Podpora pri linuxe = malo linuxakov kym nebude vacsia...

Sekcia: Komunita 26.04.2007 | 14:00
Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
Dobry den. Nemate niekedy nervy, ze napriklad nemate na linuxe Macromedia Dreamwaver, dobry program pre tvorbu flashu, photoshop alebo vzdy vam nieco nejde a musite sa s tym srat?
Napriklad ja mam taketo nervy dost casto. Programy do skoly ktore potrebujem fachaju len na windowse. Fotak, flash disk alebo prenosny harddisk mi casto na linuxe nejdu namountovat. Na windowse maju plnu podporu, aje jedno co do switchu zapojim, stale to ide. Ked na windows potrebujem nejaky program, staci navstivit jednu alebo dve stranky. A mam ich na vyber tisice. Tu na linuxe ma dost sere ze program musim hladat dost dlho, taky ktory mi vyhovuje a potom potrebujem este kniznice a pod. Vsetky casopisy ktore som si kupoval a niekedy si este aj kupim, maju prilohu cd/dvd, no ja si ziadny program z toho nemozem spustit, pretoze mam linux. Dost ma to irituje. Ze nemozem mat to co potrebujem a tak ako mi to vyhovuje. Sice samozrejme mam aj ja ako kazdy linuxak namietky, napriklad ze kazdy mesiac musim mazat miliony virusov, musim aktualizovat, starat sa o disk, cena windowsu. Ale na druhej strane, je windows vdaka velkej podpore stale silnejsi. Ja mam doma original windows xp home edition. Vyuziva ho len sestra a niekedy mama. Vsetcia linuxaci hovoria ze vsetko co je na windowse, je aj na linuxe, len sa programy inac volaju a ovladaju. To su iba kecy. Najdite mi zastupenie photoshopu ( okrem gimpu... ten toho aj tak envie tolko ako photoshop ), alebo dreamwaveru, hovorite quanta+ alebo bluefish? Pre boha ved to ma milion krat menej funkcii ako ma dreamwaver. Skoda ze to je tak ako to je, a rozmyslam ze by som sa kvoli VELMI VELKEJ PODPORE vratil spet ku windowsu. Podla mna staci nanho vediet par trikov, zabezpecit si ho a je to sice menej hodnotnejsi a kvalitnejsi system ako linux, no jeho podpora a rozsirenost to dost vela ludi prinuti ten posahany windows zacat pouzivat. Mam bezdrotovu mys ktora mi niekedy vypadava, ked mi vypadne pod linuxom, uz som skoncil... Ale ked mi vypadne pod windowsom, zmacknem na myske ze turn off turn on a je po probleme, ide zase. Taktiez ma mrzi ze vsetko verejne okolo IT sa venuje windowsu. GNU/Linux je pre mna stale super operacny system, no jeho rozsirenie je minimalne. Linux je vhodny pre uzivatelov napriklad do kancelarie, aj to o tom dost pochybujem. Kazdy do kancelarie odporuca SuSe. Preco? Ved nespusta .exe :) a tak je beznym uzivatelom na velku ****. Uzivatelom ktori sa venuju programovaniu je lepsi windows. Napriklad ja, programujem web stranky a potrebujem mat vhodne graficke programy a editory, bez ktorych sa nezaobidem. Linux je v tomto ohlade velmi slaby. Taktiez som sa chcel naucit robit s flashom pre web stranky, a co mozem robit? cucat si prst lebo dobry editor ako je flash 5tka pre linux nieje. Ako som uz mozno spomenul ( pravdupovediac si nepamatam lebo to je dlhy clanok ) linux je lepsi pre totalnych pocitacovych sialencov v dobrom samozrejme, alebo pre server. Dobre je inac vec, ked sa nieco pokazi na windowse, doniest na usb kluci knoppix alebo podobnu live distribuciu aby sa problem opravil. Ale to je tak asi vsetko. Linux je podla mna fakt super operacny system,ale, ma silnu konkurenciu, ako je windows, a kedze pre windows sa vyraba 98% programov ( 2% su podporovane aj pre win aj linux ) nieje mozne aby linuxovy uzivatel nasiel co to hlada, teda pokial sa na pocitaci na nieco nezameriava.
Asi prejdem na windows, nemam inu moznost.
There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
    • Re: Podpora pri linuxe = malo linuxakov kym nebude vacsia... 26.04.2007 | 14:25
      Avatar georw Ubuntu 12.04  Používateľ
      Programy, co si spominal nie su zadarmo a pre bezneho uzivatela si dovolim tvrdit aj zbytocne (napr. PS). Mne linux uplne vyhovuje, nemam ziadne problemy. BTW tvorbu webstranok za programovanie nepovazujem :) Teda ak tam nemas nejaky Javascript (ten ja vypinam) alebo to robis v PHP a pod. A flash vypinam tiez :) Ak chces, aby stranky mali viac navstevnikov, flash nepouzivaj - na komercnych strankach si ho firmy davat nedovolia, stratili by vela zakaznikov.
      • Re: Podpora pri linuxe = malo linuxakov kym nebude vacsia... 26.04.2007 | 14:59
        Avatar Tomáš Hanzel Slackware  Používateľ
        Asi budem drzý...a nečítal som to do konca...iba do vety Kvoli velkej podpore sa vratim ku Windowsu...

        Tak ic...restartuj system, bootuj XP stlac lubovolnu klavesu, desat restartov, zakup si svoj oblubeny soft...pouzivaj.

        Strc si svoj flash aj USB ci co nevies mountnut do USB hned ti pojde...

        ps: nezabudni ako si spominal aktualizacia, antivyrak, vyrusi, disk....a tak.,..ja osobne som proti aby si už len osobne o Linuxe počuj. Mam ťa podporiť? Neexist.

        man mount
        emerge
        rpm -Uhv
        installpkg
        mount -t vfat /dev/sda1 /media/blbyklucusbconeviemmountut/

        heh tychto par prikazov mi staci pre moju dokonalu pracu s linuxom....

        ps: Orientalny hardware.....aaa koncim bo som nastvany....
        Close the Windows Open The Source
        • Re: Podpora pri linuxe = malo linuxakov kym nebude vacsia... 04.05.2007 | 18:27
          redo   Návštevník
          super ale si mu to natrel suhlasim s tebou
    • Re: Podpora pri linuxe = malo linuxakov kym nebude vacsia... 26.04.2007 | 14:49
      Avatar WhiteRaven Gentoo  Používateľ
      Flash aj Dreamweaver sa dajú spustiť cez Wine ;)
      Píšeš o "programovaní webstránok" - čo tým myslíš? Programovanie v PHP alebo písanie HTML? Čo ti chýba napríklad v Quante, čo pri "programovaní" v Dreamweaveri využiješ?
      Čo sa softvéru pre Linux týka, hlavným problémom je v drvivej väčšine situácií zvláštny prístup používateľov. Tí jednoducho odmietajú prijať fakt, že softvér určený na jednu vec môže vyzerať rozdielne. Keď hľadá grafický editor, automaticky čaká, že bude vyzerať rovnako ako Photoshop a alternatívy charakteru Xara, GIMP, Inscape a podobne zvoleja odmieta s tým, že to je "niečo iné". Žiaľ, UI nie je všetko...
      Snáď už len jedna otázka na koniec... Keď si vedel, že chceš pracovať výhradne s programami pre Windows, prečo si si inštaloval Linux? Aby si teraz mohol provokovať vecami ako "Asi prejdem na windows, nemam inu moznost"? Nerád ti to píšem, ale to tu bude zaujímať naozaj málo ľudí...
      • Re: Podpora pri linuxe = malo linuxakov kym nebude vacsia... 26.04.2007 | 15:09
        Avatar Tomáš Hanzel Slackware  Používateľ
        Dňa 26. Apríla 2007 nás navždy opustil dare_devil!

        Česť jeho windowsu!

        Close the Windows Open The Source
      • Re: Podpora pri linuxe = malo linuxakov kym nebude vacsia... 02.06.2007 | 10:37
        Elven   Návštevník
        programovanie stranok? bozinku otvorim si gedit a pisem co chcem :D jednoduche...

        inak s tym photoshopom... poznam takych co musia zhanat a krakovat photoshop, aby z fotky 1600x1200 mohli urobit 800x600... tak to su iny profici...
    • Re: Podpora pri linuxe = malo linuxakov kym nebude vacsia... 26.04.2007 | 16:36
      Avatar uid0 Debian  Používateľ
      tu sa s velkym pochopenim nestretnes.

      mam uplne rovnake problemy... vlastne nie, mal by som ak by som pouzival windows. cielene spravit taky pouzitelny system ako mam teraz by sa mi na windows nepodarilo (aj napriek tomu, ze niektore programy su aj pod windows...)

