gentoo

Sekcia: Ostatné 29.06.2005 | 19:06
majork   Návštevník
potreboval by som poradit s vyberom distribucie.Ja som len zaciatocnik v oblasti linuxu a xcel by som si nejaky linux nahodit.Velmi ma zaujal svojou koncepciou Gentoo,ale viem aj o tom ze je to trochu narocnejsie.A xcel by som vediet ze ci aj ja ako zaciatocnik by som zvladol tie zaciatky v Gentoo.Diq moc
    • Re: gentoo 14.04.2005 | 22:54
      d   Návštevník
      skus radsej mandrivu, alebo SUSE....gentoo bez znalosti ti neodporucam
    • Re: gentoo 15.04.2005 | 00:17
      m0d0r   Návštevník
      ak vies dobre po naglicky :) tak v pohodicke :) tu mas aj daek linky :) http://gentoo.modry.cz/index.php?page_id=6 je uz aj gentoo hanbook po cesky :) ale ten este nieje cely preloceny :) http://www.gentoo.org/doc/cs/handbook/index.xml
      • Re: Re: gentoo 15.04.2005 | 00:41
        Peter   Návštevník
        V ziadnom pripade takuto distibuciu bez skusenosti neinstaluj !!! Iba pohoris a potom budes nadavat na ten shitovy linux. Len tak pre ilustraciu - standartny gentoo konfigurak pre kernel je absolutne o nicom (neisla by ti asi polovica veci) a SILNE pochybujem, ze by si bol schopny splodit nejaky ten svoj vyladeny pre svoj hardware (a vlastne ani by nemusel byt vyladeny, staci len aby isiel). Potom je tam SPUSTU veci ktore s tebou poriadne zatocia a absolutne ti znechutia linux. Inac prosim vsetkych "guru-ov" a machrov ktory si s bozou pomocou dokazali konecne skompilovat svoj polofunkcny kernel a citia sa ako najvacsi hackery aby radsej prestali odpovedat na podobne otazky. Vy si FAKT myslite, ze clovek bez akychkolvek skusenosti s linuxom si je schopny nainstalovat plne fungujuci Gentoo, Slack a podobne distra ??? Ak to nejako s bozou pomocou nainstaluju, tak z toho bude LEN obycajna polofunkcna zlatanina ktora jedine cloveka odrati, lebo ten fakt uvidi, ze v tomto stave je to len nepouzitelny smejd !!! Robite linuxu medvediu sluzbu !!! Radsej ti odporucam aby si siahol po distre z radu SuSE, Madriva, Fedora, (K)Ubuntu a az po nazbierani dostatocnych skusenosti vyskusat nieco ine (ak ti samozrejme nebude vyhovovat to co uz mas). Inac Gentoo je fakt (pre mna) dokonala distribucia a nevymenil by som ju ani za nic na svete (samozrejme keby neprislo nieco zasa lepsie - ved vsetko sa da zlepsovat - o tom je predsa vyvoj) ale sorry - pre zaciatocnikov NAOZAJ nie je vhodna.
        • Re: Re: Re: gentoo 15.04.2005 | 01:03
          m0d0r   Návštevník
          hmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm :):):) Uz sa mi nechce ani pisat a tak budem musiet radsej pisat prestat.
          • Re: Re: Re: Re: gentoo 15.04.2005 | 02:40
            lukipuki   Návštevník
            A mám ťa! Bez ladu a skladu.
