internet cez mobil a bluetooth

Sekcia: Hardware a Drivery 21.02.2007 | 13:49
Avatar majo984 Debian,Knoppix,Mandriva  Používateľ
zdravim vsetkych xcem pouzivat nokiaE50 ako GPRS/EDGE modem cez
bluetooth v linuxe (mandriva 2007) ale netusim ako na to pretoze zo
sietami a bluetooth pod linuxom nemam ziadne skusenosti pls. poradte mi
nejake howto alebo cely navod od rozchodenia bluetooth cez parovanie ,
konfiguraciu systemu az po samotne rozchodenie (ako pre debila :o) )ak
to tu uz bolo riesene prosim presmerujte ma na tu temu.

pouzivam mandriva 2007 32bit, MSI USB dongle Bluetooth, Nokia E50 s
orange Internetom
    • Re: internet cez mobil a bluetooth 21.02.2007 | 13:57
      janci   Návštevník
      skus tento navod:

      http://www.howtoforge.com/linux_internet_access_gprs_edge_via_bluetooth_gsm_phone
      • Re: internet cez mobil a bluetooth 21.02.2007 | 15:22
        Avatar fantomas Gentoo  Používateľ
        tak ak mas kde:
        1.Nainstalujes baliky:
        bluez-utils
        kbluetoothd
        kppp

        mali by sa nachadzat na dvd
        2.pod rootom edituj: /etc/bluetooth/rfcomm.conf a pridaj
        rfcomm0 {
          bind yes;
          device 00:00:00:00:00:00;
          channel 1;
          comment "GPRS";
         } 

        namiesto adresy 00:00:00:00:00:00 zadaj adresu tvojho telefonu tu zistis tak ze zapnes na mobile bluetooth a zadas *#2820* a bude to vypadat podobne:
        0012d2577334
        FHL_04x47_PN
        SW-V:03.48
        ISLAND

        to prve je adresa vlozis ju namiesto tych nul ale musi byt aj s : !!!
        pre okamzitu aktivaciu rfcommu zadaj:
        sudo rfcomm bind rfcomm0

        3.nakoniec nastavis kppp
        -zadas cislo vytacania
        -meno a heslo mozes vynechat
        -ako port pouzi rfcomm0

        GL!
        • Re: internet cez mobil a bluetooth 21.02.2007 | 16:41
          Avatar majo984 Debian,Knoppix,Mandriva  Používateľ
          # sudo rfcomm bind rfcomm0 mi vyhodi Can't find a config entry rfcomm0 coteraz?
          • Re: internet cez mobil a bluetooth 21.02.2007 | 16:48
            Avatar fantomas Gentoo  Používateľ
            zabudol som musis to spustit pod rootom
            btw skontroluj ci mas v /etc/bluetooth/rfcomm.conf co treba
            v podstate ten prikaz za teba spravi restart, v tom konfigu je nastavene aby to robil automaticky po starte -> bind yes
            • Re: internet cez mobil a bluetooth 21.02.2007 | 18:25
              Avatar majo984 Debian,Knoppix,Mandriva  Používateľ
              Uz to vyzera slubne najde modem, pripoji a inicializuje a dalej nic tak som restartoval pc a bluez chce po mne kod na sparovanie zariadeni ale nenasiel som kam ho zadat?
              • Re: internet cez mobil a bluetooth 21.02.2007 | 19:00
                Avatar fantomas Gentoo  Používateľ
                kedy od teba pyta ten kod a cez co sa pripajas?

                • Re: internet cez mobil a bluetooth 21.02.2007 | 19:08
                  Avatar fantomas Gentoo  Používateľ
                  /etc/bluetooth/pin