      BTW, zle sa to cita...
      Debian. apt-get into it…
      • Re: Podpora pri linuxe = malo linuxakov kym nebude vacsia... 26.04.2007 | 17:13
        Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
        Ja viem ze sa to zle cita, ale co mam robit? Potrebujem do skoly robit blbosti, ako je programy cez visual basic a pod. A vecy ktore chcem kvalitne robit? Na linuxe som si chcel zostrihat video do skoly s nazvom "voda v kosickom kraji" viete co som si mohol zostrihat? papier noznicami. Neexistuje dobry program s ktorym by som robil efekty vo videach, vkladal tam texty a podobne. Dalej mi ide o to, ze dokym som mal windows, kamarat co ma toho isteho providera ako ja mi za cez ICQ posielal film rychlostou 4-7MB/s a gaim ktory jediny podporuje icq transport? 80-140KB/s tak o com to je? Na linux som zatial nenasiel dobry program pre pripojenie na dc++ huby, nenasiel som kvalitne a dotiahnute programy ako je napriklad Macromedia Dreamweaver. Jediny program ktory na linuxe ma take iste zastupenie je total commander vs. linuxovy krusader. Teraz som napriklad na windowse a zistujem, ze sa mi nieje mozne pripojit cez ICQ na moje icq konto, pretoze som doteraz pouzival Gaim, kde som si vytvoril v kontakt liste nove skupiny, a teraz ich to nevie nacitat a mam kompletne nefunkcne icq konto, s 200 ludmi? Linux je velmi dobry a pouzitelny operacny system, ale viete co tomu chyba? Chyba tomu stava. chyba tomu niekto, kto by to hnal, a vyvijal stale lepsie a lepsie programy. Predsa nemozu robit programy nejaki amaterski programatori, ktori daju programu 5 funkcii a skoncilo to. Taktiez mi tam nejde tlaciaren a to je sakra poriadny odkur, kedze do skoly si vecy potrebujem tlacit skoro kazdy den. Ide o to ze linux nema sancu u uzivatelov ktori by potrebovali nejake to "kvalitne" prostredie s podporou hardwaru. Nejde mi web kamera, mal som problemy s klavesnicou a potreboval som si nakonfigurovat monitor, nahodit ovladac pre nvidiu a to mozem byt rad, ze na linuxe aspon nieco viem robit. Polovica hardwaru ktory som mal/mam mi nesiel, neboli ovladace a tak. Jedina distribucia ktora ma velku podporu je Ubuntu. Tam sa da vzdy spytat na fore alebo niekde, ale ostatne distribucie? Kazdy ide sam za seba. Nehovorim radsej ani o RPM balikoch, ked som zacinal na SuSe, vsetko co som neznasal boli iba RPM baliky, ktore potrebovali stale dalsie a dalsie kniznice ako RPM balik. Na linuxe niesu kvalitne a dorobene programy a tak nemozete chciet, ze uzivatel ktory ma drahe multifunkcne zariadenie dajme tomu od Canonu ho nebude pouzivat,pretoze nieje driver pre linux. Ja som s linuxom este vobec neskoncil... Asi sa nanho vratim spat, tu na windowse to tiez nieje bohvie co,hlavne ked mi vsetko seka, no dost ma sere ze na linux niesu programy s ktorymi by som mohol pracovat tak efektivne ako by som pracoval na windowse. Je to dost tazke sa rozhodovat. Na jednej stranke by som STRASNE chcel ostat na linuxe, ale na druhej ma to taha ku windowsu vdaka podpore hw a programom, no dam este linuxu sancu. Teda nedam ju jemu ale sebe. Inac, planujem doma spravit wifi siet {sestrin pc} <- wifi router -> {moj notebook} dalo by sa, ze keby mala sestra zapnuty pc, aby som sa nanho nejako pripojil z linuxu na windows a dal si tlacit vecy ktore potrebujem?? Za predpokladu samozrejme ze by bola zapnuta a pripojena tlaciaren
        There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
        • Re: Podpora pri linuxe = malo linuxakov kym nebude vacsia... 26.04.2007 | 17:19
          Avatar uid0 Debian  Používateľ
          dalsi taky zhluk pismen odmietam citat...
          Debian. apt-get into it…
          • Re: Podpora pri linuxe = malo linuxakov kym nebude vacsia... 26.04.2007 | 17:24
            Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
            Tak mi aspon odpovedz na koniec: "planujem doma spravit wifi siet {sestrin pc} <- wifi router -> {moj notebook} dalo by sa, ze keby mala sestra zapnuty pc, aby som sa nanho nejako pripojil z linuxu na windows a dal si tlacit vecy ktore potrebujem?? Za predpokladu samozrejme ze by bola zapnuta a pripojena tlaciaren"
            + Existuje nejaky casopis skor pre linux ako windows? Popripade aj s CD
            There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
            • Re: Podpora pri linuxe = malo linuxakov kym nebude vacsia... 26.04.2007 | 17:34
              Avatar uid0 Debian  Používateľ
              sietove zdielanie tlaciarni je tu uz veky...

              + casopisy necitam. a na webe je toho aj tak viac...
              Debian. apt-get into it…
              • Re: Podpora pri linuxe = malo linuxakov kym nebude vacsia... 26.04.2007 | 17:38
                Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
                Dalo by sa popripade napojit na sestrin pocitac alebo sestrinu tlaciaren, keby sme sli obidvaja z jedneho switchu? predsa len cenovy rozdiel 2000,-Sk je pomerne velky
                There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
            • Re: Podpora pri linuxe = malo linuxakov kym nebude vacsia... 26.04.2007 | 17:41
              Avatar KiLo Debian stable  Používateľ
              iste ze sa to da, len treba vediet ako. mozno vnc/winvnc je spravna cesta, neviem, nemam odskusane. mozno toto http://www.cyberciti.biz/tips/linux-remote-desktop-for-controlling-windows-xp-desktop.html
              cat /dev/dsp > /dev/sda - ovladanie pocitaca hlasom
              • Re: Podpora pri linuxe = malo linuxakov kym nebude vacsia... 26.04.2007 | 17:45
                Avatar KiLo Debian stable  Používateľ
                a aby som nezabudol:
                namiesto stazovania sa, ze nemas kvaline programy si mohol vynalozit radsej energiu, aby si si nasiel vhodne alternativy/naucil sa robit s tymi co mas/skusil rozchodit windowsacke. vzdy je cesta, len nie vzdy je to typu "double-click na binarku". az potom ked vsetko zlyha, vratit sa k windowsu. alebo rovno zostat pri windowse. ale potom by si sa takisto stazoval na niektore veci
                cat /dev/dsp > /dev/sda - ovladanie pocitaca hlasom
              • Re: Podpora pri linuxe = malo linuxakov kym nebude vacsia... 26.04.2007 | 17:51
                Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
                Tak teda rdesktop urcite skusim. Mne len nejako rupli nervy, viete jedine programy pre programovanie webu take kvalitnejsie su quanta+ a bluefish, a tie niesu az take kvalitne no ale co narobim. Som spet na linuxe a po spusteni nod32 na windowse ani viac nechcem ist... Dakujem ze ste ostali pri mne, az na nemenovaneho, ktory prehlasil ze som vas opustil
                There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
                • Re: Podpora pri linuxe = malo linuxakov kym nebude vacsia... 26.04.2007 | 17:56
                  Avatar KiLo Debian stable  Používateľ
                  tak venuj usilie naucit sa efektivne robit s danymi programami, alebo si rozchod ten dreamweaver ci ako sa to pise. google najde nejaky navod, mozno aj dost dobry
                  cat /dev/dsp > /dev/sda - ovladanie pocitaca hlasom
            • Re: Podpora pri linuxe = malo linuxakov kym nebude vacsia... 26.04.2007 | 17:47
              Avatar d0N0 kubuntu  Používateľ
              Časopis o Linuxe je, napr. LinuxExpres (opravdový linuxový magazín :P ), ten stojí 99Kč/149Sk nemá žiadnu CD/DVD prílohu.
              Potom je ešte Linux+, ten stojí tuším až do troch stoviek Sk, ale má DVD prílohu (občas sa mi zdá, že aj 2 DVD).
            • Re: Podpora pri linuxe = malo linuxakov kym nebude vacsia... 26.04.2007 | 18:23
              f0f0   Návštevník
              http://deja-vix.sk/sysadmin/
              a citaj...
              • Re: Podpora pri linuxe = malo linuxakov kym nebude vacsia... 26.04.2007 | 18:29
                Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
                Preco by som to mal citat? Nasiel som tam nieco sambe, to mi staci, ved nechcem byt systemovy administrator, len chcem byt pripojeny na sestrinu tlaciaren :D. Inac, je mozne aby som ovladal tlaciaren aj ked bude sestrin pc vypnuty??
                There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
                • Re: Podpora pri linuxe = malo linuxakov kym nebude vacsia... 26.04.2007 | 18:34
                  Avatar uid0 Debian  Používateľ
                  v pohode, ked si ju zapojis k sebe (predpoklad - driver)
                  Debian. apt-get into it…
                  • Re: Podpora pri linuxe = malo linuxakov kym nebude vacsia... 26.04.2007 | 18:41
                    Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
                    HOHOHO no praveze pre canon pixma mp150 je driver len pre skener, a v tom je aj tlaciaren... Takze nato aby sommohol tlacit potrebujem mat pusteny sestrin pc?
                    There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
                    • Re: Podpora pri linuxe = malo linuxakov kym nebude vacsia... 26.04.2007 | 18:53
                      Avatar uid0 Debian  Používateľ
                      nie, potrebujes mat spusteny nejaky windows...
                      Debian. apt-get into it…
                      • Re: Podpora pri linuxe = malo linuxakov kym nebude vacsia... 26.04.2007 | 18:54
                        Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
                        tz. mat spusteny sestrin PC. Na notebooku neplanujem mat windows
                        There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
                        • Re: Podpora pri linuxe = malo linuxakov kym nebude vacsia... 26.04.2007 | 18:59
                          Avatar uid0 Debian  Používateľ
                          vyber si sposob, ktory ti najviac vyhovuje...
                          Debian. apt-get into it…
        • Re: Podpora pri linuxe = malo linuxakov kym nebude vacsia... 26.04.2007 | 20:04
          GeoRW   Návštevník
          Na linux som zatial nenasiel dobry program pre pripojenie na dc++ huby


