Stavba Servera

Sekcia: Hardware a Drivery 16.02.2007 | 20:21
majo   Návštevník
Ahojte,

chcem si postavit server, rozmyslam o konfiguracii:

Intel Pentium D 945 3.40GHz 2x2MB FSB 800 BOX (Dual-Core)
1 GB Ram
2 x SATA 320 GB (Zrkadlenie cez RAID)
Zdroj najlepsie od Thermaltake , newiem este aky...
(komplet masina tak do 25000)

vsetko rozbehat na Debiane (Apache (SSL), PHP,MySQL,FTP,Posta + co bude treba). Bude to server na webstranky, jak inak :)

Chcel by som s Vami prediskutovat co sa tyka hardwaru a softwaru..nakolko mi bolo poradene ze ste tu vsetci dobry.. znalci.. proste mi Vas odporucali

Mohli by sme teda zacat od hardwaru... co powiete na moju pribliznu predstavu? (chcel by som aj servrovy procak Xeon, ale dosky nan su pre mna drahe)

Dakujem Vam za pomoc a rady

    • Re: Stavba Servera 16.02.2007 | 21:39
      Avatar uid0 Debian  Používateľ
      dobra masina. davas ju do housingu s dobrou linkou na net? a dokazes ju naozaj zatazit?
      Debian. apt-get into it…
      • Re: Stavba Servera 17.02.2007 | 11:21
        majo   Návštevník
        Zatial bude na linke 2Mb , bo u nas v meste nie je ziadna konkurencia, dufam ze mi ta linka bude dostacovat...
        • Re: Stavba Servera 17.02.2007 | 12:10
          Avatar uid0 Debian  Používateľ
          podla mna bude ten stroj vacsinu casu len oddychovat, na takejto linke mu ani nic ine neostava. aspon tam daj nejake distribuovane vypocty a la SETI@home :D
          Debian. apt-get into it…
          • Re: Stavba Servera 17.02.2007 | 15:02
            Avatar srigi   Používateľ
            No este ze to nebudes mat doma, Pentium 4 CPU maju velku spotrebu. Pocitaj ze v idle to bude zrat aj 120W.
          • Re: Stavba Servera 19.02.2007 | 07:50
            majo   Návštevník
            ako to myslis? ze je dostatocna linka? alebo nedostatocna?
            • Re: Stavba Servera 19.02.2007 | 17:54
              Avatar uid0 Debian  Používateľ
              zalezi od poziadaviek. na tejto linke mu neostava nic ine, beznym pouzivanim ho nezatazis (lepsia linka je ti ale mozno nanic).
              Debian. apt-get into it…
          • Re: Stavba Servera 19.02.2007 | 09:27
            Peter S.   Návštevník
            pripájam sa k otázke...
            koľko požiadaviek plánuješ obslúžiť za sekundu 20? alebo jednu požiadavku za 20 sekúnd? - aby si zbytočne nevyhadzoval peniaze....
            • Re: Stavba Servera 19.02.2007 | 20:07
              majo   Návštevník
              nooo newiem si predstavit kolko asi..... ale planujem taky mensi chat (okrem ineho), nie sice verejny, ale bude tam asi dost ludi.... ci viac poziadaviek v jednej sekunde...tym padom sa zmensi rychlost prenosu dat k prijimatelovi, vsak??
              • Re: Stavba Servera 19.02.2007 | 23:35
                Peter S.   Návštevník
                vieš aký chatovací server by to bol? Ak áno, skús si pohľadať jeho HW nároky ... podľa mňa to dosť precenuješ, ale priznávam, že s týmto nemám žiadne skúsenosti....
    • Re: Stavba Servera 17.02.2007 | 11:28
      Avatar Tomáš Srnka Barz čo, už asi všetko  Administrátor
      CPU vyhod rovno... Ked tak tam daj Core 2 Duo alebo AMD X2. Pentium Dcka su postavene na P4, ktore stali za nic... Ja mam momentalne Xeony, co su na rovnakej technologii ako Core 2 Duo a tie su super(co do vykonu, features a aj co do ceny).

