LENOVO a Instalacia Ubuntu

Sekcia: Konfigurácia 30.03.2007 | 16:09
ferro   Návštevník
prave som vybalil Lenovo C200 - Xp je nainstalovane, ale ja tam chcem dat Ubuntu Linux- problem je v tom ze nemam k tomu instalacne CD pre XP aby som si mohol rozdelit particie....ja viem ze sa to da aj cez ine programy, ale ja tam potebujem na dvd spravit obraz disku (aby som mohol kedykolvek vratit spat XP) a wo win mi ukazuje iba 1 HDD(1particiu, plna velkost)....ako mam skusit postupovat ? Vytvorit obraz disku(kvoli win), rozdelit particie hocicim, nainstalovat XP a potom Ubuntu???

Please poradte...
    • Re: LENOVO a Instalacia Ubuntu 30.03.2007 | 16:30
      Avatar georw Ubuntu 12.04  Používateľ
      No sprav si obraz tej particie ak potrebujes. Potom tu particiu zmensi, na uvolnene miesto vytvor druhu a tretiu pre linnux swap a zbytok. Nabootuj do windows. Ak je vsetko ok. Nainstaluj Ubuntu.
      • Re: LENOVO a Instalacia Ubuntu 30.03.2007 | 17:20
        ferro   Návštevník
        Lenovo tam ma skrytu particiu na ktorej ma obraz XP a ja sa bojim ze pri instalacii Linuxu tu skrytu partisnu zmazem, tak si chcem vytvorit obraz C-ka (particie) len neviem ako? cim to urobit? dik
        • Re: LENOVO a Instalacia Ubuntu 30.03.2007 | 20:37
          --   Návštevník
          obraz urobis napr v nejakom live distre pomocou dd if=/dev/hda1 of=obrazwindowsxp.img
          ak je to fresh install tak by mal disk mal byt prakticky prazdny (ale aj tak pre istotu ho vo win defragmentuj) takze by nemal byt problem zmansit windowsovsku partuiciu napr pomocou gparted a na zvysku disku vytvorit linux a swap particie

          neboj sa ze skrytu particiu zmazes - ved pri rozdelovani disku sa tri zretelne objavi
          • Re: LENOVO a Instalacia Ubuntu 30.03.2007 | 20:58
            ferro   Návštevník
            diki za radu, ale mam teraz trochu iny problem....ako spravim obraz tej skrytej particie ked ju s pouzitim slaxu nevidim....

            PS > pomocou Lenovo Care som si spravil Recovery CD, len tak som z neho nabootoval ze ho vyskusam, zvolil som aby sa mi obnovil system ako bol povodny od vyrobcu a na konci instalacie mi vypise ze to je nespravne cd. a preto by som chcel spravit obraz tej skrytej particie a nejako ho vypalil niekam.....
            • Re: LENOVO a Instalacia Ubuntu 31.03.2007 | 00:55
              Avatar srigi   Používateľ
              Neboj sa tu skrytu partisnu neodmazes skoro nicim. Viem to lebo sam som vlastnikom IBM T41 a tiez som ho dostal s preinstalovanym WinXP + 5GB skryta partisna. Kcel som tych 5GB zmazat aby som mal plny 60GB disk, holt nicim (SLAX, zero fill, dd if=/dev/zero of=/dev/hda). Nicim to proste neslo. Zaujimave ale bolo, ze Ubuntu EE alternate CD tu partisnu videlo (a SLAX pritom nevidel).

              Jedno som ale svojimi postupmi pokazil >> poskodil som obraz win na tej skrytej partisne, cize neslo obnovit widle, ale samotnu partisnu som nezmazal (disk mal proste stale 55GB a to ma riadne vytacalo). Nakoniec pohlo Hiren's boot CD a tam bola pribalena utilita na IBM disky, kde som uz potom mohol partisnu pohodlne zmazat. Toz mozno tam je aj zalohovanie. Stiahni pokukaj.
              • Re: LENOVO a Instalacia Ubuntu 31.03.2007 | 12:31
                Avatar uid0 Debian  Používateľ
                60GB disk nie je 60 GiB disk.

                http://en.wikipedia.org/wiki/GiB
                Debian. apt-get into it…
    • Re: LENOVO a Instalacia Ubuntu 30.03.2007 | 22:49
      rado   Návštevník
      neviem, co sa trapis tym skrytym xp obrazom na recovery. ak tam mas xp home, tak si v pripade padu xp mozes nainstalovat widly hocijakou xp home instalackou a potom pri aktivacii das prepisat kluc tym klucom, co mas na spodku laptopu. vobec by som tym netrapil, bo zohnat si instalacku xp-cka nie je velky problem, kluc mas na laptope. tie sikovne skryte particie ti akurat delia zbytocne hdd. ak budes najblizsie instalovat xp, tak rovno zrus vsetky particie, rozdel si hdd podla svojix potrieb a mas to. este ziskas nejaky volny priestor navyse. ja to robim na kazdom dell, lenovo a pod. rovno si tie widly preinstalujem, aspon sa kompletne zbavim toho bordelu a reklamy, co tam tieto firmy davaju. napr. dell v uk, ti tam kludne nainstaluje zo tri internet pripojenia, nejake tie "internet security" programy, kopu dalsieho reklamneho softu. samozrejme vacsina je 30 dni trial a pod. potom sa ani velmi necudujem, ked fungl novy laptop startuje 5 min. ospravedlnujem sa, ak to dell na slovensku alebo cexax robi nejak inak, ale velmi by som to neocakaval