instalacia kubuntu-rozdelenie HDD

Sekcia: Konfigurácia 29.04.2007 | 16:01
jobes   Návštevník
dobry den, chcem nainstalovat kubuntu, ale musim rozdelit HDD, a ked ho rozdelim, tak mi ho chce vymazat, ale ja potrebujem vsetky data na DHH nezmenene, windows musi ostat, aj vsetky subory a zlozky. HDD mam rozdeleny na C a D, prosim, poradte ako to mam rozdelit, nech to nic nevymaze a nech si windows nic nevsimne(nech tam nemam E,F...)

DAKUJEM
    • Re: instalacia kubuntu-rozdelenie HDD 29.04.2007 | 16:03
      Avatar borg Fedora  Administrátor
      pouzi manualne rozdelenie disku, win particii sa ani nedotkni, win nebude vidiet particiie urcene pre linux
      • Re: instalacia kubuntu-rozdelenie HDD 29.04.2007 | 16:34
        jobes   Návštevník
        takze linux nic nevymaze? to je pre mna najdolezitejsie, aby nic nevymazal pri instalaci
        • Re: instalacia kubuntu-rozdelenie HDD 29.04.2007 | 16:51
          Avatar borg Fedora  Administrátor
          linux urobi to co mu prikazes, ak nieco pobabres v rozdelovani disku, tak ...
          • Re: instalacia kubuntu-rozdelenie HDD 29.04.2007 | 17:00
            Avatar jobes kubuntu  Používateľ
            diki, este raz to skusim nainstalovat, ak sa nepodari tak sem este pridem s tym otravovat. diki
      • Re: instalacia kubuntu-rozdelenie HDD 29.04.2007 | 17:01
        ---   Návštevník
        obavam sa ze manualnym rozdelenim nic nevyriesi ,lebo nema z akeho disku ubrat pre linux. Takze takto to asi nepojde. Treba defragmentovat vo windowse disk D ,a pri instalacii linuxu pouzit volbu ubrat z existujuceho disku.
        • Re: instalacia kubuntu-rozdelenie HDD 29.04.2007 | 17:44
          jobes   Návštevník
          ja mam strach zo slova formatovanie, vypisalo mi to ze sa zformatuje 1.5GB na swapdisc, tak som to zase vypol...a pritom som dal, aby to robralo z prazdneho miesta, da sa instalovat aj tak, aby to slovo tam nebolo? mam z neho strach, alebo ked defragmentujem, a budem instalovat na prazdne miesto, tak to uz slovo formatovanie nevypise?
          • Re: instalacia kubuntu-rozdelenie HDD 29.04.2007 | 21:01
            Avatar srigi   Používateľ
            Fuu hlavne si vsetko pekne pozalohuj (cele D:\ a na C:\ nezabudni navstivit adr. Documents and Settings) pred tym ako zacnes stelovat disk.

            Ak som spravne sledoval prvy prispevok, mas disk rozdeleny na C: D: E: a F: a tie posledne dva kces zmazat. nie je nic lahsie. Len ak tam kces nahodit Linux, musia mat e: a f: v sucte aspon 4GB! Vyprac teda e-cko a f-ko a pri instalacii (ked sa nastaruje GParted) ich identifikuj v tej grafickej podobe (asi posledne dva boxy), oznac ich a zmaz. Potom v praznom mieste vytvor 3 nove boxy. Ako prvy vytvor cca 500MB partisnu typu linux-swap.

            Do zvysneho volneho miesta vytvor partisny typu reiserFS, jednu aspon 3GB (to bude root partisna, ak mas viac miesta daj kludne aj 5GB) a poslednu ako /home partisna (ta by mala mat najviac miesta - pouziva sa na tahanie z netu, skladovanie mp3 a pod.).

            Vsetko si dobre prezri pred tym ako stuknes APPLY. V dalsom okne musis v novym partisnam priradit miesto mountovania. Takze pretym ako opustis GParted si poznamenaj mena novych partisien (hda5, hda6 a pod.) a nasyp ich (fakt to musi byt spravne) do pripravenych koloniek.

            No a to je vsetko. Snad sa to nepohnoji, drzim palce.
            • Re: instalacia kubuntu-rozdelenie HDD 29.04.2007 | 23:20
              jobes   Návštevník
              ne, ja mam C a D, a nechcel som aby linux po rozdeleny vytvoril E a F, ale uz viem, ze vyndows si to nevsimne. takze ked vytvorim E, tak dam 3GB, tak tam mozem instalovat LINUX bez toho aby som sa bal o udaje? to si moze sformatovat ked to bude prazdne ;c)
              • Re: instalacia kubuntu-rozdelenie HDD 29.04.2007 | 23:30
                Avatar borg Fedora  Administrátor
                3 GB je na serioznu pracu malo. ano ked na tu particiu nainstalujes linux, a zvysne nechas na pokoji.