      btw. ramky kupuj 2x512 atd. nikdy nie 1xXYZ - stracas vykon...
      Dlho som robil linuxos.sk, neskôr založil vpsFree.cz, posledných pár rokov ako tech. riaditeľ vo Websupporte
      • Re: Stavba Servera 17.02.2007 | 11:44
        majo   Návštevník
        tak v tom pripade by v podobnej cene bol procak
        Intel Core 2 Duo E6300 1.86GHz 2MB FSB 1066 BOX (Dual-Core)

        ale ma polovicny takt ako ten D... o kolko ma lepsi vykon a celkovo je o kolko lepsi??
        • Re: Stavba Servera 17.02.2007 | 11:49
          Avatar Tomáš Srnka Barz čo, už asi všetko  Administrátor
          to neviem - Ja mam na tej technologii ako je Core 2 Duo procesor Xeon 5050 (3.00Ghz). Ale osobne by som bral Core 2 Duo.
          Dlho som robil linuxos.sk, neskôr založil vpsFree.cz, posledných pár rokov ako tech. riaditeľ vo Websupporte
          • Re: Stavba Servera 17.02.2007 | 15:03
            majo   Návštevník
            to je ten co planujete pouzit pre dedikovany server?? nasiel som ho za 7100 sk, co neni az tak moc, len newiem na akych doskach funguje.... aku ma paticu?
            • Re: Stavba Servera 17.02.2007 | 19:19
              Avatar Tomáš Srnka Barz čo, už asi všetko  Administrátor
              hej :). on je v tom servri dokonca 2x ;). Momentalne sluzi na BOINC, pod 7mimi virtualnymi strojmi :D. patica: LGA771 !!!POZOR TO NIE JE TO ISTE CO LGA775!!!
              Dlho som robil linuxos.sk, neskôr založil vpsFree.cz, posledných pár rokov ako tech. riaditeľ vo Websupporte
        • Re: Stavba Servera 17.02.2007 | 15:04
          Avatar srigi   Používateľ
          C2D na 1,8GHz ma podobny vykon ako P4 na 3GHz. Spotrebu elektriny ma polovicnu.
          • Re: Stavba Servera 18.02.2007 | 15:26
            Avatar srigi   Používateľ
            Len pri C2D pozor, asi sa moc neoplati davat 64b system, lebo potom uz Conroe moze klesat vykon zo 4ins/takt na 3/t. Jednoduco preto, ze 64b instrukcie su dlhsie ako 32b a do cache sa 4ins nevojdu.
            • Re: Stavba Servera 18.02.2007 | 16:11
              Avatar Tomáš Srnka Barz čo, už asi všetko  Administrátor
              hm u mna(xeon) je vykon v 64bit vyssi ako pri 32bit.
              Dlho som robil linuxos.sk, neskôr založil vpsFree.cz, posledných pár rokov ako tech. riaditeľ vo Websupporte
              • Re: Stavba Servera 19.02.2007 | 10:31
                Avatar srigi   Používateľ
                Fuu, tak ta veta mala byt potom:
                Pri 64b pozor, lebo kedze sa vsetky 4ins nevojdu do cache (nie L1), vykonovy boost moze a bude nizsi ako pri AMD.
                • Re: Stavba Servera 19.02.2007 | 14:05
                  WlaSaTy   Návštevník
                  ale no, a kolko si myslis ze maju xeony cache?
                  • Re: Stavba Servera 19.02.2007 | 17:20
                    Avatar Tomáš Srnka Barz čo, už asi všetko  Administrátor
                    2x2MB... Ale pri testoch s tar.bz2 a kompilacii vychadzal 64bit lepsie...
                    Dlho som robil linuxos.sk, neskôr založil vpsFree.cz, posledných pár rokov ako tech. riaditeľ vo Websupporte
                    • Re: Stavba Servera 19.02.2007 | 20:13
                      majo   Návštevník
                      Ok kupim teda Core 2 Duo a polozim ho na dosku ASUS P5B-VM, Intel G965 chipset, 533/800/1066 FSB, vyzera v tej cene celkom vhodna...

                      Ale mam este jednu doplnujucu otazku k tym dvom ramkam... o kolko bude vacsi vykon (v percentach priblizne) ked pouzijem 2 x 512 ako 1x 1GB... bo ide mi o to ze postupne by som chcel upgradovat a tym padom do 4 slotov dam max 2 GB ram.... mozno by som potom potreboval viac ram.... ale dam si poradit ak to bude silny argument..
                      • Re: Stavba Servera 19.02.2007 | 20:27
                        Avatar Tomáš Srnka Barz čo, už asi všetko  Administrátor
                        Inac LinuxOS.sk so vsetkym (posta, db, web atd) + asi dalsich 40 domen bezi na PIII 990Mhz s 512MB RAM, takze neviem, naco ti bude tak silny server :).
                        Dlho som robil linuxos.sk, neskôr založil vpsFree.cz, posledných pár rokov ako tech. riaditeľ vo Websupporte
                        • Re: Stavba Servera 20.02.2007 | 08:28
                          majo   Návštevník
                          ja wiem ze trocha prehanam... ale som si zarobil koruny na brigade... a v podstate nepotrebujem nic... tak si chcem kupit stroj ktory v pripade potreby vyuzijem na kopu veci... hlavne aby sa mi nestalo ze nebude stihat :)
    • Re: Stavba Servera 19.02.2007 | 20:19
      majo   Návštevník
      dalej si chcem overit nieco... chcem 2 disky SATA2, ktore budem zrkadlit (newiem ci je lespie softwarovo alebo hardwarovo, a bohuzial ani co potrebujem na hardwarove zrkladlenie , asi dosku nato urcenu :)..)

