006 | 09:29
barbarik   Návštevník
linux moze formatovat disk na rozne "file systems" 1) ake su to "journaling" file systems? (hladal som, ale z tych definicii na nete sa neda vysomarit. ta sa to opisat pre laika?) 2) je nejaky podstatny rozdiel, ktory file system si vyberiem ako user, ktory bude pouzivat Linux na domaci desktop? (je napr. skutocne pouzivanie ext3 rizikovejsie ako ext2 ako varuju rozne partitions programy?...)
    • Re: system suborov 27.12.2006 | 09:29
      Avatar Frantisek Klabzuba Debian  Používateľ
      Mam v mojom dosahu niekolko pocitacov. Na niektorych je ext2, na niektorych je ext3. Ani na jednom som za poslednych par rokov nemal nijaky problem suvisiaci s pokazenym filesystemom. Ak spravis tvrdy reset tak pri najblizsom starte sa ti spusti kontrola filesystemu ktora poopravuje nejake drobne chyby ktore tymto vzniknu. Na mojom pocitaci pouzivam ext2 lebo sa s tym mierne pohodlnejsie pracuje ked sa s particiami hrajes kazdy druhy den. Inak ked pojdes s davom tak nespravis chybu. Dav pouziva v prevaznej miere ext3. Ak si kompilujes vlastne jadro, zahrn podporu ext3 do jadra alebo potom daj ext3 modul do initial ramdisku (no a to nie je to pohodlie o ktorom som hovoril). Zurnalovacie filesystemy su take ktore kazdu zmenu vo filesysteme zapisuju do zurnalu (logu) a pri chybe filesystemu teoreticky dokazu pomocou tohoto zurnalu lepsie opravovat chyby. Nemozem potvrdit, este sa mi ni nic nepokazilo.