Padá mi hugin, či čo?

Sekcia: Ostatné 18.04.2007 | 20:39
Martin   Návštevník
Pokúšam sa zlepiť fotky do panorámy pomocou huginu. Mám vyznačené kontrolné body, aj vycentrovaný "zlepenec", nastavím si "rectilinear", aby som mal normálnu fotku a nie guľu, stlačím "calculate optimal size", nastavím PTStitcher a potom Stitch now. On sa ma opýta, či "cancel" alebo "save". Fotku pomenujem a stlačím "save". A vtedy mi hugin spadne a samozrejme, fotku neuloží.
Je to chyba v aplikácii, alebo ja niekde robím chybu? Máte s tým niekto skúsenosti?
Tu je slovenský tutoriál, podľa ktorého som to robil, zdá sa mi celkom dobrý a zrozumiteľný.:
http://www.nw.fmph.uniba.sk/~2onacilova/tutorial/index.html
    • Re: Padá mi hugin, či čo? 18.04.2007 | 20:52
      Avatar borg Fedora  Administrátor
      spusti ho z konzoly a sleduj ci sa neobjavia nejake vypisy. pripadne debuguj
      • Re: Padá mi hugin, či čo? 18.04.2007 | 20:57
        Martin   Návštevník
        Ako sa to dá spustiť v konzole a zároveň na tom pracovať? Poradíš neskúsenému linuxovému embryu? :)
        • Re: Padá mi hugin, či čo? 18.04.2007 | 21:01
          Avatar borg Fedora  Administrátor
          spusti konsole, xterm, kterm a napis donho hugin
          • Re: Padá mi hugin, či čo? 18.04.2007 | 21:07
            Martin   Návštevník
            Hej, už som na to prišiel a celé som to prebehol, na konci je výpis "Neprípustná inštrukcia", ale bez upresnenia. Tak teraz prísť na to, kde robím chybu...
            • Re: Padá mi hugin, či čo? 18.04.2007 | 21:29
              Avatar borg Fedora  Administrátor
              to je chyba programu. neni novsia verzia?
              • Re: Padá mi hugin, či čo? 18.04.2007 | 21:39
                Martin   Návštevník
                Mám verziu 0.6.1 z inštalačného CD Mandrivy 2007.
                Skúsil som niečo poklikať a niečo naopak nepoklikať (aj keď v návode odporúčali kliknúť) a objavilo sa okienko s výpismi ako "Stitching" "Remapping", blend mask creating blend line" a nakoniec Stitcher saving priject. Ale keď som sa pozrel do zložiek, tak projekt nebol "saved".
                No čo, ešte raz to skúsim sledovať cez konzolu a potom sa uvidí, teraz sa ide večerať :)
                A vďaka za ochotu...
                • Re: Padá mi hugin, či čo? 18.04.2007 | 22:04
                  Avatar borg Fedora  Administrátor
                  mozno by si mohol skust betu verziu
                  http://hugin.sourceforge.net/
                  • Re: Padá mi hugin, či čo? 20.04.2007 | 01:44
                    Martin   Návštevník
                    Z ftp.pbone.net som si stiahol beta verziu hugin-0.7., dokonca sa mi hugin aj poslovenčil, čo poteší, ďakujem prekladateľom :)
                    Ale stále pretrváva problém s ukladaním panorámy. Keď skúsim fotky zlepiť pomocou pokynov "Stitch now" a "Save", tak ich zlepuje, a keď sa o to pokúsim znova, tak sa opýta, či má súbor prepísať, čo znamená, že súbor existuje. Ale v cieľovom adresári sa stále nenachádza. Keď skúsim súbor vyhľadať, či už podľa názvu alebo aj podľa času vytvorenia, výsledok je 0 nájdených súborov.
                    Ako to vlastne funguje? Kam sa tie panorámy ukladajú? presnejšie - do akej pekelnej priepasti ich to posiela, keď sa nedajú nájsť a otvoriť?
                    Uložilo ho to s koncovkou .pto, čo treba mať nainštalované, aby sa takéto fotky normálne zobrazili? Je na to nejaký špeciálny program alebo plugin?
                    Skúsil som ich uložiť aj ako JPG, ale stále bezvýsledne.
                    Máte s tým niekto podobnú skúsenosť?
                    • Re: Padá mi hugin, či čo? 20.04.2007 | 13:05
                      Peter S.   Návštevník
                      Nemôže sa to pokúšať ukladať do nejakého dočasného adresára, kde nemáš práva na zápis?
                • Re: Padá mi hugin, či čo? 19.04.2007 | 21:12
                  Martin   Návštevník
                  Skúsil som spustiť hugin cez konzolu. Podľa výpisu na obrazovke aj v konzole obrázky mapoval a vytváral "blend line", ale výsledok neuložil a ani v konzole nebol žiadny výpis súvisiaci s ukladaním, takže chyba zostala neodhalená. Je možné, že ide o chybu v aplikácii? Kam sa to dá prípadne oznámiť? Žeby najlepšie tvorcovi programu?
    • Re: Padá mi hugin, či čo? 18.05.2008 | 15:59
      Martin   Návštevník
      Problém je vyriešený - skúsil som cez konzolu spustiť Enblend (treba vkladať fotky vo formáte .tif) a ten mi vo výpise prezradil, že fotky musia mať akýsi alfa-kanál. Neviem síce čo to je (asi to má niečo s priesvitnosťou), ale keď som ho pomocou GIMP-u pridal, Hugin fotky bez problémov zlepil a výsledkom je celkom pekná panoráma. Vstupné fotky môžu byť vo formáte .jpg, ale výstup len vo formáte .tif.