          Je nejaky problem s linuxdc++?
          • Re: Podpora pri linuxe = malo linuxakov kym nebude vacsia... 26.04.2007 | 20:07
            Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
            strongdc++ to stale nieje :)
            There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
        • Re: Podpora pri linuxe = malo linuxakov kym nebude vacsia... 27.04.2007 | 14:28
          Avatar Tomáš Hanzel Slackware  Používateľ
          Visual Basic? Ja ho v Linuxe programujem tiež...a divím sa že s tým máš problémy...
          ICQ? a rýchlosť? To bude niekde inde...
          Mal si skúsiť Licq...ten nahradil plne ICQ na Windowse. čí už témy. posielanie súborov veľkou rýchlosťou no ja som nezaznamenal malú rýchlosť....zvuky atď...
          Strihanie videa? Pokial by si na windowse nevedel..musel by si hľadať...aj na linux existuje...Niektoré kvalitné svetové"strižne" používaju ku podivu Linux či Mac a jeho softy..no nie su zdrarma...a však ani na Windowse...či áno?

          A tým share tlačiarnou...ako ma byt problém? Pre mna kedisy bol...ale jasné dá sa...ale ic preč len ma rozčuluješ! Daj si windows.
          Close the Windows Open The Source
          • Re: Podpora pri linuxe = malo linuxakov kym nebude vacsia... 27.04.2007 | 14:37
            Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
            Pod akym programom tvoris programy pre visual basic, ktore viez z toho isteho programu exportnut aj do exe fajlu?
            There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
            • Re: Podpora pri linuxe = malo linuxakov kym nebude vacsia... 27.04.2007 | 15:37
              Avatar Tomáš Hanzel Slackware  Používateľ
              Gambas....napríklad...
              vb4Linux je daľší...
              Krista však je toho kopu a to som povedal len dva tie fakt kvalitné...
              http://sourceforge.net/projects/vb4linux/

              a exportnes ich do exe...
              Close the Windows Open The Source
    • Re: Podpora pri linuxe = malo linuxakov kym nebude vacsia... 26.04.2007 | 18:31
      Avatar borg Fedora  Administrátor
      pozri, istotne mas tie programy legalne, napis vyrobcovi nech ti to portne na linux.
      • Re: Podpora pri linuxe = malo linuxakov kym nebude vacsia... 02.06.2007 | 10:39
        Elven   Návštevník
        no len aby ho nezasypal otazkami ze preco mu to s crackom vo windows ide a s crackom pod linux nejde :)
    • Re: Podpora pri linuxe = malo linuxakov kym nebude vacsia... 26.04.2007 | 19:19
      Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor
      Skoro každý z nás prešiel štádiom"zdoru", kedy mu rupli nervy a chcel presedlať naspäť na Windows. Je to asi normálne, keďže väčšina používateľov PC pracovala dlhšiu dobu na Windowse. A to že má Windows lepšiu podporu hardvéru je jasné, veď drivery nerobí len samotný Microsoft ale najmä výrobcovia hardvéru.

      Mne v Linuxe nič nechýba, našiel som si programy ktoré používam a vyhovujú mi. Mám železo postavené na Inteli (starší HP book), takže žiadny problém s hardvérom.
      • Re: Podpora pri linuxe = malo linuxakov kym nebude vacsia... 26.04.2007 | 19:23
        Avatar borg Fedora  Administrátor
        no ja som nemal obdobie zdoru, vsetko v pohode. asi preto ze som nevizadoval specialne aplikacie. no sice teraz je windows mojou pracovnou platformou, ale inak doma vsetko bezi na linuxe, takisto som premigroval aj servere v robote na linux.
        • Re: Podpora pri linuxe = malo linuxakov kym nebude vacsia... 26.04.2007 | 22:12
          Avatar Róbert Dúbravský PC Debian alebo Ubuntu - servery Debian  Používateľ
          Keď som čítal túto tému, uvažoval som či si nájdem čas na krátku reakciu.
          - Ja používam Linux od roku 2000. Prešiel som všetky možné distribúcie a skončil som pri Kubuntu.

          - Tak trochu aj ja robím stránky. Robím výhradne na Linuxe. No ako vývojár potrebujem živý windows na otestovanie vzhľadu atď. - Riešim to cez VirtualBox. Keď potrebujem Win, jednoducho nabotujem a otestujem. ( to možete v pohode robiť aj s Dreamwea* Vistou, XP a pod.) - No ja využívam kombináciu Inkscape+Xaralx Gimp NVU opluginovaný + Quanta na dočistenie kódu. A som v pohode. A lacno.(Bavíme sa stále o legálnom softvére)

          - už dávno nakupujem hardvér len na Linux. Tak mi to zaručí 100% podporu, a som v pohode. ( nebudem hádam kúpou podporovať hardvér ktorý ignoruje Linux) Preto mám notebook Acer tlač. multifunkčnú od HP atď atď.

          - mohol by som pokračovať ďalej, no idem radšej niečo prospešné robiť - voľného času je málo.

          Majte sa, užite si Linux, či už v práci alebo pri oddychu.

          P.S. Prácu na PC bez linux-u si ani neviem predstaviť. Windows sa mi zdá pomalý a je až zarážajúce že ešte stále používa len 1 plochu.
          • Re: Podpora pri linuxe = malo linuxakov kym nebude vacsia... 26.04.2007 | 22:29
            Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor
            ...a je až zarážajúce že ešte stále používa len 1 plochu.
            Okrem iných vyššie spomínaných postrehov aj toto si vystihol, mám problém na sestrinom booku s Windowsom, keď si celú plochu"zaseriem" spustenými aplikáciami.
            • Re: Podpora pri linuxe = malo linuxakov kym nebude vacsia... 09.05.2007 | 21:07
              Avatar Tommy Angelo   Používateľ
              a mne tam chyba otacanie kockou :D a gumove okna!
        • Re: Podpora pri linuxe = malo linuxakov kym nebude vacsia... 26.04.2007 | 22:38
          Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor
          Ja som riešil dakedy pred 2 rokmi Dreamweaver, som sa zabával predtým vo Windowse s HTML stránkami. Keď som to rozbehal vo Wine, nechcel som mať "natívny" soft. Tiež som neriešil špeciálne zamerané aplikácie a všetko mi vyhovuje.