            • Re: Re: Re: Re: Re: gentoo 15.04.2005 | 03:11
              m0d0r   Návštevník
              konecne :) uz viem skade to mam :)
        • Začiatky s Debianom 15.04.2005 | 09:54
          Avatar menorx Debian GNU/Linux  Používateľ
          Keď som prvýkrát inštaloval Debian Woody tak som poznal len pár základných príkazov UNIXU a základné ovládanie editora vi. Dva týždne nemohol nastaviť grafickú kartu aby fungovala. Až potom sa mi podarilo nainštalovať ovládač. Za celý ten čas som systém asi 20 x nanovo nainštalovával - stále som mal pred sebou len čiernu obrazovku textového rozhrania. Už som myslel, že to nikdy nenastavím. Aby som vedel, že Linux sa dá normálne nastaviť tak som si zohnal Knoppix (skvelá vec) a Mandrake, ale ani som ho nepoužíval. Keď sa mi po dvoch týždňoch podarilo spustiť X-ká, hoci mi ešte poriadne nefungovala myš, bol to fantastický pocit. Momentálne považujem Debian za najlepšiu distribúciu. Neskôr som si zohnal aj Gentoo ale nemal som naňho čas a navyše nemám počítač pripojený na internet tak som mohol inštalovať len základné programy dodávané na CD. Ak s Gentoo začneš buď pripravený na najhoršie. Po čase sa však veľa naučíš. Buď však pripravený trpezlivo čítať manuály a rôzne howto v agličtine a venovať Linuxu dlhší čas.
        • Re: Re: Re: gentoo 15.04.2005 | 22:54
          q-parser   Návštevník
          A toto z kadial clovece mas? Este mi povedz, co za specialny hadware mas, ze ti kernel nejde default hned po kompilacii so standardnym konfigurakom. Ide vsetko v pohode. Instalacny manual pre gentoo je tak podrobne rozpisany, ze instalaciu v pohode zvladne aj zacinajuci uzivatel. Nepaci sa mi ako niektori ludia zacnu odohovarat inych recickami, ze to ci ono je tazke, ked to nie je ani pravda. A mimoxodom, instalaciou gentoo-a sa zaciatocnik nauci o mnoho viac ako pri Mandrive, Fedore a podobnych, kde sa len prakticky preklikava cez instalaciu...
          • Re: Re: Re: Re: gentoo 15.04.2005 | 23:55
            majork   Návštevník
            tento prispevok ma celkom potesil,a posubul vpred k rozhodnutiu sa prave pre vyskusanie gentoo.Nevies kde by som mohol zohnat prirucku k instalacii gentoo?a odkial by som si mohol stiahnut gentoo?
            • Re: Re: Re: Re: Re: gentoo 16.04.2005 | 01:02
              q-parser   Návštevník
              Som rad, ze si sa tak rozhodol :) Gentoo si mozes stiahnut z jedneho z mnohych mirrorov: http://www.gentoo.org/main/en/mirrors.xml livecd najdes pod release/x86/2005.0. Manual je tu: http://www.gentoo.org/doc/en/handbook/handbook-x86.xml - treba troska vediet po anglicky, ale staci sa ozvat, helfne dakto. Pri gentoo-e je najlepsie, ak mas staly pristup k netu, ale ak si ho xces aj tak nainstalit, tak potrebne balicky su aj na livecd, popripade si mozes stiahnut dodatocne cd so softom. Nevyhodou je, ze nemas najaktualnejsi system, co nie je vonkoncom koniec sveta:) ENJOY!
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: gentoo 16.04.2005 | 10:59
                majork   Návštevník
                a nevies este ci vobec existuje aj DVD iso gentoo-a?bolo by to pre mna lepsie ak by som to mal na dvd
                • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: gentoo 02.05.2005 | 20:55
                  Jiří Daněk   Návštevník
                  Co já vím tak ne, ale mohl by sis na DVD vypálit ISO boot cd a ještě balíky a strom Portage.
          • Re: Re: Re: Re: gentoo 16.04.2005 | 10:09
            Peter   Návštevník
            Zlaty moj - netrep tu hovadiny. Len tak napriklad - chcem vidiet totalneho zaciatocnika, ktory nema u linuxe ani paru ako nainstaluje gentoo na sata disk. To by bola fakt zabava pozerat sa ako nadava, lebo pri bootovani mu pekne-krasne kernel oznami, ze nevie mountnut vfs. S tymto problemom ma uz dvaja na intraku volali, ze nech im to idem spravit, ze co je to za debilny OS ktory sa ani nevie poriadne nainstalovat, ... Absolutne nebrali na vedomie, ze prave oni su ty idioti a ze gentoo nie je mandriva a nejde tak hned vsetko na par klikov. Sorry, ale musim to prirovnat k tomuto: co by si povedal o cloveku ktory nevie ani soferovat auto ale napriek tomu by sa trepal do stihacky ??? Asi blazon - nie ???
