To linux, or not to linux :S

Sekcia: Ostatné 02.04.2007 | 18:32
Avatar mathio debian  Používateľ
Cavte, mam nasledovny problem - teda skor dilemu. Mam stary notebook Compaq Armada s grafickou kartou Triden CyberBlade. RAMku mam rozsirenu, takze na nom bezi dobre aj linux (konkretne Debian) s KDE (neukamenujte ma za to prosim :D) a aj Windows XP. Linux uz par mesiacov pouzivam a najradsej by som ho tam nainstaloval - skoro vsetok HW je podporovany az na *graficku kartu*. Totiz linuxove drivery nepodporuju Direct Rendering - niesom velky gamer, ale chyba mi to hlavne kvoli Stepmanii. Windows XP ma drivery pre tu graficku kartu a daju sa tak spustat aplikacie pozadujuce DRI bez problemov. Avsak uz som si zvykol na linux, konzolu a neviem si predstavit PC bez par linuxovych aplikacii.
Skusal som aj kompilaciu MESA driverov ale skoncilo to nejakou chybou (ako keby boli zle zdrojaky). Niektore weby co som vygooglil pisali ze MESA drivery by mali fungovat, ine ze nie, mne sa nepodarila ani kompilacia.
Dualboot system moc nechcem, vidim ho ako posledne mozne riesenie lebo mam dost maly HDD a nechcem ho zbytocne delit a starat sa o 2 systemy nieje prave najpraktickejsie.
Vopred dakujem za vase rady - teda skor nazory.
RTFM! Len najpr treba najst ten spravny FM...
    • Re: To linux, or not to linux :S 03.04.2007 | 10:28
      ubukubu   Návštevník
      Vobec sa necudujem, ze ti nikto neodpoveda, ked si si zvolil nadpis, ktory nic nehovori a skor vyzera, ze ide o flame. Podla roznych for je s touto kartou problem. Treba googlit a skusat.
    • Re: To linux, or not to linux :S 07.04.2007 | 22:11
      Avatar Peter Drábik Manjaro  Používateľ
      nefungoval ti driver "trident"?? skus ho nahodit a do sekcie Modules pridaj
      Load "GLcore"
      .. potom by 3d malo ist.. a skus (schvalne :) ) apt-getnut xlibmesa3-dri-mach64, xlibmesa3-glu, xlibmesa3-gl, xlibmesa-dri, xlibmesa-gl, xlibmesa3 (to som si len tipol..)
      • Re: To linux, or not to linux :S 07.04.2007 | 22:14
        Avatar Peter Drábik Manjaro  Používateľ
        a este aby som nezabudol - hod mi sem potom vypis prikazu glxinfo
        • Re: To linux, or not to linux :S 08.04.2007 | 01:44
          Avatar mathio debian  Používateľ
          Skoro som zabudol:
          $ glxinfo
          name of display: :0.0
          display: :0  screen: 0
          direct rendering: No
          server glx vendor string: SGI
          server glx version string: 1.2
          server glx extensions:
              GLX_ARB_multisample, GLX_EXT_visual_info, GLX_EXT_visual_rating,
              GLX_EXT_import_context, GLX_EXT_texture_from_pixmap, GLX_OML_swap_method,
              GLX_SGI_make_current_read, GLX_SGIS_multisample, GLX_SGIX_hyperpipe,
              GLX_SGIX_swap_barrier, GLX_SGIX_fbconfig, GLX_MESA_copy_sub_buffer
          client glx vendor string: SGI
          client glx version string: 1.4
          client glx extensions:
              GLX_ARB_get_proc_address, GLX_ARB_multisample, GLX_EXT_import_context,
              GLX_EXT_visual_info, GLX_EXT_visual_rating, GLX_MESA_allocate_memory,
