Grub

Sekcia: Konfigurácia 23.03.2007 | 23:33
hrusky   Návštevník
dnes som nanovo instaloval windows pretoze sa ako vzdy doondil. ale po instalacii windowsu mi uz nenabehne grub ale rovno sa spusti windows, linux tam je ale neviem ako ho mam spustit :-(
    • Re: Grub 23.03.2007 | 23:41
      --   Návštevník
      kde si mal nainstalovany grub - v mbr alebo na linuxovej particii. ak v mbr tak sa vymazal musis ho znovu nainstalovat, ak na linuxovej particii tak tam este je, len treba nastavit aby sa spustala linuxova particia ako predvolena.

      vyskusaj super grub disk
      • Re: Grub 24.03.2007 | 07:55
        Avatar srigi   Používateľ
        super grub disk je dost komplikovany, ja som sa z neho nemohol vymotat. Lepsie je zohnat si nejake LiveCD a preinstalovat grub z prostredia tohoto LiveCD.

        Takze teda bootnes dajme tomu Ubuntu LiveCD. Ked uz budes v X-kach, otvor konzolu a namontuj partisnu s linuxom
        sudo mkdir /mnt/pokus
        sudo mount /dev/hdaX /mnt/pokus -t xxxxxxxx  (napr. reiserfs, podla typu partisny)
        Dalej sa treba chrootnut do tohoto linuxu.
        chroot /mnt/pokus /bin/bash
        Spustis si grub
        sudo grub
        a zapises si zavadzac (grub stage1) do MBR takto:
        grub> root (hd0,0)
        grub> setup (hd0,0)
        grub> quit
        To by malo byt vsetko. Este jedna vec, ak mas pocit, ze treba zalohovat obsah MBR, urob tak prikazom
        sudo dd if=/dev/hda of=~/mbr.img count=1 bs=512
        a obraz si uloz na flesku alebo cd. A sa nieco pokazi (nebude botoovat Win alebo nieco pod.), lahko MBR obnovis prikazom
        sudo dd if=~/mbr.img of=/dev/hda count=1 bs=512