            • Re: Re: Re: Re: Re: gentoo 23.04.2005 | 14:06
              q-parser   Návštevník
              Ja ked som s Gentoo-m zacinal, tak som ho instaloval v skole na server a mal som presne ten isty problem s diskom, len ja som ho instaloval na SCSI disk. Vies aky pocit satisfakcie to bol, ked som to sam vyriesil? A hlavne viem, preco mi nesiel komp nabootovat a vedel ako to napravit. Podla mna skusenosti sa cenia najviac a nie to, ze je niekto vacsi lamer nez ten druhy.
            • Re: Re: Re: Re: Re: gentoo 02.05.2005 | 21:09
              Jiří Daněk   Návštevník
              A já bych chtěl vidět toho začátečníka, který to vyřešil (třeba i s pomocí známého) a teď oslavuje :-)) Gentoo je hlavně o poznávání systému. Někomu bude zvykání si trvat tři dny, dalšímu týden, ale pak si nastaví systém jak chce (ať už Gentoo, nebo WinXP, ke kterým naštvaně utekl) :P. Heslo: "Nevlezu do vody, dokud se nenaučím plavat" je pro uživatele linuxu nevhodné.
        • Re: Re: Re: gentoo 29.06.2005 | 19:06
          Avatar Tomáš Srnka Barz čo, už asi všetko  Administrátor
          neviem preco by nemalo ist jadro na gentoo so standardny konfigom. Ja som ho kompiloval genkernel --udev all, viem, ze tam je milion blbosti typu ovladace na INTEL chipsety ked mam VIA, alebo podpora SATA ked mam len ATA, ale ide to bez problemov :). Mne sa podarilo nainstalovat Gentoo na prvy krat bez vacsich problemov. No, ale je pravda, ze linux poznam tak cca. 2roky :)))). Hmm... myslim, ze niekto kto je zbehli v oblasti IT. vie dobre anglicky, ma nonstop pripojenie k netu a nema nestandarny hardware tak by sa mu to mohlo podarit :). Mne napr. vyhovoval Suse, ktory som mal asi 6mesiacov, ale musel som vymenit dosku a system uz bol tak rozhadzany, ze jednoduchsie ho bolo rieinstalovat. Tak som sa rozhodol pre Gentoo a rozhodol som spravne :). Asi za 32hodin(4dni zapnuty pocitac po 8hodin) som ho mal cele nainstalovane X+KDE+OO.o+Firefox+veeelmi veela programov a hier. Vsetko som instaloval cez emerge.
          Dlho som robil linuxos.sk, neskôr založil vpsFree.cz, posledných pár rokov ako tech. riaditeľ vo Websupporte
      • Re: Re: gentoo 15.04.2005 | 10:49
        brm   Návštevník
        http://www.fuzzy.cz/gentoo/gentoo.htm << stary manual prelozeny do CZ ked som zacinal z Gentoo som si snim pomohol zopar krat..
