problem so zvukom

Sekcia: Hardware a Drivery 16.06.2005 | 16:48
Avatar lumo mandrake 10.2  Používateľ
Mam zvukovu kartu(Azalia ALC880) integrovanu na zaklad.doske Gigabyte 8I915P-G. Mam Mandrake 10.1. Zvuk mi vobec nefunguje. Ako mam zukovku nakonfigurovat? Existuje na to aj nejaky RPM balicek? Mozete mi niekto pomoct. Uz som vsetko preinstaloval niekolkokrat.
    • Re: problem so zvukom 19.04.2005 | 22:38
      Avatar nardew debian  Používateľ
      pouzivas alsu?
      • Re: Re: problem so zvukom 20.04.2005 | 13:39
        lumo   Návštevník
        Ano, pouzivam alsa.
        • Re: Re: Re: problem so zvukom 21.04.2005 | 11:10
          pista   Návštevník
          ako root: alsaconfig alsamixer alsactl store
        • Re: Re: Re: problem so zvukom 20.04.2005 | 17:29
          Avatar nardew debian  Používateľ
          tak skus v konzole napisat alsamixer a pohrat sa s nastaveniami.
          • Re: Re: Re: Re: problem so zvukom 21.04.2005 | 11:03
            lumo   Návštevník
            Odskusam a podam hlasenie.
    • Re: problem so zvukom 22.04.2005 | 12:03
      slavka   Návštevník
      Ja mam rovnaky problem. Skusila som uz aj MDK 10.2 a je to to iste. Privitala by som podrobny popis co s tym. Mam k dispozicii 2 gz subory ktore by mali byt ovladace, ale neviem si s nimi rady Jeden z nich je priamo na stranke gigabyte v driveroch k doske. Pripadne mozem poslat na preskumanie. Vdaka
      • Re: Re: problem so zvukom 22.04.2005 | 17:27
        lumo   Návštevník
        Ja mam tiez ten driver stiahnuty, ale neviem co s nim mam robit. Pozeral som navod kde som sa docital, ze to je nejaky aktualizacny subor. Ale ako ho pouzit tak to fakt neviem a nerozumiem tomu. Pomoc!
        • Re: Re: Re: problem so zvukom 24.04.2005 | 09:11
          jupi   Návštevník
          su sndconfig
          • Re: Re: Re: Re: problem so zvukom 27.04.2005 | 09:43
            lumo   Návštevník
            Odskúšal som všetko čo tu bolo spomenuté. Výsledok však žiadny. Zvuk mi stále nefunguje. Pomoc.
            • Re: Re: Re: Re: Re: problem so zvukom 27.04.2005 | 12:08
              peter golis   Návštevník
              ako tu kartu identifikuje linux? prikaz: lspci -v
    • Re: problem so zvukom 04.05.2005 | 12:29
      pedro   Návštevník
      Ja som mal ten isty problem, ale teraz ho uz nema, lebo som mandrakelinux odstranil z PC. Budem ho pouzivat az vtedy, ked bude podporovany aj novsi hardvare. Nemam kedy sa v tom stale vrtat.
      • Re: Re: problem so zvukom 05.05.2005 | 17:01
        peter golis   Návštevník
        takuto perlu som uz davno nepocul. ked je hardware novsi ako distribucia a neboli aplikovane ziadne zaplaty na system, tak je pravdepodobnost ze to bude fungovat mensia 100%. navyse ked vyrobca hardware nedodrzuje standardy a nepodporuje linux vo vseobecnosti, tak je zly mandrake.
        • Re: Re: Re: problem so zvukom 06.05.2005 | 09:50
          Avatar lumo mandrake 10.2  Používateľ
          Zdravim, po prikaze lspci -v mi vypisalo toto: 00:1b.0 Class 0403: Intel Corp. 82801FB/FBM/FR/FW/FRW (ICH6 Family) High Definition Audio Controller (rev 03) Subsystem: Giga-byte Technology: Unknown device a005 Flags: bus master, fast devsel, latency 0, IRQ 16 Memory at f2000000 (64-bit, non-prefetchable) [size=16K] Capabilities: [50] Power Management version 2 Capabilities: [60] Message Signalled Interrupts: 64bit+ Queue=0/0 Enable- Capabilities: [70] #10 [0091]
          • Re: Re: Re: Re: problem so zvukom 06.05.2005 | 15:23
            peter golis   Návštevník
            neviem, ale ked som zadal do google 82801FB+linux, tak mi to vyhodilo nieco pouzitelne. Sound chip : Intel 82801FB AC'97 Works fine with the default ALSA snd_intel8x0m module ...
