Da sa vyuzit GPU ako CPU?

Sekcia: Hardware a Drivery 12.04.2007 | 17:07
Grawp   Návštevník
Dá sa GPU niak použit aj na niektoré účely na ktoré je CPU?
Hry hravam iba obcas a 3d plochu nepouižívam. Nemohol by som pozit vykon GPU aj na encodovanie videa, balenie suborov atd.?

mam openSUSE 10.2 linux 2.6.18.8-0.1-default SMP x86_64
MSI K9N Platinum (601-7250-020)
AMD Athlon64 X2 4400+
MSI NX7600GT T2D256EZ
DDR2 Corsair TWIN2X2048-5400C4 (2*1GB 667MHz 4-4-4-12)
    • Re: Da sa vyuzit GPU ako CPU? 12.04.2007 | 18:18
      Avatar uid0 Debian  Používateľ
      GPU je plne oddeleny a je urceny na zobrazovanie. takze ak by to aj slo, ziadna vyhra by to nebola
      Debian. apt-get into it…
      • Re: Da sa vyuzit GPU ako CPU? 12.04.2007 | 19:56
        WlaSaTy   Návštevník
        Pokial ma pamet neklame tak aj ati a aj nvidia maju dostupne toolkity na vyuzitie vypoctoveho vykonu GPU.
        • Re: Da sa vyuzit GPU ako CPU? 18.04.2007 | 19:06
          Avatar srigi   Používateľ
          Tieto hracky bude nVidia primarne robit pre DX10, cize winvista. Nazvali to tusim GPGPU. Podpora Linuxu zavisi od ovladacov a tak si myslim, ze nVidia sa na to vy**re, ma malo casu na samotne winvista.
          • Re: Da sa vyuzit GPU ako CPU? 18.04.2007 | 19:11
            Avatar srigi   Používateľ
            1, 2.
    • Re: Da sa vyuzit GPU ako CPU? 12.04.2007 | 18:47
      Avatar Erik Mocný arch  Používateľ
      Podla mojho nazoru sa vypoctovy vykon graf. karty, teda frekvencia gpu neda nijako inak vyuzit [IMHO :)]. Vyuzit sa da len pamat na graf. karte ako blokove zariadenie, teda moze sluzit ako miesto pre nejake subory a data. Blizsie info na forums.gentoo.org ;)
      • Re: Da sa vyuzit GPU ako CPU? 12.04.2007 | 19:23
        Avatar borg Fedora  Administrátor
        dakedy boli pokusy rozbehat klientov pre boinc na gpu, ale neviem ako to dopadlo. asi nijako.
        • Re: Da sa vyuzit GPU ako CPU? 13.04.2007 | 10:54
          fixinko   Návštevník
          co viem tak ATI grafiky od x1600 vyssie podporuju FAH
          • Re: Da sa vyuzit GPU ako CPU? 18.04.2007 | 19:11
            Avatar srigi   Používateľ
            Dopadlo to vyborne, pozrite na vykon GPU, alebo tu.
    • Re: Da sa vyuzit GPU ako CPU? 12.04.2007 | 21:17
      Avatar Samuel BWPOW Kupka Almalinux, OpenWRT  Používateľ
      GPU sa sice da vyuzit, ale nie tak, ako CPU. Ide totiz o SIMD procesor, ktory je ale velmi vykonny. Je to zavisle od algoritmu, ci sa da dobre optimalizovat pre SIMD procesor. Renderovanie 3d grafiky je dobry priklad. Dalej sa da dobre vyuzit napriklad na rozbijanie sifier, rozne simulacie, spracovavanie hromady dat a ine. Akurat ich treba naprogramovat pre tento procesor. Existuje viacero programovacich jazykov. Okrem uz vyssie spominaneho Cg od nVidie je dostupny aj napriklad BrookGPU, ktory vyzera uplne ako C. Robil som v tom viacero projektov a niektore algoritmy, ako napriklad triedenie dat nad databazou SQL islo asi 1500x az 5000x rychlejsie ako na samotnom CPU. Problemom je, ze samotna zbernica je bottleneck a tak to bezi rychlo len na datach, ktore su uz v ramke grafickej karty.

