precistenie fs od nepouzivanych suborov

Sekcia: Konfigurácia 17.04.2007 | 19:49
Avatar bananomet Gentoo  Používateľ
zdarec,

aky by ste poradili najlepsi sposob precistenia filesystemu od (uz nepouzivanych) suborov roztrusenych po vsetkych adresaroch, ktore zostali po davnejsie odinstalovanych aplikaciach? (napr. gentoo velmi rado lubi nechavat subory v /etc ale nielen tam)
    • Re: precistenie fs od nepouzivanych suborov 17.04.2007 | 20:15
      Avatar uid0 Debian  Používateľ
      vediet co kde mas? v gentoo to asi inak nez rucne nepojde

      hlavne si to zalohuj, ked to budes premazavat :)
      Debian. apt-get into it…
      • Re: precistenie fs od nepouzivanych suborov 17.04.2007 | 21:42
        Avatar bananomet Gentoo  Používateľ
        veru veru, zobral som do ruky gumeny hajzlovy zvon a pekne rucne cistil. mozno tam este nieco ostalo, ale za zmienku stoji aj obcasna kontrola userov v /etc/passwd...podaktore aplikacie si pridavaju a po odinstalovani ich nechaju tam
        • Re: precistenie fs od nepouzivanych suborov 17.04.2007 | 21:43
          Avatar uid0 Debian  Používateľ
          len ci si to cistil cez vipw...
          Debian. apt-get into it…
    • Re: precistenie fs od nepouzivanych suborov 17.04.2007 | 21:51
      Avatar borg Fedora  Administrátor
      /tmp /var/tmp cache balickovacieho systemu
    • Re: precistenie fs od nepouzivanych suborov 17.04.2007 | 22:17
      WlaSaTy   Návštevník
      Precistenie suborov sa da vykonat napriklad zistenim ci dany subor (binarka, kniznica, adresar, konfigurak) patri nejakemu baliku, napriklad cez find / -type f -exec epm -q -f {} \; samozrejme s excludmi pre rozne tempy, virtualfs a home dirs, podla toho sa da rozhodnut. horsie je to ale s integritou a nepotrebnymi zaznamami v datach pre sluzby, napriklad spominane /etc/passw*, shad*, alebo rozne databazy a tabulky pre virtualnych uzivatelou. samostatnou kapitolou su este dynamicky vytvarane data ako stahnute virusove databazy pre rozne antiviraky, docasne subory ako zabudnuta fronta pre tlaciarne, pipoviny v krone, ...

      a z toho je jasne ze je najvhodnejsie sa na to bud vys.. ako to robim ja, alebo ten system preinstalovat podla informacii z balickovacieho systemu a znova prekonfigurovat a to je viac ako humorny navod pre spravcu gentoo. takze ja na to s... a radsej idem vecer na pivo ak mam s kym.
      • Re: precistenie fs od nepouzivanych suborov 18.04.2007 | 10:52
        Avatar bananomet Gentoo  Používateľ
        vidim to aj ja na to pivo radsej ako sa s tym babrat. este som dokoncil cistenie world file, lebo som samozrejme spravil velku blbost pri updatovani worldu, ze som balicky aj zavislosti instaloval postupne rucne a nedaval emerge s -1.

        co sa tyka gentoo tak za zmienenie stoji aj sledovanie si slot instalacii, napriklad taky phpmyadmin sa tiez vie rozkotit krasne vedla seba jak macka macence
        • Re: precistenie fs od nepouzivanych suborov 18.04.2007 | 12:46
          WlaSaTy   Návštevník
          wow, ze cistenie world file. dufam ze si odinstaloval nepotrebne veci a spustil sudo revdep-rebuild + sudo regenworld a nie len odmazanie hovadin z world file, inac si asi koledujes :-)
          • Re: precistenie fs od nepouzivanych suborov 18.04.2007 | 19:38
            Avatar bananomet Gentoo  Používateľ
            to je v pohode, world som si predtym zalohoval a hodil aj revdep-rebuild. vyhadzoval som viacmenej len zname veci, o ktorych som vedel ze su jednoznacne len dependencie. (napr lzo,libpng a podobne). dalo trosku prace to porovnavat s emerge.log ale vyzera ze to slape a world sa zmensil zhruba o 50%

            potom som depcleanol a nasledoval revdep-rebuild. s tym regenworldom sa mi zda ze on si len pozera emerge.log, tak mi tam vsetky tie veci pohadze znova. ono by to slo aj tak (ako priklad uvediem spominane lzo), ze si pozriem co je zavisle na tej aplikacii (vyplul openvpn), tak by slo emerge -C lzo && emerge -1 lzo (pripadne blby postup emerge -C lzo openvpn && emerge openvpn)
    • Re: precistenie fs od nepouzivanych suborov 17.04.2007 | 23:37
      Avatar Misko Kripel slackware  Používateľ
      nemaju subory v sebe "access time" ???, ak ano tak teoreticky mozes zmazat vsetky ktore ho maju od instalacie nezmeneny
      asdf
      • Re: precistenie fs od nepouzivanych suborov 17.04.2007 | 23:58
        Avatar uid0 Debian  Používateľ
        coze moze? to by som teda dopadol...
        Debian. apt-get into it…
        • Re: precistenie fs od nepouzivanych suborov 18.04.2007 | 17:30
          Avatar samox86 arch, debian  Administrátor
          ked som cistil gentoo pomocou nejakeho prikazu nedopadlo to dobre.
          najprv odporucam zalohu cez partimage;
          pomocou "filelight" velmi lahko zistis ktore priecinky kolko zaberaju...
          http://www.methylblue.com/filelight/
          (a nie len system - clovek by neveril kolko GB bordelu ma v dokumentoch :D )
          lnx.sk - virtualne servery; Lnx@Lnx.sk
    • Re: precistenie fs od nepouzivanych suborov 21.04.2007 | 14:04
      Avatar marián Fedora,Vector,Slack  Používateľ
      Ja neviem aky to ma realny vyznam. Mozno akurat dobry pocit, ale miesto na disku s tym neusetris.
      • Re: precistenie fs od nepouzivanych suborov 21.04.2007 | 15:12
        WlaSaTy   Návštevník
        Miesto na disku sa s tým ušetrí, ale na druhú stranu pri dnešných cenách za HDD sa s tým neoplatí zaoberať. Jediný prínos môže byť v tom, že sa človek nadrilluje náväznosti a trochu im porozumie, ale čo s takou informáciou o rok, dva alebo o päť rokov? Z vlastnej skúsenosti viem že je to strata času ale nech si každý robí čo chce.