          Som robil asi pred 3 mesiacmi pokus, nahodil som si na book Windows. Jednoducho som si už nevedel zvyknúť. A to mám Linux len 2 roky, single asi rok a pol a prvý kontakt s Linuxom pred 4 rokmi.
          • Re: Podpora pri linuxe = malo linuxakov kym nebude vacsia... 26.04.2007 | 23:15
            Vlc   Návštevník
            Mas v tvojej distribucii WINE?
            Lebo ak hej, tak si v nom nainstaluj presne tie programy co ti akoze chybaju z Windowsov
            a je to. Ja som si dal do Wine Paintshop a Photofiltre a normalne to funguje.
            • Re: Podpora pri linuxe = malo linuxakov kym nebude vacsia... 26.04.2007 | 23:46
              Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor
              Bratu nepíšeš do iného vlákna? Však ja nič neriešim a Wine poznám, nepoužívam Linux mesiac :-) A Wine sa dá nahodiť, aj keby tento balík distro neobsahovalo. Nepotrebujem jediný Windows program.
              • Re: Podpora pri linuxe = malo linuxakov kym nebude vacsia... 27.04.2007 | 11:57
                Vlc   Návštevník
                To bolo pre zakladatela
                temy, pre Dare Evila.
          • Re: Podpora pri linuxe = malo linuxakov kym nebude vacsia... 26.04.2007 | 23:20
            Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
            Presne na windowse (ak sa náhodou omylom niekde k nemu dostanem) mi chýba napríklad jednoduché spúšťanie aplikácii (na linuxe dám ALT+F2 a napíšem názov), jednoduchá inštalácia softu (tu otvorím synaptic a zaškrknem, čo chcem. Ak nie je v repozitároch je to o niečo ťažšie a zväčša si s repozitármi vystačím) a kopec ďalších vecí.
            A aj ja programujem a aj trochu tvorím html (a aj php) a na linuxe sa mi to zdá omnoho lepšie.
            A čo je na tom najlepšie, všetko mám legálne
            Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
            • Re: Podpora pri linuxe = malo linuxakov kym nebude vacsia... 26.04.2007 | 23:22
              Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
              A ešte. Hardware kupujem len podporovaný pod linuxom. Prečo kupovať niečo, čo mi nepôjde ;)
              Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
              • Re: Podpora pri linuxe = malo linuxakov kym nebude vacsia... 28.04.2007 | 10:14
                Avatar karol Mandriva 2008.1  Používateľ
                dovol mi na toto reagovat. Väčšina z nás ked prešla na linux, predtým pracovala na windowse a na nejakom HW. Chceš tým teda povedať, že prechod na linux = kúpa nového HW ? Takto mnoho ludí nenalákaš, to mi ver.
                "Operátor pozorovania prítomnosti nekomutuje s operátorom reality.Nemôžeme teda popísať realitu okolo nás bez toho aby sme ju ovplyvnili." <br/>
                • Re: Podpora pri linuxe = malo linuxakov kym nebude vacsia... 28.04.2007 | 15:34
                  Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
                  No to áno. Aj ja som prechádzal na linux na nejakom HW a vtedy som nerozmýšľal či mi to pôjde aj pod linuxom (s linuxom som už mal aké také skúsenosti ale nič moc). A tak som aj dopadol. Mám ATI grafiku a podpora bola donedávna biedna. Teraz už ide (po dlhšom trápení). Ale teraz kupujem iba to čo mi pôjde.
                  Jasné, že netvrdím aby si niekto kupoval nový hardware. Ale ak sa nový hardware kupuje a už sa len uvažuje, že niečo ako linux skúsim, je dobré si teda pozrieť podporu.
                  Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
    • Re: Podpora pri linuxe = malo linuxakov kym nebude vacsia... 26.04.2007 | 23:30
      WlaSaTy   Návštevník
      Nazdar,
      dal som si tú námahu a prečítal som tvoj problém a nezdá sa mi že by ho som s tebou zdieľal. Pozrime sa na to spolu a od začiatku.:
      Ja nemám problém s tým že by mi chýbal kvalitný program na tvorbu flashu keďže nepovažujem flash za prínosnú technológiu. Nemám 699$ na Flash CS3 Professional a ani 649$ na Photoshop CS3. Predsa len keby som mal 33296.948 Sk (kurz devízy stred, NBS) tak si radšej dožičím dovolenku na inom kontinente.
      Ak máš nervy z toho že do školy potrebuješ programy pre windows, tak požiadaj školu o to aby ti ich ako prostriedky na výučbu zabezpečila (hoci aj za poplatok, podobne ako skriptá). Foťák, flash disk alebo prenosný disk si pripájam na linuxe tak ako potrebujem. Dá sa pripojiť nejaké pameťové médium pod windows tak aby mi naň nezapisovalo? Keď na linuxe potrebujem nejaký program, tak použijem emerge ktoré sa o všetko postará. Základný repozitár sa už dávno nezmestí na BlueRay.Časopisy s CD/DVD prílohami nekupujem, viem koľko stojí vylisovanie média pri náklade ~ 5000 a viac kusov a viem koľko trvá zaplniť médium s programami ktoré sa avizujú na službách typu tucows. Mňa neirituje že nemám to čo potrebujem pretože keď to nemám tak som sa bez toho už zaobišiel. Ak aj napriek tomu potrebuješ komerčné programy ktoré majú väčšiu komerčnú hodnotu ako tvoj bicykel dohromady aj s tvojim počítačom a celým tvojím šatníkom, tak sa zamysli nad ich cenou a priznaj či ich máš legálne. Ale ak sa chceš silou mocou vrátiť k k pôvodnému systému, tak ti brániť nebudeme. Radšej oželieme niekoho kto nezvládol prechod ako by sme mu mali niečo nútiť násilím. I keď si si ten linux vybral určite sám, si predsa samostatný mladý človek schopný rozumného uvažovania a majúci vlastný úsudok. Píšeš že máš problém z myškou, ale neviem či si ten problém aj riešil (tipnem si že stačí definovať /dev/input/mice v xorg.conf alebo správne nakonfigurovať hotplug, áno aj ja som tým prešiel ale nie preto že mám nekvalitnú myš ktorú treba resetovať). Ak máš názor že linux nie je vhodný do kancelárie, tak sa choď pozrieť po podnikoch, napríklad na Českú Poštu. Užívatelia ktorí sa venujú programovaniu sú programátori ktorý si dokážu vybrať operačný systém podľa potreby. Už si niekedy videl programátora fakturačného (client/server) systému ktorý využíva stroje z viac ako 32 procesormi pracovať s vývojovými prostriedkami na báze os windows? Ale ak pracuješ v sfére nízko obratového biznisu tak ti na vývoj stránok stačí aj notepad.exe, pokiaľ však vieš ako na to.

      Ale keď chceš a potrebuješ, tak si to uži.

      PS: tie čísla 98/2% ma pobavili najviac, zrejme si odborník ktorý sa zaoberá prieskumom trhu IT aplikácií a riešení vytváraných na mieru zákazníkom. Bol by som rád keby sme sa stretli, možno ma niečo predsa len naučíš. Ja žiaľ potrebujem stále zvyšovať svoju kvalifikáciu a tvoje znalosti by mi mohli rozšíriť obzor.
      • Re: Podpora pri linuxe = malo linuxakov kym nebude vacsia... 27.04.2007 | 14:33
        Avatar Tomáš Hanzel Slackware  Používateľ
        A nabudúce moje meno kludne napis cele..a nie nemenovany...

        dufam ze si si to aspom precital co si pisal...vsak pises ako idiot...najskor tu kadis na Linux potom znovu a poslednou vetou povies ze ostal si pri Linuxe...

        Koniec...
        Close the Windows Open The Source
        • Re: Podpora pri linuxe = malo linuxakov kym nebude vacsia... 27.04.2007 | 14:46
          Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
          Ja som nekadil na Linux, len som povedal pravdu. Pre linux existuje omnoho menej programov ako pre windows, a to nepopries. Tak co,som v puberte a dostal som nervy, to sa stava. No som rad ze som sa k linuxu vratil spat,a budem sa snim zaoberat dalej...a tym nemenovanym som ta nechcel urazit / sa ta dotknut, ale reagoval som na iny prispevok a nechcelo sa mi ist spat a pozriet sa aky login mas...
          Reagujem na iny prispevok: programy som nemal legalne samozrejme, v tomto ohlade je linux super. A tie programy pre linux, su preto menej zdatnejsie, pretoze su zadarmo a nemaju dostatok prostriedkov pre vyvoj alebo co, aspon si to myslim. Ja lutujem vsetko co som vyssie napisal, ale ked niekdy sa mi nechce vysvetlovat, ze nemam ICQ 5.1 zeby som si mohol zahrat hru, ze mi nejde tlaciaren alebo webka lebo niesu drivere. Tieto veci kupovala mama, az pred pol rokom sa somnou zacala radit ktory typ, zeby to slo vsade dobre. Ale co narobim, ked je multifunkcne aj webka uz rok kupena?
          Nic. Ale to ma neodraduje od toho aby som bol prestal s linuxom. Potreboval som si nad tym rozmyslat. Zvyk je zelezna kosela a fakt aj ja, ked som na windowse je to ine ako na linuxe, skusal som sa vcera vratit, ale nejako sa to uz neda.
          Tak prepacte no
          There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
          • Re: Podpora pri linuxe = malo linuxakov kym nebude vacsia... 27.04.2007 | 15:49
            Avatar Tomáš Hanzel Slackware  Používateľ
            Neurazil si ma...to by sa ti nepodarilo...musel by sa najskôr pozreť každý sam na seba...