      Aby som to zakoncil, vyuzit sa da, ale neviem, ci sa tomu niekto seriozne venuje mimo univerzit.
      Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity
      • Re: Da sa vyuzit GPU ako CPU? 12.04.2007 | 21:55
        WlaSaTy   Návštevník
        ty koki,
        co keby tam niekto portoval john the ripper :-) tomu predsa staci aj mensia datova priepustnost.
        • Re: Da sa vyuzit GPU ako CPU? 12.04.2007 | 22:05
          Avatar Samuel BWPOW Kupka Almalinux, OpenWRT  Používateľ
          Ked som sa tomu venoval, tak som presne nad tym rozmyslal, ale sifrovanie ma az tak nebavilo a velmi som sa mu nevenoval. Keby sa toho chopil niekto, kto sa tomu aj rozumie, tak by to mohlo mat celkom dobre vysledky. Osobne som sa venoval molekularnym simulaciam a potom tej mini SQL databaze. Urcite by sa dalo najst este mnoho pouziti pre server. Ved skoro v kazdom mam nejaku dobru graficku kartu, kedze dnes uz na PCI kartu nedostat a vsetky na PciExpress su dostatocne vykonne. A este teraz prichadza Cell od IBM, ktory ma rovnaku architekturu.
          Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity
        • Re: Da sa vyuzit GPU ako CPU? 13.04.2007 | 22:04
          Avatar Andrej "karči" Krajči Gentoo  Používateľ
          Ked ho tam niekto portne tak mi dajte o tom vediet :D taku prilezitost si nenecham ujst :P
          "IB, thy name is homework." -- IB
          • Re: Da sa vyuzit GPU ako CPU? 13.04.2007 | 22:22
            WlaSaTy   Návštevník
            Solar Designer ma na to vlastny nazor, pred par rokmi to zaujalo aj jeho ale teraz ... no ale do toho projektu mozes prispiet aj ty.
      • Re: Da sa vyuzit GPU ako CPU? 13.04.2007 | 10:24
        Grawp   Návštevník
        Ktoré algoritmy by išly na CPU rychlejšie ako na GPU? Ako mozem pouzivat ramky z grafiky? Išli by spolu s CPU rychlejšie ako obycajne ramky? Kde by som mohol najst nkede schemu ako funguju tieto najnovsie zakladne dosky? bo ani len netusim naco je north bridge, corecenter, kde su ake radice a ako to funguje atd.. Keby ste nekdo vedeli o dobrej web stranke tak mi napiste link pls
        • Re: Da sa vyuzit GPU ako CPU? 13.04.2007 | 12:39
          WlaSaTy   Návštevník
          :Ktoré algoritmy by išly na CPU rychlejšie ako na GPU?
          Tie čo sú špeciálne navrhnuté pre GPU a nie CPU. Iné by tam ani nešli, GPU nemá kompatibilnú inštrukčnú sadu s CPU.

          :Ako mozem pouzivat ramky z grafiky?
          povieš xwindows že má k dispozícii menej VideoRAM ako je pravda, prirátaš k entry pointu pre VRAM toľko koľko si dal na grafiku a zvyšok alokuješ cez modul slram príslušnému blokovému zariadeniu ktoré použiješ buď ako RAM/SWAP alebo ako temporary disk/mountpoint. Závisí od teba.

          :Išli by spolu s CPU rychlejšie ako obycajne ramky?
          :ehm išla by VRAM rýchlejšie ako RAM?
          otestuj ten výkon cez hdparm oproti ramdisku a pochváľ sa, aj mne by sa zišli tie informácie ohľadne tvojho performance. Kedysi bola VRAM najrýchlejšia RAM v počítači (okrem internej a externej cache pre CPU, pochopiteľne).