      musim pouzit oba disky rovnakej znacky, modelu, alebo to mozu byt disky absolutne inej znacky avsak s tou istou diskovou kapacitou??

      napr. jeden disk bude mat 590809290 bajtov a druhy 587879871 co sa stane s rozdielom 2929419 bajtov.... (udaje som si len vymyslel ako priklad)

      vdaka za vase snazive odpovede..
      • Re: Stavba Servera 19.02.2007 | 20:24
        Avatar Tomáš Srnka Barz čo, už asi všetko  Administrátor
        Hw raid stoji asi tolko, co cely tvoj server ;) . Na SW RAID vytvoris pri instalacii 2 rovnake particie (rovnako velke), ktore budu naformatovane na Linux RAID (hex: FD). Z nich vytvoris RAID.

        najlepsie je ak su to rovnake disky (znacka, kapacita, cache atd), ale fungovat to bude na akychkolvek 2 diskoch, na ktorych si schopny vytvorit 2 rovnako velke particie...
        Dlho som robil linuxos.sk, neskôr založil vpsFree.cz, posledných pár rokov ako tech. riaditeľ vo Websupporte
    • Re: Stavba Servera 22.02.2007 | 19:13
      majo   Návštevník
      Objednal som tuto dosku:

      ASUS P5B VM
      http://www.agem.sk/?cmd=tovar_detail&product=8594466

      nevsimol som si ze pisu na nej ze podporuje 184pin RAM

      na tejto stranke:
      http://www.halier.sk/podr_popis.php?ID=mb_asu_p5b_vm

      zas pisu 240pin...

      a uz som si objednal 240pin ramky :( 800Mhz

      prosim poradte, aka je vlastne pravda .... dakujem
      • Re: Stavba Servera 22.02.2007 | 20:42
        majo   Návštevník
        tak si odpoviem sam: 240 pin ma iba DDR2, tak som kupil dobre :)
    • Re: Stavba Servera 24.02.2007 | 13:35
      majo   Návštevník
      Takze kupil a poskladal som tuto zostavu:

      Procesor: Intel Core 2 Duo E6300 1.8GHz BOX 775 2MB dual
      MB: ASUS P5B VM
      Ram: A-DATA DDR2 1GB 800MHz
      HDD: 2 x SAMSUNG 500GB SATA2 16MB HD501LJ
      Zdroj: Fortron 400W Blue storm II

      1.aku verziu debianu potrebujem? mam stiahnutu debian-31r5-i386-netinst a debian-31r4-amd64-netinst (unofficial). Ktora z tychto verzii bude vhodnejsia vzhladom na stabilitu a vykon?

      2.dodavany chladic k procesoru je dostacujuci ci je lepsie kupit iny??
      • Re: Stavba Servera 24.02.2007 | 13:41
        Avatar Tomáš Srnka Barz čo, už asi všetko  Administrátor
        1. amd64
        2. staci
        Dlho som robil linuxos.sk, neskôr založil vpsFree.cz, posledných pár rokov ako tech. riaditeľ vo Websupporte
    • Re: Stavba Servera 24.02.2007 | 20:04
      majo   Návštevník
      nasiel som na par strankach info o tom ze vraj moja doska nepodporuje debian, to neni mozne kua :( , viete o tom nieco viac??
      • Re: Stavba Servera 24.02.2007 | 20:07
        majo   Návštevník
        momentalne sa este trapim s Jmicron raid radicom... nemozem najst ziadne info ako spravne zapojit disky...

        cize som nemal moznost vyskusat ci ide nainstalovat ten debian :(

        +otazocka , preco nemam pri distre moznost vyberu linux26 ? ktore jadro sa potom vlastne instaluje?? mam na mysli distro amd64 vezia 3.1r4
        • Re: Stavba Servera 24.02.2007 | 20:47
          Avatar Tomáš Srnka Barz čo, už asi všetko  Administrátor
          lebo tam je len 26? (tip)

          inac vypni RAID a sprav SW RAID...
          Dlho som robil linuxos.sk, neskôr založil vpsFree.cz, posledných pár rokov ako tech. riaditeľ vo Websupporte
          • Re: Stavba Servera 24.02.2007 | 21:04
            majo   Návštevník
            ked vypnem raid (vola sa to presne jmicron sata/pata controller) tak potom tam cd romka neni.. pri instalacii mi vypisuje:

