problem s cd/dvdrom

Sekcia: Konfigurácia 16.01.2007 | 14:45
sapi   Návštevník
Zdravim, pouzivam opensuse 10.2, pri niektorych nabootovaniach (nie pri kazdom) mam problem robit akukolvek akciu s cdromkou, zrejme v suvislosti s (vypis prikazu ps):

USER PID %CPU %MEM VSZ RSS TTY STAT START TIME COMMAND
root 3155 0.0 0.1 8080 704 ? D 11:23 0:00 hald-addon-storage: polling /dev/hdc

Nejaky dalsi prikaz napr. mount /dev/hdc takisto zamrzne so statusom D. Zrejme je potrebne nastavit PIO/DMA rezimy. V biose mam obe nastavene na 'auto'.
Nevie niekto poradit ako to riesit? Vdaka.
    • Re: problem s cd/dvdrom 16.01.2007 | 17:16
      WlaSaTy   Návštevník
      nastavenie pio rezimov? hdparm.
      otazka je aka je to vobec doska, verzia jadra - moze byt ze sa nepohodol ovladac radica diskov s cdrom, alebo kabel -moze byt ze je zle zasunuty (datovy aj napajaci), popripade ci vobec stiha zdroj.
      • Re: problem s cd/dvdrom 16.01.2007 | 18:02
        sapi   Návštevník
        ok, dik za odpoved, takze ide o NB Asus rady A6KM, doska a zdroj priznam neviem narychlo co tam je, jadro 2.6.18.2-34-default. Predtym na opensuse 10.1 problem s tym nebol, tam bolo jadro 2.6.16.27-0.6-default. Tu (pokial to ide) aj tam po par minutach neccinosti cdromy, vyhodi cdcko (neviem ci tato info ma nejaky zmysel), v 10.1 to po case prepinalo na PIO rezim (podla logov), v 10.2 som si nic take nevsimol. To sa prejavilo napr. pri napalovani, ze v 10.1 bezal procak na 1600 MHz, v 10.2 vecsinou na 800 MHz. Preto myslim, ze problem je asi v demonovi, co to ma na starosti. Mohol by som skusit dat natvrdo v biose UDMA2 a prikaz hdparm -d1 /dev/hdc, ale kedze netusim ake to moze mat dosledky, tak nechcem skusat naslepo. Resp. neviem ci netreba ten hdparm dat do nejakeho skriptu, aby sa zapinal pri kazdom starte. Ak to slo dobre, tak pri vypise prikazu 'hdparm -i /dev/hdc' ako pouzivany mod oznacilo UDMA2.mohol by som este prebootovat a hodit sem vypisy 'hdparm -i /dev/hdc' a 'hdparm -tT /dev/hdc', ak by to mohlo pomoct.
        • Re: problem s cd/dvdrom 16.01.2007 | 18:24
          WlaSaTy   Návštevník
          aha, takze sa jedna o notebook, takze poruchu zdroja mozeme vynechat za predpokladu ze je pouzity zdroj dodany s notebookom a opticka mechanika tiez. aku mas dosku dokazes zistit prikazom lspci (naco sa tu vobec kto obtazuje?). ak ti po par minutach necinnosti vyhodi cdcko, tak ta informacia je bezcenna pokial nepovies co si pod "vyhodi cdcko" predstavujes, prepne do PIO modu alebo vysunie dvierka? ak mas mechaniku v PIO mode tak je len pochopitelne ze to pretazi CPU (skus sa pozriet na to aky je rozdiel menzi PIO a DMA) a nasledne zdvihne frekvenciu.

          vypisy hdparm -i /dev/cdrom z obidvoch verzii distribucie si mohol dat uz davno, alebo si aspon pozriet aky je tam rozdiel a v com.

          inac kedze je to notebook tak by som sa ani nedivil keby mal nie priliz kompatibilnu verziu biosu s linuxom alebo ak by sa s tebou ta mechanika pomaly lucila a balila si kable na cestu do kremikoveho neba. skus sa priznat ako dlho nosis ten notebook a kolko krat si v mechanike pocas prenosu zabudol medium. a kolko krat si s nim buchol o zem alebo o nejaky roh ... to vsetko skodi mechanickym castiam ...

          mne zvykla odist mechanika na NB za cca pol roka (o kvalite HW pomlcim). najprv mala problem s nejakymi mediami, potom obcas po sebe neprecitala vypalene data alebo to po nej neprecitala ina mechanika. az mi na koniec zamavala :-) samozrejme ze robila aj ine psie kusy, ale aspon mi s tymi mechanikami bolo veselo ...

