co sa este naucit

Sekcia: Ostatné 21.02.2007 | 14:20
Xen0l   Návštevník
takze uz ovladam tie zaklady, instalacia distra, softu, pravovanie menu.lst, sources.list, zakladne prikazy pre pohyb v konzole atd

a dost aj o strukture systemu

mna by zaujimalo co by som sa mal este naucit aby som bol pro?

ak ma niekto nieake dobre e-booky nech ich spomenie a nexchcem pocut o LDP tomu rozumeju max tak autori nieco jednoduche a zrozumitelne
vopred dakujem
    • Re: co sa este naucit 21.02.2007 | 15:08
      Avatar uid0 Debian  Používateľ
      > mna by zaujimalo co by som sa mal este naucit aby som bol pro?
      tak to sa priprav na celozivotne ucenie ;)

      > nexchcem pocut o LDP tomu rozumeju max tak autor
      o.O
      no, neviem co by si este chcel, ak ti to pripada nezrozumitelne...
      Debian. apt-get into it…
      • Re: co sa este naucit 21.02.2007 | 20:17
        --   Návštevník
        suhlasim a davam niekolko navrhov:
        v kazdom pripade je potrebne aby si sa naucil pouzivat knihy typu ldp. ak ti taketo knihy pripadaju neprehladne tak nikdy nebudes pro! dalej odporucam naucit sa pracovat s man a info strankami. to je absolutny zaklad.
        odporucam prestudovat si manualovu stranku bash, a pisat si rozne skripty na opakovane cinnosti. mozes sa skusit naucit pracovat so sadzacim systemom (la)tex. nauc sa robit s editorom sed.
        namiesto nautilusu pouzivaj shell, pripadne mc. nauc sa robit s poriadnym textovnym editorom = vim alebo emacs (zabudni na kwrite, gedit a spol). nauc sa pouzivat browsery lynx a links.
        a mnoho dalsich veci o ktorych nemas ani tusenia najdes v ldp. len staci prekonat pociatocne odmietanie a zvyknut si na styl aky je to pisane.
        momentalne tu uz mas navrhov na mnoho a mnoho dni takze mozes zacat - to je jedno s cim ale zacni hned teraz.
    • Re: co sa este naucit 21.02.2007 | 15:19
      Avatar borg Fedora  Administrátor
      ak ti nevyhovuje LDP, skus:
      http://knihy.cpress.cz/Pocitac/Edition.asp?ID=123

      su tam aj take rozpravkove knizky
    • Re: co sa este naucit 21.02.2007 | 16:20
      Avatar chatpall   Používateľ
      LDP ti nevyhovuje? prehodnot tvoje vedomosti o instalacii, spravovaniu a aj mozes si zopakovat zakladne prikazy na pohyb v konzole...

      Vies co nie dam ti inu radu, vyskusaj LFS ...
      NERUSTE TENTO UCET!!!
    • Re: co sa este naucit 21.02.2007 | 16:59
      Avatar srigi   Používateľ
      Skus si nainstalovat LFS alebo Gentoo (Slackware a Arch su o 1 level lahsie). Rozbehat MySQL (napoj AMAROK na sql server), APACHE2 + PHP, LVM, SAMBA, disk quota.

      Potom mozes povedat,ze si z 20 - 30% pro.
      • Re: co sa este naucit 21.02.2007 | 18:32
        martiN   Návštevník
        dufam ze apache bude bezat v chroote, databaza bude backupovana bash scriptom na disk ktory bude mirrorovany soft raidom, tmp bude mazany scriptom naschedulovanym v crone, uzivatelia budu autentifikovany pomocou LDAP ...
        • Re: co sa este naucit 21.02.2007 | 19:04
          Avatar srigi   Používateľ
          Hmm som zvedavy kam sa tato diskusia uberie.

          Este k autorovej otazke, rozbehaj si hlavne SSH, a skus na system pristupovat vzdialene.
    • Re: co sa este naucit 21.02.2007 | 21:21
      Avatar gUbA Ubuntu, Debian  Používateľ
      Clovek nikdy nevie dost!!!! Ak by mal byt clovek v niecom fakt dobry (pro), nestacil by mu na to jeden jeho kratky zivot!!!! Ucit sa, Ucit sa, UCIT SA!!!!
      sudo apt-get remove windows
      • Re: co sa este naucit 21.02.2007 | 23:28
        Xen0l   Návštevník
        no dakujem za veci teda sa vrhnem do LDP cim skor ale prosim keby niekto napisal co sa nacuit v akom poradi velmi by mi to pomohlo
        • Re: co sa este naucit 21.02.2007 | 23:41
          Avatar uid0 Debian  Používateľ
          keby si nam povedal co vlastne chces vediet? chces programovat? chces sa ucit siete? alebo sa chces zdokonalit v pouzivania linuxu bez klavesnice?
          Debian. apt-get into it…
          • Re: co sa este naucit 21.02.2007 | 23:45
            Avatar uid0 Debian  Používateľ
            http://uncyclopedia.org/wiki/AAAAAAAAA

            no, dobre som zadelil :)
            Debian. apt-get into it…
        • Re: co sa este naucit 21.02.2007 | 23:42
          Avatar kernel OpenSUSE, Gentoo  Používateľ
          To LDP je dobry napad a najlepšie poradie učenia je asi takéto. Všeobecný základ a podtom študoať to čo ti akurát treba a čo ťa zaujíma. Pusti sa do nejakého projektu/činnosti, to ti bude ukazovať čo všetko ešte nevieš a čo sa treba naučiť a takýmto šptrtaním/vaním sa dopracuješ jedneho dňa. Na to ti prajem hodne entuziazmu a trpezlivosti.
          There are only 10 types of people in the world: Those who understand binary and those who don´t.
        • Re: co sa este naucit 22.02.2007 | 08:14
          --   Návštevník
          som rad ze si sa predsa len odhodlal na ldp. v uvode tej knihy je popisane co obsahuje... vyber si co ta najviac zaujima, resp. co najviac potrebujes a tym sa zaoberaj najprv. veci si skusaj prakticky ak sa da. prajem vela trpezlivosti a novych skusenosti :-)