          :Keby ste nekdo vedeli o dobrej web stranke
          google
          pre VRAM howto je to hneď prvý link
          • Re: Da sa vyuzit GPU ako CPU? 13.04.2007 | 12:57
            Avatar Samuel BWPOW Kupka Almalinux, OpenWRT  Používateľ
            :Išli by spolu s CPU rychlejšie ako obycajne ramky?
            :ehm išla by VRAM rýchlejšie ako RAM?
            Hoci video RAMka ma casto vyssie rychlosti ako systemova RAMka, tak jej rychlost vie vyuzit len priamo GPU. Ak ma k nej pristupovat CPU, tak musi tie data pretlacit cez PciExpress x16, ktora by mala teoreticky zvladnut az 4GB/s v oboch smeroch. Naproti tomu DDR2 na 800MHz ma priepustnost 6.4GB/s a pri dual channel zapojeni je to dvojnasobok. Dalej treba poznamenat, ze PciE nikdy nedosiahne taku rychlost a vykon dost zalezi od chipsetu a aj samotnej grafickej karty. Oproti swapu na disku by to ale stale malo byt omnoho rychlejsie.
            Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity
            • Re: Da sa vyuzit GPU ako CPU? 13.04.2007 | 14:11
              Avatar warior GenToOo  Používateľ
              Este snad jedna vec, som lama do tychto veci ale pokial ma pamat neklame tak CPU je skalarny a GPU maticovy procesor... To je asi rozdiel ;)
              • Re: Da sa vyuzit GPU ako CPU? 13.04.2007 | 14:21
                Avatar Samuel BWPOW Kupka Almalinux, OpenWRT  Používateľ
                Ja to poznam po pojmami skalarny a vektorovy. V podstate ide o to, ze normalne CPU spravuje na jednu instrukciu jeden udaj (napriklad pripocitanie k registru). GPU spravi jednu instrukciu na hromade dat (napriklad pripocitat konstantu ku vsetkym prvkom pola). Da sa to perfektne rozdelit medzi viac procesorov (pipelinov), kedze kazda pipeline dostane jednu cast pola a na nej to vykona. Pri simulacii som to napriklad vyuzival tak, ze GPU aplikovalo rovnaku proceduru na oborovsku hromadu molekul. Alebo pri grafike sa aplikuje jeden shader (co je vlastne nejaka procedura) na kazdy pixel povrchu. Cize ak ma karta 16 pipelines, tak v jednom kroku spracuje az 16 pixelov.
                Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity
            • Re: Da sa vyuzit GPU ako CPU? 13.04.2007 | 17:00
              Grawp   Návštevník
              DDR2 800 by mala ist az 6,4GB/s ?
              mam ddr2 667 MHz , casovanie 4-4-4-12 a memtest mi hlasi len 2,3GB/s
              • Re: Da sa vyuzit GPU ako CPU? 13.04.2007 | 17:02
                Avatar Samuel BWPOW Kupka Almalinux, OpenWRT  Používateľ
                Neviem potvrdit, nikdy som to netestoval. Vycital som to z tejto stranky: http://en.wikipedia.org/wiki/DDR2_SDRAM
                Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity
    • Re: Da sa vyuzit GPU ako CPU? 18.04.2007 | 00:53
      Grawp   Návštevník
      Cital som zopar zaujimavych clankov a je mi do plaču ze som si nekupil ATI dosku a grafiku.
      • Re: Da sa vyuzit GPU ako CPU? 18.04.2007 | 13:14
        Avatar KiLo Debian stable  Používateľ
        ake clanky napriklad? noze daj linky, nech si aj ja daco zaujimave precitam
        cat /dev/dsp > /dev/sda - ovladanie pocitaca hlasom
      • Re: Da sa vyuzit GPU ako CPU? 18.04.2007 | 15:37
        Avatar Samuel BWPOW Kupka Almalinux, OpenWRT  Používateľ
        Aj mna by tie clanky zaujimali, lebo moje doterajsie skusenosti pri programovani pre GPU boli, ze karty od ATi dosahovali vyrazne horsie vysledky ako cenovo rovnake karty od nVidia. A to uz nehovorim o zapojeni Crossfire oproti SLI.
        Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity
      • Re: Da sa vyuzit GPU ako CPU? 18.04.2007 | 16:59
        Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor
        Ja sa tiez pridavam, velmi rad by som si nieco o tom precital ..
        • Re: Da sa vyuzit GPU ako CPU? 18.04.2007 | 19:21
          Avatar srigi   Používateľ
          Linky mate hore. A v nich su dalsie linky.
        • Re: Da sa vyuzit GPU ako CPU? 19.04.2007 | 00:33
          Grawp   Návštevník
          sorry nedam linky bo net mi ide vazne poamaly takze som rad ze som tu na www.linuxos.sk a ze mi ide gaim a tor. Mam maximum len 4kB (vola sa to slovanet flat) a ece sme na tom 4 pripadne viacery ludia
          dost clankov je na www.itnews.sk - najdite si tam neco o ati pripadne fyzickych akceleratoroch a jak sa budete preklikavat cez stranky

          ale asi to nebude take zle
          mna len mrzi ze nvidia robi open-source drivre len pre jej chipsety
          • Re: Da sa vyuzit GPU ako CPU? 19.04.2007 | 00:36
            Grawp   Návštevník
            cel som napisat 4kB/s
            a ked si vsimnete tak na www.developer.nvidia.com v sekcii GPU computing dali linky na stiahnutie cuda-sdk pre linux pred verziu pre makroshit win