            • Re: Re: Re: Re: Re: problem so zvukom 06.05.2005 | 17:25
              lumo   Návštevník
              Tak tomu vobec nerozumiem.
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: problem so zvukom 06.05.2005 | 17:36
                TwiNgMan   Návštevník
                sak...uz aj ked pouzijes klikacku a v ovladacom centre v nastaveni hardveru das ako modul jadra ten intelacky spomenuty vyssie
                • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: problem so zvukom 06.05.2005 | 17:58
                  lumo   Návštevník
                  Odskusam a dam vediet ale az v pondelok.
                • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: problem so zvukom 10.05.2005 | 13:18
                  lumo   Návštevník
                  Zdravim, pozeral som to ale neviem stale co mam s tym robit. Nikde som podobny vyraz nenasiel. Mozete mi nejako blizsie pomoct. Nie som v tomto moc zbehly. Dakujem.
                  • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: problem so zvukom 10.05.2005 | 17:58
                    peter golis   Návštevník
                    ako root (spravca systemu) zadat prikaz: modprobe -v snd_intel8x0m a pozriet sa ci zbehol. ak ano, tak spustit alsa mixer a pohybat s nastaveniami, popripade spustit nejaky zvuk cez prehravac alsa. ak to bude ok, tak nastavit do /etc/*mod* (modules.conf,modprobe.conf ci ako sa to vola) nastavit aliasy pre zvykovu kartu na tento ovladac tak ako je to popisane na webe alsy.
                    • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: problem so zvu 12.05.2005 | 23:40
                      lumo   Návštevník
                      Ked spustim v konzole alsamixer, tak mi oznami toto: function snd_ctl_open failed for default: No such file or directory
                      • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: problem so 13.05.2005 | 01:02
                        peter golis   Návštevník
                        a toto si spravil predtym?: ako root (spravca systemu) zadat prikaz: modprobe -v snd_intel8x0m a pozriet sa ci zbehol. ak nenacitas ovladac pre zariadenie tak s nim nemozes pracovat.
                      • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: problem so 13.05.2005 | 01:03
                        dusanp   Návštevník
                        A skúsilsi zadať príkaz modprobe_? Takže začneme podrobne: 1. Spustíme si konzolu (keď sme v grafickom prostredí napr KDE, Gnome,...........) ps. nachádza sa v menu (vo windowse Štart)/ Systém / Termináli/ konzola. 2. Zadáme príkaz su v konzole ktorá sa nam otvorila(tým príkazom zmeníme uživateľa ale pozor len v tej konzole) Zadáme heslo roota ak sme ho pri inštalácii zadali (v maddraku nemusí byť ak nastavýte štandardnú bezpečnosť pri inštalácii) ale to je bezpečnostné riziko. 3.1. Zadáme príkaz modprobe .........(za botky treba dať to čo tu už napísal peter golis) 3.2. Alebo ešte lepšie je zadať postup príkazov podľa pistu a to alsaconfig (enter) to jest nastavíš zvukovku Ďalej zadáš alsamixer (enter) tojest nastavíš miksér A nakoniec alsactl store (enter) to jest uložiš nastavenie mixera 4. v niektorých prípadoch toto nebude stačiť ale pre mandrake to stačí. 5. V mandrake je grafické nastavovátko systému(nie grafického prostredia) a tam to sa dá nastviť tá zvukovka. Prosím nabudúce si prečítaj manuál k mandraku aby(keď si už neprečital všeobecný manuál k linuxu) aby si potom nebol vyvalený zo základných vecí.
                        • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: proble 13.05.2005 | 01:19
                          lumo   Návštevník
                          Ked spustim alsaconf, takl mi tam ponukne asi 8 typov zvukoviek. Ani jedna sa nepodoba na nazvom na moju. Ked spustim modprobe -v snd_intel8x0m tak mi vypise nasledovne: insmod /lib/modules/2.6.8.1-12mdksmp/kernel/sound/core/snd-page-alloc.ko.gz insmod /lib/modules/2.6.8.1-12mdksmp/kernel/sound/soundcore.ko.gz insmod /lib/modules/2.6.8.1-12mdksmp/kernel/sound/core/snd.ko.gz insmod /lib/modules/2.6.8.1-12mdksmp/kernel/sound/core/snd-timer.ko.gz insmod /lib/modules/2.6.8.1-12mdksmp/kernel/sound/core/snd-pcm.ko.gz insmod /lib/modules/2.6.8.1-12mdksmp/kernel/sound/pci/ac97/snd-ac97-codec.ko.gz insmod /lib/modules/2.6.8.1-12mdksmp/kernel/sound/pci/snd-intel8x0m.ko.gz
                          • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: pr 13.05.2005 | 15:13
                            peter golis   Návštevník
                            no vidis. ak tam neboli ziadne chyby (a ja ich nevidim) tak mas ovladace zvukovky nahrane a mozes si s nimi pracovat. alsamixer a vytiahnut hlasitost. a vyskusat. ako si dat do /etc/modules ci modprobe ci ako sa to tam vola - hlava derava, zas si nespomeniem - je popisane na stranke alsy. keby si chcel pouzivat aj stare programy co nepouzivaju alsu, tak sa tam pozri aj na modul alsa-oss.