                  do toho suboru si zapis pin ktory budes pouzivat na parovanie, 1234 je example
                  • Re: internet cez mobil a bluetooth 21.02.2007 | 22:21
                    Majo984   Návštevník
                    Ten kod to pyta bluez ano je standardne nastaveny ako1234 ale ked ho zadam do telefonu vypise mi nepodarilo sa otvorit modem to vypise aj ked zadam spravny pin aj nespravny...zeby som mal zle nastavene vytacanie?malo by to byt *99#? Teraz som si neni isty uz nicim. Sorry ze vas takto zneuzivam ale pripajam sa momentalne na net telefoonom a cez mobil sa zle googli :o)
                    • Re: internet cez mobil a bluetooth 22.02.2007 | 01:28
                      Avatar fantomas Gentoo  Používateľ
                      tak som to trochu pozeral a zistil som ze e50 ma symbian, skus pozret ci je Dial-up networking na channel 1
                      sdptool browse xx:xx:xx:xx:xx:xx

                      na symbiane som si neni isty, klasika S40 series maju na channel 1
                      • Re: internet cez mobil a bluetooth 22.02.2007 | 01:59
                        Avatar majo984 Debian,Knoppix,Mandriva  Používateľ
                        hej aj symbian by mal pouzivat channel 1 rozhodol som sa preinstalovat to vsetko nacisto zajtra dam vediet :) inak vdaka za pomoc :)
                        • Re: internet cez mobil a bluetooth 22.02.2007 | 10:42
                          Stranger   Návštevník
                          E50 Ti pojde len cez kanal 2 :-)
                          • Re: internet cez mobil a bluetooth 22.02.2007 | 11:42
                            Avatar majo984 Debian,Knoppix,Mandriva  Používateľ
                            To naozaj? Netusil som.
                            • Re: internet cez mobil a bluetooth 22.02.2007 | 14:21
                              Avatar majo984 Debian,Knoppix,Mandriva  Používateľ
                              Neda sa nejako vypnut ten pin na parovanie ktory chce bluez? Aby pripojilo automaticky podla bluetooth adress?
                              • Re: internet cez mobil a bluetooth 22.02.2007 | 14:29
                                Avatar fantomas Gentoo  Používateľ
                                neda, ten pin sa zadava len raz pri parovani
                                btw nastavil si na channel 2?
                                • Re: internet cez mobil a bluetooth 22.02.2007 | 15:22
                                  Avatar majo984 Debian,Knoppix,Mandriva  Používateľ
                                  ano nastavil som channel 2 proste ten pin mi nechce nijakym sposobom zobrat, chova sa to asi nasledovne
                                  -spustim kppp
                                  -dam pripojit a nasledovne vyhladava modem, na MT si pyta heslo pre bluez(teraz je jedno ci mu zadam spravny, nespravny pin alebo zrusim spojenie) a po potvrdeni pinu mi vypise: Nepodarilo sa otvorit modem. A este pri starte jadra mi vypise bluetooth syntax error line 20 to iste mi vypise ak sa pokusim spustit ho manualne /etc/init.d/bluetooth start
                                  • Re: internet cez mobil a bluetooth 22.02.2007 | 15:47
                                    fantomas   Návštevník
                                    pozri co je na tom 20 riadku a ci mas nainstalovane aj bluez-libs, ja som to robil na 2006 a islo to bez problemov
                                    • Re: internet cez mobil a bluetooth 22.02.2007 | 18:43
                                      Avatar stranger Xubuntu, FreeBSD  Používateľ
                                      Dobre je si este vycistit v telefone parovania...
                                      Linux is for people who hate Windows, FreeBSD is for people who like Unix. The answer is Ubuntu.
                                      • Re: internet cez mobil a bluetooth 01.03.2007 | 14:07
                                        Avatar majo984 Debian,Knoppix,Mandriva  Používateľ
                                        Zdravim, takze po dlhom experimentovani som sa rozhodol vyskusat prekompilovat bluez zo zdrojovych kodov. Kompilacia bluez-lib prebehla v pohode ale pri bluez-utils sa vyskytla chyba pri prikaze ./configure

                                        checking for BLUEZ...no
                                        configure: error: Bluetooth libary is required
                                        ??
                                        • Re: internet cez mobil a bluetooth 01.03.2007 | 17:49
                                          Avatar fantomas Gentoo  Používateľ
                                          asi ti ich hodilo do /usr/local/lib ak si nepouzil prefix
                                          pridaj do /etc/ld.so.conf
                                          /usr/local/lib
                                          potom spusti ldconfig a skus znova skompilovat