        • Re: Re: Re: gentoo 15.04.2005 | 11:00
          L3Go   Návštevník
          co takto skusit Vida Linux zalozeny na gentoo a trosku sa snim pohrat? myslim ze ludom ktory o Gentoo vela nevedia dost pomoze. http://desktop.vidalinux.com/
      • Re: Re: gentoo 15.04.2005 | 22:14
        Avatar majork   Používateľ
        a nevies ked by sa dal gentoo stiahnut? najlepsie by bolo keby to bolo DVD iso
      • Re: Re: gentoo 02.05.2005 | 21:09
        Peter   Návštevník
        Ak treba pomôcť s prekladom tak jednu dve vetičky by som mohol zvládnuť
    • Treba najst ciel v com by OS mohol byt prinosom 15.04.2005 | 10:59
      m   Návštevník
      Kludne skus aj gentoo, ak budes mat divny pocit dlhsie ako tyzden, odloz to do buducna a skusaj dalej. Kazda skusenost je uzitocna ak to nebudes brat ako sklamanie. Ale rovnake sklamanie mozes zazit aj pri distribuciach ktore sa povazuju vseobecne za vhodne pre zaciatocnikov. Velmi skuseni ta budu lakat na gentoo alebo mandrake, menej skuseni vacsinou na mandrake , suse, ubuntu. Linux na svojom pocitaci, ktory som si vyhradil len na tento OS pouzivam len tri mesiace a napriek tomu ze mi tam ludovo povedane nejde vsetko nie som sklamany, po takom kratkom case by mi vsetko to neslo v ziadnej distribucii a ak by aj nahodou samo od seba islo, nebol by som spokojny. Skusim ti dat radu mierne pokrocileho, skus sa na linux pozerat nie ako len na centrum zabavy alebo kancelarskej prace, ale ako na prostriedok ziskat zaujimave skusenosti s pocitacmi. Zistis ako funguje nielen samotny OS, ale aj ostatne a mozno budes mat radost z novo objavenych veci. Na uplny zaciatok a bezbolestne nezavezne stretnutie s linuxom sa mi osvedcilo free shell konto, teda unixovy ucet, na ktorom si mozes vyskusat pracu so subormi a podobne bez toho aby si na svoj pocitac tento OS instaloval, staci pristup do internetu. Samozrejme kopirovanie suborov nie je velka zabava, tak si mozes dat aj iny ciel. Na takomto unixovom konte je standardne emailova schranka, webovy prehliadac v textovom rezime, castokrat aj icq v textovom rezime. Samo o sebe to nie je zase zaujimave, ale mna k linuxu pritiahlo konkretene SSH - moznost pristupovat ku kontu bezpecnym sposobom. Teda hned na zaciatku mas bezpecny mail, bezpecne surfovanie, teda pokial nemas deravy pocitac, ale to uz s unixovym kontom priamo nesuvisi. Adresa kde je dobry velky vyber free shell kont, treba ale vyskusat viacej, nie vsetky su naozaj zadarmo a nie vsetky ponukaju niektore dolezite veci, pri tych trochu lepsich treba napisat zo dve vety preco to chces: http://www.ductape.net/~mitja/freeunix.shtml do windows k tomu existuje SSH klient Putty. Ak sa ti podari zriadit taketo konto a bude ta zaujimat na co vsetko sa da linux puzit okrem zabavy a kancelarie, mozes bez obav siahnut po distribucii Archlinux. Instaluje sa to lahko, je to optimalizovane pre i686 a ma to normalnu spravu balickov. Nez ti tam ake pojdu zakladne veci, bude to chvilu trvat, mne to trvalo skoro dva mesiace. Ale kazdym jednym nastavenim som mal dobry pocit, ze ak sa to raz nastavi tak to plati a system do toho nesiaha. Nemam s cim porovnavat, ale doteraz je pre mna zahadou, ako sa mi to podarilo. Sama od seba tam nepojde ani slovencina, je treba nastavit slovencinu v textovej konzole, v Xkach, oknovom menezeri a tiez ked chces zdielat subory s windows pocitacmi. A na co to je dobre? Linux nie je zatial taky na prvy pohlad uzivatelsky prijatelny, ale ak zacnes chapat ako funguje, zistiis, ze ti ponuka nekonecne mnozsrtvo sposobov ako vyriesit situaciu ked ti nieco v systeme chyba a obycajne nepotrebujes pracne stahovat nejaky specialny kradnuty megabalik, ale vystacis so zakladnymi vecami, ktore len treba nastavit aby spolupracovali a budu spolupracovat tak ako budes chciet a nie si niekam nevedno kam ukladat, zistis ze mozes byt nezavisly a to je zodpovednost a ochota nieco sa ucit. Takze www.archlinux.org je zatial moje cislo jedna, ale upozornujem, nie je to instantne multimedialne centrum, nie je to ale v ziadnom pripade gentoo. Ak ti to nebude vyhovovat, skusaj dalej. Ako perlicku uvediem ze mi tam bezi DIVX v plnom PALe pri vytazeni na 60 percent a to mam stary notebook PII 366MHz, 128MB RAM aj ked je pravda ze to vyuziva nejaku akceleraciu grafiky, ale na win by to asi aj tak nestihalo.
