MSI NX7950GT

Sekcia: Hardware a Drivery 16.04.2007 | 19:21
Avatar vlad Mandriva  Používateľ
Neviete mi niekto poradit, ako na MSI karty? Po instalacii mi kontrolne centrum (Mandriva 2007 PowerPack 32/64) vyhlasi: GK (null) a modul neznamy... :-/ Neviete, ako na to? Mam nainstalovane: gcc, make, kernel-source, binutils aj kernel-devel... Skusal som akokolvek a furt nic... GK je proste nerozpoznana...
Dakujem za reakcie a zaujem pomoct mi... ;-)
    • Re: MSI NX7950GT 16.04.2007 | 19:37
      ujo maco   Návštevník
      a neskusal si pozret ovladace ?
      • Re: MSI NX7950GT 16.04.2007 | 19:40
        Avatar vlad Mandriva  Používateľ
        "pozret"? co tym myslis? instaloval som tie najnovsie... :-/
        Aby som odpovedal: nie, neskusal... :-P
    • Re: MSI NX7950GT 16.04.2007 | 20:52
      WlaSaTy   Návštevník
      zaujimave, MSI sice robi graficke karti ale rovnako ako hoci aj Inno3d - teda zoberie GPU, navrhne plosny spoj a zletuje to v bambusove. Keby sme vedeli ci je na nej graficky chip ATI alebo NVIDIA (a aky) tak ...

      skus sem dat vystup prikazu
      /sbin/lsmod
      potom sa bude dat hadam aj poradit.
      • Re: MSI NX7950GT 16.04.2007 | 21:02
        WlaSaTy   Návštevník
        oops, hlavne
        /sbin/lspci
        • Re: MSI NX7950GT 16.04.2007 | 21:31
          Avatar vlad Mandriva  Používateľ
          to mi podla mna nepomoze... ide o to, ze Mandrviva ju chce stale detekovat len ako "vesa"... ja po "uspesnej" instalacii ovladacov od nvidia-e... nevedel som si dat rady ani s MSI NX7300GT a to iste s MSI NX7950GT... ked som mal ASUS EAX1600PRO, tak mi vsetko chodilo a bolo to super... teraz, ked mam relativne dobru grafiku, musim byt na winxp_x64... nemam to rad, ale potrebujem PC pouzivat...
          po instalacii ovladaca z www.nvidia.com sa v xorg.conf ukaze "nv" v sekcii device, co ma potesilo, ale nepomohlo to... skutocne neviem, co mma s tym spravit!!!
          dakujem
          • Re: MSI NX7950GT 16.04.2007 | 22:01
            WlaSaTy   Návštevník
            ahoj,
            ak mandriva nedokaze identifikovat ovladac k grafickej karte, tak zrejme pouzije nejaky standardny (vesa, svga, frame buffer, ...). ale jedno nechapem, ak nainstalujes ovladace od nvidie a mas nvidiu, tak by sa ti mal objavit v konfigu pre xwindows ovladac closed source nvidia a nie opensource nv ktory ma spolocne s tymi od nvidie len hardware na ktorom bezi.


            takze co hovori lspci?
            • Re: MSI NX7950GT 16.04.2007 | 22:12
              skywaker   Návštevník
              skus si vygenerovat vlastny xorg.conf pomocou xorgconfig a ako kartu zadaj cislo 18 tusim to je "nv", je to zakladny open source driver k nvidii. ak to nepojde tak smola lebo tento driver je fakt zaklad. vesa je shit. a pozri si ci ti sa nebyje grafina s niecim inym. mas novu grafinu tak by nemal byt problem. ak mas skompilovane nvidia tak usudzujem ze nie si zaciatocnik. takze daval si modprobe nvidia? a co ziadne erorry? ak nie tak daj do xorg.conf retazec"nvidia" a skus.... a ak by to neslo tak skus nainstalovat driver z repozitarov s Plf alebo pockaj na 2007.1 a tam budes mat non-free repozitar.
              • Re: MSI NX7950GT 16.04.2007 | 22:33
                WlaSaTy   Návštevník
                neviem ci to radis mne (podla toho kam si klikol), ale na tom nezide. ja by som odporucil ine poradie:
                1) update balika obsahujuceho pci.ids a prilahle konfiguraky zodpovedajuce za automaticku detekciu alebo tu detekciu rovno vypnut aby to tam nepchalo neakcelerovany ovladac.
                2) nastavit ovladac pre xwindows nvidia ak boli ovladace od vyrobcu nainstalovane korektne a bola pouzita ich spravna verzia.popripade ich preinstalovat z danych PLF repozitarov.

