Software vs. hudba a otazky legalnosti

Sekcia: Ostatné 27.03.2007 | 09:35
Avatar Rasto Mint 2.2 Bianca  Používateľ
zaujima ma vas nazor - a nechapte ma zle, som na tom podobne, takze nejdem moralizovat... ale rozmyslali ste niekedy nad tym ako:
stale hovorime o tom, ze sme si vybrali open source software a aspon nemusime 'kradnut' proprietarny software (i ked toto je samozrejme iba jeden z dovodov a vobec nemusi byt ten hlavny), ale na druhej strane sa nam po diskoch vala kopec mp3, ogg, aac, avi a pod. suborov, ktore su rovnako legalne ako cracknute XP-cka
co vy na to?
    • Re: Software vs. hudba a otazky legalnosti 27.03.2007 | 09:58
      chess   Návštevník
      1. maj na disku len mp3 od ktorych vlastnis zakupene originaly a bude vsetko koser.

      2. existuju aj free mp3 ( napriklad J. Nohavica )
      • Re: Software vs. hudba a otazky legalnosti 27.03.2007 | 13:59
        WlaSaTy   Návštevník
        1) od ktorych si legalne nadobudol originaly, tam spada aj zapozicanie filmu/hudby z pozicovne. otazkou je ako nakladat z konverziou formatov pretoze multimedia (a ine autorsky chranene diela) si mozes skopirovat pre vlastnu potrebu pricom ich nemozes upravovat. v zakone nie je dane co sa rozumie pod upravou, teda ci tam spada aj konverzia (dvd->divx/vcd, audiocd->ogg/mp3, ..) popripade odstranenie neziaducich artefaktov (reklamy, kodovania).

        s takouto otazkou by som odporucil poobtazovat pravnika, na slovensku su niektore zakony spravene velmi dobre (ten o spame predbehol dobu a ten o vzorkach DNA zas inklinuje k orwellovi a chrani mafianov na ukor obycajnych smrtelnikov) a niektore su derave ako sitko na halusky (ochrana autorskych prav).
        • Re: Software vs. hudba a otazky legalnosti 27.03.2007 | 16:10
          chess   Návštevník
          ja som skor myslel tie cd/dvd mnou zakupene. konverzia, podla mna problem mozno nebude, pretoze ako pises nie je dane v zakone co sa rozumie pod upravou. teda. co nie je zakazane, je dovolene.

          mas pravdu, ze sa treba obratit na pravnika.
          myslim si vsak, ze ani oni v tom nebudu mat valmi jasno aj ked zakon je pomerne dobre formulovany.
          jedna vec je znenie zakona a druha jeho vyklad a vykonavacie predpisy. skratka chyba prax. ;-)
          • Re: Software vs. hudba a otazky legalnosti 27.03.2007 | 17:16
            WlaSaTy   Návštevník
            ak si dobre pametam a ak som to dobre pochopil, tak je zakazana uprava. tam moze spadat a vyhodenie reklamy (zrusenie ochrany) a dokonca konverzia formatov, zavisi na zalobcovi a zvysnom osadenstve sudu.

            ale zial podla zakona je potrebne vlastnit doklad o nadobudnuti. to je dost vtipne pri uctenkach vytlacenych na termopapieri pretoze tie vyzaduju specialny sposob skladovania. a ohladne darcekov pomlcim, kto z nas dostal nejaky darcek aj s uctenkou? nonsens. a to nehovorim ze uctovny zakon urcuje lehotu uchovavat uctovne doklady obchodnikom len 5 rokov, neviem ale ja mam niektore media aj dlhsie a uctenky sa mi rozpadli na prach takze to nemam podla zakonodarstva legalne i ked som to legalne nadobudol a samozrejme som sa toho nezbavil.
            • Re: Software vs. hudba a otazky legalnosti 27.03.2007 | 17:30
              Avatar uid0 Debian  Používateľ
              to je uplna hlupost, preco by malo byt dokazne bremeno na tebe? oni ti musia dokazat, ze to mas nadobudnute nejegalne. a ked si z nejakeho FTP stiahnes film ci hudbu, tak je to u teba tiez uplne v poriadku, to nie je ako so sotware a ich licenciami...
              Debian. apt-get into it…
              • Re: Software vs. hudba a otazky legalnosti 27.03.2007 | 19:43
                WlaSaTy   Návštevník
                historia je svina a poznam zopar procesov kde bol clovek exemplarne odsudeny bez dokazov. prepytujem, nejedna sa ani o stredovek, ani o povojnove obdobie a ani o obdovie studenej vojny, jedna sa o sucastnost.
      • Re: Software vs. hudba a otazky legalnosti 27.03.2007 | 16:23
        Avatar srigi   Používateľ
        Aj ked takyto obsah na HDD mam, svedomie ma nehryzie. IMHO je to zbytocna debata. SW a digitalne data sli odjakziva kopirovat a preto sa kopirovat budu.

        Skoda ze nejde kopirovat HW :)
        • Re: Software vs. hudba a otazky legalnosti 28.03.2007 | 10:47
          Avatar georw Ubuntu 12.04  Používateľ
          Mozno o par rokov budeme mat take replikatory ako su v Star Treku :)
          • Re: Software vs. hudba a otazky legalnosti 28.03.2007 | 12:03
            Avatar srigi   Používateľ
            Uz aby to bolo, co by som si poskladal Lamborghiny Diablo po suciatkach :)
    • Re: Software vs. hudba a otazky legalnosti 27.03.2007 | 10:08
      Avatar chatpall   Používateľ
      Nevala.
      NERUSTE TENTO UCET!!!
    • Re: Software vs. hudba a otazky legalnosti 27.03.2007 | 10:22
      mkds   Návštevník
      Z hlediska zákona ČR není vlastnění audiovizuálních materiálů nezákoné. Narozdíl od software. Morálně je to věc každého z nás...
    • Re: Software vs. hudba a otazky legalnosti 27.03.2007 | 11:59
      Avatar georw Ubuntu 12.04  Používateľ
      Zrovna vcera som pozeral film "Steal this film". Bolo to o znamom torrent trackerovi (dufam, ze som to dobre zosklonoval :) Pirate Bay a razii svedskej policie na podne MPA. Odoznel tam nazor, ze v minulosti hudobnici boli proti nahravaniu ich hudby, pretoze ich to poskodi a ludia si budu tu hudbu kopirovat na kazetach a pod. A ze peniaze dostavaju za live vystupenia a na tych nahravkach sa nabalia iba nahravacie spolocnosti.

      Najlepsie je aj tak ist na live koncert. Tomu sa nic nevyrovna.