            Programy na VB máš popísane hore...

            Mimochodom znovu som lietal po webe...máš kopu soft aj na linux typu Macromedie, ale za poplatok..ak si dáš Macromediu aj na Windows a za nu zaplatíš...je na Linux zaplatit problém? Ešte ked nás tym podporíš?
            Web kamera...tak ju vymen...daj si inzerat a doplat 100-200 sk a máš takú čo ti podporuje aj Linux...
            A napadla ma jedna vec..Si programator HTML alebo možno aj PHP, proste robíš Werbstránky...
            Ak ich robíš v kóde..teda ich tak píšeš, divím sa čo ti robí problém pri Quante+ či BlueFish...ja stránku spravím aj v textovom súbore...tak neviem na čo mi bude nejaký soft...načo...preboha...ak robíš Wysiwyg aj na to si nájdeš soft...ale ja nepoužívam tento spôsob..tak v nom ti neporadim....

            Prepáčené...ale môj názor a sklamanie z používatela ako takého...je moc veľké...práveže ked poznáš problematiku Linuxu, či OpenSource...preto sa čudujem a hnevám že ty takéto píšeš....skôr by som to pochopil od nového používateľa Linuxu...sorry za urážky..."ako si to písal ty...ruplo mi".
            Close the Windows Open The Source
            • Re: Podpora pri linuxe = malo linuxakov kym nebude vacsia... 27.04.2007 | 16:02
              Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
              AAle mne quanta+ alebo bluefish, nevadi, sice mam radsej bluefish, ale niektore veci ktore mala macromedia boli lepsie, napriklad, teraz som robil registraciu, kde som mal neskutocne mnozstvo dat spracovat, a bola chyba ze som nemal ")) ale ")")). A to som hladal asi 15 minut... V macromedii by mi to zobrazilo hned cervenym ze to " ) k nicomu nepatri a nebol by problem.
              Problematiku poznam, ale co mam robit ked proste niektore veci nepojdu na linuxe ani keby som chcel?
              There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
              • Re: Podpora pri linuxe = malo linuxakov kym nebude vacsia... 27.04.2007 | 16:08
                Avatar Tomáš Hanzel Slackware  Používateľ
                Problematiku poznam, ale co mam robit ked proste niektore veci nepojdu na linuxe ani keby som chcel?
                Proste v tichosti opustit svet Linux-u..a nie takto nastvat vela ludi...teda neviem ci ostatnych ale mna urcite...
                Close the Windows Open The Source
                • Re: Podpora pri linuxe = malo linuxakov kym nebude vacsia... 27.04.2007 | 16:46
                  Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
                  Co domna furt rypes aby som odisiel od linuxu?!
                  There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
                  • Re: Podpora pri linuxe = malo linuxakov kym nebude vacsia... 28.04.2007 | 00:17
                    Avatar WhiteRaven Gentoo  Používateľ
                    Že by kvôli "Asi prejdem na windows, nemam inu moznost."?
                • Re: Podpora pri linuxe = malo linuxakov kym nebude vacsia... 27.04.2007 | 19:04
                  Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor
                  Používam single Linux ale keď niekto prehnane reaguje na názory iných, ktorí prehodia že im Linux "nesedí", tak to je sila. Však to s Linuxom nepreháňaj, čo sa modlíš k Tuxovi? Chlapec vyjadrí svôj názor na to, že mu nejde železo pod Linuxom a ty ho hneď kopneš do riti. Alebo odporučíš kúpu nového hardvéru. Aj keď niekedy je to asi naozaj nevyhnutné.

                  Tiež som pred nejakým časom poburoval Linux komunitu na inom portáli, keď som takisto riešil Windows vs. Linux. A teraz už Windows nepoužívam takmer vôbec (okrem sestrinho booku) a píšem pre laickú verejnosť recenzie a návody pre Linux. Všetko je o prístupe a chce to čas.
                  • Re: Podpora pri linuxe = malo linuxakov kym nebude vacsia... 27.04.2007 | 19:18
                    Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
                    Lenze ja som ich nechcel poburit, len som im chcel napisat, ze dost vela hw ktore mam mi nejde. A pre bezneho uzivatela nieje mozne, aby mal vo firme napriklad 5 multifunkcnych, pri kazdom compe webkamery, nahodil nejaky linux pre kancelariu dajme tomu SuSe a zistil, ze mu tam nejde ani jedna kamera, rozlisenie si kazdy zamestnanec musi nakonfigurovat v Xorgu a tlacit si ododnes bude chodit do tlaciarni, kedze pre linux niesu drivere pre jeho multifunkcne. Vezmite si ze by bolo 5 takych istych multifunkcnych a 10 webkamier dajme tomu pre online komunikaciu. Co by to vyslo? 60tisic? A kedze nahoda je svina ziadna vec by nesla tak ako ma, pretoze predtym nez tie veci kupoval o linuxe nemal ani paru, a tak nevedel ze ma hladat zelezo co pobezi aj pod linuxom. Pretoze len tak z dna na den . Napriklad jasa z win na linux neda prejst, mal som zakupeny hardware a nesralo ma ci to ide pod linuxom lebo som pouzival iba windows, ale ked som prisiel na linux zistil som ze je len otazkou dajme tomu aj nahody, ci mi to pojde alebo nie. Chcem len povedat, ze nemozete chciet, aby bezny uzivatel ktory s pocitacmi takmer nerobi a nezasahuje do systemu presiel nanho z dna na den. Jasne ze teraz uz ani mne nieje jedno co kupim, aj ked ide o cenu...
                    Ja len tolko
                    There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
                    • Re: Podpora pri linuxe = malo linuxakov kym nebude vacsia... 27.04.2007 | 20:07
                      Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor
                      Veď pohoda,,,
                    • Re: Podpora pri linuxe = malo linuxakov kym nebude vacsia... 27.04.2007 | 22:03
                      Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
                      No bežný užívateľ, čo si nevie nainštalovať ani OS(dajme tomu že windows a ovládače), tak takému bude jedno, či má linux alebo nie. Pretože mu ten počítač niekto nakonfiguruje a keď sa niečo po.... tak mu to ten dotyčný aj opraví.A takých ľudí je kopec
                      Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
        • Re: Podpora pri linuxe = malo linuxakov kym nebude vacsia... 27.04.2007 | 21:21
          WlaSaTy   Návštevník
          Ajoj Tomáš,
          ak niekomu odpovedáš, tak prosím Ťa pokračuj v korektnom vlákne. Takto to vyzerá ako keby som ja kadil na linux, písal ako idiot a neprečítal to do konca. Nie, ja som prvý príspevok prečítal do konca a reagoval som naň bez emócií a s chladnou hlavou.

          W.
    • Re: Podpora pri linuxe = malo linuxakov kym nebude vacsia... 28.04.2007 | 01:05
      Martin   Návštevník
      Toto je ako bludný kruh - je slabá podpora HW pre Linux, lebo linuxákov je málo. Linuxákov je málo, lebo je slabá podpora a reklama, lebo väčšina ľudí na tejto planéte netuší, že čosi ako Linux vôbec existuje. Linux sa viac rozšíri až vtedy, keď každý užívateľ nebude nutne musieť byť IT-špecialistom, aby bol vôbec schopný zvládnuť svoj systém. To skrátka znamená vtedy, keď namiesto toho, aby sa ľudia prispôsobili Linuxu, sa Linux prispôsobí ľuďom.
      Napríklad moja sestra (mangel, dve deti) by mala z roboty dostať vyradený počítač s Win98 a chce aj internet. Nepotrvá dlho a bude potrebovať virológa. V tom prípade by som jej tam mohol nahodiť Mandrivu, lebo je pomerne jednoduchá, klikacia, a s iným skúsenosti nemám. Ale ani mne sa všetko nepodarilo hneď sprevádzkovať a ako môžem od matky dvoch malých detí (alergici, stále treba okolo nich skákať) chcieť, aby sa prplala s rozbehávaním Linuxu? Jej mangel je na tom s počítačmi ešte horšie.

