ktore z /dev zariadeni je moj modem?

Sekcia: Hardware a Drivery 20.05.2007 | 13:50
Avatar pe3k Debian, Feisty  Používateľ
Predcasom som instaloval na notebook Kubuntu Feisty Fawn, no as ponejakom case som v biose zapol modem, na doske, pretoze dovtedy som ho nepotreboval. Mylim sa, ze ak by som ho pri instalacii mal "povoleny, pripojeny", tak by nebol problem? Teraz mi Kppp vyhadzuje ze nemam modem, resp. v nastaveniach pre zariadenia modemu nie je ziaden. Moja otazka je, ako ho tam pridat, resp. ake /dev zariadenie pouzit pri jeho pridani v Kppp. Pozeral som do /dev a nic take ako /dev/modem prip. nieco podobne som nenasiel. Skusal som ho aj pripajat ako /dev/ttyS0 (/dev/ttyS1 je infra, nemam vedomost zeby som mal nejake ine ttySx zariadenie v notebooku pripojene), no "zariadenie" v Kppp furt hlasilo "Modem je zaneprazdneny", podobne ak by smo tam dal hociaku blbost, napriklad /dev/ttyS22.

petko@asus:~$ lspci | grep Modem
00:14.6 Modem: ATI Technologies Inc ATI SB400 - AC'97 Modem Controller (rev 02)


ak teda mi modem naslo, ako zistim, ake /dev zariadenie to je??

Este dodam, ze KInfoCenter vypisuje o nom:

00:14.6 Modem: ATI Technologies Inc ATI SB400 - AC'97 Modem Controller (rev 02) (prog-if 00 [Generic])
Subsystem: ASUSTeK Computer Inc. Unknown devide 1186
Flags: bus master, 66MHz, slow devsel, latency 64, IRQ 17
Memory at febfc800 size=256
Caabilities: access denied


Vdaka za radu
    • Re: ktore z /dev zariadeni je moj modem? 20.05.2007 | 15:14
      Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor
      Aky modul hlasi lshw?

      Na linmodems.org je skript na automaticku detekciu modemu, odporucam skusit, vdaka nemu som zistil, ze aby som rozbehal integrovany modem v notebooku si musim kupit drive (19.99$).
      • Re: ktore z /dev zariadeni je moj modem? 20.05.2007 | 16:22
        Avatar pe3k Debian, Feisty  Používateľ
        dakujem, skusil som to, vyzera ze to chce nainstalovat hfsmodem ... no ale fakt chcu za to peniaze. Skusim este pozhanat nieco free ..
        to som fakt sklamany ze aj na tom to sa zaraba ...
        • Re: ktore z /dev zariadeni je moj modem? 20.05.2007 | 18:26
          Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor
          Nooo tiež som používal modem s Conexant chipsetom a Linuxant pýtal peniaze. Inak máš odmedzenú rýchlosť netu tuším na 14,4 kb/s. Skús popozerať na nete, ja som to kedysi obišiel :-)
          • Re: ktore z /dev zariadeni je moj modem? 20.05.2007 | 19:10
            Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor
            Existuje na to patch, staci pohladat na internete, nechcem davat priamo link.
            • Re: ktore z /dev zariadeni je moj modem? 20.05.2007 | 19:54
              WlaSaTy   Návštevník
              hm, patch. pekny nazov pre cr...., ale ajtak by ma zaujimalo ci je ten ovladac aj pre AC'97 modemy.
              • Re: ktore z /dev zariadeni je moj modem? 01.06.2007 | 00:28
                Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor
                No ja som to patch nenazval, na tej stranke to bolo takto napisane ;)

                Pre AC'97 modemy je standardny driver slmodem, dost vela modemov by s nim malo fungovat .. akurat u niektorych AC'97 modemoch treba pouzit HSF/HFC (tieto drivery su platene).

                Teda co sa tyka toho slmodemu, to nie je ani tak driver .. skor to sluzi na vytvorenie zariadenia modemu pomocou zvukovky ci ako to nazvat. Proste AC'97 modem sa tvari v systeme ako alsa zvukovka (napriklad snd_intel8x0m). Pomocou slmodemu sa da pouzit zariadenie /dev/adsp alebo nieco podobne ako modem a to tak, ze slmodem vytvori sariadenie /dev/SL0 alebo nieco podobne a link na /dev/modem