    • Re: gentoo 16.04.2005 | 10:31
      Avatar Martin FC6  Používateľ
      Pre zaciatocnika tivrele odporucam SuSE, je fakt dobry, alebo Mandrake,popr. si to vyskusaj na nejakej live distribucii tr.Danix.
      www.fedora.cz www.apple.cz
    • Re: gentoo 16.04.2005 | 14:02
      ykso   Návštevník
      alebo najjednoduchsie pre zaciatocnika je Lindows,po novom linspire
      • Re: Re: gentoo 16.04.2005 | 14:29
        m0d0r   Návštevník
        to uz moze rovno zostat pri windozoch :):) Preco ? Neplati sa za to nahodou ? :):):):):)
        • Re: Re: Re: gentoo 17.04.2005 | 17:44
          chembro   Návštevník
          gentoo is not for lamas
          • Re: Re: Re: Re: gentoo 17.04.2005 | 19:31
            m0d0r   Návštevník
            hmmm zeby http://www.lorenzo-lamas.com/ pouzival dake ine distro ?:)
        • Re: Re: Re: gentoo 17.04.2005 | 19:49
          ykso   Návštevník
          plati :-) no ale ked chce clovek najjednoduchsi linux :-)
          • Re: Re: Re: Re: gentoo 18.04.2005 | 16:17
            Zilo   Návštevník
            Gentoo rulez ;) Dva roky som pouzival Mandrake. Nedavno som nahodil Gentoo. Keby som nebol pouzival Mandrake pred tym, tusim by som bol nadaval, ze to je shit. Treba aspon trusku spoznat linux nez sa pustis do gentoo install. Ale treba ponechat, ze to je uplna pecka.
            • Re: Re: Re: Re: Re: gentoo 19.04.2005 | 23:32
              majork   Návštevník
              a z akej stranke(literatury) o gentoo si cerpal? aby si sa o gentoo daco dozvedel?
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: gentoo 20.04.2005 | 23:58
                Zilo   Návštevník
                www.linuxsoft.cz
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: gentoo 21.04.2005 | 00:02
                Zilo   Návštevník
                Chcel som vyskusat nove distro. Tak som na www.linuxsoft.cz precital info o distach. Na www.gentoo.org je dost dokumentov a velmy uzitocna stranka je http://gentoo-wiki.com/Main_Page. Konfiguracia a ladenie zaberie dost vela casu, ale ma to svoj vysledok ;)
                • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: gentoo 21.04.2005 | 22:47
                  Toudy   Návštevník
                  Tak tak.. Ja som na Gentoo tiez prechadzal z byvalej Mandrivy (Mandraku).. Teda bol tam ete taky maly medzi stupienok - EvilEntity.. Na nom sa mi pacilo to, ze na jedn vec bola jedna aplikacia.. Nie ako mandrake: mplayer, xine, totem, ... Hroza.. No, ale nebolo to moje.. Nevedel som ako mam "instalovat" nove programy.. A potom som sa dozvedel o Gentoo.. Ani neviem skadial.. Ale si myslim, ze som dobre nasiel.. Pravdaze zaciatky boli ohromne narocne pre lamu aka som vtedy bol.. Funkcny system sa mi podarilo "nainstalovat" na prvy krat, ale bol som odkazany len na konzolu samozrejme bez framebuffer-u ;o), pri inite mi vypisovalo tonu chybnych hlasok.. No skratka lama.. ;o) A co dodat? Myslim si, ze Gentoo ma za ten rok posunulo ovela dalej akoby ma posunul dajme tomu Mandrake za 10 rokov.. Vzdavam holt tomuto distru... ;o)))
    • Re: gentoo 21.04.2005 | 17:51
      McX   Návštevník
      www.gentoo.cz odporucam. ked nebudes neco vediet, ozvi sa na rh@stvbb.sk
      • Re: Re: gentoo 21.04.2005 | 23:45
        q-parser   Návštevník
        Kto vie troxa anglicky, tak nema problem na origos fore: forums.gentoo.org
    • Re: gentoo 22.04.2005 | 11:57
      Cyr4x   Návštevník
      ak chcem linux pouzivat len ako user a nemam velky zaujem o naucenie sa tak volim distra ako mandrake, fc a pod. (klikacie), ale ak sa chcem naucit nieco o linuxe a ako funguje tak idem na slack, gentoo. Ja osobne som pouzival chvilu mandrake, ale o tom co je to linux a o sposobe fungovania som sa naucil az instalaciou slackware. A urcite ma neodradilo to, ze mi nieco nefungovalo na prvy raz, ba ani na druhy.. Proste chcelo to len studovat howto, manualy, navody a po nejakom case sa da vsetko rozbehat. A nezalezi ci je niekto zaciatocnik alebo nie. Rozdiel vidim len v tom, ze zaciatocnik musi obetovat o dost viacej casu aby sa ten system naucil..
