boot z USB

Sekcia: Ostatné 06.01.2007 | 18:46
Lubo   Návštevník
Ahoj, mam asi 5 rokov stary notebook s nefungujucimi Win2000. Start sa zastavi po detekcii hardware, predpokladam, ze je tam nejaka sw chyba. MS-DOS rezim funguje. Napadlo ma to spustit prostrednictvom Live distribucie z USB (CD je tiez out). ISO live distribicie som nakopiroval na USB key ale system ho nedetekoval. Neviete poradit? Dik.
    • Re: boot z USB 05.01.2007 | 09:59
      WlaSaTy   Návštevník
      poradit, v com? chces nahrat iso image na usb disk a nastartovat z neho? chces spustit pokazene windowsy pomocou linuxu? chces opravit pokazene windowsy pomocou linuxu? chces zazalohovat co sa da a nainstalovat novy operacny system system?
      • Re: Re: boot z USB 05.01.2007 | 10:09
        Avatar fantomas Gentoo  Používateľ
        Bootovanie z USB,musi byt podporovane,pozri do biosu,takze na 5 rokov starom NB asi tazko.
        • Re: Re: Re: boot z USB 05.01.2007 | 10:14
          WlaSaTy   Návštevník
          notebooky vedeli pred 5timi rokmi bezne bootovat z usb. otazkou je ci to bolo spravne nahrane na flash a ci dany typ flash bol rozpoznany biosom, predsa len usb je zbernica rovnako ako aj pci alebo scsi a nie blokove zariadenie.
    • Re: boot z USB 05.01.2007 | 18:29
      Avatar Tomáš Lehocký Lubuntu  Používateľ
      moja rada: ak nedokaže stroj boot z usb tak jedine čo Vám ostáva je livecd (ale kedže Vám nejde cd mech tak to tiež nie) alebo usb disketova mechanika ale to sa moc neoplati - a naviše nieje iste či bi sa z nej dalo nabootovať. Navrhujem: Ak notebook potrebujete a ešte stále Vám vyhovuje jeho konfigurácia tak kúpte dvd mechaniku do notebooku - dnes sa to pohibuje tak okolo 800Sk (napr www.alza.sk) a bud si ju tam namontujte sám alebo to dajte spraviť servisu (podla značky NB...) tomolc PS: NB bez cd/dvd mech je dost nanič takže aj keby ste to rozbehal beznej tak Vás určite okolnosti raz prinútia ju tam kupiť.
      tomolc
      • Re: Re: boot z USB 05.01.2007 | 18:55
        WlaSaTy   Návštevník
        moznost je este jedna, kupit pripojku na 2.5 ide hdd. ci uz na usb alebo klasicky ide. potom sa da s tym diskom zacat podnikat. ci uz zachranit nejake data alebo preinstalovat system. teda bola by mozno aj dalsia moznost, docasne vyuzit dalsi notebook ako puzdro k hdd, ale s tym je viacej roboty. pozor, nie vsetky os idu nainstalovat (docasne) na usb disk a nie vsetky os sa dokazu nastartovat po instalacii ked sa zmeni sposob pripojenia disku. ps.: co je to za zostava a aku ma cenu ?
      • Re: Re: boot z USB 06.01.2007 | 16:41
        Avatar Tomáš Lehocký Lubuntu  Používateľ
        mozno kúpim za rozumnú cenu :) posli mi fotku a cenovu ponuku na moj mail tomolc@azet.sk tomolc
        tomolc
        • Re: Re: Re: boot z USB 06.01.2007 | 18:46
          WlaSaTy   Návštevník
          takych by bolo viacej, ale obnova dat by mala byt v cene :)
          • Re: boot z USB 10.01.2007 | 00:44
            ferjo   Návštevník
            ISO sa predca na ten USB musi ulozit nejako podobne ako ked sa na CD zada
            "vypalit obraz disku"...chcem povedat ze zo samotneho ISO to ani nemoze nabootovat. A co takto prepojit to cez kable s PC a cez to PC to cele rozchodit.
            • Re: boot z USB 10.01.2007 | 10:30
              WlaSaTy   Návštevník
              ale moze, len k tomu potrebujes zodpovedajucu funkcionalitu v biose a to sa da splnit vecsinou iba na niektorych typoch priemyselnych servrov.

              ale najjednoduchsie je skutocne pouzit srobovak, vybrat disk a pripojit ho do stoloveho pocitaca cez redukciu ako /dev/hda. tak sa da nahodit zakladny system. doinstalovanie apdejtov a dalsich programov sa moze urobit aj neskor, ked bude k dispozicii net. popripade je este jedna cesta, pouzit boot cez network ale s tym je kopec roboty a z mojho pohladu to nestoji za namahu. clovek sa sice nauci vela veci, ale bude to trvat a trvat. cena za kabel je cca dve stovky a k dostaniu .

