krusader a tar.gz

Sekcia: Konfigurácia 04.03.2007 | 11:53
Martin   Návštevník
...sím vás, ako sa dajú nainštalovať balíčky tar.gz pomocou Krusadera? Mám naištalovaný krusader_1.70.1-mdv2006.1mjk.i586rmp.
Poprosím návod na použitie pre BFU klikača.
    • Re: krusader a tar.gz 04.03.2007 | 13:30
      Avatar borg Fedora  Administrátor
      naco cez krusader? staci ti shell.
      rozbalit balicek (man tar, man gzip)
      vojst do rozbaleneho archivu
      ./configure
      make
      make install alebo checkinstall
      • Re: krusader a tar.gz 04.03.2007 | 15:38
        Martin   Návštevník
        V tom prípade by si mi mohol poradiť, ako sa dá vojsť do toho rozbaleného archívu...
        Preklikal som si rôzne fóra aj návody a manuály, ale buď som fakt BFU, alebo to nikto nie je schopný jasne a zrozumiteľne krok za krokom napísať tak, aby to bol človek schopný urobiť podľa toho návodu.
        Pre Teba to je možno samozrejmosť, ja som to v živote nerobil.
        • Re: krusader a tar.gz 04.03.2007 | 15:50
          WlaSaTy   Návštevník
          ale niekto je schopny poradit aj beznemu BFU ako instalovat .tar.gz (.tgz, .tar.bz2, .tbz, ...), clankov vyslo dostatok. chces vediet kde su dostupne?
          • Re: krusader a tar.gz 04.03.2007 | 16:05
            Martin   Návštevník
            Keby si bol taký dobrý a láskavý... ;-)
            Ja som niečo okolo toho našiel, mám aj Bíbrov manuál k Mandrive 2007 (v ňom sú na túto tému len povrchné zmienky bez presných inštrukcií), ale rozbalím tar.gz v Ark a neviem ako ďalej. Napríklad čo presne mám napísať do príkazového riadku, aby to ten balík nainštalovalo a nevypisovalo mi, že príkaz sa nedá spustiť?
            • Re: krusader a tar.gz 04.03.2007 | 19:24
              Avatar nipo Ubuntu 9.04  Používateľ
              # tar xzvf <subor.tgz>
              # cd subor
              # ./configure && make && make install

              len na 3 riadky a ani mys nepotrebujes :-)
              • Re: krusader a tar.gz 04.03.2007 | 19:44
                ---   Návštevník
                este pred tym nez zacnes kukni do toho rozbaleneho ,mal by tam by subor INSTALL a README a tam bude presnejsi postup ako to kompilovat
                inac prikaz
                make install
                treba robit ako root

                ked si nainstalujes balik checkinstall , mozes ten posledny prikaz (make install) vynechat a namiesto neho pouzit
                checkinstall
                (zase ako root) ,to vytvori balik pre tvoje distro a aj ho (byva zvykom) sam nainstaluje. Ma to vyhodu v tom ze takto vytvoreneho balika sa lahsie zbavis.
    • Re: krusader a tar.gz 05.03.2007 | 00:17
      Martin   Návštevník
      Ďakujem za rady, vyskúšam a potom sa uvidí, a ak z toho budem stále blbý, tak si domov dotiahnem niekoho, kto mi to priamo názorne ukáže.
      • Re: krusader a tar.gz 06.03.2007 | 23:26
        Martin   Návštevník
        Chcel som sa pohrať s modeláciou terénu, tak som skúsil pomocou príkazu (# tar -xzvf terraform-0.9.0.tar.gz) rozbaliť a nainštalovať jeden archív a hneď mi to vyhodilo takéto chybové hlásenie:

        Keď som napísal tar -xzvf terraform-0.9.0.tar.gz bez #, tak to absolútne nič neurobilo.

        "Chyba KDE prehliadača manuálov
        Žiadna manuálová stránka nesúhlasí s tar xzvf terraform-0.9.0.tar.gz.