                a v kazdom pripade by som odporucil pozriet sa aj na dany prikaz a aj na log z xwindows a log z instalacie ovladacov nvidia.com, clovek by neveril co sa vsetko nedozvie.
              • Re: MSI NX7950GT 16.04.2007 | 22:53
                Avatar vlad Mandriva  Používateľ
                diki moc, ale nic z toho mi nepomohlo... ono, ked aj manualne prepisem v xorg.conf "nv" na "nvidia", tak mi x-ka vobec nenabehnu... teda nabehnu, ale obrazovka je cierna... :-/ inak, skusil som aj SuSE/OpenSuSE/SuSE Enterprise desktop, ale ovladac sa mi nainstalovat nepodarilo... :-( SuSE 10.2 x86_64 ako jedine vedelo, ze je to karta MSI, ale bolo mi to k nicomu... NVIDIA sa neobjavila... mozno by som skusil flash-nut bios karty a potom skusil, ale bojim sa, ze MSI je proti mne a unix-ovym OS!!! ako som pisal vyssie, uz s MSI NX7300GT bol problem, lebo mi to stale hlasilo model: unknown... :-/ asi ma z toho porazi...
                skuste este ktosi cosi, prosim...
                dakujem...
                • Re: MSI NX7950GT 16.04.2007 | 23:08
                  WlaSaTy   Návštevník
                  neviem ci sme sa rozumeli, ale informacie o hardware poskytuju vseliake nastroje typu lspci (pre pci/agp/pci-e), lsusb (pre usb/firewire) a podobne. to ze sa tebou pouzivana distribucia rozhoduje rozumnym sposobom (pozrie sa co je to za kartu a aktivuje dostupny ovladac hoci aj vseobecny a bez akceleracie) je len jej plus. zial tieto informacie su zavisle na vyrobcoch, menovite sa jedna v tomto pripade o pci vendor id a hardware id viditelne pomocou lspci. no ale ked ta to nezaujima, tak ti poviem uz iba jednu vec. ta cierna obrazovka je z viac ako 90% sposobena nespravne nastavenymi rozlisovacimi frekvenciami pre monitor, binarne ovladace od nvidia tymto tyraju uzivatelov od nepameti.
                  • Re: MSI NX7950GT 16.04.2007 | 23:24
                    Avatar vlad Mandriva  Používateľ
                    ta cierna obrazovka by hz monitora byt nemala... :-/ ale budis... skusal som potom bez grafickeho rozhrania pozerat nastavenia a bolo tam 1600x1200x60... takze som rozlisenie uplne vylucil... uz som pisal, ze MSI karty maju pravdepodobne nejaku instrukcnu sadu pre umoznenie instalacie len pod OS Windows... moja karta je dokonca Vista ready... chcel by som velmi rozbehat ten Linux s mojou GK, lebo ho mam rad a az pod OS Linux chodi PC rychlo, ako ma... som na Mandrake-u uz viac, ako 6 rokov (s malymi prestavkami) a kym som nenatrafil na MSI karty, bolo vsetko v poriadku... ak by sa niekomu chcelo, tak necham pustene PC a spravim pristup (NAT), keby to ktosi vedel na dialku... ;-) pre zistenie IP poslem mail... :-/
                    hodne zdaru s mojim problemom...
                    poslem ICQ pre upresnenie... ;-)
                    dakujem...
                    • Re: MSI NX7950GT 17.04.2007 | 01:30
                      Avatar superlamer Debian RedHat FreeBSD  Používateľ
                      chod do runlevelu 3. predpokladam, ze pouzivaz nejaky display manager, takze spusti ten svoj (kdm, gdm, xdm...) pod rootom priamo z prikazoveho ridka, a potom pastni