              GLX_MESA_copy_sub_buffer, GLX_MESA_swap_control,
              GLX_MESA_swap_frame_usage, GLX_OML_swap_method, GLX_OML_sync_control,
              GLX_SGI_make_current_read, GLX_SGI_swap_control, GLX_SGI_video_sync,
              GLX_SGIS_multisample, GLX_SGIX_fbconfig, GLX_SGIX_pbuffer,
              GLX_SGIX_visual_select_group, GLX_EXT_texture_from_pixmap
          GLX version: 1.2
          GLX extensions:
              GLX_ARB_get_proc_address, GLX_ARB_multisample, GLX_EXT_import_context,
              GLX_EXT_visual_info, GLX_EXT_visual_rating, GLX_MESA_copy_sub_buffer,
              GLX_OML_swap_method, GLX_SGI_make_current_read, GLX_SGIS_multisample,
              GLX_SGIX_fbconfig, GLX_EXT_texture_from_pixmap
          OpenGL vendor string: Mesa project: www.mesa3d.org
          OpenGL renderer string: Mesa GLX Indirect
          OpenGL version string: 1.2 (1.5 Mesa 6.5.1)
          OpenGL extensions:
              GL_ARB_depth_texture, GL_ARB_imaging, GL_ARB_multitexture,
              GL_ARB_point_parameters, GL_ARB_point_sprite, GL_ARB_shadow,
              GL_ARB_shadow_ambient, GL_ARB_texture_border_clamp,
              GL_ARB_texture_cube_map, GL_ARB_texture_env_add,
              GL_ARB_texture_env_combine, GL_ARB_texture_env_crossbar,
              GL_ARB_texture_env_dot3, GL_ARB_texture_mirrored_repeat,
              GL_ARB_texture_non_power_of_two, GL_ARB_texture_rectangle,
              GL_ARB_transpose_matrix, GL_ARB_window_pos, GL_EXT_abgr, GL_EXT_bgra,
              GL_EXT_blend_color, GL_EXT_blend_func_separate, GL_EXT_blend_logic_op,
              GL_EXT_blend_minmax, GL_EXT_blend_subtract, GL_EXT_clip_volume_hint,
              GL_EXT_copy_texture, GL_EXT_draw_range_elements, GL_EXT_fog_coord,
              GL_EXT_framebuffer_object, GL_EXT_multi_draw_arrays, GL_EXT_packed_pixels,
              GL_EXT_point_parameters, GL_EXT_polygon_offset, GL_EXT_rescale_normal,
              GL_EXT_secondary_color, GL_EXT_separate_specular_color,
              GL_EXT_shadow_funcs, GL_EXT_stencil_wrap, GL_EXT_subtexture,
              GL_EXT_texture, GL_EXT_texture3D, GL_EXT_texture_edge_clamp,
              GL_EXT_texture_env_add, GL_EXT_texture_env_combine,
              GL_EXT_texture_env_dot3, GL_EXT_texture_lod_bias, GL_EXT_texture_object,
              GL_EXT_texture_rectangle, GL_EXT_vertex_array, GL_APPLE_packed_pixels,
              GL_ATI_texture_env_combine3, GL_ATI_texture_mirror_once,
              GL_ATIX_texture_env_combine3, GL_IBM_texture_mirrored_repeat,
              GL_INGR_blend_func_separate, GL_MESA_pack_invert, GL_MESA_ycbcr_texture,
              GL_NV_blend_square, GL_NV_point_sprite, GL_NV_texgen_reflection,
              GL_NV_texture_rectangle, GL_SGIS_generate_mipmap,
              GL_SGIS_texture_border_clamp, GL_SGIS_texture_edge_clamp,
              GL_SGIS_texture_lod, GL_SGIX_depth_texture, GL_SGIX_shadow,
              GL_SGIX_shadow_ambient, GL_SUN_multi_draw_arrays
          glu version: 1.3
          glu extensions:
              GLU_EXT_nurbs_tessellator, GLU_EXT_object_space_tess
          