            Nebolo rozpoznana ziadna bezna CD-ROM mechanika.
            Mozno budete potrebovat nacitat ovladace CD-ROM z disketovej mechaniky. Ak mate taku disketu........... inac budete vyzvany na manualnu volbu CD-ROM modulov.

            ked dam volbu nacitat , tak je cista modra obrazovka (naspodku svetla a da sa tam pisat), a uz instalacia nepokracuje dalej...

            ked dam nie.. pise ze mechanika je mozno stara Mitsumi alebo ina nie-IDE, nie SCSI....... Vtakom pripade by ste si mali zvolit modul na zavedenie a odpovedajuce zariadenie.

            Manualne zvolit CD-Rom modul a zariadenie?

            Ale na druhom kompe nebol problem z nej instalovat :(
        • Re: Stavba Servera 24.02.2007 | 20:54
          Avatar Tomáš Lehocký Lubuntu  Používateľ
          skús gentoo linux
          celí sa kompilije zo zdrojákov=potencionálne vyžší výkon ale zato dlhší čas inštalácie - pri tejto mašine to nebude problím

          je často aktualizovaný a je teda možné že tam tvoja doska a všetko okolo pojde
          staihni amd64 verziu.

          ak niesi natolko znalí linuxu možeš použiť pekný grafický inštalátor kde sa dajú optimalizovať veci podobne ako pri klasickej textovej inštalácii

          tomolc
          tomolc
          • Re: Stavba Servera 24.02.2007 | 21:32
            majo   Návštevník
            vsetko pokracovalo po nabootovani prikazov gentoo az do

            :: Scaning for nfs...... sunrpc, lockd, nfs loaded

            a hned nato:
            Activating mdev
            Making tmpfs for /newroot
            No bootable medium found. Wainting for new devices...
            Could not find CD to boot, something else needed!
            Loading keymaps

            potom nejake cisla a pismena..... + nejaky text....

            cize podobna chyba ako pri debiane..... normalne nabootuje a ked zacne instalacia nemoze najst bootable disk :(

            da sa instalovat aj z flashky alebo inak.... mozno by sa dal tak obyst problem s tou cd romkou???
            • Re: Stavba Servera 24.02.2007 | 21:40
              Avatar Tomáš Srnka Barz čo, už asi všetko  Administrátor
              nainstaluj system na inom PC a potom len zapoj disky... odkial si? (mesto)
              Dlho som robil linuxos.sk, neskôr založil vpsFree.cz, posledných pár rokov ako tech. riaditeľ vo Websupporte
              • Re: Stavba Servera 24.02.2007 | 21:46
                majo   Návštevník
                a ale druhy pocitac nema SATA :( ..... som z Lipt. Mikulasa....
                • Re: Stavba Servera 10.03.2007 | 08:56
                  Avatar Miroslav Staroň FreeBSD, SOLARIS  Používateľ
                  200474424 moje ICQ, ozvi sa mi, tiez som z Lipt. Mikulasa
              • Re: Stavba Servera 24.02.2007 | 21:53
                majo   Návštevník
                ani len netusis v com moze byt chyba?? cely den od rana sa s tym trapim.... uz som s toho na dne..... nemam uz ani korunu na novu dosku :( , neslo by to instalnut inak???
                • Re: Stavba Servera 24.02.2007 | 21:57
                  Avatar Tomáš Srnka Barz čo, už asi všetko  Administrátor
                  skoda, ze nie si z BA... by som ti to nainstaloval... hm skus nainstalovat system an nejaky ATA disk, ten nabootovat a prekopirovat system na sata...
                  Dlho som robil linuxos.sk, neskôr založil vpsFree.cz, posledných pár rokov ako tech. riaditeľ vo Websupporte
                  • Re: Stavba Servera 25.02.2007 | 00:21
                    majo   Návštevník
                    mne to neustale vychadza tak ze problem je iba v tom jmicron raid radici....

                    prosim oprav ma ak sa mylim , ked sa zapne komp (hned na zaciatku) ovladac pri bootovani a kopirovani suborov na ram (alebo kde sa to nahrava) pouziva nejaky ovladac ktory je v doske... (logicky by to tak malo ist lebo CD-ROMKA funguje aj ked su prazdne HDD, a normalne bootuje). Potom akonahle prebere instalacia "kontrolu" na PC, vtedy to hned skape... asi linux pouziva iny ovladac ktory neprejde cez ten radic, abo ho nepozna

                    nejde fakt nijako nainstalovat inak Debian,okrem tej CD-romky??