                      /var/log/Xorg.0.log

                      alebo aky tam mas, a ukaz aj konfigurak X-iek...

                      pri instalacii ovladacov si najprv overi, ci neexistuje uz binarny driver pre grafiku. ak nie stiahne zdrojaky driveru z netu. musis mat naistalovane zdrojaky AKTUALNEHO jadra (myslim ze aj symlimky /lib/modules/`uname -r`/build). skompiluje ovladace, spyta sa, ci ma upravit aj konfigurak, das ano. prakticky upravi len
                      Section "Device"
                          Identifier     "nVidia Corporation G71 [GeForce 7300 GS]"
                          Driver         "nvidia"
                      EndSection
                      
                      musi to byt ovladac 'nvidia' nie 'nv'. ja mam 7300GS a bez problemov. ak mas ciernu obrazovku, skus zmensit parametre monitoru
                      Section "Monitor"
                          Identifier     "Vseobecny monitor"
                          HorizSync       40.0 - 120.0
                          VertRefresh     43.0 - 90.0
                          Option         "DPMS"
                      EndSection
                      
                      <pre>bash# grep initdefault /etc/inittab id:0:initdefault:</pre>
                      • Re: MSI NX7950GT 17.04.2007 | 19:26
                        Avatar vlad Mandriva  Používateľ
                        Ty mi asi nerozumies, alebo sa uz toho napisalo fakt vela... :-/ Mam MSI NX7950GT a neviem ju nainstalovat... MSI NX7300GT som nainstaloval (vsetko fungovalo, akurat mi hlasila Mandriva "modul:unknown")... Instalovat NVIDIA-u mozem aj tak len po prikaze init 3... Monitor mam nastaveny na 1600x1200x60, tak tam problem nebude... A ked prepisem po instalacii "nv" na "nvidia", tak mam ciernu obrazovku... (slubujem, ze ten monitor je vtedy zapnuty!!!) Tak teraz neviem, na co som tu GK kupoval... :-/ Myslel som, ze to bude chodit, ako chcem a nic... Zblaznim sa z toho!!!
                        Aj tak dakujem... :-(
                        • Re: MSI NX7950GT 17.04.2007 | 19:46
                          WlaSaTy   Návštevník
                          pokial monitor nedostane signal taky ako ocakava, tak sa bud vypne (cierna obrazovka) alebo vypise nejaku chybu (out of range, no signal, ...). nepises akym kablom mas prepojenu GK a Monitor (DVI, VGA, SVIDEO/Cynch) a ci mas korektne nastavene frekvencie pre monitor takze je najpravdepodobnejsie ze mu jednoducho zasiela ovladac z nvidia.com data na frekvencii ktoru ten monitor nespracuje. vypne sa a ostane cierny.

                          ake su pracovne frekvencie tvojho monitoru a ako ich mas nastavene pre xwindows?
                          • Re: MSI NX7950GT 17.04.2007 | 20:08
                            Avatar vlad Mandriva  Používateľ
                            Nastavene default-ne po instalacii driver-ov z nvidia.com je 1600x1200x60... Mam Philips 109B4 pripojeny na DVI cez VGA redukciu (presne tak, ako po instalacii ATI!)... Ten monitor mi siel na ASUS EAX1600PRO 1280x1024x90 a bolo vsetko v poriadku... Chodilo aj OpenGL, aj 3D Desktop, aj cedega a hry... ATI mi bolo malo... ;-) Teraz nemam nic, co by mi chodilo a som spokojny... :-(
                            Nebojte chalani, vsetky "bezne" metody instalacie som skusal... Skuste nieco, "nestandardne" a pomoze mi... ;-)

                            Dakujem...
                            • Re: MSI NX7950GT 17.04.2007 | 22:18
                              WlaSaTy   Návštevník
                              ak najprv odburame standardne a periodicky opakovane chyby vyrobcu ovladacov, tak sa mozeme zaoberat nestandardnym postupom.

