Co to je vlastne ukuntu/kubuntu

Sekcia: Ostatné 15.04.2005 | 12:21
david   Návštevník
Prosim vas, viem ze som asi hlupak ale chcel by som vediet co to vlastne ubuntu/kubuntu je, ako funguje ako sa da vyuzit. PS > Nehnevajte sa ale som fakt zvedavy zaciatocnik
    • Re: Co to je vlastne ukuntu/kubuntu 12.04.2005 | 19:40
      d   Návštevník
      ubuntu je nazov distibucie linuxu, ktora vychadza z debianu a aku standartne GUI (windows manager) pouziva gnome. kubuntu je to iste, ale miesto gnomu je standartne KDE. viac informacii ziskas na www.distrowatch.com alebo na www.ubuntulinux.org
      • Re: Re: Co to je vlastne ukuntu/kubuntu 12.04.2005 | 19:58
        david   Návštevník
        este otazocka vyhody a nevyhody oproti MDK 10.1 Official
        • Re: Re: Re: Co to je vlastne ukuntu/kubuntu 12.04.2005 | 22:15
          titanik   Návštevník
          je to ina distribucia, ktora nepouziva balickovaci system rpm ale deb, ale vzdy je to linux o tom istom. je tam ine ovladacie centrum ako v MDK a ma menej toho v standartnej vybave, kedze je len na 1 CD. MDK je trosku viac "user friendly" ale zavisi to od zvyku.
          • Re: Re: Re: Re: Co to je vlastne ukuntu/kubuntu 12.04.2005 | 22:19
            Avatar sucho ubuntu, *bsd aj winxp :D  Používateľ
            a hlavny rozdiel oproti mdk je ze poskytuju vsetko vsetkym, cize nikdy nebude viacero verzii ako pri mdk, ze ked chces vsetko, musis si kupit skatulovu verziu, resp. ked vyde novy release, najprv ho maju clenovia plateneho mandrakeklubu a ostatni az casom
            • Re: Re: Re: Re: Re: Co to je vlastne ukuntu/kubunt 12.04.2005 | 22:22
              Avatar sucho ubuntu, *bsd aj winxp :D  Používateľ
              a este ma napadol dodatok k tomu ze pouziva .deb: rpm je straaasne pomaly, pri mdk mam pocit ze este pomalsi ako inde a debianovsky apt-get (cize nadstavba pkgsrc ktora deby instaluje) je straaasne rychly... pouzivatelska pritulnost sa mi vsak zda rovnaka
          • Re: Re: Re: Re: Co to je vlastne ukuntu/kubuntu 12.04.2005 | 22:45
            Toudy   Návštevník
            Pozor! Skratka MDK by sa uz nemala pouzivat.. Lebo v nazve MANDRIVA sa "K" nenachadza... ;o) K tym balickom: jedna sa len o balicky obsiahnute na cd, nie tie co su celkovo v repositary.. Ak sa mam priznat tak Ubuntu a ani Debiana ako takeho som este neskusal (ak nepocitam Knoppix), ale to Ubuntu sa strasne velmi rychlo dostalo na prve miesto na distrowatch tak by som ho chcel skusit lebo na nom asi nieco fakt dobre najde.. ;o) Ked budem pri financiach tak si ho ztadialto objednam.. A aby som si pre istotu nerobil hambu: vyznieva to tak ako keby som pouzival Mandrake (Mandrivu), ale nie je to tak.. ;o)
            • Re: Re: Re: Re: Re: Co to je vlastne ukuntu/kubunt 13.04.2005 | 12:56
              Avatar sucho ubuntu, *bsd aj winxp :D  Používateľ
              nic si neobjednavaj tu, radsej sa pozri na http://shipit.ubuntulinux.org/ a objednaj si rovno viac a rozdaj aj kamaratom ;)
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Co to je vlastne ukuntu/ku 14.04.2005 | 20:03
                Toudy   Návštevník
                Heh! Kebyze mam kusok viacej linuxovo zalozenych kamaratov tak mozno... ;o) Som skoro sam.. ;o)))
