Gentoo: poinstalacne troubles

Sekcia: Konfigurácia 21.01.2007 | 05:15
Avatar srigi   Používateľ
Hi, tak stage3 som nainstaloval, rozchodil aj links vo frambuffer grafickom mode, ale mam nejake vyhrady.

Za prve mi nejde nastavit VGA mod konzole. Ide iba vzdy naplno 1400x1050 (v kernel configu som ale niekde nastavoval 1024x768@60), ale nebere ani boot parameter kernelu VGA=791, co je tiez 1024x768. Ale konzola vzdy nebehne do 1400, dokonca pri boote neviem ci grub, alebo jadro strajkuje, ze nepozna mod 791.

Za druhe, po nainstalovani Midnight Commandera som zistil, ze mam kompletne rozsypanu ncurses "grafiku", mc alebo alsamixer su uplne rozsypane, tusim to suvisi s tym ze pri starte sa konzola zapne do UTF-8, potrebujem prepnut na ISO-8859-2.

A posledny bod, nejde mi nastavit diakritika v konzoli, aj ked konfigurujem "console-font="lat2-16" v /etc/conf.d/consolefont.

THX za akukolvek pomoc.
    • Re: Gentoo: poinstalacne troubles 21.01.2007 | 11:29
      oxymoron   Návštevník
      takze zrejme mas v jadre nainstalovany vesa-tng a ten nepouziva vga parameter ale video
      cize video=vesafb:mtrr:3,ywrap,1024x768-32@60 (inak
      http://www.gentoo.org/doc/cs/handbook/handbook-x86.xml?part=1&chap=10 )

      co sa tyka ncurses tak bud teda si pridaj do make.conf unicode a nastav v /etc/locale.gen
      en_US ISO-8859-1
      en_US.UTF-8 UTF-8
      sk_SK ISO-8859-2
      sk_SK.UTF-8 UTF-8

      v /etc/conf.d/consolefont
      CONSOLEFONT="lat2-16"
      CONSOLETRANSLATION="8859-2_to_uni"

      v /etc/conf.d/keymaps
      KEYMAP="sk-qwerty"

      a prekompiluj co treba
      emerge --newuse --deep system
      emerge --newuse --deep world
      (odporucam tuto cestu)

      alebo ak chces naozaj to ISO-8859-2 tak v /etc/rc.conf
      UNICODE="no"
    • Re: Gentoo: poinstalacne troubles 21.01.2007 | 11:30
      oxymoron   Návštevník
      este som zabudol

      v /etc/env.d/02locale
      LC_ALL="sk_SK.UTF-8"
      LANG="sk_SK.UTF-8"
      • Re: Gentoo: poinstalacne troubles 21.01.2007 | 13:31
        Avatar srigi   Používateľ
        Super, THX za vycerpavajucu odpoved. BTW grubove parametre som v handbooku preskocil, lebo grub mam inde (v Archu).

        BTW2, skusali ste niekto instalovat Gentoo v chroote z inej distribucie, nie z LiveCD? Je to korektny sposom instalacie?
        • Re: Gentoo: poinstalacne troubles 21.01.2007 | 13:38
          Avatar kernel OpenSUSE, Gentoo  Používateľ
          Keď to vieš správne urobiť tak to je jeden z najkorektnejších spôsobov inštalácie.
          Ešte kúsok a ideš from scratch.
          There are only 10 types of people in the world: Those who understand binary and those who don´t.
          • Re: Gentoo: poinstalacne troubles 21.01.2007 | 14:13
            srigi   Návštevník
            Stage1 mi nefungoval prechod stage2 -> stage3. Skoda, lebo som kcel mat cely toolchain zkompilovany s optimalizaciami.
            • Re: Gentoo: poinstalacne troubles 21.01.2007 | 17:27
              Avatar chembro   Používateľ
              Stage1 a Stage2 je prezitok , teraz tu je bootstrap s Stage3 .
      • Re: Gentoo: poinstalacne troubles 27.01.2007 | 14:01
        Srigi   Návštevník
        nj, este som neaml cas vykonat emerge --newuse system (prvy krat to zvlastne zlyhalo pri mergovani gtk+), tak idem na to opatrnejsie. Ale k inemu, cize emerge system som este nevykonal, unicode mam nastavene na yes (v rc.conf aj ako USE), +vsetky tie veci hore-uvedene. No je moja domienka spravna, potrebujem nejaky UTF-8 font pre konzolu? Lebo cast hlaseni v slovencine je pekne s diakritikou, ale ine znaky su iba stvorceky.
        • Re: Gentoo: poinstalacne troubles 30.01.2007 | 00:17
          Avatar q-parser Gentoo  Používateľ
          Aby sa ti v konzole zobrazovali vsetky znaky, tak treba nastavit nasledujuci riadok v /etc/conf.d/consolefont takto:

          CONSOLEFONT="lat2-16"

          Vsetky znaky sa aspon mne zobrazuju spravne.
          • Re: Gentoo: poinstalacne troubles 30.01.2007 | 00:22
            Avatar srigi   Používateľ
            No skusim, ked budem v Gentoo. Teraz som bezal na lat2a-16, takto to bolo rozsypane (Midnight Commander, ale taky make menuconfig nie), Potom so skusil podla jednej Ultimate UFT-8 guide pouzit font lat9u-16, MC bez zmeny, diakritika sa zlepsila asi o 50%, ale znaky ď, ľ ô su stale zle zobrazene.
          • Re: Gentoo: poinstalacne troubles 30.01.2007 | 00:34
            Avatar uid0 Debian  Používateľ
            no, hej. ale stratis asi 8 farieb
            Debian. apt-get into it…