                              alebo, mozeme sa tocit v kruhu a opakovat sa? predpokladam ze si si nastavil korektny rozsah frekvencii tak ako ti o tom monitore hovoti knizocka ktoru si vyhodil s krabicou. a tak isto predpokladam ze sa omylom neaktivuje graficky vystup na inom konektore (dvi) ako pouzivas na prepojenie (vga).
                              • Re: MSI NX7950GT 17.04.2007 | 22:53
                                Avatar vlad Mandriva  Používateľ
                                Myslim, ze nie... Aj ked som neskusal, ale ked nenainstalujem ovladace, ide GK na vesa/fame-buffer a vidim aj plochu, aj konzolu a okrem toho myslim, ze som vyssie spominal, ze ked mam cierny monitor, dostanem sa do prikazoveho riadku a v pohode surfujem, mailujem, prezeram disky ... :-/ Knizocka od monitora nie je dolezita... :-/ Vsetko je na web-e a aj keby nebolo, rozlisenie 1024x768x60 musi zvladnut ktorakolvek 19-ka... :-/ Aj tak ale dakujem a skusim sa s tym este (niekolko krát!!!) popasovat... ;-)
                                Este stale som presvedceny o tom, ze MSI karty su niecim "cudne" a orientovane opacnym smerom, ako zakaznickym... :-/ Akakolvek karta ASUS/Inno3D mi chodila korektne a bez namahy... :-/ MSI nie...
                                >:-/
                                • Re: MSI NX7950GT 17.04.2007 | 23:15
                                  WlaSaTy   Návštevník
                                  :ide GK na vesa/fame-buffer a vidim aj plochu
                                  ano, vesa bezi na max 60Hz

                                  :ze ked mam cierny monitor, dostanem sa do prikazoveho riadku a v pohode surfujem, mailujem, prezeram disky
                                  ty vies citat z cierneho monitora? hm, asi pouzivas brailov terminal, ale ten sa nepripaja na vga/dvi.

                                  :Knizocka od monitora nie je dolezita... :-/ Vsetko je na web-e
                                  ano, dpokial vyrobca nezrusi podporu

                                  :rozlisenie 1024x768x60 musi zvladnut ktorakolvek 19-ka
                                  pokial myslis monitor, tak nemusi. a navyse musis specifikovat uvedene pracovne rozsahy frekvencii inac sa ti nakopne vystup na 2560*1600@60Hz, to tvoj monitor zarucene nezvladne a ostane vypnuty, cierny.

                                  ale ak sa s tym chces popasovat inym sposobom ako tym co ti odporucalo niekolko ludi, tak vela zdaru. ozaj, nechces tu kartu radsej predat?
                                  • Re: MSI NX7950GT 17.04.2007 | 23:48
                                    Avatar vlad Mandriva  Používateľ
                                    Skusim teda este raz odpovedat... :-/

                                    1. nemyslel som predsa herz-e, ale myslel som obraz vobec... :-/
                                    2. CTRL+ALT+F1 (to nepoznas???)
                                    3. VSETKO je na webe!!!
                                    4. moja 19-ka ("monitor" pre tych, ktori nevedia ze ide o linux-ove formu...) zvladne aj daleko viac... :-/
                                    5. moc dakujem za odporucania... :-/

                                    nechcem sa s nikym hadat, kolko toho viem ja, ci niekto iny o HW a SW a preto by som chcel ukoncit tuto rubriku linux-oveho fora... este raz to skusim a ak sa mi nebude darit, pockam na frajerkinych WinXP, kym nevyda nvidia novy ovladac... pripadne sa nespravi sikovnejsia mandriva...

