Ako presmerovat vystup z grafickej karty??

Sekcia: Hardware a Drivery 08.04.2007 | 15:19
dunmer   Návštevník
Mam notebook Acer TravelMate 634LC s monitorom 15.0" SXGA + TFT LCD a grafickou kartou Geforce2 GO Na booku bezi Archlinux. Nainstaloval som ho z cd a urobil celosystemovy upgrade. Potom som nainstaloval Xka, KDE a nvidia-96xx.

Problem je v tom ze ked zapnem X nabehne iba cierna obrazovka. V Xlogu su tieto warningy:

(WW) Open ACPI failed (/var/run/acpid.socket) (No such file or directory)
(WW) NVIDIA(GPU-0): No connected display devices detected; assuming 1 CRT (CRT-0)
(WW) NVIDIA(GPU-0): Unable to read EDID for display device CRT-0
(WW) NVIDIA(0): Unable to get display device CRT-0's EDID; cannot compute DPI
(WW) NVIDIA(0): from CRT-0's EDID.

Z toho som pochopil ze nenasiel monitor.. tak som skusil pripojit externe monitor z mojho pc a slapalo to vyborne. Akcelerovana grafika, rozlisenie, proste vsetko.. cize Xka idu, nabehne KDE, len nie na monitore od booku.
Takze, ako sa daju 'prehovorit' Xka [respektive graficka karta] aby pouzivali monitor na booku?

podla http://http.download.nvidia.com/XFree86/Linux-x86/1.0-9746/README/appendix-d.html som skusil pridat

Option "ConnectedMonitor" "DFP"
Option "UseDisplayDevice" "DFP"

do xorg.conf ale nepomohlo.. akurat sa zmenili warningy v logu na:

(WW) Open ACPI failed (/var/run/acpid.socket) (No such file or directory)
(WW) NVIDIA(GPU-0): Unable to read EDID for display device DFP-0
(WW) NVIDIA(0): No valid modes for "1400x1050"; removing.
(WW) NVIDIA(0): No valid modes for "1280x1024"; removing.
(WW) NVIDIA(0): No valid modes for "1024x768"; removing.
(WW) NVIDIA(0): No valid modes for "800x600"; removing.
(WW) NVIDIA(0): Unable to validate any modes; falling back to the default mode
(WW) NVIDIA(0): "nvidia-auto-select".
(WW) NVIDIA(0): Unable to get display device DFP-0's EDID; cannot compute DPI
(WW) NVIDIA(0): from DFP-0's EDID.

uz som fakt zufaly.. ak by niekto vedel pomoct, budem velmi vdacny .)
inak, takyto problem som nemal na ziadnom inom distre a win funguje tiez dobre takze hw problem to asi nebude..
    • Re: Ako presmerovat vystup z grafickej karty?? 08.04.2007 | 18:45
      WlaSaTy   Návštevník
      Asi budes musiet nadefinovat frekvencie pre tvoj monitor ktory neposkytuje informacie cez edid. Jedna sa ako obvykle o sekciu monitor, premenne HorizSync a VertRefresh, obcas je vhodne doplnit aj DisplaySize pre vypocet DPI.

      Ano, pokial dany monitor nedokaze povedat o sebe aky je velky, ake ma rozlisenie (vyratavane z frekvencii a detegovanej VRAMky) tak ziaden operacny system s nim nevie robit ak nepouzije aspon standardne hodnoty. To ze vyrobca dodava *.inf pre windows s vsetkymi informaciami je pekne, rovnako ako je skarede ze ovladace od nvidie funguju presne opacnym sposobom.
      • Re: Ako presmerovat vystup z grafickej karty?? 08.04.2007 | 21:15
        dunmer   Návštevník
        mozes mi priblizit ako na to? .) som zaciatocnik..

        ale VertRefresh a HorizSync mam zadefinovane..
        • Re: Ako presmerovat vystup z grafickej karty?? 08.04.2007 | 23:14
          WlaSaTy   Návštevník
          :mozes mi priblizit ako na to?
          man xorg.conf

          :som zaciatocnik.
          Aj začiatočníci čítajú manuálové stránky, ináč by sa nestali pokročilými. Alebo ak máš dostatočne bohatých rodičov, tak ti môžu zaplatiť súkromného učiteľa ktorý je špecializovaný odborník na danú problematiku. Vtip, ak by si mal tak bohatých rodičov, tak sa to nepotrebuješ učiť.