                            • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re 13.05.2005 | 23:18
                              lumo   Návštevník
                              Odskusal som vsetko co tu bolo spomenute ale zvuk stale nefunguje. Potrebujem presny postup ako zvukovku spojazdnit. Som len zaciatocnik. Ked spustim alsamixer napise mi stale toto: lsamixer: function snd_ctl_open failed for default: No such device Za dobre rady vopred dakujem.
                              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re 14.05.2005 | 21:18
                                peter golis   Návštevník
                                modul pre zvukovu kartu sa nahrava sam, ak je tak system skonfigurovany. inac je ho treba nacitat rucne. takze modul (ovladac) zvukovej karty si aktivoval (modprobe) bez problemov a ajtak to nefunguje? nerestartol si nedzi tym pocitac?
                                • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re 14.05.2005 | 23:13
                                  lumo   Návštevník
                                  Zdravim, zakazdym ked mi nabehne linux(teda v grafickom prostredi) tak sa mi zobrazi nasledovne: Sound server informational message: Error while initializing the sound driver: device /dev/dsp can't be opened (No such file or directory) The sound server will continue, using the null output device. Inak zvukovka je stale hlucha.
                                  • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re 14.05.2005 | 23:56
                                    peter golis   Návštevník
                                    ano, aj bude. pokial systemu nepovies ze ma obsluhovat zvukovu kartu, spravil si tak? alebo nebodaj dana distribucia tu kartu nasla aj sama?. skus sa pozriet sem.
                                    • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re 16.05.2005 | 01:09
                                      lumo   Návštevník
                                      Vzdavam sa, neviem dokedy ma bude bavit pouzivat Mandrake bez zvuku? Dufam ze sa najde nejaka distribucia v ktorej bude fugovavat vsetko ihned pri instalacii. Ja som Mandrake zatial vyuzil velmi malo, lebo sa stale vrtam v nastaveni hardvare a uz ma to fakt nabavi. Ja chcem aby mi system sluzil a nie aby som bol jeho otrokom. Viete mi poradit nejake distro, kde nie su taketo problemy? Dakujem
                                      • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re 16.05.2005 | 01:18
                                        d   Návštevník
                                        skus mandrivu 2005LE alebo SUSE 9.2/9.3 (live) a mozno tit to pomoze....
                                      • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re 16.05.2005 | 01:21
                                        peter golis   Návštevník
                                        ked mas problem skopirovat zopar riadkov podla toho popisu tak bude ten system asi na veky tichy. alebo na to skus pouzit nejake klikatko a vybtat ten modul rucne. ps.: mal som k dispozicii dosku i815 s uvedenou zvukovkou. a pod linuxom (alsa) mala cistejsi zvuk ako pod windows s ovladacmi od vyrobcu (intel).
                                        • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re 21.05.2005 | 00:40
                                          lumo   Návštevník
                                          Vies mi poradit ake mam pouzit na toto klikatko? Ja som len zaciatocnik. Dakujem.
                                          • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re 21.05.2005 | 02:06
                                            peter golis   Návštevník
                                            zial nie. ja som sa vzdy snazil robit konfiguraciu rucne editaciou konfiguracnych skriptov. jeden z dovodov bol ze mi to davalo viacej moznosti a druhy ze som sa o systeme naucil ovela viac. a v neposlednom rade ked som zacinal, tak zial tie klikatka boli vo faze rychleho vyvoja. nezahrnali napriklad nakonfigurovat dve zvukove karty, dve cdrom a podobne. v dosledku toho som si na ne nikdy nezvykol. postup ako by som to robil ja som poslal v linku (14.05.2005 21:56). ale myslim ze na to existuje alsaconf alebo podobny nastroj. pozor, treba ho spustat ako root (spravca systemu) nakolko robis zmeny v konfiguracii systemu. ak by si ho nemal (typicky je v /usr/sbin ale ako root tam mas cestu) tak skus napisat urpmi pciutils urpmi alsa-utils a potom staci napisat alsaconf a riadit sa programom. cheers.