    • Re: Co to je vlastne ukuntu/kubuntu 13.04.2005 | 16:09
      Peter   Návštevník
      Je to jedna (aj ked by sa mohlo zdat ze dve) distribucia Linuxu. Ubuntu pouziva ako standardny desktop Gnome, no ked si nainstalujete KDE, tak si ho mozete nazvat Kubuntu. Ubuntu pouzivam uz par mesiacov a musim povedat, ze som vrcholne spokojny. Je to prave jednoduchostou prostredia Gnome. Tato jednoduchost sa tiahne celym systemom. Ak mas naistalovany iny system (MDK) a si s nim spokojny, tak zostan pri nom. Ak sa vsak niekedy rozhodnes preinstalovat system (ci nainstalovat novy), tak Ubuntu rozhodne odporucam vyskusat. Za hlavnu prednosti by som povazoval to, ze je zalozeny na Debiane (co prinasa siroku softverovu zakladnu) a pouziva jeho balickovaci system. Kazdy co len trocha kvalitnejsi program pre Linux najdes aj vo verzii pre Debian/Ubuntu a to zvacsa uz priamo v oficialnych repozitaroch. Nie som sam, co povazujem tento balickovaci system za naprosto genialny. Predstav si, ze chces nainstalovat program xyz, tak spustis spravcu programov, kliknes na Hladat a napises xyz. Potom uz len potvrdis, ze ten program chces nainstalovat a on sa ti stiahne a nainstaluje vratane osetrenia zavislosti). Samozrejme, nieco podobne existuje aj v inych distribuciach, ale ziadna z nich nedisponuje tak rosiahlimi repozitarmi (zdrojmi softveru). Dalsou vyhodou je spominana jednoduchost. Mnohe distribucie ti nainstaluju desat programov na to iste, co u zaciatocnikov moze sposobit zmatenost. Ubuntu ti nainstaluje na vsetko len jeden program (ten to spravcovia povazuju za najlepsi) ale sucasne ti vdaka genialnemu balickovaciemu systemu nechaju volnost nainstalovat si iny program. Pre tuto jednoduchost sa Ubuntu zmesti na jedno CD. Ma to vsak aj nevyhodu. Ak chces nainstalovat iny program nez ten, co je na CD, potrebujes pripojenie na internet. Jednou z vyhod je sloboda, ktoru ponuka. Mnohe firmy ponukaju viacere verzie svojej distribucie (GPL, PowerPack, Enterprise...), kde si za niektore veci treba extra priplatit. Ubuntu mas vzdy v ten najvyssej verzii (pretoze uznavaju, ze kazdy ma pravo pouzivat tie najkvalitnejsie programy). A tak vdaka komunitou udrziavanymi repozitarmi, si priamo mozes naistalovat ovladace na nVidiu, dekoder na MP3, flash plugin, ci fonty od MS (Arial...)...
      • Co to je vlastne ukuntu/kubuntu 14.04.2005 | 17:20
        chembro   Návštevník
        Neviete ako sa nazyva starsia verzia ubuntu a kde ju stiahnem? kubuntu 5.04 sa mi zda trochu nestabilna
        • Re: Co to je vlastne ukuntu/kubuntu 14.04.2005 | 17:36
          d   Návštevník
          ubuntu 4.10, ale 5.04 nie je nestabilna. btw pozri www.distrowatch.com tam je vela podrobnych info o vsetkych distrach...
        • Re: Co to je vlastne ukuntu/kubuntu 15.04.2005 | 12:21
          Avatar sucho ubuntu, *bsd aj winxp :D  Používateľ
          mozno si mal 5.04rc, len pred par dnami vysiel finalny release... 4.10- warty nedoporucujem, je uz dost outdated (ako verzia moze napovedat: oct 2004), napr. aj firefox ma <1 a novsi musis doinstalovat z backports, co ale imo nie je mozne so vsetkymi apps, myslim ze backportuju sa len tie pouzivanejsie (ak sa mylim opravte ma dakto)