          :ale VertRefresh a HorizSync mam zadefinovane.
          ak ich máš korektne zadefinované a nie len Zadefinované, tak sa jedná o inú chybu. Pozrel si sa do logu z xwindows?
          • Re: Ako presmerovat vystup z grafickej karty?? 08.04.2007 | 23:43
            dunmer   Návštevník
            neviem ci korektne, k tomu monitoru som nikde tieto hodnoty nenasiel. je to viac-menej od oka .)
            [v kazdom pripade na inych distrach to fungovalo aj s tymi hodnotami]

            nepozrel, ani neviem ze taky log mam .)
            • Re: Ako presmerovat vystup z grafickej karty?? 09.04.2007 | 01:06
              Avatar yetti Gentoo, CentOS, Sabayon  Používateľ
              ak ti to behalo na inych distrach, mal si isto dobre nakonfigurovany xorg.conf, predpokladam autodetekciou. ak si si spravil zalohu /etc adresara, ja to obcas robievam, tak by si mohol pouzit ten konfigurak odtial. ;-)
              --<br/> Pekný deň a úsmev na tvári !!!
              • Re: Ako presmerovat vystup z grafickej karty?? 09.04.2007 | 01:47
                dunmer   Návštevník
                nemam sice zalohu, ale xorg.conf mam urcite identicky ako som pouzival predtym. ono to v podstate aj funguje, len pod archom mi ta graficka vsetko posiela na externy monitor [vid povodny prispevok]. a ja nechapem preco ale hlavne ako ju 'donutit' aby pouzivala monitor notebooku.
                • Re: Ako presmerovat vystup z grafickej karty?? 09.04.2007 | 03:45
                  WlaSaTy   Návštevník
                  no, pokial mas korektne zadefinovane pouzivanie obidvoch monitorov (aj podla Appendix I. Configuring a Laptop), tak skus pozriet tie chyby ...
                  • Re: Ako presmerovat vystup z grafickej karty?? 09.04.2007 | 10:14
                    dunmer   Návštevník
                    ehm, ake chyby? .)
                    v Xorglogu mam len vysie spomenute warningy a ziadne ine lagy ktore suvisa s X vo /var/log nemam..
                    • Re: Ako presmerovat vystup z grafickej karty?? 09.04.2007 | 18:56
                      WlaSaTy   Návštevník
                      a ako to mas zadefinovane v xorg.conf? bud tam mas zle frekvencie pre monitor alebo to interne lcdcko jednoducho nemas definovane.
                      • Re: Ako presmerovat vystup z grafickej karty?? 10.04.2007 | 00:41
                        lala   Návštevník
                        nezda sa ti ze ides odznova :)

                        pre dunmer-a
                        skus pozriet bios ci nahodou nemas ako prvy monitor ten externy. mozno to pomoze :)
                        • Re: Ako presmerovat vystup z grafickej karty?? 10.04.2007 | 00:53
                          WlaSaTy   Návštevník
                          ahoj lala,
                          zda sa mi to a uz hodne davno. on chce nieco poradit a nepovie k comu.
                          • Re: Ako presmerovat vystup z grafickej karty?? 10.04.2007 | 01:31
                            dunmer   Návštevník
                            nechapem co este chces vediet..
                            chces cely xorg.conf? alebo??
                            • Re: Ako presmerovat vystup z grafickej karty?? 10.04.2007 | 13:23
                              WlaSaTy   Návštevník
                              Ja? Nie.
                              Mne to funguje tak ako potrebujem.

                              Ak nevies ci mas ten xorg.conf nastaveny spravne, tak ho zverejni ale podla moznosti bez riadkov zacinajucich #, tie su neaktivne a jedna sa vecsinou len o poznamky.
                              • Re: Ako presmerovat vystup z grafickej karty?? 10.04.2007 | 15:26
                                dunmer   Návštevník
                                To mal byt pokus o ironiu? .)

                                Povedz mi co moze byt na tom konfiguraku zle ked som na nom fungoval na gentoo, slackware, etc..
                                ?
                                • Re: Ako presmerovat vystup z grafickej karty?? 10.04.2007 | 16:50
                                  WlaSaTy   Návštevník
                                  :To mal byt pokus o ironiu? .)
                                  z mojej strany to vyzera inak. chces poradit a nedas potrebne informacie.

                                  :Povedz mi co moze byt na tom konfiguraku zle ked som na nom fungoval na gentoo, slackware, etc..
                                  napriklad to ze sa ti mohla zmenit berzia ovladacov a tie maju mierne odlisne parametre. niektore z nich mozu mat ine standardne hodnoty a v tom to je.

                                  ale ked nechces, nemusis. je to len na tebe.
                                  • Re: Ako presmerovat vystup z grafickej karty?? 11.04.2007 | 02:31
                                    dunmer   Návštevník
                                    toto je moj xorg.conf
                                    http://kyberia.sk/id/3045627

                                    a toto log
                                    http://kyberia.sk/id/3045629
                                    • Re: Ako presmerovat vystup z grafickej karty?? 11.04.2007 | 10:33
                                      dunmer   Návštevník
                                      v xorg.conf je su oproti povodnemu naviac tieto dva riadky:

                                      Option "ConnectedMonitor" "DFP"
                                      Option "UseDisplayDevide" "DFP"

                                      tu je log:
                                      http://kyberia.sk/id/3045818
                                      • Re: Ako presmerovat vystup z grafickej karty?? 11.04.2007 | 14:53
                                        WlaSaTy   Návštevník
                                        ked vynechame to ze si z konfigu pre xwindows nevyhodil zbytocne poznamky (riadky zacinajuce #) cim si nehal ten konfig v zbytocne obsiahlej a neprehladnej forme tak ti mozem s kludom povedat najpravdepodobnejsi zdroj problemu.