              samozrejme je mozne pouzit aj usb kabel, ten stoji trosku viac ale sa da zneuzit na viacero veci :)
          • Re: boot z USB 10.01.2007 | 16:59
            Avatar Tomáš Lehocký Lubuntu  Používateľ
            Ja by som na obnovu dát išiel takto:

            prípad A - dáta niesu poškodené a na disku je nejaký win FS

            1-vyberiem disk z notebooku
            2-pripoim ho k mojmu desktopu cez redukciu 3,5"ATA na 2,5"ATA
            3-najprv spravim image celeho disku cez partimage alebo pomocou dd
            4-potom sa pokusim primountovať jednotlive particie a data vykopčiť na moj hdd a následne vypáliť na dvd...

            prípad B: - na disku je fat32 a s tabulkou niečo je - nedá sa dostať na partíciu:
            1- vmontovanie disku z notebooku
            2 - pripojenie cez redukciu na moj desktop
            3- image celeho disku
            4 - boot do dos a analiza situacie - poučitie jednoduchych nastrojou: nástroje na opravu fat32.
            5 - obnova fat 32 FS a zkopírovanie dát na desktop a vypálenie na dvd

            Prípad C: - na disku je NTFS a s partíciou niečo je: tak tot som ešte nerobil ale bude to ohodne tašie ako v predošlich pripadoch - asi by som to robil takto:
            1 - boot do dos a image celeho disku
            2 - skusiť skan z NDD... alebonájsť špecializovanú utilitku pre opravu ntfs pod linuxom alebo dosom

            podotýkam že ak máte na disku cenné dáta tak je určite rozumnejšie vyhladať špecializovanú firmu na záchranu dát...

            tomolc
            tomolc
            • Re: boot z USB 11.01.2007 | 22:26
              Avatar stranger Xubuntu, FreeBSD  Používateľ
              Podla mna jedine riesenie je, ak sa chce este notebook pouzivat, skusit nabootovat system z nejakeho portable hard drive(ja mam napriklad 80 GB WD za cenu okolo 3000), skusit zachranit zo stareho disku co sa da a jednoducho dalej pouzivat notebook z externym HD. Rozdiel v rychlosti systemu oproti klasickemu HD je nepostrehnutelny. Pouzivam na nom Xubuntu, bezproblemovo. Druha varianta je hodit ten notebook jednoducho do smeti(pardon, zaniest na recyklaciu).
              Linux is for people who hate Windows, FreeBSD is for people who like Unix. The answer is Ubuntu.
            • Re: boot z USB 11.01.2007 | 22:32
              Avatar Andrej "karči" Krajči Gentoo  Používateľ
              Mne kamos hovoril ze ked jednemu clovekovi opravoval comp z winXP (myslim) tak nabootoval, prezeral disk a zistil ze danej osobe chyba cely win32 adresar.

              Este jeden sposob je podla mna preinstalovat ale nesformatovat disk. Na XPckach to ide. Ale v tomto pripade sa vymazu registre a podobne veci cize nainstalovane apps treba reinstall ... ale inak sa data zachovaju.
              "IB, thy name is homework." -- IB
              • Re: boot z USB 12.01.2007 | 11:40
                Avatar marián Fedora,Vector,Slack  Používateľ
                pri win je tazky pripad to preinstalovanie.. Vo vela pripadoch sa nieco pos*** a potom sa stratia aj data :(
    • Re: boot z USB 11.01.2007 | 22:37
      Avatar Andrej "karči" Krajči Gentoo  Používateľ
      Inak co myslis pod tym ze CD je tiez out? Ze sa CD mechanika je odpalena, ze na tom pocitaci CD mechaniku nemas alebo BIOS ti nedovoli bootovat z CDcka?

      Lebo velmi pochybujem ze CDmechaniku nemas, a este viac pochybujem ze tvoj bios nema moznost bootovat z CDcka. To ci je odpalena, tiez pochybujem. :)

      A ked z tohto vychadzam ze da sa bootovat z mechaniky tak normalne nabootuj z CDcka a zalohujes co sa da.
      "IB, thy name is homework." -- IB
    • Re: boot z USB 03.11.2009 | 23:09
      Avatar rudHas ubuntu 10.10  Používateľ
      http://rudhasweb.ic.cz/
    • Re: boot z USB 04.11.2009 | 01:27
      skywaker   Návštevník
      jaaaj jak som rad ze to tu este nikto nespomenul a mozem preto pomoct aj ja svojou radou.

      takze odporucim vam si vytvorit botovatelne floppy.. viem dneska by ste ma vysmiali ale kedze je book starsi tak ak ma floppac tak preco nie.. odporucam nejake BSD alebo OpenBSD... napr. mozem odporucit projekt pana juraja sip... ktory spravil uzasne vecicky postavene na BSD jadrach..

      http://www.freebsd.nfo.sk/opbsd/

      takze vela stastia pri hrani mozno vam to pomoze su to super vecicky