qtparted

Sekcia: Ostatné 06.12.2005 | 21:24
dryo   Návštevník
Dobry den prajem, mam problem s rozdelenim disku. Moj disk ma velkost asi 40 giga a zabratych je asi len 10. ked ale chcem vytvorit novy diskovy odiel tak pise ze mam zabratych az 34 giga. neviete nahodou niekto v com je problem?? dik mockrat. inac rozdelit to chcem kvoli tomu zeby som mal aspon na 10 giga knoppix. na disku mam zatial xpcko.
    • qtparted 17.04.2005 | 17:35
      chembro   Návštevník
      Ak mas xpcko, tak skus rozdelit disk pomocou Partition Magic vo windowse.
      • Re: qtparted 17.04.2005 | 17:45
        dryo   Návštevník
        tak dik idem ho dakde pohladat.
      • Re: qtparted 17.04.2005 | 17:55
        dryo   Návštevník
        akurat som nasiel ze ten patrition magic je sice dobra vec az na to ze zmaze vsetky data z disku a to ja nechcem.
        • Re: Re: qtparted 17.04.2005 | 18:14
          chembro   Návštevník
          nezmaze vsetky udaje . Daj resize windowsackej particie a nechaj zvysny priestor volny.
          • Re: Re: Re: qtparted 17.04.2005 | 19:18
            csantibo   Návštevník
            Dobre je ale predtym disk defragmentovat a to mozno vysvetluje aj to preco mas disk zaplneny. Mas tam sice len 10Gb udajov ale ak su velmi fragmentovane tak zaberaju na disku vela miesta.Ale to je vo windowse normalne ,neboj sa na linuxe take nieco ako defragmentacia potrebovat nebudes.
            • Re: Re: Re: Re: qtparted 18.04.2005 | 00:16
              jeremias   Návštevník
              heh mon, ty si o fragmentacii pocul asi len z rychlika. Subor je rozdeleny na vela mensich casti, ktore ale niesu usporiadane za sebou, ale porozhadzovane po celon disku(zeby first-fit). Subor zabera tolko isto, akurat jeho citanie je velmi pomale lebo treba behat po celom disku.. To co si myslel ty moze byt ze FAT32 ma nastaveny velkost oddielu(ci coho), podla velkosti particie na urcity pocet kB. Pri velkych particiach(cojavim 40GB) je tento odiel defaultne aj napr. 32kB alebo aj 64kB.. a ak mas nahodov 1kB textak a hodis ho na tuto partici tak vlastne zabere cely oddiel.. (tiez sa da nastavit cez PQMAGIC)
              • Re: Re: Re: Re: Re: qtparted 18.04.2005 | 00:59
                otrek   Návštevník
                Ja viem co je fragmentacia aj defragmentacia vo win, ale neviem ako si to mam vysvetlit, ze po defragmentacii som mal naozaj o niekolko giga viac volneho miesta ako predtym. Zial nie je to blud, osobna skusenost. Ak mas problem s rozdelenim disku, stiahni si (ak mas rychly internet) knoppix distribuciu a tam je qtparted, cez neho to ide krasne. Partition magic je sice dobra vec ale ak s nim nevies robit, narobi viac skody ako osohu (nie je to na flame, ale naozaj to vie urobit sarapatiu). Zaroven si vies vytvorit novu particiu na linux a aj to priamo naformatovat. (veci, ktore si cenis nadovsetko, si radsej zazalohuj, lepsie znicit niekolko cd, ktore uz neskor nevyuzijes, ako prist o data a potom si trieskat hlavu o stenu a zhanat (ne)zohnatelne veci) vela stastia pri praci otrek
                • Re: Re: Re: Re: Re: Re: qtparted 18.04.2005 | 01:20
                  jeremias   Návštevník
                  no, to je mozne ak si napr. defragmentoval s klasickym WIN onym, tak ten asi prettyn skanuje partici, takze ak si mal prettyn zly zaznam o volnom mieste, on to opravil(to sa stava, ale mne veccinou smerom dole.. :/).. ale defrag v ziadnom pripade neuvolni ziadne miesto.. ale to je jedno, v kazdom pripade off-topic na tychto forumoch
                  • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: qtparted 05.12.2005 | 22:50
                    peter golis   Návštevník
                    ale uvolni. aj adresare mozu byt fragmentovane. ale ci az tak velmi, tak to je otazne.
    • Defragmentacia wo winXP 05.12.2005 | 22:35
      Ja   Návštevník
      Mám HD Skor plný (miesto 7.5GB) Hodil som defragmentovať v nádeji zo zvyku s dosáckeho Defragu že to hodi data na začiatok a ja si budem robiť s koncom particii čo chcem... Realita: Z fragmentacii 3% je teraz 32% a neaké dáta šmarilo na koniec medziiným moj oblubeny film:-) Napalovačku nemám a linux je nastavvený tak že si nemôžem dovoliť jeho reinštaláciu.
      • Re: Defragmentacia wo winXP 06.12.2005 | 21:24
        alp   Návštevník
        ja to delal kdysi ve win 98 ,nebo ME / defragmentace prehodila vsechny data za sebe (na zacatek disku...trvalo to sice pul dne ale povedlo se dokoncit) a pak jsem rozdeloval disk , pak instaloval linux (tehdy redhat 7) a formatoval jsem ten novy oddil behem instalace, sice jsem pocital se stratou dat , ale vse se podarilo ...win i lin fungoval...musi to jit i dnes