                                        primarny monitor (lcd na notebooku) ma nastavene priliz velke frekvencie a preto sa nezapne (31-100 Hz a 40-150KHz ), nemalo by tam byt nieco ako 28-51 a 41-60 ako o tom notebooku pise google a jeho prirucka ktoru mas urcite niekde v skrini?

                                        Ak chces definovat vyssie frekvencie pre sekundarny monitor, tak ich dodaj do sekcie Display:
                                        Driver "nvidia"
                                        Option "TwinView" "true"
                                        Option "TwinViewOrientation" "Clone"
                                        # Option "TwinViewOrientation" "LeftOf"
                                        # Option "MetaModes" "800x600,800x600"
                                        Option "IgnoreDisplayDevices" "TV"
                                        Option "SecondMonitorHorizSync" "31-100"
                                        Option "SecondMonitorVertRefresh" "40-150"

                                        ak to ma ovsem aspon nejaky vyznam. Zial, v case LCD sa pouziva fixna frekvencia okolo 60Hz ale len koli prenosu obrazu, LCD nepouziva snimkovu frekvenciu pretoze neobsahuje luc elektronov ktory svieti na luminofor.

                                        PS.: aktivuj si aj to mode 666 pre dri co mas na konci zapoznamkovane, usetris s tym minimalne jednu otazku.
                                        • Re: Ako presmerovat vystup z grafickej karty?? 11.04.2007 | 17:01
                                          dunmer   Návštevník
                                          Som rozmyslal ci mam zmazat komenty, ale radsej som to tam pastol cele, som mal pocit ze bude lepsie ked to bude kompletne.. sorry.

                                          Tie frkvencie sa mi nikdy nepodarilo vygooglit oficialne a prirucku nemam.. Tieto dve [28-51 a 41-60] nepomohli .(
                                          Skusal som tie riadky aj zokomentovat, ci tie frekvencie nerozpozna grafika ale nic..

                                          Som v nejakom navode ohladom nvidia drajvrov cital ze to mode 666 musi byt zakomentovane, preto som to tak mal. ani neviem co to je..
                                          odkomentovanie nevidlo k ziadnej zmene v logu..
                                          • Re: Ako presmerovat vystup z grafickej karty?? 11.04.2007 | 19:28
                                            WlaSaTy   Návštevník
                                            no, ja som dal do googla:
                                            xorg.conf Acer TravelMate 634LC
                                            a hadaj co na mna vyskocilo.

                                            ohladne tych frekvencii, ak si ich dal korektne tak skus vypnut DDC kanal a popripade uplne odpalit vsetky frekvencie z konfiguraku a/alebo pozriet ci nepotrebujes stlacit aktivaciu monitora cez tlacitko Fn + nejake cislo (s modrym obrazkom monitora) ak mas ovsem aj korektne nastavene prepinanie displeja v konfigu.
    • Re: Ako presmerovat vystup z grafickej karty?? 11.04.2007 | 17:39
      Avatar georw Ubuntu 12.04  Používateľ
      Mrkni si tento navod a sekciu Nastaveni Monitoru. V tom xorg.conf nemas riadok modeline, mozno to pomoze. Pripadne este v subsekcii Display by som osobne zakomentoval riadky s viewport 0 0.
      • Re: Ako presmerovat vystup z grafickej karty?? 11.04.2007 | 17:57
        Avatar georw Ubuntu 12.04  Používateľ
        Inak ked tam das ovladac nv namiesto nvidia, ide ti to?
        • Re: Ako presmerovat vystup z grafickej karty?? 11.04.2007 | 18:08
          dunmer   Návštevník
          ano, s tym frajvrom to ide..
          • Re: Ako presmerovat vystup z grafickej karty?? 11.04.2007 | 18:08
            dunmer   Návštevník
            ehm, drajvrom .)
            • Re: Ako presmerovat vystup z grafickej karty?? 11.04.2007 | 20:05
              GeoRW   Návštevník
              Mozno bude nejaky bug v tom driveri. Skus nainstalovat najnovsi zo stranky nvidie. Kukam, ze tam je 9755 zo 7 marca.
              • Re: Ako presmerovat vystup z grafickej karty?? 11.04.2007 | 20:32
                dunmer   Návštevník
                instalacia toho ovladaca mi 'vysvetlila' ze ten ovladac nepodporuje moju kartu, ze si mam nainstalovat 96 [ten co som doteraz pouzival]

                ale teraz bonus..
                ked uz som skusal ten drajver, tak som si povedal ze skusim aj nejake dalsie a ked som tam nahodil legacy driver [71xx, drajver pre stare karty, ktory oficialne moju kartu tiez NEpodporuje] tak mi to zacalo ist .)))
                teda, mam nvidia logo a glxinfo dava direct rendering : yes

                .))
                takze asi uz nejdem riesit preco mi nejde ten ovladac ktory by podla nvidie mal a budem pouzivat tento..

                a vdaka vam vsetkym .)