      Len škoda, že nelepí viacradové panorámy, na tie treba Autostitch.exe cez Wine. Keď som skúsil jednu pomocou Hugin-u (4 fotky, pri vyznačovaní kontrolných bodov som použil dvojice 0 + 1, 2 + 3, 0 + 2, 1 + 3), výsledok vyzeral dosť halucinogénne...
      • Re: Padá mi hugin, či čo? 18.05.2008 | 16:14
        WlaSaTy   Návštevník
        tak ho zverejni, my mame radi legalne halucnogeny.
        • Re: Padá mi hugin, či čo? 18.05.2008 | 16:46
          Martin   Návštevník
          Smola - nepodarky rýchlo mažem, aby nezaberali miesto na disku.

          Ale stal sa zázrak - skúsil som zlepiť ďalšiu dvojradovú panorámu, dve a dve fotky nad sebou, pohľad z okna (zasa kontrolné body 0 + 1, 2 + 3, 0 + 2, 1 + 3), a Hugin to v pohode zvládol... Som teda naozaj prekvapkaný...
          • Re: Padá mi hugin, či čo? 18.05.2008 | 16:49
            WlaSaTy   Návštevník
            A aj tuto si uz zmazal, vidno ze tie legalne halucinogeny slapu.
            • Re: Padá mi hugin, či čo? 18.05.2008 | 16:59
              Martin   Návštevník
              Túto ešte nie, ale nie je to nič extra, obyčajný pohľad z panelákového okna, aj to rozmazaný - fotený cez sklo. Ale Hugin ukladá aj čiasktové výsledky - ohnuté fotky s tmavým okrajom (neviem, či to má nejaký špeciálny názov) a tam pekne vidno, ktorá je v akej polohe.

              Ale tiež to bol len pokus a netreba si disk zapratávať takými vecami. Vyskúšam - ak výsledok stojí za to, ponechám si ho, ak nie je ničím výnimočný, tak Shift + Delete.
              • Re: Padá mi hugin, či čo? 18.05.2008 | 21:01
                Martin   Návštevník
                Len tak pre zaujímavosť - som skúsil aj trojradovú "panorámu" - tri riadky a tri stĺpce fotiek, spolu 9 ks. Vytvoril som dvojice a skúsil to zlepiť. Vyzerá to tak, že Hugin zvládal aj to, ale problém je v tom, že všetky .jpg-fotky konvertuje na .tif, aby s nimi vôbec mohol pracovať a nakoniec vzniká také obrovské množstvo dát, že počítač začne mrznúť, tak som nakoniec Enblend musel "zabiť". Súbor s veľkosťou asi 8 MB s 9 pôvodnými .jpg-fotkami sa počas lepenia a ukladania priebežných výsledkov nafúkol na 1,2 GB.
                Takže dá sa to, ale je to problém.