spustenie

Sekcia: Konfigurácia 15.03.2007 | 21:36
konqueror   Návštevník
zdravím
ako do konqueroru dostanem flash player?
mozilla sa mi totiž do internetu vôbec "nepripojí"

ako odstránim v konquerore spúšťanie-načítanie predvolenej stránky?/tak, aby sa spúšťal s prázdnou

dík
    • Re: spustenie 15.03.2007 | 22:09
      Avatar borg Fedora  Administrátor
      s flashom neviem, aj kto by ho chcel, ze?
      ale ostatne veci si nastav v nastaveniach daneho programu
      • Re: spustenie 15.03.2007 | 22:29
        WlaSaTy   Návštevník
        :s flashom neviem, aj kto by ho chcel, ze?

        predsa pokrocily uzivatelia PC ktory uz zvladli solitaire na jednotku a teraz maju pred sebou vyzvu stoviek a stoviek novych hier.

        no ale k tomu flashu, doplnky aplikacii sa instaluju sposobom ktory urcuje dana aplikacia alebo distribucia. vsetko je krasne popisane ako v pomocniku pre dany program tak aj na stranke daneho doplnku. to plati aj pre flash.

        mimochodom, typnem si ze staci stiahnut ten subor a rozbalit ho niekam do /usr/lib/nsbrowser/plugins/ alebo ~/.mozilla/firefox/plugins (teda ak sa nemylim, flash nepapam).
        • Re: spustenie 15.03.2007 | 22:57
          konqueror   Návštevník
          "predsa pokrocily uzivatelia PC ktory uz zvladli solitaire na jednotku a teraz maju pred sebou vyzvu stoviek a stoviek novych hier."

          To platí pre mozillu, nie pre konqueror.

          Zvládol si solitaire?

          • Re: spustenie 15.03.2007 | 23:48
            WlaSaTy   Návštevník
            nie, solitaire som nezvladol a KDE nepouzivam takze netusim ci ma vobec konkerror podporu pluginov alebo hoci aj javy. IMHO pridavanie funkcionality renderingu html do suboroveho managera je skutocna zvrhlost, nechapem preco sa niektory ludia musia skutocne opicit aj v tomto po windows. a to je dovod preco som to uviedol tak ako som to uviedol.
      • Re: spustenie 15.03.2007 | 22:32
        konqueror   Návštevník
        Flash dobre

        Ostatné by som rád, ale akosi "takéto" možnosti tam nevidím

        Čert to ber, ale prečo mi zrazu nejde mozilla, neviem načítať zoznam mirrorov pre aktualizáciu. Keď aj náhodou zoznam dostanem, tak zase sa nevie pripojiť a dokola. Pri inštalácii to bolo ok, stiahol som čo bolo treba, ale teraz...

        dík
        • Re: spustenie 15.03.2007 | 22:35
          Avatar borg Fedora  Administrátor
          treba si skontrolovat ci mas dobre nastavenu siet...
          • Re: spustenie 15.03.2007 | 22:54
            konqueror   Návštevník
            Sieť je ok ale

            vrátane nastavenia firewalu(už so ho aj "zabil"
            router som všetko povolil - vlastne to už ani router nie je
            a aj tak.

            Len jedna vec je tu divná a neviem čo s tým:
            niekedy sa po štarte nepripojí - ani na príkaz pripojiť eth0.
            dám konfiguráciu siete a doslovne ani nepozerám iba odklikám ďalej a ono sa to pripojí
            Mandriva2007
            • Re: spustenie 15.03.2007 | 23:44
              WlaSaTy   Návštevník
              firewall je v linuxe rieseny na urovni jadra systemu, teda je tam kde skutocne patri. nejedna sa o aplikaciu ktoru moze hociaky trojan zabit takze ten proces co si ukoncil bol z najvecsiou pravdepodobnostou len managment software pre firewall, program co oralyzuje sietovu prevadzku a na zaklade toho modifikuje pravidla pre firewall. teda tym ze si nieco zrusil si nicoho nedosiahol :)

              u teba to skor vyzera na to ze sietovka nie je moc stastny model alebo ze mas povytiahnuty kabel. alebo co je v poslednej dobe novinkou, poskytovatel ti dal zlu masku siete, win to nevadi ale linux je na to citlivy.

              takze co je to za sietovku ?
              ako je nastavena siet?

