NTFS + USB disk + obmedzený užívatel

Sekcia: Konfigurácia 31.03.2007 | 16:54
Avatar Tomáš Lehocký Lubuntu  Používateľ
Zdravím

Mám USB disk. Nakolko v poslednej dobe potrebujem na ňom prenášať (Win aj Lin) súbory väčšie ako 4GB musel som ho naformátovať na NTFS. Mám nainštalovanú Fedoru 6 a NTFS-3g (najnovšie 1.x) a utilitky okolo toho...
Pripoím disk ako root - disk je nájdený a KDE ponúkne možnosť pripoiť (/mnt/disk) - potvrdím to a ako root možem čítať aj zapisovať....
Keď som príhlásebý ako bežný užívatel prebehne to rovnako ibaže nemôžem naňho zapisovať... Pozeral som fstab tam nieje žiaden riadok súvisiaci s USB diskom.
V mtab sa obiavil tento riadok:

/dev/sdb1 /mnt/disk-1 fuseblk rw,nosuid,nodev,noexec,sync,noatime,allow_other,default_permissions,blksize=4096 0 0

po odpojení USB disku tento riadok zmizne.

Čo mám nastaviť abi po pripojení disku bežným užívatelom bol dostupný aj na zápis?

ďakujem

tomolc
tomolc
    • Re: NTFS + USB disk + obmedzený užívatel 31.03.2007 | 16:59
      Avatar borg Fedora  Administrátor
      pridat potrebny riadok do fstab a pridat volbu users
    • Re: NTFS + USB disk + obmedzený užívatel 31.03.2007 | 17:05
      Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor
      So zapisom na ntfs je na tom linux biedne, odporucam naformatovat na ext2 a nainstalovat do win utilitku na citanie tohto filesystemu. Alebo rozdelit subor (v linuxe sa to da cimkolvek, dokonca aj linuxovy rar to dokaze).
      • Re: NTFS + USB disk + obmedzený užívatel 31.03.2007 | 17:40
        WlaSaTy   Návštevník
        :So zapisom na ntfs je na tom linux biedne
        projekt ntfs3g pouzivany s spomenutym fuse s tebou moze polemizovat a skusenosti uzivatelov ti asi za pravdu nedaju

        :odporucam naformatovat na ext2 a nainstalovat do win utilitku na citanie tohto filesystemu
        ovladace pre windows a aj nastroje pre pracu s ext2 alebo xfs mali mierne problemy s diakritikou v nazvoch suborov, predsa len uch vyvijali ludia preferujuci anglofonne jazyky ktore nepouzivaju diakritiku, alebo sa tam uz nieco zmenilo?

        sorry ze sa do toho miesam, ale otazkou nebolo ako si clovek spristupni dany disk na zapis (cez sudo umount a rucne spustit mount s pozadovanymi parametrami) ale ako zmenit konfiguraciu pre hotplug daemon, popripade hal alebo automounter ci co sa to teraz pouziva. akosi to nepouzivam takze preferujem rucne pripojenie v pripade potreby aj s momentalne pozadovanymi parametrami ako noexec ...
        • Re: NTFS + USB disk + obmedzený užívatel 31.03.2007 | 21:08
          Avatar Tomáš Lehocký Lubuntu  Používateľ
          inštalácia nejakich ext ovládačov na cudzie win PC neprichádza do úvahy - naviše na to abi som to mohol spraviť musim mať dostatočné práva vo win.... (aj na plugin v totalkomanderi musim mať vyšie práva ako bežný user)

          V poslednom odseku si to vystihol. Chcem prekonfigurovať ten mounter - odhadujem že to bude nejaký konfig od NTFS-3g z ktorého to ten démon načítava do mtab a pripoí.... Ale akosi ho neviem nájsť...

          FAT32 na USB disku mi už prestáva vyhovovať, má obmedzenú velkosť súboru na cca 4GB. Viem súbory sa dajú deliť ale deliť loopback súbor čo často pripájam asi nieje dobrí nápad. Obsah disku musí biť na RW vo win aj lin. Naviše FAT32 sa pomerne lahko poškodí pri vípadku elektríny alebo neúmyselnom odpojení disku počas zápisu - NTFS je v tomto odolnejšia. (už sa mi to párkrát stalo - nasledovalo preformátovanie USB disku a obova zo zálohy)....

          tomolc
          tomolc
          • Re: NTFS + USB disk + obmedzený užívatel 31.03.2007 | 21:10
            Avatar Tomáš Lehocký Lubuntu  Používateľ
            Do fstabu to nehcem natvrdo zapísať lebo potom mi pri štarte systému vyhodí chybu v štýle:
            /dev/sdb1 not exist

            tomolc
            tomolc
            • Re: NTFS + USB disk + obmedzený užívatel 31.03.2007 | 21:34
              Avatar borg Fedora  Administrátor
              tak pouzijes volbu noauto
              • Re: NTFS + USB disk + obmedzený užívatel 31.03.2007 | 22:02
                Avatar Tomáš Lehocký Lubuntu  Používateľ
                To by šlo.

                Ale aj tak by som rád vedel ako to poriešiť s tým automounterom...

                tomolc
                tomolc
        • Re: NTFS + USB disk + obmedzený užívatel 02.04.2007 | 15:14
          Tomáš Hanzel   Návštevník
          Súhlasím...fuse a ntfs-3g fungujú takmer bezproblémovo..
          *takmer - možno tam chyba je..no zatial šplape bez problémov...