                                            • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re 21.05.2005 | 21:50
                                              ecthalion@gmail.com   Návštevník
                                              Neviem pre koho robite tu zvukovku, som si to ani poriadne neprecital, ale som v tom texte narazil na nieco ako intel-snd8x0m, to je ovladac pre super WINMODEM co je na intel ICH doskach, ja som prave majitelom jedneho a neviem ho nakonfigurovat, lepsie povedane viem , ale nemam sancu pustit aj zvukovku aj modem a preto o tom nieco hladam..... Nie to som chcel, na ICH-* doskach , t.j. vsade kde mas nejaky intel chipset (a vie to robit aj s ovela viacej kartami vid. konfig. kernelu) treba pouzivat snd-intel8x0. Normalne to mate zrejme v default kerneloch (take nepouzivam, takze neviem, ale ako modul to nie je problem vyrobit). Mne to islo dokonca na prvy krat, a ani som sa nemuselobtazovat to rucne konfigurovat, to urobil za mna alsaconf. P.S. vela stastia
                                            • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re 21.05.2005 | 21:54
                                              ecthalion@gmail.com   Návštevník
                                              Neviem pre koho robite tu zvukovku, som si to ani poriadne neprecital, ale som v tom texte narazil na nieco ako intel-snd8x0m, to je ovladac pre super WINMODEM co je na intel ICH doskach, ja som prave majitelom jedneho a neviem ho nakonfigurovat, lepsie povedane viem , ale nemam sancu pustit aj zvukovku aj modem a preto o tom nieco hladam..... Nie to som chcel, na ICH-* doskach , t.j. vsade kde mas nejaky intel chipset (a vie to robit aj s ovela viacej kartami vid. konfig. kernelu) treba pouzivat snd-intel8x0. Normalne to mate zrejme v default kerneloch (take nepouzivam, takze neviem, ale ako modul to nie je problem vyrobit). Mne to islo dokonca na prvy krat, a ani som sa nemuselobtazovat to rucne konfigurovat, to urobil za mna alsaconf. P.S. vela stastia
                  • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: problem so zvukom 14.06.2005 | 14:01
                    PH   Návštevník
                    Zkus pouzit linux a ne tu ostudu od Mandrakesoftu. Tohle distro neumi vubec nic. Ja mam v PC dve sitovky a MDK si diky tomu ani nevrzne s internetem. Musi se jedna sitova karta vyndat ven a pak se MDK 10.2 laskave uraci pripojit k siti. Zvlastni je ze v jinych distribucich tohle problem nedelalo, kdyz jsem to zkousel treba v SUSE nebo v UBUNTU. Sit jela pokazde bez nastavovani jen z toho, co si linux sam nasel v nastaveni meho ADSL modemu. MDK nenajde zrejme nic.
                    • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: problem so zvu 14.06.2005 | 18:04
                      peter golis   Návštevník
                      kto si ako nastavi, tak to ma.
                      • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: problem so 14.06.2005 | 23:20
                        lumo   Návštevník
                        Tak uz mi zvukovka funguje. Funguje preto lebo som si nainstaloval Mandrake 10.2. Tam pri instalacii hned zvukovku naslo.
                        • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: proble 15.06.2005 | 00:33
                          peter golis   Návštevník
                          chalani, vy dvaja ste sa trafili. lumo+PH. jedna distribucia a tolko nazorov. linux je cely o slobode ktora je zdarma, vazme si to. kazdy si moze vybrat co mu najviac vyhovuje po funkcnej stranke, podla narokov na hardware (cpu/ram) a podla vyzadovanych zavislosti. ked mi pred vyse rokom prdol disk, tak som si dal standardnu distribuciu. do nej som si pridal tri veci: animovane lilo, ovladace na nvidiu a mplayer. nieco som musel pochopitelne zaplatat (upgrade na dhcpd a zopar dalsich veci). skonfiguroval som si tam siet ze ked pripnem notebook, tak priamo pracujem. mozem vypalovat, skenovat. bezim na starom zeleze a staci mi to. nebeham za najnovsim kde a klikatkami. nepotrebujem to.
                          • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: pr 16.06.2005 | 09:51
                            lumo   Návštevník
                            Vies Peter Ti si profík, ale ja som len zaciatocnik. V podstate som len obyčajný užívateľ, tak maj trocha pochopenia aj pre neskusenych. Inak diky za rady, vela veci som sa naucil aj od teba.
                            • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re 16.06.2005 | 16:48
                              peter golis   Návštevník
                              pohoda, na to ze si si dokazal poradit, tak si nie az taky zaciatocnik.