SATA disky

Sekcia: Konfigurácia 18.02.2007 | 18:59
Lacky   Návštevník
Prosim poradte mi ako s instalaciou Linuxu /Suse, Fedora, Kubuntu / na disky SATA. Vzdy mi to pri instalacii zlyha. A nemam ani moznost si to v biose prepnut, aby sa tvaril disk tvaril ako PATA. Dakujem Lacky
    • Re: SATA disky 18.02.2007 | 19:49
      Avatar Tomáš Srnka Barz čo, už asi všetko  Administrátor
      Radic? disk? Doska?
      Dlho som robil linuxos.sk, neskôr založil vpsFree.cz, posledných pár rokov ako tech. riaditeľ vo Websupporte
      • SATA disky 18.02.2007 | 22:22
        Lacky   Návštevník
        Doska MSI KT Neo Fis2, Hardisk Maxtor 80Gb SATA 1, Western Digital 160 Gb SATA2, Radic - to teda ani netusim :(
        • Re: SATA disky 18.02.2007 | 22:27
          Lacky   Návštevník
          Doska MSI K8T Neo Fis2, Hardisk Maxtor 80Gb SATA 1, Western Digital 160 Gb SATA2, Radic - to teda ani netusim :(

          Neposlucha ma numericka klavesnica :}
          • Re: SATA disky 19.02.2007 | 12:15
            WlaSaTy   Návštevník
            ten radic sa da zistit relativne jednoducho. nakopnes LiveCD alebo Instalacne CD a v terminale napises lspci.
            • SATA disky 21.02.2007 | 18:26
              Lacky   Návštevník
              Vypisalo mi tam toto :

              0000:00:01.0 PCI bridge: VIA Technologies, Inc. VT8237 PCI bridge [K8T800 South]
              0000:00:0b.0 Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL-8169 Gigabit Ethernet (rev 10)
              0000:00:0d.0 RAID bus controller: Promise Technology, Inc. PDC20378 (FastTrak 378/SATA 378) (rev 02)
              0000:00:0e.0 FireWire (IEEE 1394): VIA Technologies, Inc. IEEE 1394 Host Controller (rev 80)
              0000:00:0f.0 RAID bus controller: VIA Technologies, Inc. VIA VT6420 SATA RAID Controller (rev 80)
              0000:00:0f.1 IDE interface: VIA Technologies, Inc. VT82C586A/B/VT82C686/A/B/VT823x/A/C PIPC Bus Master IDE (rev 06)
              0000:00:10.0 USB Controller: VIA Technologies, Inc. VT82xxxxx UHCI USB 1.1 Controller (rev 81)
              0000:00:10.1 USB Controller: VIA Technologies, Inc. VT82xxxxx UHCI USB 1.1 Controller (rev 81)
              0000:00:10.2 USB Controller: VIA Technologies, Inc. VT82xxxxx UHCI USB 1.1 Controller (rev 81)
              0000:00:10.3 USB Controller: VIA Technologies, Inc. VT82xxxxx UHCI USB 1.1 Controller (rev 81)
              0000:00:10.4 USB Controller: VIA Technologies, Inc. USB 2.0 (rev 86)
              0000:00:11.0 ISA bridge: VIA Technologies, Inc. VT8237 ISA bridge [K8T800 South]
              0000:00:11.5 Multimedia audio controller: VIA Technologies, Inc. VT8233/A/8235/8237 AC97 Audio Controller (rev 60)
              0000:00:18.0 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] K8 NorthBridge
              0000:00:18.1 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] K8 NorthBridge
              0000:00:18.2 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] K8 NorthBridge
              0000:00:18.3 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] K8 NorthBridge
              0000:01:00.0 VGA compatible controller: nVidia Corporation NV28 [GeForce4 Ti 4200 AGP 8x] (rev a1)
              • Re: SATA disky 21.02.2007 | 20:45
                WlaSaTy   Návštevník
                vyborne, takze mas dva rozne raid/sata radice a jeden ide radic. otazkou je ci ti ich nasiel linux, ako mas rozdelene disky (teda ci nepouzivas nejaky win fakeraid) a kam to mas pripojene. ten promise fasttrax sa pouziva uz z cias ide diskov a ten via radic by mal byt podporeny relativne tiez dobre. mas na diskoch volnu oblast na instalaciu linuxu a ako znela presna chybova hlaska?