      Vlani som bol u spolužiaka z VŠ v Prahe a keď prišla reč na počítače, tak jeho brat (fyzik, lasery) to okomentoval asi tak, že on má vo Windowse všetko čo potrebuje a že má v robote dvoch linuxákov a tí stále niečo inštalujú a nikdy im nič nefunguje poriadne.
      Ľudia skrátka nepotrebujú prechádzať na Linux, lebo ich k tomu nič nenúti.

      Ale mám aj dobrú správičku - včera som len tak poslal známemu do BA odkaz na niečo o Mandrive a dnes mi prišla odpoveď, že to je zaujímavé a že mu práve nejaký vírus odfajčil Win a Office, takže teraz uvažuje - má kúpiť Win za 6000,- alebo prejsť na Linux? Problém s vírusmi nemá prvý raz, možno sa rozhodne pre zmenu. Ale radšej som ho upozornil, aby si to dobre naštudoval, aby nebol prekvapený, keď mu niečo nebude fungovať tak, ako je naučený, a to práve na základe toho, čo čítam v tomto fóre.
      Takže všetko má svoje výhody aj nevýhody a je vecou slobodnej voľby čo si vyberieme. Teda, za predpokladu, že v tomto naozaj máme slobodu.
      • Re: Podpora pri linuxe = malo linuxakov kym nebude vacsia... 28.04.2007 | 10:27
        Avatar karol Mandriva 2008.1  Používateľ
        Najlepším riešením je dualboot. Ak teda nie sú k dispozícii dva počítače, čo je najbezpečnejšie. Na jednom dáta , programy a win. a druhý pripojený do siete a linux. Naprosto oddelené. Vo win. máš špeciálne programy a s linuxom bezpečne pristupuješ do siete. Druhá vec je, že linux može preniesť windowsacke viry na win., ak pod linuxom stiahnes nejaky pochybny program a vo win. bez kontroly spustis. Stalo sa mi to už, preto som teraz opatrny. S linuxom som sa sral pol roka, kým som rozbehal 90% toho, čo som chcel, no nelutujem to. Kvoli kompatibilite s kolegami a taktiež kvoli špeciálnym programom (winepr, simfonia na spracovanie a simulaciu EPR spektier) potrebujem stale win. Viem, že pre linux existuje aj nejaky Xepr, s podobnou funkciou, ale v repozitároch som ho nenašiel a nájsť k zdrojákom všetky knižnice , čo to chce, je nemožné. Okrem toho, nikto nezaručí kompatibilitu s Brukerovským používaným formátom dát .spc, prípadne srtaršie .par
        Takže preto mám aj to aj to. Dalšia vec, ked chcem byt kompatibilný s inými ludmi, potrebujem aj win. Niečo chcem vyskúšať, no je to .exe súbor, ako inak. Vo win to 99% ide spustiť a v emulatore je to loteria. Ked to aj ide spustiť, bude to plne funkčné ?
        Toto je teda moje riešenie.
        "Operátor pozorovania prítomnosti nekomutuje s operátorom reality.Nemôžeme teda popísať realitu okolo nás bez toho aby sme ju ovplyvnili." <br/>
        • Re: Podpora pri linuxe = malo linuxakov kym nebude vacsia... 28.04.2007 | 18:12
          Avatar Róbert Dúbravský PC Debian alebo Ubuntu - servery Debian  Používateľ
          Dualboot som skúšal, no to nie je riešenie na dlhú dobu. Po čase si človek aj tak vyberie len jeden systém. A okráda to aj čas.
          Ja doporučujem virtualizáciu, napríklad VirtualBox - je dednoduchý a keď potrebujem živý Windows na testovanie tak jednoducho nabootujem trebárs na plochu 5 do plnoobrazového režimu. Mám zapnuté na window manager aktívne okraje - tak jednoducho kurzorom môžem striedať plynule plochy. Aj zdielanie dát nieje problém atď. atď.
          Treba len vyskúšať. Prajem veľa úspechov.
          • Re: Podpora pri linuxe = malo linuxakov kym nebude vacsia... 28.04.2007 | 21:38
            L.B:   Návštevník
            Ja si myslim, ze to je zacarovani kruh. Linux nebude masovo rozsireni pokim nan nebude dostatok kvalitneho, trebars aj komercneho softveru, hier s porovnanetelnou kvalitou ako vo windowse a bezproblemova podpora akehokolvek hardweru. Lenze dostatok kvalitneho, trebars aj komercneho softveru, hier s porovnatelnou kvalitou ako vo windowse a bezproblemova podpora akehokolvek hardweru nebude dovtedi pokim o linux nebude masovi zaujem. A masovi zaujem o linux nebude pokim na linux nebude dostatok kvalitneho, trebars aj komercneho softveru, hier s porovnatelnou kvalitou ako vo windowse a bezproblemova podpora akehokolvek hardweru. Dnes je doba elektronickej zabavi a takmer kazde dieta a vacsina ludi tak do 20 rokou chce pc kvoli hram. A to im linux velmi nedokaze ponuknut. Ved hry ktore su na porovnatelnej urovni ako windovsacke hry sa daju spocitat na prstoch jednej ruky. Napriklad aj hardwer, ja som tyzden rozbehaval modem pod linuxom a podarilo sa mi to asi na 130 pokus. Nie kazdy je tak dochvilni a ma na to nervi. Vo windowse som len nainstaloval behom 5 minut ovladace a mohol som ist na net. Ja linux pouzivam hlavne kvoli rychlosti, stabilite a moznosti ho totalne prisposobit k obrazu svojemu a moznosti skompilovat si softwer. Ale ak by som pc vyuzival na hry, grafiku, multimedia tak jednoznacne by som sa na linux vykaslal.
            • Re: Podpora pri linuxe = malo linuxakov kym nebude vacsia... 30.04.2007 | 10:26
              Martin   Návštevník
              Keď som prechádzal na Linux, zveril som to synovcovi mojej dobrej známej, lebo je informatik. Wifi internet sme rozbehali okamžite, problém bol len s tlačiarňou HP LaserJet 1020, bola v záruke, ale keď som ju chcel reklamovať, predajca ma odpinkal, že s Linuxom to bude horšie... (treba to chápať tak, že o ňom len počul). Nakoniec ma to naštvalo a tlačiareň som nechal preskúšať v servise. A vraj bol zlý typ kábla... Kúpil som nový kábel, čo ma určite vyšlo lacnejšie ako stále mu telefonovať, a už tlačím normálne.
              Obrazovku EIZO Linux zvládol v pohode, aj keď konkrétny typ nebol v ponuke, stačilo všeobecne kliknúť na EIZO, aj fotky z fotoaparátu sťahujem bez akýchkoľvek problémov.
              Iný hardware som zatiaľ neskúšal, ale strach z toho nemám.
            • Re: Podpora pri linuxe = malo linuxakov kym nebude vacsia... 04.05.2007 | 01:42
              Avatar Marián Ščerbák   Používateľ
              No, pekná zábava na túto tému, len čo je pravda :-) Ja len tak mimochodom, keďže takéto diskusie ma príliš nelákajú, len by som chcel podotknúť tým, čo majú výhrady k "náročnosti používania" linuxu (určite to tu niekto napísal, že?). Mandriva Linux si vie nainštalovať aj človek, ktorý nevie, čo je to login... Treba k tomu ešte niečo dodať? :-) BTW, kašlite na hádky a užite si pekný víkend :-)
              • Re: Podpora pri linuxe = malo linuxakov kym nebude vacsia... 04.05.2007 | 09:44
                Avatar srigi   Používateľ
                Preco sa pri Linuxe stale spomina/porovnava narocnost instalacie a pri win32 sa hodnoti samotne pouzivanie systemu? Vsak Linux raz naistalujem a je hotovo, potom ho uz pouzivam (pouzivam app).
                • Re: Podpora pri linuxe = malo linuxakov kym nebude vacsia... 04.05.2007 | 17:15
                  workyb   Návštevník
                  Dare_Devil ma pravd
                  • Re: Podpora pri linuxe = malo linuxakov kym nebude vacsia... 04.05.2007 | 17:58
                    Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
                    konecne kladna podpora na moju osobu. Ale je pravda aj co hovoria ostatni, treba sa s tym pobit, a ono to casom pojde
                    There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
                    • Re: Podpora pri linuxe = malo linuxakov kym nebude vacsia... 04.05.2007 | 18:48
                      m6r3k   Návštevník
                      pravda
                • Re: Podpora pri linuxe = malo linuxakov kym nebude vacsia... 04.05.2007 | 21:59
                  Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
                  Hehe. Ale si im dal. Je to pravda. Linux netreba každú chvíľu preinštalovávať. Teda ak človek neskúša každú chvíľu nové distro ako ja (ale aj tak mám vždy jedno stabilné).
                  Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
                • Re: Podpora pri linuxe = malo linuxakov kym nebude vacsia... 04.05.2007 | 23:44
                  Avatar Marián Ščerbák   Používateľ
                  Nie, iba som sa s tým včera stretol a tak som si pomyslel, že by to prišlo do tejto debaty práve vhod, nie? Veď treba uvážiť, čo je to za OS, keď sa nainštaluje aj ľuďom, čo nevedia, čo je to login? A pritom to funguje! Otázku, ako často treba/ chcem reinštalovať systém, je na ďalší flame, takže som ticho :-) Rovnako aj otázka, či má byť OS až taký prítulný, že si ho dokáže nainštalovať každý, kto len tuší, čo je to harddisk ;-)
                  • Re: Podpora pri linuxe = malo linuxakov kym nebude vacsia... 05.05.2007 | 00:12
                    Avatar Marián Ščerbák   Používateľ
                    Zas a znova sa tu kladú otázky a odpovede podobného typu, ako v tejto debate a pritom sa rovnaké argumenty písali milión krát :-) Lenže niektorí sa skrátka rozhodli, že ich akceptovať nebudú. A tak prečo sa s nimi o tom treba vôbec baviť? Má to zmysel? Porovnávať program, za ktorý dá človek 25 litrov a ďalší, čo vie to isté, zadarmo? A len preto, že sa s ním inak pracuje a nedá si tú námahu, aby sa ho naučil ovládať? Kto chce psa biť, palicu si nájde :-D A tak teda čo: gimp? emacs? hry? vim? debian? ubuntu? mandriva? nvidia? ati? Slabá podpora HW? (Tu si fakt neodpustím komentár... Pozrite sa na webe, na akých OS bežia najvýkonnejšie superpočítače dnešnej doby? Na akej budú bežať inteligentné chladničky a práčky a čo ja viem čo ešte? na viste? :-D) A teda kto je lepší? Sloboda, to je podľa mňa to hlavné... Ak chcem, vyberiem si úver a kúpim si Photoshop, ak nechcem, skúsim Gimp. Ak sa naučím emacs, nad vimom budem krčiť nosom (a naopak :). A distrá? Ktoré je dokonalé? Žiadne. Na každom sa dá nájsť niečo zlé, aj vynikajúce. Čo s tým? Nič. Hádajte sa kľudne ďalej, ja si spustím svoje obľúbené aplikácie a budem používať to, čo chcem ja, a nie to, čo chce iný :-)
                    Príjemný májový večer želám:-)

