Par otazok na Debian...

Sekcia: Komunita 02.01.2007 | 18:36
anonym   Návštevník
Ahoj, takze mam par otazok na Debian, neviem kde inde sa pytat tak sa opytam tu. 1. Nemam doma internet takze chcem stiahnut a napalit vsetkych 22 CD najnovsieho testing Debianu (prve CD stiahlo v praci za 10 minut takze by v tom nemal byt ziaden problem). Ale, nechcem potom doma sermovat s tymi 22 CD-ckami takze by som si na lokalnej sieti chcel spravit nejaky "repozitar" (mam doma na lokalke server, velky stary hlucny desktop s velkym diskom) s tym ze by som tam nejak z tych CD nakopiroval balicky a potom by som na notebooku , kde chcem instalovat a pouzivat debian sa pripajal na ten server. Da sa to spravit takto? Aby potom instalator debianu nepoznal ze netaha balicky z oficialnych repozitarov. 2. Vsimol som ze moja klucova aplikacia (lazarus) je len v repozitari experimental aj to len vo verzii 0.9.2 ale najnovsia je 0.9.20. Co s tym? 3. Debian pouziva nejaky super inteligentny balickovaci system, takze ciste teoreticky, keby som napr. chcel na mojom PC pouzivat IBA firefox s tym ze nic ine ma nezaujima tak bude stacit ked pri instalacii napisem: # balickovac instaluj mozilla-firefox A on my nainstaluje vsetko co firefox potrebuje t.j. kernel, zakladne kniznice, sysvinit, X windows, nejaky wm (nepovedal som aky takze zrejme nainstaluje twm) a firefox. Alebo musim ja mu povedat ze co firefox potrebuje? T.j. ze musim vsetky spomenute veci nainstalovat rucne ja? Na druhu stranu sa CHCEM SKUTOCNE VYHNUT nejakej "standardnej" instalacii ktora vyhovuje 90% uzivatelov (ja niesom bezny uzivatel) s tym ze tam bude nejaky postovy klient, nejaky word, nejaky poznamkovy blok a podobne sracky. Toto mna VOBEC nezaujima, ja som si povedal ze chcem len balicek firefox tak ho dostanem ale NIC NAVYSE !!!, funguje to takto v debiane? Alebo sa instaluju aj zavislosti ktore som vobec nechcel? 4. CD stahujem cez torrent z www.debian.org. Je tam 22 CD ale posledne dve maju ine nazvy (KDE a XFCE), to su nejake specialne CD alebo ako, treba mi ich alebo je napr. xfce v niektorom z tych 20 cd? Je z tych prvych 20 CD niektore bootovatelne aj s instalatorom? Su qt kniznice na tom KDE cd? 5. Ake system v init skripty pouziva debian, robi symlinky pre kazdu sluzbu do /etc/rc?.d ?. Ako sa vola program ktory robi tie symlinky, su cisla runlevelov napisane pre tie sluzby v /etc/init.d/* skriptoch tej ktorej sluzby alebo inde? 6. Pojde mi v najnovsom testing debiane 3d akceleracia integrovanej grafiky Intel GMA 945? (na slackwari mi ide ked som upgradoval na xorg 6.9 a kernel na 2.6.20), aky kernel je v najnovsom testingu? 7. Ked v repozitaroch debianu nieje nejaky balicek co s tym? Dajme tomu ze ho skompilujem, aka je sanca ze ho dostanem do oficialneho debianu. 8. Ked je v debiane nejaky balicek ktory uz od roku 2001 nebol updatovany a je mrtvy jak ho mozem ozivit? Da sa robit dalsi vyvoj v ramci debianu alebo mam spravit fork a pridat ho tam na novo? 9. Je "testing" dobra volba? Chcem stabilny system ale zase co najnovsie balicky, napr v stable verzii je FPC priliz stara verzia (1.9.6), aktualna je 2.0.4, v testingu je 2.0.0-4 ... to ale neviem ci je 2.0.0 alebo 2.0.4... ??? 10. Pri downloade som videl moznost stiahnut aj source (t.j. asi zdrojaky), myslia sa tym len zdrojaky balickov alebo su to -devel balicky a preto ich potrebujem ked chcem kompilovat alebo -devel balicky su aj v testingu? No to je nateraz asi tak vsetko. Vdaka za odpovede.