          • Re: problem s cd/dvdrom 16.01.2007 | 18:37
            sapi   Návštevník
            dik, skusim sa s tym trochu pohrat a pohladat rozdiely, problem je, ze ak je ten problem pri nabootovani, tak ziaden z prikazov odvolavajucich sa na komunikaciu s cdrom nefunguje, nastavi sa mu status D. Ten lspci ma napadol, ale som nemyslel, ze dava info aj o doske, sorry. Tak poskusam a napisem ak nieco rozumne z toho vycitam. Inac NB ma asi pol roka, nosim ho asi tak 3-4 krat do tyzdna, ale zatial vaznejsie pady neboli, nastastie. Vysuvanie mechaniky (nebolo to prilis pravidelne) som zaregistroval len u suse, pod kubuntu nie, ale tam som az tak casto nebootoval a uz ho nemam nainstalovane, aby som porovnal. Este ma napada jedna vec, do 10.1 som doinstalovaval ACPI, v 10.2 je uz v jadre pre tento NB. Akurat ak je zapnute ACPI, nesmie byt pripojene ziadne USB, inac zatuhne pri nacitavani jadra (10.1 aj 10.2), neviem, ci to moze mat daco spolocne, skor nie.
            • Re: problem s cd/dvdrom 16.01.2007 | 19:27
              sapi   Návštevník
              vopred saospravedlnujem za priserne dlhy prispevok. Takze vypisy pre suse 10.1 (ten hdparm -tT je testovany pri vlozenom a primountovanom CD-R 52x):
              lspci

              00:00.0 Host bridge: Silicon Integrated Systems [SiS] Unknown device 0756 (rev 02)
              00:01.0 PCI bridge: Silicon Integrated Systems [SiS] PCI-to-PCI bridge
              00:02.0 ISA bridge: Silicon Integrated Systems [SiS] SiS964 [MuTIOL Media IO] (rev 36)
              00:02.5 IDE interface: Silicon Integrated Systems [SiS] 5513 [IDE] (rev 01)
              00:02.6 Modem: Silicon Integrated Systems [SiS] AC'97 Modem Controller (rev a0)
              00:02.7 Multimedia audio controller: Silicon Integrated Systems [SiS] AC'97 Sound Controller (rev a0)
              00:03.0 USB Controller: Silicon Integrated Systems [SiS] USB 1.0 Controller (rev 0f)
              00:03.1 USB Controller: Silicon Integrated Systems [SiS] USB 1.0 Controller (rev 0f)
              00:03.2 USB Controller: Silicon Integrated Systems [SiS] USB 1.0 Controller (rev 0f)
              00:03.3 USB Controller: Silicon Integrated Systems [SiS] USB 2.0 Controller
              00:09.0 Network controller: Broadcom Corporation BCM4318 [AirForce One 54g] 802.11g Wireless LAN Controller (rev 02)
              00:0a.0 CardBus bridge: Ricoh Co Ltd RL5c476 II (rev b3)
              00:0a.1 FireWire (IEEE 1394): Ricoh Co Ltd R5C552 IEEE 1394 Controller (rev 08)
              00:0a.2 Class 0805: Ricoh Co Ltd R5C822 SD/SDIO/MMC/MS/MSPro Host Adapter (rev 17)
              00:0a.3 System peripheral: Ricoh Co Ltd R5C592 Memory Stick Bus Host Adapter (rev 08)
              00:0b.0 Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL-8169 Gigabit Ethernet (rev 10)
              00:18.0 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] K8 [Athlon64/Opteron] HyperTransport Technology Configuration
              00:18.1 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] K8 [Athlon64/Opteron] Address Map
              00:18.2 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] K8 [Athlon64/Opteron] DRAM Controller
              00:18.3 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] K8 [Athlon64/Opteron] Miscellaneous Control
              01:00.0 VGA compatible controller: nVidia Corporation Unknown device 01d7 (rev a1)

              hdparm -iI /dev/hdc


              /dev/hdc:

              Model=TSSTcorpCD/DVDW TS-L632D, FwRev=AS04, SerialNo=
              Config={ Fixed Removeable DTR<=5Mbs DTR>10Mbs nonMagnetic }
              RawCHS=0/0/0, TrkSize=0, SectSize=0, ECCbytes=0
              BuffType=unknown, BuffSize=0kB, MaxMultSect=0
              (maybe): CurCHS=0/0/0, CurSects=0, LBA=yes, LBAsects=0
              IORDY=on/off, tPIO={min:227,w/IORDY:120}, tDMA={min:120,rec:120}
              PIO modes: pio0 pio1 pio2 pio3 pio4
              DMA modes: mdma0 mdma1 mdma2
              UDMA modes: udma0 udma1 *udma2
              AdvancedPM=no