             visual  x  bf lv rg d st colorbuffer ax dp st accumbuffer  ms  cav
           id dep cl sp sz l  ci b ro  r  g  b  a bf th cl  r  g  b  a ns b eat
          ----------------------------------------------------------------------
          0x23 24 tc  0 24  0 r  y  .  8  8  8  0  0 16  0  0  0  0  0  0 0 None
          0x24 24 tc  0 24  0 r  y  .  8  8  8  0  0 16  8 16 16 16  0  0 0 None
          0x25 24 tc  0 32  0 r  y  .  8  8  8  8  0 16  8 16 16 16 16  0 0 None
          0x26 24 tc  0 32  0 r  .  .  8  8  8  8  0 16  8 16 16 16 16  0 0 None
          0x27 24 dc  0 24  0 r  y  .  8  8  8  0  0 16  0  0  0  0  0  0 0 None
          0x28 24 dc  0 24  0 r  y  .  8  8  8  0  0 16  8 16 16 16  0  0 0 None
          0x29 24 dc  0 32  0 r  y  .  8  8  8  8  0 16  8 16 16 16 16  0 0 None
          0x2a 24 dc  0 32  0 r  .  .  8  8  8  8  0 16  8 16 16 16 16  0 0 None
          
          RTFM! Len najpr treba najst ten spravny FM...
      • Re: To linux, or not to linux :S 08.04.2007 | 01:42
        Avatar mathio debian  Používateľ
        Dik.... Mam Xorg 7 a ten si to zevraj loaduje sam, ale skusil som to aj dat do xorg.conf (driver trident) ale nepomohlo (glxinfo stale hlasi direct rendering: no). Avsak, ked pustim glxgears tak asi prve 2 sekundy idu ako keby bol DRI funkcny, no potom sa 'zaseknu'.

        Avsak s tym GLcore mi nejako mrzne notebook - zamrzne a pomoze len tvrdy restart.
        RTFM! Len najpr treba najst ten spravny FM...
        • Re: To linux, or not to linux :S 08.04.2007 | 19:24
          Avatar Peter Drábik Manjaro  Používateľ
          hm... prave to GLcore by ti malo rozchodit 3D... mrzne ti cely notebook alebo iba X server? (da sa ti s GLcore prepnut do virt.konzoly? ak hej, hodil by sa vypis
          dmesg|tail
          )
          • Re: To linux, or not to linux :S 08.04.2007 | 20:36
            Avatar mathio debian  Používateľ
            Takto: zapnem X server s GLcore a par minut mi to bezi a po chvili uplne zamrzne. Ani pocas toho ked to bezi tak podla glxinfo DRI nejde. Ked zamrzne tak nejde *vobec* nic, pocitac nereaguje na ziadnu klavesy (ctrl+alt+backspace, ctrl+alt+delete ...) musim ho na tvrdo restartovat.

            A v dmesg | tail nebolo nic relevantne ohladom X servra, dokonca ani dmesg | grep -i gl nevratil nic. Asi sa musim zmierit ze tam DRI nepojde :(
            RTFM! Len najpr treba najst ten spravny FM...
            • Re: To linux, or not to linux :S 08.04.2007 | 21:27
              Avatar Peter Drábik Manjaro  Používateľ
              tak to uz neviem... uz mi po rozume chodi namiesto Xorg skusit stare XFree86 4.3 alebo tak.. i ked - asi moc roboty :) a asi to nebude mat vyznam... btw dufam ze v configu mas
              Section "DRI"
                  Mode 0666
              EndSection
              • Re: To linux, or not to linux :S 08.04.2007 | 23:01
                Avatar mathio debian  Používateľ
                Jasne, mam to tam.
                Aj ked na nete niekde su nejake informacie o tom ze to funguje, nikde vsak aspon nejaky strucny navod.
                RTFM! Len najpr treba najst ten spravny FM...