                                    moc dakujem pani...
                                    • Re: MSI NX7950GT 17.04.2007 | 23:54
                                      WlaSaTy   Návštevník
                                      dva riadky v konfigu,
                                      nemas zaco.
                                    • Re: MSI NX7950GT 18.04.2007 | 01:36
                                      Avatar superlamer Debian RedHat FreeBSD  Používateľ
                                      <pre>bash# grep initdefault /etc/inittab id:0:initdefault:</pre>
                                      • Re: MSI NX7950GT 18.04.2007 | 01:48
                                        Avatar vlad Mandriva  Používateľ
                                        aha... ;-) dakujem za odkaz... moja karta (NX7950GT) tam nie je... :-(
                                        takze, kto chce kupit sikovnu grafiku? ;-)
                                        uz som na Mandriva-e a bojujem s x-kom!!!
                                        • Re: MSI NX7950GT 18.04.2007 | 01:55
                                          Avatar superlamer Debian RedHat FreeBSD  Používateľ
                                          pockaj na ovladace...
                                          <pre>bash# grep initdefault /etc/inittab id:0:initdefault:</pre>
                                          • Re: MSI NX7950GT 18.04.2007 | 02:01
                                            Avatar vlad Mandriva  Používateľ
                                            jo... a nevies nahodou (alebo niekto...) odhadnut release? :-/
                                            ta karta je hodne dobra... ma to 512 MB DDR3 a chcel som ju hlavne kvolu Mandriva-e... Moc Ti dakujem a ak na nieco pridem, tak dam urcite vediet, aby som pomohol aj inym...
                                            Este pockam na odpoved (ci nevie niekto o dalsich ovladacoch...) a idem spat...
                                            Ahoj.
                                            • Re: MSI NX7950GT 18.04.2007 | 12:48
                                              Avatar KiLo Debian stable  Používateľ
                                              za celu dobu, ako si tu, si nepodal jednu konkretnu informaciu, tak sa necuduj ze ti nikto neporadi. Informacie typu mam kartu XXX a nejde, su nam k nicomu. Ak chces, posli mi tvoj xorg na mail, pozrem sa na to vo volnom case
                                              cat /dev/dsp > /dev/sda - ovladanie pocitaca hlasom
                                              • Re: MSI NX7950GT 22.04.2007 | 22:52
                                                Avatar vlad Mandriva  Používateľ
                                                tak este naposledy by som chcel skusit poziadat o radu... :-) po instalacii ovladaca z www.nvidia.com restartujem PC... Ked ide nabehnut graficke prostredie, vyhlasi mi to 2 chyby:
                                                1. Unable to open /usr/lib/xorg/modules/extensions/nvidia/libglx.so
                                                2. Failed to load module /usr/lib/xorg/modules/extensions/nvidia/libglx.so open failed 2

                                                haldal som ten subor a nenasiel som ho... este pred restartom som skusil "nvidia-settings" a vsetko, co som nastavil som aj zapisal do xorg.conf... Prosim Vas este toto a dam pokoj... ;-)

                                                Dakujem...
                                                • Re: MSI NX7950GT 23.04.2007 | 01:35
                                                  Avatar superlamer Debian RedHat FreeBSD  Používateľ
                                                  takze este raz:
                                                  http://www.nvidia.com/object/IO_18897.html

                                                  instalacia driverov prepise libglx.so na symlink na libglx.so.xyz,
                                                  ls -l /usr/lib/xorg/modules/extensions/libglx.so
                                                  lrwxrwxrwx 1 root root     18 2007-04-07 18:57 libglx.so -> libglx.so.1.0.9755
                                                  
                                                  takze ak ti to nemoze najst, tak zrejme zlyhala instalacia driverov...
                                                  <pre>bash# grep initdefault /etc/inittab id:0:initdefault:</pre>
                                                  • Re: MSI NX7950GT 28.04.2007 | 00:02
                                                    Avatar vlad Mandriva  Používateľ
                                                    Pani, tak som sa Vam na celu "preferovanu" Nvidiu vykaslal a kupil som si ATI X1950XTX... ;-) vsetko mi chodi a chodi to krasne a ryyychlo... ;-)
                                                    za vsetko vsetkym dakujem...