              * signifies the current active mode


              ATAPI CD-ROM, with removable media
              Model Number: TSSTcorpCD/DVDW TS-L632D
              Serial Number:
              Firmware Revision: AS04
              Standards:
              Likely used CD-ROM ATAPI-1
              Configuration:
              DRQ response: 50us.
              Packet size: 12 bytes
              Capabilities:
              LBA, IORDY(can be disabled)
              DMA: mdma0 mdma1 mdma2 udma0 udma1 *udma2
              Cycle time: min=120ns recommended=120ns
              PIO: pio0 pio1 pio2 pio3 pio4
              Cycle time: no flow control=227ns IORDY flow control=120ns
              Commands/features:
              Enabled Supported:
              HW reset results:
              CBLID- below Vih
              Device num = 0

              hdparm -tT /dev/hdc

              /dev/hdc:
              Timing cached reads: 2064 MB in 2.00 seconds = 1030.77 MB/sec
              Timing buffered disk reads: 4 MB in 4.04 seconds = 1012.64 kB/sec
            • Re: problem s cd/dvdrom 16.01.2007 | 19:28
              sapi   Návštevník
              a pre suse 10.2

              lspci

              00:00.0 Host bridge: Silicon Integrated Systems [SiS] Unknown device 0756 (rev 02)
              00:01.0 PCI bridge: Silicon Integrated Systems [SiS] PCI-to-PCI bridge
              00:02.0 ISA bridge: Silicon Integrated Systems [SiS] SiS964 [MuTIOL Media IO] (rev 36)
              00:02.5 IDE interface: Silicon Integrated Systems [SiS] 5513 [IDE] (rev 01)
              00:02.6 Modem: Silicon Integrated Systems [SiS] AC'97 Modem Controller (rev a0)
              00:02.7 Multimedia audio controller: Silicon Integrated Systems [SiS] AC'97 Sound Controller (rev a0)
              00:03.0 USB Controller: Silicon Integrated Systems [SiS] USB 1.0 Controller (rev 0f)
              00:03.1 USB Controller: Silicon Integrated Systems [SiS] USB 1.0 Controller (rev 0f)
              00:03.2 USB Controller: Silicon Integrated Systems [SiS] USB 1.0 Controller (rev 0f)
              00:03.3 USB Controller: Silicon Integrated Systems [SiS] USB 2.0 Controller
              00:09.0 Network controller: Broadcom Corporation BCM4318 [AirForce One 54g] 802.11g Wireless LAN Controller (rev 02)
              00:0a.0 CardBus bridge: Ricoh Co Ltd RL5c476 II (rev b3)
              00:0a.1 FireWire (IEEE 1394): Ricoh Co Ltd R5C552 IEEE 1394 Controller (rev 08)
              00:0a.2 Generic system peripheral [Class 0805]: Ricoh Co Ltd R5C822 SD/SDIO/MMC/MS/MSPro Host Adapter (rev 17)
              00:0a.3 System peripheral: Ricoh Co Ltd R5C592 Memory Stick Bus Host Adapter (rev 08)
              00:0b.0 Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL-8169 Gigabit Ethernet (rev 10)
              00:18.0 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] K8 [Athlon64/Opteron] HyperTransport Technology Configuration
              00:18.1 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] K8 [Athlon64/Opteron] Address Map
              00:18.2 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] K8 [Athlon64/Opteron] DRAM Controller
              00:18.3 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] K8 [Athlon64/Opteron] Miscellaneous Control
              01:00.0 VGA compatible controller: nVidia Corporation Quadro NVS 110M / GeForce Go 7300 (rev a1)

              hdparm -iI /dev/hdc


              /dev/hdc:

              Model=TSSTcorpCD/DVDW TS-L632D, FwRev=AS04, SerialNo=
              Config={ Fixed Removeable DTR<=5Mbs DTR>10Mbs nonMagnetic }
              RawCHS=0/0/0, TrkSize=0, SectSize=0, ECCbytes=0
              BuffType=unknown, BuffSize=0kB, MaxMultSect=0
              (maybe): CurCHS=0/0/0, CurSects=0, LBA=yes, LBAsects=0
              IORDY=on/off, tPIO={min:227,w/IORDY:120}, tDMA={min:120,rec:120}
              PIO modes: pio0 pio1 pio2 pio3 pio4
              DMA modes: mdma0 mdma1 mdma2
              UDMA modes: udma0 udma1 *udma2
              AdvancedPM=no

