Zakázaný root login ?!

Sekcia: Konfigurácia 05.01.2007 | 14:43
mofo22   Návštevník
Prave som si nainstaloval Mandriva linux 2007. Ked sa chcem prihlásit ako root, tak mi napíše že Prihlásenie ako root je zakázané. Pri Mandrive 2006 mi to nerobilo. Viete mi poradit co s tym? Diki
    • Re: Zakázaný root login ?! 30.12.2006 | 16:52
      Avatar Tomáš Lehocký Lubuntu  Používateľ
      no aj viem ale dám ti dobrú radu: aj ja som bol prekvapený a ked som sa nakoniec ako root prihlásil do grafiky tak kde bolo úplne rozbyté - okná bez okrajov, nedalo sa ani len písať text.... a čo bolo horšie nedalo sa to zmeniť lebo ovládaciecentrum kde sa otvorulotak blbo že sa nedalo kliknúť na tlačítko ok. sprav to jednoduchšie: prihlás sa ko user a v ovládacom centre sa daj do skupiny root. alebo si zruš root heslo. inak ked to chceš naozaj skuiť tak toto funguje: 1 stlač CTRL+ALT+F1 (F2, F3) 2 dostaneš sa do konzole tam sa prihlás ako root 3 zapni mc chod do /opt/kde/share/config/kdm a edituj (F4) kdmrc 5 v nom nájdi položku AllowRootLogin a hodnot false zmen na true - ale pozor v tomto konfigu sú dve tieto položky tuším - treba zmeniť obe (tá druhá má trochu iný názov...) 6 zmeny ulož (F2) a reštartuj pc tomolc
      tomolc
      • Re: Re: Zakázaný root login ?! 30.12.2006 | 17:45
        -   Návštevník
        jedno zo zakladnych pravidiel bezpecnosti v linuxe je ze NIKDY nepracujeme prihlaseni ako root! ako root robime iba nevyhnutne administracne cinnosti so systemom - aktualizacia systemu, instalacia softveru, ovladacov apod. inac stratime vyhody bezpecnosti linuxu. ludom prechadzajuciom z win treba vysvetlovat ze nepracovat ako root je na linuxe nevynutne ale to ze ako root treba robit iba nevyhnutne veci. kazdy normalny spravca systemu obmedzi pracu s kontom root a pristup k rootovsklemu heslu. ak potrebujem povolit beznym pouzivatelom robit konkretnu vec vyzadujucu prava roota pouzijem sudo! a este jedna vec - ako root v grafickom pristredi nepotrebujeme pracovat nikdy!!! ludia zdeformovani win pristupom to len tazko pochopia ale treba im to stale vysvetlovat.
        • Re: Re: Re: Zakázaný root login ?! 05.01.2007 | 14:43
          disoft   Návštevník
          Je pravda , ze by sa nemalo pracovat v root rezime.Ale! Zober si takuto situaciu.Cloviecik , doma na svojom kompe,odchovany na Oknach, zacina s Linuxom, na blizku nikto,kto by mu poradil ( 1xvidiet je viac ako 100xpocut a citat),hlada rady,googli,prehladava fora kde sa len da,nevie polozit spravnu otazku(hlavne kde a komu),vie len ze mu nefunguje neaka aplikacia,koli ktorej vlastne Linux instaluje a niekde precital,ze musi editovat neaky config subor a konzola mu nic nehovori.Jedni ho poslu do prdele,druhi sice poradia v super odbornom jazyku,terminmi co ho este viac vystrasia az sa mu vlasy narovnaju alebo sa prezmenu nedocka odpovede ziadnej.Tu sa objavi iskricka nadeje , ze mozno by si pomohol,ale... Najde konkretny subor( podotykam ze v grafickom rezime lebo iny nepozna) , da otvorit textovym editorom ,ved ked ho uz ma tak preco nie, ups.. nemate pravo na zmenu...nemate pravo roota ... a podobne.Co dalej.Mozno pohodlnost mozno prave pre nieco ine.. ja osobne som na taketo ucely s oblubou u Mandrivy 2006 pouzival root rezim a po prichode 2007-ky som bol strasne znechuteny.Da sa tomu vsak pomoct.V Mandrive 2007 , v okne kde zadavas prihlas.meno a heslo, vyber prihlasit v konzole.V textovom rezime sa najskor prihlas ako uzivatel,potom sa prehlas ako root (su .... heslo) a potom zadaj startx . Neviem ci to je oficialny sposob , ale zakazdym sa mi spusti root profil v grafickom rezime s cervenou prac.plochou s upozornenim , ze pracujenm v root profile a mam si davat pozor.Ziadne nic rozpadnute ,ziadne neostre, aj pisat sa v pohode da.Akurat je prazdna plocha, bez hodin atd... do menu sa dostanes klik na hvezdicku a Konkqueorom do domovskeho priecinku.Co este k tomu dodat.Toto vsetko sa mi stalo.Do bodky.
        • Re: Zakázaný root login ?! 31.12.2009 | 05:13
          ja len ako rot! skus mi zybranit!   Návštevník
          ja len ako rot! skus mi zabranit! neznasam obmedzenia!
          • Re: Zakázaný root login ?! 31.12.2009 | 09:30
            memo   Návštevník
            Mami? Preco sa nemozem hrat s nozom? Lebo by si mohol ublizit sebe alebo niekomu inemu synak.... Noz sa pouziva iba na rezanie nie na hranie.
            Nieeee ja chcem nozik! Aj tak si ho vezmem a skuste mi v tom zabranit!

            Komu niet rady tomu niet pomoci.

            Pracovat pod rootom sa da. Ak nevies kopirovat nejake subory v home tak si na nich zmen prava pomocou prikazu chmod a dalej pracuj pod userom.
          • Re: Zakázaný root login ?! 31.12.2009 | 13:51
            Avatar modzog Centos, Ubuntu  Používateľ
            Budem hadat
            "rm -rf /" je tvoj najoblubenejsi prikaz
            preco by si ho nemohol spustit ked neznasas obmedzzenia :-D
            • Re: Zakázaný root login ?! 31.12.2009 | 19:23
              Ake to bolo meno?   Návštevník
              Tak tak .. ako vravis. Mna nebude nikto a nic obmedzovat!
              Kazdy ma pravo dosrat si svoj vlastny PC ako len bude kcet, a nikoho dotoho nic neni. Uz ma nebavi kazdych 10 sekund pisat heslo!
              Root ho aspon nepyta. ;-)
    • Re: Zakázaný root login ?! 30.12.2006 | 14:58
      fat   Návštevník
      je to tak spravne. Pracuj ako bezny user, ked chces nieco rekonfigurovat, tak si prislusny klikaci nastroj to rootovske heslo sam od teba vypyta.
      • Re: Re: Zakázaný root login ?! 30.12.2006 | 15:40
        mofo22   Návštevník
        OK, Diki
      • Re: Zakázaný root login ?! 31.12.2009 | 05:09
        ale mne sa neda kopirovat subory!   Návštevník
        ale mne sa neda kopirovat subory! neznasam obmedzenie! ak sa to neda, idem spet na win! mozem osrat cely taky linux! ja chodim a budem chodit sasadne pod rotom, alebo pa pa linux!
    • Re: Zakázaný root login ?! 30.12.2006 | 14:55
      Avatar uid0 Debian  Používateľ
      teda, vyvojari mandrivy sa ukazali. rok 2007 a uz to konecne zakazali (?)
      Debian. apt-get into it…