              prikazy lsmod, lspci, ifconfig, route a ostatne su nasi kamarati.
              • Re: spustenie 18.03.2007 | 18:50
                konqueror   Návštevník
                Ano, máš pravdu - sieťovka - nie je to ten najlepší model pre linux - Realtek Semiconductor 8111b, pritom mi pracuje ako 8168. To ale neviem, či to nie je chyba, ovládač by s ňou mal spolupracovať - podľa popisu.
                Mám krížený kábel - veď na čo to potom "otočiť"
                Aj s tým na začiatku máš pravdu - firewall
                Adresu získať
                router /je správne/, klasicky -DHCP, ale nastavené IP, maska, brána
                Momentálne idem ako local
                Inak ak uvediem do chodu ďaľšie stroje, vtedy už nie som local, ale malý sieťový server - musel som riešiť určité obmedzenia
                /proxy mašina je vyradená, tu proxy nemám konfigurované/
                Do routra idem len ja, potom je tam druhá sieťovka/8169 - konflikt som nezistil/ a za ňou switch
                Mandriva2007
                • Re: spustenie 18.03.2007 | 21:05
                  WlaSaTy   Návštevník
                  no, problem vidim v dvoch faktoroch:
                  1) sietovka nie je velmi podporovana
                  2) kabel je krizeny

                  to je dost sranda kedze dana pracovna stanica ma sluzit aj ako router takze pri kupe hardware by sa mala zvazovat jeho podpora v operacnom systeme. a k tomu kablu, ono je fajn ze vecsina modernych sieetoviek ma autocross (a aj automaticke nastavenie typu prenosu a rychlosti), ale to nie vzdy funguje. presnejsie povedane obcas to blbne a to je horsie ako keby to vypadlo cele :-)

                  mimochodom, odporucil by som pouzit kvalitny kabel, taky ako tam ma byt a porozmyslat nad vymenou sietoviek (popripade nad prekonfiguraciu routeru).
                  • Re: spustenie 21.03.2007 | 19:37
                    konqueror   Návštevník
                    Ospravedlňujem sa, trochu so to zle napísal


                    krížený kábel odporúčajú aj pri proxy
                    Vnútorná sieť funguje ok, tam problém nie je
                    Hardware - no to je dobré - designed for......a teraz vyberaj
                    Toto bolo doteraz:
                    Problém nastane, ak sa chcem dostať "von"

                    Toto je teraz:
                    Ale teraz - trocha úprav - sieťovka na doske šla doteraz "von", teraz vo vnútri, a naopak sieťovka v pci ide teraz von a ono to chodí - ale teraz ! arp sa má obnovovať - predtým to "nechodilo - neobnovovalo" a teraz všetko tak, ako má byť Asi sieťovka na doske?
                    Káble si robím sám - možno som nepochopil, ale ak požijem "RX to TX ....." tak by mala sieťovka zostať "otvorená"
                    • Re: spustenie 21.03.2007 | 21:53
                      WlaSaTy   Návštevník
                      :krížený kábel odporúčajú aj pri proxy

                      Krížený kábel je hardware, proxy je služba/software - takže to spolu nesúvisí. Môžem sa opýtať kde to odporúčajú? Rád by som si o tom niečo prečítal.
                      ---
                      Neviem či som to pochopil správne, ale slúži ten linuxový stroj ako firewall ktorý umožnuje ostatným zdielať internet? Ak áno, tak musí mať korektne nastavený routing/smerovanie a samozrejme povolené zdielanie internetu či už cez IP Forwarding alebo ako jednoduchý proxy server (napríklad ako web proxy squid). Samozrejmosťou je aby všetok použitý hardware zaručoval požadovanú funkcionalitu pod použitým operačným systémom danej verzie.
                      ---
                      :Káble si robím sám - možno som nepochopil, ale ak požijem "RX to TX ....." tak by mala sieťovka zostať "otvorená"

                      Áno, sieťovka bude priechodzia (otvorená) ak sa použije krížený kábel. Ak sieťová karta zdetekuje pripojený kábel, tak sa aktivuje a pri požiadavke sieťového systému na odoslanie dát cez príslušnú sieťovú kartu budú tieto dáta odoslané bez ohľadu na to či bude druhá strana kábla zasunutá do aktívnej/živej zásuvky. Problém sa ukáže len pri použití sieťového protokolu TCP/IP kedy sieťová karta nedostane spätné overenie doručenia dát. Pri použití iného sieťového protokolu ako napríklad UDP sa daná chyba neprejaví.

                      Takže aby sme sa pohli z bludného kruhu, aký je použitý operačný systém, aká je verzia jadra, aký je použitý hardware, aké sú použité ovládače a ako bol nastavený ten linux?
                      • Re: spustenie 22.03.2007 | 20:20
                        konqueror   Návštevník
                        Nie je veľmi pekné, aby na jednom stroji bol aj proxy(v podstate skvelý a skvelý nápad - obrana) a zároveň aj "sieťový server"
                        - to čo ma učili - firewall - často? alebo väčšinou "kombinácia" SW a HW. Preto, "ak idem ako server", je medzi ním a routerom ešte proxy/samostatný počítač.

                        M2007, ...17-5, IP D 965, 4GB, 2*300GB SATA II, sieťovky 8111b a 8169.
                        klient/server, na inom oddiele disku ako obyčajný domáci počítač. /2 inštalácie/

                        Nastavenie myslíš pri inštalácii, alebo konfiguráciu až potom?

                        Ale vrátim sa k primárnemu problému:
                        Prečo mi nejde Mozilla-teda sa cez ňu nepripojím?
                        Prečo neviem pri aktualizácii /pokuse/ načítať v podstate ani zoznam mirrorov?