                    PS: a velmi zvlastne ked som dal CD romku tak cd ukazovalo ako prazdne .....
                    • Re: Stavba Servera 25.02.2007 | 00:49
                      WlaSaTy   Návštevník
                      Ano, vecsinou pri starte pc z cdrom bios nacita El Torito image obsahujuci virtualnu disketu a az z nej sa startuje OS ktory potrebuje ovladace, ci uz priamo v jadre alebo ako moduly v initrd.

                      dalsia moznost je boot cez network.
                      • Re: Stavba Servera 25.02.2007 | 01:45
                        majo   Návštevník
                        skusal som ale normalne zadam svoju ip adresu,masku apod. nejde to , sietovka sice svieti ale neprenasa ziadne (switch dioda neblika :) data, potom vyhodi chybu ze subor tusim recoures sa nenasiel
                        • Re: Stavba Servera 25.02.2007 | 12:33
                          WlaSaTy   Návštevník
                          rozumiem tomu dobre ze pri boote cez network zadavas nejake cisla, co je tam vobec za firmware v BootROM sietovky?

                        • Re: Stavba Servera 26.02.2007 | 11:05
                          Avatar titanik mint  Používateľ
                          na netboot musis mat server (dhcp, tftp)
                    • Re: Stavba Servera 25.02.2007 | 08:56
                      majo   Návštevník
                      na oficialnej stranke jmicron sa pise o podpore toto:

                      Linux Series: Red Hat Fedora, SuSE , Gentoo , Ubuntu, Slackware, Manadiva, Debian, and other Linux Distribution based on Linux kernel 2.6.18 or above

                      takze otazka..... kde zozeniem hore uvedene jadro??
                      • Re: Stavba Servera 25.02.2007 | 09:13
                        Avatar Tomáš Srnka Barz čo, už asi všetko  Administrátor
                        www.kernel.org a inac OpenSuSE ma 2.6.18 :-).
                        Dlho som robil linuxos.sk, neskôr založil vpsFree.cz, posledných pár rokov ako tech. riaditeľ vo Websupporte
                        • Re: Stavba Servera 25.02.2007 | 09:23
                          majo   Návštevník
                          jj , prave som dotahal..... idem skusit....
                          • Re: Stavba Servera 26.02.2007 | 08:43
                            majo   Návštevník
                            znova ta ista chyba, musim instalovat zo siete... na notebooku som nainstaloval http server, skopiroval inst cd.... a instalujem zo notebooku..... bo zo siete by to bolo moc pomale..

                            odporucte mi ako rozdelit disk, kolko miesta pre swap atd..... popis hradware je vyssie (bude tam raid 1)
                            • Re: Stavba Servera 27.02.2007 | 16:11
                              Avatar m4rtin.m   Používateľ
                              navrhujem dat 1gb swap to by malo stacit

                              a nezabudni dat priecinky ako /home /var/log do samostatnych particii
                              • Re: Stavba Servera 02.03.2007 | 10:46
                                lime   Návštevník
                                Ja ti navrhujem prepnut disk do PATA rezimu alebo ak tam mas IDE radic tak sipnut tam disk.
                                1. Nainstalovat debian na IDE disk (alebo PATA).
                                2. Stiahnut nove jadro prekompilivat ( make menuconfig Vybrat moduli alebo priamo do jadra to zakompilovat, make bzImage, make modules, make modules_install).
                                3. vytvorit mkinitrd -o /boot/initrd.imq-2.6.8-2.XX /lib/modules/2.6.8-XX
                                4. vieditovat grub configy (mebu.lst) zmenit (/hdx na /sdx) a reboot
                                5. potom uz iba rozbehat raid 1 (mirroring)


                            • Re: Stavba Servera 05.03.2007 | 05:25
                              Avatar srigi   Používateľ
                              Heh, bez LAN a CD sa da nainstalovat Slackware, priamo z addr na HDD. Staci na disku vytvorit filesystem, zkopirovat tam obsah addr Slackware z instalacneho DVD, bootnut to DVD a zvolit instalaciu z adresara. Pred instalaciou treba samozrejme mountnut disk s instalackou.

                              Otazkami je, ci kces Slackware a ci bootne to DVD do promptu.