              * signifies the current active mode


              ATAPI CD-ROM, with removable media
              Model Number: TSSTcorpCD/DVDW TS-L632D
              Serial Number:
              Firmware Revision: AS04
              Standards:
              Likely used CD-ROM ATAPI-1
              Configuration:
              DRQ response: 50us.
              Packet size: 12 bytes
              Capabilities:
              LBA, IORDY(can be disabled)
              DMA: mdma0 mdma1 mdma2 udma0 udma1 *udma2
              Cycle time: min=120ns recommended=120ns
              PIO: pio0 pio1 pio2 pio3 pio4
              Cycle time: no flow control=227ns IORDY flow control=120ns
              Commands/features:
              Enabled Supported:
              HW reset results:
              CBLID- below Vih
              Device num = 0

              hdparm -tT /dev/hdc

              /dev/hdc:
              Timing cached reads: 1012 MB in 2.00 seconds = 505.52 MB/sec
              Timing buffered disk reads: 12 MB in 4.02 seconds = 2.99 MB/sec
            • Re: problem s cd/dvdrom 16.01.2007 | 19:36
              sapi   Návštevník
              zaujimave je mozno aj to:
              /dev/hdc:
              IO_support = 0 (default 16-bit)
              unmaskirq = 0 (off)
              using_dma = 1 (on)
              keepsettings = 0 (off)
              readonly = 0 (off)
              readahead = 256 (on)
              HDIO_GETGEO failed: Inappropriate ioctl for device

              teda tych default 16-bit sa mi zda divnych, na dsktope mam na odoch cdrom nastavene 32-bit
              • Re: problem s cd/dvdrom 16.01.2007 | 21:15
                sapi   Návštevník
                ok, takze, vyriesil (aspon dufam, 3 ok starty, inac na striedacku ok/nie ok) som to takto:
                v biose som nastavil PIO=0, DMA=UDMA2.
                Do adresara /etc/init.d/rc5.d som pridal subor s nazvom S99dma a obsahom:
                #!/bin/bash
                #
                #nastavenie DMA na /dev/hdc
                #
                /sbin/hdparm -d1 /dev/hdc
                #koniec

                Uz by ma len zaujimalo, ci je to korektne riesenie, a ci z toho nemam ocakavat nejake ine problemy. Dik za rady.
                • Re: problem s cd/dvdrom 16.01.2007 | 21:16
                  sapi   Návštevník
                  sory za opakovany prispevok, vraj 4+1 nie je 5 :)
              • Re: problem s cd/dvdrom 16.01.2007 | 21:21
                WlaSaTy   Návštevník
                tym hdparm -i som myslel v case ked sa to prepne do pio modu, dobre by bolo aj s zodpovedajucou castou dmesg. takto to vyzera ze mas pouzite DMA a vsetko funguje bezproblemovo. ked chces, mozes prestavit ten IO support kludne aj na 32bit. ak je to 16Bit odovodnene prijdes o nejake to medium pri testoch zapisu, ale to je riziko podnikania ...
                • Re: problem s cd/dvdrom 17.01.2007 | 15:23
                  sapi   Návštevník
                  takze, pozrel som sa na to trochu, suse 10.1 pouziva hald verziu 0.5.6, suse 10.2 hald 0.5.8_git20061106. Tak som nastavil pmocou yastu, aby sa HAL demon v runleveli 5 nespustal, ale okrem toho sa vypli aj nfsboot nfs, postfix, portmap, hotkey-setup, cups, cron, auditd, sshd, novwll-zmd, SuSEfirewll_setup, syslog, powersaved, network. Tak neviem ci niektoreho z nich nutne nepotrebujem, zatial system ide bezvaznejsich problemov. Problem s komunikaciou s cdrom uz dufam neni (asi 6 nabootovani), ale pri nejakom pristupe na cdrom sa v /var/log/messages objavia dva riadky:

                  Jan 17 10:42:08 linux-v5ny kernel: hdc: drive_cmd: status=0x51 { DriveReady SeekComplete Error }
                  Jan 17 10:42:08 linux-v5ny kernel: hdc: drive_cmd: error=0x04 { AbortedCommand }

                  este vypis z dmesg | grep hdc:

                  ide1: BM-DMA at 0xffa8-0xffaf, BIOS settings: hdc:DMA, hdd:DMA
                  hdc: TSSTcorpCD/DVDW TS-L632D, ATAPI CD/DVD-ROM drive
                  hdc: ATAPI 24X DVD-ROM DVD-R-RAM CD-R/RW drive, 2048kB Cache, UDMA(33)
                  hdc: drive_cmd: status=0x51 { DriveReady SeekComplete Error }
                  hdc: drive_cmd: error=0x04 { AbortedCommand }

                  Takze sa mi to nezda moc ok, ale hdparm/dev/hdc ako aj mount /dev/hdc idu ok. Neviete co znamenaju tie chybove hlasenia a prip ako to riesit? Inac take sa objavolali sem tam aj v suse 10.1, myslim po tom co sa prepol rezim DMA na PIO. Vdaka.