        Skontrolujte, či ste nespravili chybu v mene stránky. Buďte opatrný, malé a veľké písmená musia súhlasiť!
        Ak všetko vyzerá byť správne, potom možno potrebujete nastaviť lepšie cestu k manuálovým stránkam, buď pomocou premennej MANPATH alebo príslušného súboru v priečinku /etc."

        Čo sa s tým dá robiť? Ako sa dá nastaviť ten MANPATH? Inými slovami - kde robím chybu?
        • Re: krusader a tar.gz 06.03.2007 | 23:31
          xxx   Návštevník
          ten znak # nie je sucastou prikazu ,
          Znak # ti ma napovedat ,ze to treba robit ako root.
          $ dolar na zaciatku riadku znamena ze si prihlaseny ako uzivatel
          # mriezka ,znamena ze si prihlaseny ako root.

          ja archivy rozbalujem v mc , doteraz som ziadny prikaz nato nepotreboval, ulahcuje to pracu v tom ,ze si nemusim pamatat ako sa to ma rozbalit.
          • Re: krusader a tar.gz 06.03.2007 | 23:44
            Martin   Návštevník
            Aj keď som to spustil ako root, tak to nič neurobilo. Asi si k tomu fakt budem musieť niekoho zavolať...
            • Re: krusader a tar.gz 06.03.2007 | 23:49
              Martin   Návštevník
              Keď to skúsim v termináli, tak mi napíše, že súbor alebo adresár neexistuje a že sa to ukončuje.
              • Re: krusader a tar.gz 07.03.2007 | 08:17
                Avatar nipo Ubuntu 9.04  Používateľ
                root ma standardne z premennej PATH vyluceny aktualny adresar t.j. "." z bezpec. dovodov .. aby sa ti nestalo nieco, o com sa ti ani nesnivalo :-)

                preto skus ten prikaz napisat takto:

                tar -xzvf ./terraform-0.9.0.tar.gz doplnene "./", co hovori, ze sa to tyka aktualneho adresara


                • Re: krusader a tar.gz 07.03.2007 | 23:36
                  Martin   Návštevník
                  Nepomohlo, keď skúsim cez príkazový riadok, tak sa to ani nepohne a keď skúsim cez terminál, aby som videl, čo to robí, tak stále píše, že súbor alebo adresár neexistuje.
                  • Re: krusader a tar.gz 07.03.2007 | 23:48
                    ---   Návštevník
                    aky je rozdiel medzi prikazovym riadkom a terminalom?
                    rozbalujes ten subor v tom adresari kde je stiahnuty?
                    ked otvoris konzolu pouzi prikaz ls , to ti vylistuje vsetky subory v tom aktualnom adresari, ak sa tam ten subor co chces rozbalit nachadza, tak to musi ist.
                    • Re: krusader a tar.gz 08.03.2007 | 01:44
                      Martin   Návštevník
                      Rozbaliť to išlo, aj cd, ale pri ./configure to vyhodilo, že chýba gnomeconf.sh. Keď som to skúsil vygoogliť, zistil som, že tento problém má spústa ľudí a vyzerá to na "peklo závislostí".
                      • Re: krusader a tar.gz 08.03.2007 | 02:43
                        Avatar juraj GNU/Linux / FSF priority  Používateľ
                        Krusader nema nic spolocne s gnome kniznicami, ani s gnome configurakmi. Hadam, ze si v nespravnom adresari. Mandriva je rpm distro. Existuje nastroj, ktory ti vytvori z archivu tar.gz standardny rpm balicek, ktory potom mozes instalovat standardne pomocou spravcu balickov v tvojej distribucii. Ja ho nepouzivam, snad ti tu v tomto niekto poradi. Instalovanie zdrojakov pomocou make install je najlepsi sposob, ako si zaplevelit system. O takejto instalacii tvoj balickovaci system nevie, takze v buducnosti nebude moct uspesne riesit rozne zalezitosti (dependency hell). Najjednoduchsie pre teba ale bude najst uz hotovu binarku na nete, urcite existuje aj pre tvoje distro.