    • Re: Podpora pri linuxe = malo linuxakov kym nebude vacsia... 05.05.2007 | 15:54
      mdl   Návštevník
      cece, ziadny system nie je dokonaly. mam linux 7 rokov a najprv som bol aj ja trochu rozcarovany. teraz viem, ze mi ponuka ovela viac ako windows. ano, v linuxe je mensia podpora hw, chybaju dobre aplikacie na video, flash editor, niektore hry. na druhej strane linux (a vlastne aj ostatne unixy) ponuka veci, o ktorych windowsaci ani nesnivaju..
      ked potrebujem, nabootujem 2x do mesiaca do windows. a nemam problem.

      stazovat sa je jednoduche, predsa nemozes cakat, ze (aj ked velka) komunita ludi nakoduje kazdu vec, za ktoru by inak dostali pekne prasule.. a ty prides, stiahnes a zarabas na tvojich strankach..

      linux je dobry system, ak chces pomoct, zapoj sa niecim konstruktivnym
      • Re: Podpora pri linuxe = malo linuxakov kym nebude vacsia... 06.05.2007 | 23:20
        stando   Návštevník
        > na druhej strane linux (a vlastne aj ostatne unixy)
        Linux __nie je__ Unix
        • Re: Podpora pri linuxe = malo linuxakov kym nebude vacsia... 06.05.2007 | 23:34
          Avatar uid0 Debian  Používateľ
          ano, unix je registrovana ochranna znamka The Open Group.

          omg
          Debian. apt-get into it…
    • Re: Podpora pri linuxe = malo linuxakov kym nebude vacsia... 08.05.2007 | 18:28
      Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor
      Ked na windows potrebujem nejaky program, staci navstivit jednu alebo dve stranky.
      To mam akoze chapat, ze emerge program je tazsie ako navstivit 1-2 stranky, stiahnut a nainstalovat program?
      okrem gimpu... ten toho aj tak envie tolko ako photoshop
      Ten myslim toho ani nestoji tolko kolko photoshop. Okrem toho ja sa venujem aj grafike a musim povedat, ze gimp mi 100% vyhovuje.
      Ked uz ide o ten photoshop .. da sa celkom slusne vraj rozbehat pod wine, odporucam skusit.
      Pre boha ved to ma milion krat menej funkcii ako ma dreamwaver.
      Existuju aj ine .. napriklad Eclipse. Mne quanta 100% vyhovuje, na pisanie textu mi toho vela netreba, staci mi akykolvek editor ktory zvyraznuje syntax. Myslim, ze takehoto nazoru tu bude vacsina linuxakov a vacsine to vyhovuje, preto su tie programy robene tak ako su robene. Okrem toho myslim, ze ani dreamware nie je zadarmo ... (nie som isty, opravte ma pls. niekto ak sa pletiem).
      Kazdy do kancelarie odporuca SuSe. Preco? Ved nespusta .exe
      Naco je komu v kancelarii spustanie exe? Kym nie su programy s ktorymi pracuju exe tak je to totalna zbytocnost.
      Uzivatelom ktori sa venuju programovaniu je lepsi windows. Napriklad ja, programujem web stranky a potrebujem mat vhodne graficke programy a editory, bez ktorych sa nezaobidem. Linux je v tomto ohlade velmi slaby.
      Ja sa venujem programovaniu (robil som tento web). Grafika ma vobec netrapi, som skor koder, gimp ako som uz spominal mi vyhovoval a nepotrebujem nic viac.
      Taktiez som sa chcel naucit robit s flashom pre web stranky, a co mozem robit? cucat si prst lebo dobry editor ako je flash 5tka pre linux nieje.
      Flash sa na webe nepouziva, jedine ako reklama ktoru aj tak blokujem ;) .
      Osobne mam rad pristupny web a tam flash snad okrem reklamy nema co robit ...
      • Re: Podpora pri linuxe = malo linuxakov kym nebude vacsia... 08.05.2007 | 18:40
        Avatar d0N0 kubuntu  Používateľ
        >Flash sa na webe nepouziva, jedine ako reklama ktoru aj tak blokujem ;) .
        Osobne mam rad pristupny web a tam flash snad okrem reklamy nema co robit ...