    • Re: Par otazok na Debian... 01.01.2007 | 21:38
      Avatar uid0 Debian  Používateľ
      1. da sa to. repozitar som si este nerobil, ale skus googlit... 2. to je blbe. najjednoduchsie je googlit, ci niekto nespravil neoficialny balik, alebo kompilovat + checkinstall (ale pri chceckinstalle si dependencies musis strazit sam! nie je to vestkyna teodora) 3. malo by to tak byt, ale vsetko zavisi od zavislosti balickov. vyskusaj, ono ti to oznami co si pyta a ty to musis potvrdit. 4. KDE a XFCE su alternativne verzie CD1, ktore miesto GNOME obsahuju hadaj co... 5.debian pouziva obycajne SysV skripty. nastroj na upravu symlinkov je update-rc.d, ale upravovat ich mozes kludne aj rucne ci nejakym inym nastrojom... cisla runlevelov su v nazve adresaru rc. 6. netusim. etch ma jadro 2.6.19 7. asi nie velka. mozno by sa ho ale ujal nejaky debian developer,,, je to pre teba dolezite, aby sa tam dostal? 8. ujat sa baliku moze len debian developer, alebo buduci debian developer (ten ale nemoze sam uploadovat balik). 9. testing bude onedlho stable... bohuzial ma sklamal novy kernel. ak pouzivas rtorrent, tak sa nepotesis (ja som downgradoval na 2.6.16). to fpc je 2.0.0 10. ked stiahnes source, tak sa ti stiahne source a opatchuje sa ti a vznikne presne to z coho bol vytvoreny aj oficialny binarny balicek (aj devel). nemal by si ch potrebovat, v repozitari mas aj binarny aj devel.
      Debian. apt-get into it…
      • Re: Re: Par otazok na Debian... 01.01.2007 | 21:50
        tt   Návštevník
        ako si myslel ze pri checkinstalle si treba strazit zavislosti? checkinstall je uz len zaver snazenia. Nevyriesene zavislosti sa objavuju po ./configure
        • Re: Re: Re: Par otazok na Debian... 01.01.2007 | 21:56
          Avatar uid0 Debian  Používateľ
          ked zoberies ten balik na iny system, tak musis nainstalovat rucne vsetky zavislosti (tentokrat uz ale netreba devel, stacia binarne). ale treba si priznat, ze napriek tomu, ze chceckinstall ma moznost nastavit zavislosti, asi nikto to nepouziva...
          Debian. apt-get into it…
          • Re: Re: Re: Re: Par otazok na Debian... 01.01.2007 | 22:05
            Avatar uid0 Debian  Používateľ
            a este si musis dat pozor aby si ich potom neodinstaloval, ak su tam len kvoli tomu balicku....
            Debian. apt-get into it…
            • Re: Re: Re: Re: Re: Par otazok na Debian... 02.01.2007 | 18:13
              ferj   Návštevník
              Repozitare pre apt-get su v subore: /etc/apt/sources.list Po editaci je nutne zadat: apt-get update Programy hladame takto: apt-cache search hladanyvyraz Vypis o danom programe: apt-cache show program Inštalácia: apt-get install program http://www.debian.sk/docs/apt-howto/apt-howto.sk.html#contents
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Par otazok na Debian... 02.01.2007 | 18:36
                Avatar uid0 Debian  Používateľ
                bavime sa o balickoch automaticky vytvorenych checkinstallom, tie v repozitari nenajdes
                Debian. apt-get into it…