                0000:00:0d.0 RAID bus controller: Promise Technology, Inc. PDC20378 (FastTrak 378/SATA 378) (rev 02)
                0000:00:0f.0 RAID bus controller: VIA Technologies, Inc. VIA VT6420 SATA RAID Controller (rev 80)
                0000:00:0f.1 IDE interface: VIA Technologies, Inc. VT82C586A/B/VT82C686/A/B/VT823x/A/C PIPC Bus Master IDE (rev 06)
                • Re: SATA disky 24.02.2007 | 08:51
                  Lacky   Návštevník
                  Vzdy mi to zamrzne /az tak ze musim restartnut / pri Analíza systému SUSE 10,2 . Kubuntu aj Fedora mi to urobi tiez. Nechcem vytvorit instalaciu Linuxu s Windows. Uz som to raz tak mal a rad by som presiel uz iba na Linux. Neviem kde by som mal hladat chybu. Dik
                  • Re: SATA disky 24.02.2007 | 10:51
                    Avatar Michal Sekletár Arch Linux  Používateľ
                    Chyba bude asi v tom co napisal hore WlaSaty. Ja mam ten isty radic VIA Technologies, Inc. VIA VT6420 SATA RAID Controller (rev 80) a nemam ziadny problem ani s Ubuntu ani so SuSE.
                    DON'T FEAR THE PENGUINS Jabber: seki@jabbim.sk
                  • Re: SATA disky 24.02.2007 | 15:48
                    WlaSaTy   Návštevník
                    chybu mozes precitat na monitore pocas instalacie. este som nezazil ze by linux zatajil chybovu spravu, ty ano?
                    • Re: SATA disky 13.03.2007 | 21:57
                      Lacky   Návštevník
                      Neviem, ci som to zazil. Doteraz som mal Suse 10,1 aj Mandrivu spolu s Windows. Vsetko islo O.K. No a konecne si uz aj manzelka zvykla na nieco ine ako Wind. Chcel som spravit instalaciu jedneho o.s. a nejako to blbne.
                      • Re: SATA disky 13.03.2007 | 22:01
                        Lacky   Návštevník
                        Uz som si objednal DVD z e-shopu a robi mi to iste. Asi niekde robim chybu. Ked dam install vzdy, ale vzdy mi to zamrzne pri analyza systemu. Ziadnu hlasku mi to nenapise. Kde mam hladat chybu. /medzi PC a stolickou/
                        • Re: SATA disky 13.03.2007 | 22:36
                          WlaSaTy   Návštevník
                          pozdravujem pani manzelku :)

                          ale k veci. kedze je stale na tom systeme nainstalovane suse 10.1 a akosi nevidim dovod preco sa s... s 10.2 ak predchadzajuca verzia funguje, tak by som maximalne navrhol preforatovanie disku z nepotrebneho OS (nezabudnut zazalohovat data, najme z toho disku) a jeho pripojenie niekam napriklad namiesto /home (samozrejme aj s prenesenim konfiguracie).

                          takto sa da usetrit dost vela casu a ten sa da investovat aj rozumnejsie, napriklad do potomka :-D
                          • SATA disky 14.03.2007 | 08:06
                            Lacky   Návštevník
                            HD Western 160 Gb mi odisiel. Uz mam iba Maxtor 80 na nom je Wind. No aked dam botovat z DVD mechaniky vsetko mi to zacne robit az do chvile ked mi to vzdy zamrzne na tom istom bode.
                            P.S Moc toho volneho casu nemam, mam dve dcerky 8 a 6. Uz mam kontingent splneny. Ako si na tom ty ?
                            • Re: SATA disky 14.03.2007 | 14:49
                              WlaSaTy   Návštevník
                              Aha, takze uz to nejde a instalacne media tych systemov co isli na prvy sup skoncili ako podpivniky. Takze ta chyba medzi stolickou a klavesnicou sa zobrazuje niekde na tretej alebo stvrtej konzole kde su spravy zo systemu. Teda neviem ci si dobre pametam, uz su to roky co som posledne instaloval nejaku distribuciu zalozenu na rpm a ani neviem ci tam stale maju anakondu na instalaciu ale neverim ze by zrusili pocas instalacie zobrazovanie z instalatoru aj zobrazovanie syslogu.