        Ja takisto flash viac-menej nepotrebujem (stačí mi základný Konqueror). Akurát, ak si chcem pozrieť niečo na YouTube, tak sa kukám cez Firefox :).
        • Re: Podpora pri linuxe = malo linuxakov kym nebude vacsia... 09.05.2007 | 00:14
          Martin   Návštevník
          Hm, ja si pozriem YouTube aj cez Konqueror... Ale nedá sa mi pozrieť TV-archív Markízy, Konqueror mi padá a Firefox ukáže nejaký nápis o mozilla-pluginoch a zamrzne.
          • Re: Podpora pri linuxe = malo linuxakov kym nebude vacsia... 09.05.2007 | 14:22
            Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor
            Aj mne pri tom padne konqueror. Preto pouzivam adblock do seamonkey, tam mi pekne zobrazi kde mal byt plugin, staci kliknut na tlacitko adblock, stiahnut ciel odkazu, otvorit xml, pomocou mplayer --dumpstream stiahnut a mplayer stream.dump kukat ;)
            Co sa tyka YouTube, da sa aj v konquerore, staci kuknut na pluginy a nastavit cestu k flashu. Aj ked ja najradsej prave tlacitko na stranku/akcie/download youtube video ;)
            • Re: Podpora pri linuxe = malo linuxakov kym nebude vacsia... 09.05.2007 | 16:04
              Martin   Návštevník
              V podstate mi tie TV-archívy až tak nechýbajú,aj tak mám pomalý net a seká to, ale dobre vedieť, že Morská Opica je taká šikovná, možno si ju odchytím do svojej Zoo.
              Ale štvú na panoramatické fotky. Inštalačné CD od Olympusu určené pre Win a Mac mi je na (censored), Hugin-0.6.1 mi padal, novší Hugin-7-beta4 odmieta ukladať zlepený výsledok, AutoPano je platené, Autostitch pod Wine mi stále vypisuje, že treba vybrať viac ako 2 fotky, ale zatiaľ som neprišel na to, ako ich vybrať, keď Shitf + jeden klik nestačia. Raz na to možno prídem...
              Asi napíšem do Olympusu, nech na CD pridajú aj verziu pre Linux.
              • Re: Podpora pri linuxe = malo linuxakov kym nebude vacsia... 09.05.2007 | 16:10
                Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
                Ja mám hugin 6.1 a zatiaľ mi nepadol. Ale je to haluz tam niečo vôbec zlepiť dokopy (pár krát sa mi to podarilo).
                Predpokladám, že odpoveď Olympusu vieme všetci dopredu :( . Podobnú odpoveď som dostal od Samsungu na Samsung PC Studio k mobilu (že bohužiaľ) a aj s HappyFoto (že bohužiaľ budete musieť iba cez web)
                Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
                • Re: Podpora pri linuxe = malo linuxakov kym nebude vacsia... 09.05.2007 | 16:35
                  Martin   Návštevník
                  Práve som im do Olympusu napísal, keď odpíšu (ak odpíšu), švacnem odpoveď sem, do fóra.
              • Re: Podpora pri linuxe = malo linuxakov kym nebude vacsia... 17.05.2007 | 18:44
                Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor
                Pre gimp existuje Panorama tools. Netuším aká je kvalita generovaných záberov, zatiaľ som neskúšal.
                Panorama tools
                • Re: Podpora pri linuxe = malo linuxakov kym nebude vacsia... 17.05.2007 | 21:20
                  Martin   Návštevník
                  Vďaka za radu, podľa odkazu som si doplnil pano12, GIMP to zjavne zistil a aktualizoval sa pri štarte o príslušný plugin, len ešte musím zistiť, ako s tým pracovať :)
              • Re: Podpora pri linuxe = malo linuxakov kym nebude vacsia... 01.06.2007 | 23:01
                peter   Návštevník
                v autostitch pod wine vyberes viac fotiek podrzanim CTRL a kliknutim na viac fotiek.
                • Re: Podpora pri linuxe = malo linuxakov kym nebude vacsia... 02.06.2007 | 01:59
                  Martin   Návštevník
                  Skúsil som, je to v podstate to isté ako Shift + myš, tiež vyberie viac fotiek, ale zatiaľ som neprišiel na to, ako s nimi ďalej pohnúť, ako ich otvoriť, kam ich presunúť. README mi moc nepomohlo.
                  • Re: Podpora pri linuxe = malo linuxakov kym nebude vacsia... 30.12.2007 | 23:52
                    Martin   Návštevník
                    No, veci s autostitch-om sa majú takto: neviem čím to je, ale pôvodné fotky sa mi v autostitch-i cez wine vôbec nepodarilo otvoriť, aj keď som vybral 4 kusy, stále mi vypisovalo "Select 2 or more images". Skúsil som pôvodné fotky konvertovať na GIF, čím sa z cca 600 kB zväčšili na cca 2 MB, potom zasa naspäť z GIF na JPEG (pričom zostalo tých cca 2 MB), lebo autostitch pracuje LEN s JPEG, a zrazu to funguje. Výsledná panoráma má síce len asi 550 kB, ale je kvalitne zošitá.

                    V tomto prípade sa dal použiť v Linuxe aj soft pre Windows, zato Hugin mi totálne štrajkuje, v náhľade sú totálne bludy, fotky poprehadzované a zdeformované bez ohľadu na nastavenie. A výsledok žiadny, v konzole mám vypísané nezmyselné vzdialenosti medzi vyznačenými bodmi, aj keď pri vyznačovaní bolo všetko perfektne nastavené. Možno niekde robím chybu.

                    Panorama factory cez wine tiež funguje, aj dá sa stiahnuť len shareware staršia verzia (nové sú platené, 60 $) a aj tá shareware do stredu fotky vlepí reklamu na panorama factory, čím sa fotka, aj keď kvalitne zlepená, stáva nepoužiteľnou.

                    Skúšal som aj GIMP s doplnkovým softom Pandora, ten fotky načíta, ale výsledné lepenie je o držku. Zatiaľ sa mi nepodarilo nastaviť priesvitnosť, takže nevidím dobre na prekrytie, korekcie prekrytia sa síce dajú robiť pomocou úpravy perspektívy, ale nie dokonale a tiež sa mi zatiaľ nepodarilo vyriešiť farebné doladenie (vidno miesto lepenia), aj keď mám stiahnutý celkom dobrý manuál z Linuxsoft. cz.

                    Takže jednoznačne z toho zatiaľ najlepšie vychádza Autostitch.exe cez Wine.
      • Re: Podpora pri linuxe = malo linuxakov kym nebude vacsia... 31.12.2007 | 12:22
        Elven   Návštevník
        najviac ma nasralo to o gimpe...

        odporucam gimp na kazdy linuxovy aj windowsovi system, je zadarmo, zvlada konvertovanie, kreslenie, potrebne efekty... taktiez za chvilocku urobim pekne pozadie v tom ci upravim nejaku drobnu grafiku...

        nie som ziadny profesional, a ak by som aj bol, tak by som do windows popri platenom photoshope urcite pridal aj gimp. nie je totiz pravda, ze photoshop je vo vsetkom lepsi. ani nahodou...

        popravde radsej by som z linuxu vyhodil openoffice ako gimp... to je moj sukromny nazor. ale najlepsie nechat vsetko tak ako je...

        a inak v linuxe je zadarmo gimp. co je vo windows? skicar? co dokaze skicar a co dokaze gimp? teraz nenarazam na profikov na youtube samozrejme :)
        • Re: Podpora pri linuxe = malo linuxakov kym nebude vacsia... 31.12.2007 | 12:30
          Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor
          popravde radsej by som z linuxu vyhodil openoffice ako gimp... to je moj sukromny nazor. ale najlepsie nechat vsetko tak ako je...

          Hmm, ako často asi bežný užívateľ linuxu použije openoffice a ako často gimp? Okrem toho gimp nie je moc vhodný pre začiatočníkov. Gui je fakt .. no keby som si mal vybrať medzi photoshopom a gimpom tak gimp aj keby mal viac funkcií by som nepoužil. Neviem prečo majú jeho developeri taký prístup ... ale proste celé gui by si zaslúžilo prerobiť. Nehovorím, že mne nevyhovuje, už som si si na to zvykol, ale väčšina ľudí nadáva na gui gimp-u. Najlepšie by bolo keby sa dalo vybrať medzi súčasným gui a zobrazením v jednom okne (ako photoshop).

    • Re: Podpora pri linuxe = malo linuxakov kym nebude vacsia... 09.05.2007 | 21:15
      Avatar Tommy Angelo   Používateľ
      tak fajn basnici...tolko pismen pohromade skodi ocam...LINUX FOREVER a basta ;) dokazeme mysliet aj rozumom, nielen penaženkou...že áno Bill ?!
    • Re: Podpora pri linuxe = malo linuxakov kym nebude vacsia... 15.05.2007 | 15:51
      Avatar marek`` Ubuntu 9.04 KK  Používateľ
      Macromedia Dreamveawer si musíš kúpiť... naozaj ju až tak potrebuješ?
      Photoshop tiež nie je najlacnejší... aha, však on sa dá ukradnúť že? Zaujimavé že nižšie ťa trápi nejakých smiešnych 2000 SK na nejaký router...

      Mimochodom GIMP na tvorenie WEB plne vyhovuje, čo ti v ňom chýba, že musíš mať Photoshop(TM)?

      Nehovorím že Linuxu chýbajú rôzne programy, ale mám pocit že chceš ísť na muchu s kanónom!
      • Re: Podpora pri linuxe = malo linuxakov kym nebude vacsia... 02.06.2007 | 10:41
        Elven   Návštevník
        chuda mucha :)

        mne zas vadi ze mi na linuxe nejdu niektore komercne kradnute hry... pekne si to priznavam...