      • Re: Re: gentoo 22.04.2005 | 16:56
        m   Návštevník
        ano, prikazovy riadok a priama editacia konfiguracnych suborov z nikoho nerobi automaticky majstra ale nikomu sa nevnucuje, kazdy to moze pouzivat do takej miery ako potrebuje, ale ak sa tomu bude uplne vyhybat rychlo narazi na problemy a pride sklamanie, tak sa treba hlavne v zaciatkoch na to pripravit aby neskor sa z toho mohlo tazit a nemuselo sa spoliehat na hotove riesenia ktore nefunguju spolahlivo nikde, nie je kompromis, bud sa spolahnem na system uplne alebo sa budem snazit v ramoci svojich moznosti o nom dozvediet co najviac
    • Re: gentoo 15.05.2005 | 18:52
      Avatar mika gentoo  Používateľ
      zvladnes ked som to zvladol ja a to som videl knoppix asi 20min a fedoru core 1 asi 2hodinky, gentoo how-to nema chybu
      • Re: Re: gentoo 15.05.2005 | 22:14
        chembro   Návštevník
        Ja pojdem na Gentoo az kym trochu povyrastiem v Linux svete. Stacilo mi ked som videl prikazovy riadok a hned som dal zmazat CDRW :DDDD
        • Re: Re: Re: gentoo 16.05.2005 | 15:15
          Avatar mika gentoo  Používateľ
          nuz kde niet vole tam niet pomoci... :D peace
    • Re: gentoo 10.06.2005 | 21:32
      Avatar Tomáš Srnka Barz čo, už asi všetko  Administrátor
      Ma Gentoo nejaku graficku nadstabu na emerge?(dufam, ze ma za to neukamenujete, ze sa opovazujem nieco taketo pytat)
      Dlho som robil linuxos.sk, neskôr založil vpsFree.cz, posledných pár rokov ako tech. riaditeľ vo Websupporte
      • Re: Re: gentoo 10.06.2005 | 22:35
        Chembro   Návštevník
        Vsetky moje predchadzajuce prispevky beriem spat. Gentoo je fakt skvely system, dokonca si myslim ze je pre neho viac balickov ako pre Debiana. Ako priklad uvediem kodeky a mplayer , ktore som na servery Debiana nenasiel. Celu instalaciu som robil podla anglickeho navodu. Za tie 3 dni co som kompiloval som sa toho vela naucil o linuxe. Pre zaciatocnikov ktory by chceli okusit gentoo tak odporucam naprv Vida Linux, kde instalator urobit ten krkolomny zaciatok za uzivatela. Skoda je len ze Vida Linux ma standardne graficke prostredie Gnome a nie Kde.
        • Re: Re: Re: gentoo 10.06.2005 | 22:37
          Chembro   Návštevník
          Tomas , skus Porthole , Kentoo ,Kuroo alebo Guitoo.
        • Re: Re: Re: gentoo 11.06.2005 | 00:39
          mika   Návštevník
          Chembro no vidis a ani to nebolelo btw ozvy sa mi na icq (166784311) chcem stebou prebrat par skutocnosti :)))