                              ps.: volny cas zacal s tymto peknym pocasim aspon u nas v pastikarove, akurat sa chystam premazat cez vikend bicigel. ohladom potomkov ma este urady neobhanaju a vieme ze vylucit sa to jednoducho neda ani pri splneni orientacie.
                              • Re: SATA disky 14.03.2007 | 17:23
                                Lacky   Návštevník
                                Naformátoval som dnes disk a spravil na novo instalaciu Wind. v domnienke, ze to rozbeham ........................... a nic. To isté.
                                Uz sa mi o tom aj tazko pise, mam toho plne zuby. Ale velmi Ti dakujem za chvilu z tvojho volneho casu co si mi venoval. Skutocne DAKUJEM, si spravny chlap.
                                • Re: SATA disky 14.03.2007 | 17:43
                                  WlaSaTy   Návštevník
                                  ale ked sme uz pri tom, tak skus najst tu instalacku nejakeho linuxu co ti tam isiel predtym a nahod ju znova. nie vzdy je totizto vhodne bezhlavo pouzivat najnovsie verzie, ci uz zivotneho poistenia alebo hoci aj software. a tak ako v zivote tak aj v it plati : co funguje a postacuje, toho sa nechytame. nie vzdy mame totizto cas odchytavat barsaku hovadinu aby nam to znova poskytovalo to co potrebujeme i ked v it sa to da zabezpecit. ale clovek co zmeni zivotnu poistku ma vela krat smolu :)
                                • Re: SATA disky 14.03.2007 | 17:50
                                  Avatar Rastislav Majtán Win XP, Win7 64, Mint  Používateľ
                                  VlaSaTy je iste spravny chlap. Aj mne poradil a dobre!! Ja mam skusenosti skor z HW ako z instalaciou linuxu ale za roky som sa naucil ze niekedy aj nie je chyba medzi PC a stolickou ale v exotickom a nevysvetlitelnom spravani HW. Ja by som skusil do masiny jednoznacne vlozit iny disk. Alebo stavajuci ponapichovat na ine vystupy z radicov. Disk by mal byt cisty naformatovany. A skusit instalovat cisty linux. Bez Win. Mne napr. DSL Linux a ani Puppy linux nenajdu SATA radic.Instalacia skonci presne ako tebe na zaciatku pri hladani HW. Knoppix obcas ano obcas nie (live distra)????!!!!! Je to nelogicke a linuxaci sa budu smiat ale najdi si konfiguraciu ktora ide a pridavaj veci co potrebujes (svoj disk, Win a tak) a uvidis co robi ten problem.
                                  • Re: SATA disky 14.03.2007 | 18:04
                                    skywaker   Návštevník
                                    problem vidim takto: na doske mas sata1 radic a nan mozes pripojit len sata1 disk. ten druhy radic je tiez Via? tusim mam ten isty je to do PCI slotu a ma podporu sata2 raid. ja mam nan tiez sata2 disk 80gbhitachi. u windows XP musis pouzit boot disketu k radicu. ja som prave dnes instaloval oSuse102 a ide v pohode. odporucam skusit Zenwalk. nemusis pri nom zostat na trvalo ale ide o to ze zenwalk ma nove 2.6.20 jadro a to uz nerozoznava medzi sata a ata vsetko berie ako scci. defaultne butuje jadro "sata". minuly tyzden som skusal gentoo. a mal som vsetko nainstalovane rebootol som a nefachcalo to potom som prisiel na to ze staci povolit v jadre "sata devices". mandriva by mala ist. co mam skusenosti tak napr. debian 3.1 nepozna sata ale ak chces skus debian etch 4 mozno pojde. ale je to hop alebo trop.