urpmi databáza uzamknutá

Sekcia: Hardware a Drivery 25.03.2007 | 13:33
helmholz_1   Návštevník
Mám takýto problém. Mandriva 2007 , zapol som kontrolné centrum, chcem pridať zdrojáky jadra (musím skompilovať jadro) a ono to vypísalo chyba pri inštalácii, databáza urpmi uzamknutá. (K sieti som pripojený bol, v linuxe som si už zvykol, že čokoľvek chcem inštalovať, žiadny balík sa nezaobíde bez závislostí :-)) Ja môžem odprisahať, že som žiadnu databázu nezamykal a ani by som nevedel ako na to. Podotýkam, že v kontrolnom centre nebola žiadna ponuka na jej odomknutie. Ďalšia vec : po takomto zlyhaní kontrolného centra sa nedalo normálne vypnúť, len zakillovať. Vie mi niekto poradiť, čo s tým ?
    • Re: urpmi databáza uzamknutá 25.03.2007 | 13:36
      ---   Návštevník
      databaza sa zamkne pristupom do nej (zamknuta je aby do nej v tom istom case nemohol zapisovat iny program). Je to ochrana.
      • Re: urpmi databáza uzamknutá 25.03.2007 | 13:45
        helmholz_1   Návštevník
        V poriadku, predtym mi to nerobilo, ale nech. A ako sa da odomknuť, resp. keď sa pristupom do nej zamkne, ako sa da inštalovať soft. To mi pripada ako keby sa dvere zamkli v okamihu, keď ich idimknem. Hlava XX, alebo som to zle pochopil ?
        • Re: urpmi databáza uzamknutá 25.03.2007 | 13:52
          ---   Návštevník
          boze moj ,citat vies? Program, ktory do nej pristupuje ma tu databazu vyhradenu pre seba ,tym padom je pre ostatne programy zamknuta. Padne program ,alebo sa nieco neocakavane vyskytne ,tak sa tento zamok "nezrusi" a potom to robi co to robi!
          • Re: urpmi databáza uzamknutá 25.03.2007 | 14:37
            helmholz_1   Návštevník
            Asi som natvrdlý, pochop ma, na každej informatike, ktorú som kedy mal som sa učil to isté Word, Exel, Internet Explorer... a ine somariny s intuitivnym ovladanim. To je vsetko. Nikdy som neprogramoval. Moze za to Microsoftova lobby na slovenskych skolach. Teraz prechadzam na linux, no v sucasnosti sa odomna už požaduju vysledky prace s aplikaciami (co som sa naucil na skole na Win) a teda nemam cas sa ucit novy system. To je dovod tych blbych otazok. Ja len chcem, vediet, ako teda instalovat soft. Ked padne kontrolne centrum, restartovat X-ko, alebo ako dalej ?
            • Re: urpmi databáza uzamknutá 25.03.2007 | 14:53
              ---   Návštevník
              skus tento navod (bez zaruky)
              • Re: urpmi databáza uzamknutá 25.03.2007 | 15:15
                helmholz_1   Návštevník
                Dík moc. Podarilo sa to odomkmut, sice to ešte nefunguje tak dobre ako včera, ale to sa nejako spravi. Chyba bude asi vo firewalle, alebo v nastaveni instalacnych zdrojov. Musel som totiz obnovit particiu zo starej zalohy a neviem, ake nastavenia som za ten mesiac zmenil. Po obnoveni particie totiz nesla ani siet. Asi to bude firewall. Dik .