Plný disk

Sekcia: Konfigurácia 04.03.2007 | 20:16
Avatar hashis   Používateľ
Nainštaloval som si Ubuntu 6.10. Disk som si rozdelil manuálne na 2GiB partíciu (/); 256MiB partíciu (swap) a 44GiB partícu (ext3). Ale teraz mi vypisuje, že mám disk zaplnený na 100%, ono mi to asi všetko ukladá na tú 2GiB partíciu. Ako to mám nastaviť, aby sa mi to ukladalo na 44GiB partíciu? (pls trocha jednoducho mi to vysvetlite bo linux mam len jeden den :-))
    • Re: Plný disk 04.03.2007 | 20:20
      Avatar borg Fedora  Administrátor
      ano lebo /usr mas pripojeny do tej 2 GB partisny. prekopiruj /usr na tu 44 GB a daj jej pripojny bod /usr
      • Re: Plný disk 04.03.2007 | 20:26
        Avatar hashis   Používateľ
        1. Keď chcem prekopírovať, píše mi že nemám oprávnenie

        2.Neviem ako sa dáva "prípojný bod"
        • Re: Plný disk 04.03.2007 | 20:32
          Avatar borg Fedora  Administrátor
          1. su, sudo
          2. upravit /etc/fstab
          • Re: Plný disk 04.03.2007 | 20:33
            Avatar hashis   Používateľ
            Vravím že mám linux len prvý deň a mi tu píšete kódy. Myslíte že viem čo s tým??? :(
            • Re: Plný disk 04.03.2007 | 20:39
              Avatar borg Fedora  Administrátor
              1. potrebujes prava roota,
              bud napises prikaz su a potom vyplnis heslo alebo kopirovanie vykonas cez sudo
              sudo mv /usr /mnt/velka_particia


              2. editacia /etc/fstab
              sudo gedit /etc/fstab a pridas tam tento riadok:
              /dev/hdXY /usr ext3 defaults 0 2

              kde hd moze byt aj sd, X je cislo disku, oznacuje sa od pismena a, Y je cislo particie, cisluje sa od 1.

              napr. hda1, hda1, sda1, sda1, sdb1 a tak
              • Re: Plný disk 04.03.2007 | 21:10
                cc   Návštevník
                este raz a zjednodusene:
                ak chces upravovat konfiguracne subory v linuxe mas viacero moznosti. Napr. otvoris konzolu (prikazovy riadok) a napises tam tie uvedene prikazy. Alebo stlacis alt+F2 a vlozis do toho riadku napriklad prikaz:
                gksudo gedit /etc/fstab
                vypyta si to heslo ktorym si sa prihlasil do systemu.A mozes upravovat. Namiesto /etc/fstab tam mozes dopisat cestu k akemukolvek suboru ,ktory chces upravovat napr. /etc/apt/sources.list
                Ked pouzijes len prikaz gksudo gedit ,otvori sa program gedit , a v nom si das otvorit pozadovany subor.
                Este k tomu sudo a su , ubuntu pouziva sudo a gksudo . Rozdiel je len ten ze sudo sa pouziva v konzole a gksudo nemusi.
    • Re: Plný disk 04.03.2007 | 20:45
      noname   Návštevník
      Výborná propagácia Linuxu :). To každého povzbudí.
    • Re: Plný disk 04.03.2007 | 23:53
      Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor
      Ešte raz nahoď Ubuntu a prerozdeľ disky, nechaj si pre / nejakých 5 GB a máš po probléme. Alebo si zmeň veľkosť oddielov cez live CD napr. s programom GParted.

      Záleží ako budeš využívať disk, čo budeš inštalovať. Ale všeobecne pre koreňový / "oddiel" ti bude stačiť 5 GB. 2 GB je fakt málo.
      • Re: Plný disk 05.03.2007 | 01:13
        Avatar Tomáš Lehocký Lubuntu  Používateľ
        V zásade súhlasím
        Ale nakolko dotičný je nováčik a pravdepodobne bude chcieť vyskúšať vela nového softu a bude sa rozhodovať medzi jednotlivými možnostami odporúčam na / rezervovať určite 10 GB oddiel.
        Disk má dostatočne velký tak nevidím problém.
        A na swap by som dal tak približne 600MB... (prosím nerozvádzajte tu prečo práve 600MB a nie 300 alebo 1GB...)

        tomolc

        PS: neboj sa linux budeš inštalovať ešte viac krát kým zystíš čo a aké distro ti vyhovuje - postupne si zoptimalizuješ aj rozdelenie disku...
        tomolc
        • Re: Plný disk 05.03.2007 | 10:13
          Avatar nipo Ubuntu 9.04  Používateľ
          Jo pridavam sa ...

          Mas ho len jeden den, si novacik, zjavne si si ho moc neprisposobil ..

          Takze aj ja odporucam NOVU instalaciu a tym, ze sa zamysli nad tym, ako si rozdelis disk, a daj tomu systemu trochu viac volnosti. Samostatne particie sa daju robit aj pre /usr, aj pre /home ... a aj pre vrastny adresar ..

          Takze sa najskor zamysli a potom si to nainstaluj .. predpokladam, ze mas lepsie PC a casovo to mas do 30min v takom stave ako teraz
        • Re: Plný disk 05.03.2007 | 10:41
          Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor
          Oki súhlasím, som si neuvedomil že chlap bude určite experimentovať. Ja preferujem takéto rozdelenie (prispôsobím veľkosť oddielov experimentovaniu):
          swap 500 MB, koreňový / napr. 7 GB, /home napr. 5 GB a /mnt/datadisk ostatok na dáta

          Inak mne v Ubuntu stačí úplne pre koreňový 5 GB a pre /home 3 GB. Uviedol som to ako príklad.
          • Re: Plný disk 05.03.2007 | 15:59
            Avatar srigi   Používateľ
            samostatne /home a /mnt/datadisk je zbytocnost. Ja odporucam vsetko ako filmy, mp3, SW-instalacky a pod. davat do /home.
            • Re: Plný disk 05.03.2007 | 16:22
              Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor
              Je to vec názoru, každému vyhovuje niečo iné. Keď skúšam často rôzne distrá je pre mňa výhodné mať oddelene v /mnt/datadisk všetky dáta. A /home používam ako pracovný s konfigmi.