                        Inštaloval som kolegovi mašinu u mňa a jemu bez problémov "úplne" všetko ako má byť - sieťovka ako moja, až na to, že je to podstatne "menší" stroj.
                        • Re: spustenie 22.03.2007 | 21:32
                          WlaSaTy   Návštevník
                          :Nie je veľmi pekné, aby na jednom stroji bol aj proxy(v podstate skvelý a skvelý nápad - obrana) a zároveň aj "sieťový server"

                          Nevidím jediný dôvod na to aby sa malo jednať o plytvanie výkonom stroja alebo o plytvanie diskovej kapacity. Ak sa jedná o FireWall, diskový server, router (s NAT) tak pri zopár počítačoch na tom nezáleží, to ponúkajú v sebe dokonca aj WinXP a ľudia si to pochvalujú (kvalitu jedného alebo druhého riešenia rozoberať nemienim, všetci na to máme svoj názor a každý z nás s ním súhlasí). Proxy (squid) a poštový server je už o niečom inom, ale pri správnom návrhu diskového poľa je aj to v pohode ale treba správne rozdeliť disky :-)

                          Tým nastavením som myslel popis ako bola nastavená funkcionalita Routeru na pracovnej stanici s dvoma sieťovkami. Pokiaľ nebude totižto ten počítač nastavený aj ako Router/Proxy, tak sa bude jednať len o pracovnú stanicu.

                          Ale speť k primárnemu problému. Internet nefunguje pretože je zle nastavené smerovanie (routing). To sa prejaví v Mozille-Firefoxe a aj pri aktualizácii balíkov.

                          Kolegovi to ide preto že má len jednu sieťovku (že?) a tým pádom nepotrebuje nastavovať doplnkové služby.
                          • Re: spustenie 22.03.2007 | 22:34
                            konqueror   Návštevník
                            Plne s Tebou súhlasím, aj čo sa týka mail a kolegu

                            Aj to mi je známe, že odoslanie paketu musí mať stanovenú cestu, inak ju bude "hľadať" a možno nájde(čas a opäť čas).

                            Nevidím iné riešenie, než to začať znova a nastaviť znova

                            Neviem, kde som to zbabral(routing), ale píšem zo stroja, ktorý hlási nepripojený.

                            Čo sa týka W pre/do 10 strojov stačí pro, pre viac treba 2003.
                            To mi fungovalo bez problémov. Tu je to "trochu" iné, ale jednoducho to musím/chcem zvládnuť.

                            Zatiaľ dík
                            • Re: spustenie 22.03.2007 | 23:16
                              WlaSaTy   Návštevník
                              Otázkou koľko času sa do toho oplatí investovať a aj koľko elektriky je rezervovaných paušálne na prevádzku daného stroja, možno by vyšlo lacnejšie použiť hotové riešenie - router s hdd.

                              No ale k veci, ak sa má dostať packet do cieľa, tak všetky uzly na ceste musia presne vedieť odkiaľ a kam cestuje. To je dôvod prečo to v tomto prípade nefunguje. Ak by sme zobrali do úvahy nepotvrdený fakt že obidve sieťové karty fungujú, tak packet z vnútornej sieťe netrafí von pretože nevie ktorá karta je napojená na intranet a ktorá karta je napojená na internet, takže treba nastaviť routing, default gw, povoliť forwarding a NAT, ...

                              Čo sa týka W, tak pre 10 strojov bohate stačí router s 4+1 portami a jeden switch, zriaďovacie náklady sú 15 (a viac) krát menšie, nastavovanie je jednoduchšie a prevádzkové náklady sú veľa krát menšie. Ale závisí na požadovaných technológiách :-)
                              • Re: spustenie 24.03.2007 | 20:06
                                konqueror   Návštevník
                                Dobre router s hdd, mám však iné plány a predstavy.

                                Bohužiaľ musím povedať, že chyba asi nie je v smerovaní, ani IP to adresaHW, ani brána ani NAT....

                                Prečo?
                                Jednoducho som si vytvoril oddiel na disku, nainštaloval M2007, pred tým vybral druhú sieťovku, všetko je nanič - opäť ten istý stav.

                                2. pokus:
                                Jednoducho som si preformátoval oddiel na disku, nainštaloval M2007, pred tým zakázal v BIOSE int. sieťovku, všetko je v stave funkčnom.
                                Pridal druhú sieťovku a ajhľa ono to aj tak chodí.

                                3. pokus
                                Povolil sieťovku na doske a ajhľa až dnes som sa dokázal pripojiť.
                                Tieto pokusy - už som proste nevedel čí som
                                Pre diagnostiku som použil traceroute

                                Dík
    • Re: spustenie 22.03.2007 | 20:59
      Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor
      Nahoď Flashplayer najprv do Firefoxu. Rozbaľ archív do ~/.mozilla/plugins a túto cestu pridaj aj do Konqueroru, je to niekde v nastaveniach modulov (som aktuálne na Gnome).