bootovanie linux+win pár questions

Sekcia: Ostatné 10.03.2007 | 12:39
milanbb55   Návštevník
Zdravím

Mám menšiu otázku, idem k bratrancovi preinštalovať win. Ale je tu menší problém, má na svojom PC Windows ME /ten musí ostať/, Windows XP /ten sa ide preinštalovať/ a Linux konk. Mandrivu 2006. A tu je kameň úrazu, nakoľko má na bootovanie nastavené lilo /asi tak sa to volá/ teda pri počiatočnom boote sa mu nabootoje bootovacia súčasť Mandrivy kde má navýber čo chce nabootovať či win či linux. Ak stlačí na win, zobrazí sa mu bootovací výber windows a má na výber ME a XP.

1. Otázka- Po naformátovaní a preinštalovaní windows XP, prepíše sa bootovanie pomocou lila a bude mať na výber ME a XP???
2.Ak prv naformátujem linux particíu, bootovanie pomocou lila by malo vyhlásiť chybu, nie?

Ide mi vlastne aj o to, že linux by mohol ísť tiež preč, ale hlavné je aby mal pri bootovaní na výber XP a ME/ten je najdôležitejší/.

Ak by som to urobil takto fungovalo by to:?
Preinštalujem XP, tým by sa malo prepísať lilo a bootovanie pomocou windowsu by nemalo detegovať Mandrivu, ale iba XP a ME a nakoniec naformátujem jednotky ktoré používala Mandriva....?

thx
    • Re: bootovanie linux+win pár questions 10.03.2007 | 12:49
      --   Návštevník
      Linuxový zavádzač nikdy neinštaluj do mbr ale na linuxovú partíciu. Pozri sa na program mbr. Zíde sa ti možno aj Super Grub Disk.
      • Re: bootovanie linux+win pár questions 10.03.2007 | 13:05
        milanbb55   Návštevník
        dík teda ak nainštalujem windows xp prepíše sa mbr a boot windos-u nájde ME, ale nemal by nájsť Mandrivu?? takto by to malo byť?
        • Re: bootovanie linux+win pár questions 10.03.2007 | 13:16
          --   Návštevník
          zavadzac windowsu prepisuje mbr bez opytania. windows nepozna ine operacne systemy ako windows. windows ani netusi ze na tom disku mas mandrivu.

          takze postup bude asi takyto:

          stiahni program mbr a skompiluj si ho
          v mandrive si nastav lilo aby sa zapislo na particiu linuxu. v lilo pridaj aj volby windows xp/me
          nastav aby particia s mandrivou bola bootovatelna (cfdisk) a nie windowsovska
          install-mbr /dev/hda , resp. install-mbr /dev/sda podla toho aky mas disk
          nainstaluj windows
          pomocou super grub disk spusti mandrivu a znovu spusti install-mbr a nastav aby linuxova particia bola bootovatelna