Prepínanie Klávesnice Us/SK

Sekcia: Ostatné 29.04.2005 | 20:07
Tacko   Návštevník
Zdravím všetkých, chcem sa opýtať, kde presne a ako si nastavím aby mi po stlačení napr: Lalt+Lshift preplo klávesu na Anglickú a potom späť. Nikde som to nemohol nájsť :-(. Mám Os SuSE 9.0.
    • Re: Prepínanie Klávesnice Us/SK 29.04.2005 | 12:01
      G.Š.   Návštevník
      Pokiaľ viem tak v SUSE je nastavené prepínanie na LShift+PShift pre prepínanie klávesnice. Nastaviť si to môžeš aj sám v XFree86config, časť driver keyboard. Zmeň si riadok Xkb options podľa svojej predstavy.
      • Re: Re: Prepínanie Klávesnice Us/SK 29.04.2005 | 14:44
        huamn   Návštevník
        no v riadku Xkb options nic nie je, tak odkial viem ako maju tie zadane hodnoty vyzerat? dik
        • Re: Re: Re: Prepínanie Klávesnice Us/SK 29.04.2005 | 19:17
          Avatar juice Arch Linux  Používateľ
          tie konfiguračné riadky v XF86Config/xorg.conf vyzerajú nejako takto: Option "XkbLayout" "us,sk_qwerty" Option "XkbOptions" "grp:shift_toggle,grp_led:scroll" tieto riadky treba pridať alebo zmeniť v sekcii, kde sa konfiguruje klávesnica
          • Re: Re: Re: Re: Prepínanie Klávesnice Us/SK 29.04.2005 | 19:21
            human   Návštevník
            vdaka
            • Re: Re: Re: Re: Re: Prepínanie Klávesnice Us/SK 29.04.2005 | 19:42
              Avatar juice Arch Linux  Používateľ
              ešte by som dodal, že voľba shift_toggle ti umožní prepínať klávesnicu stlačením oboch shiftov súčasne dá sa to nastaviť aj ináč, napr. pre Alt+Shift je voľba alt_shift_toggle ak sa nemýlim, tak zoznam konfiguračných volieb pre klávesnicu sa dá nájsť v súbore /etc/X11/xkb/rules/xfree86.lst
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Prepínanie Klávesnice Us/S 29.04.2005 | 20:07
                human   Návštevník
                nevies o nejakom manualy na tuto tematiku?
    • Re: Prepínanie Klávesnice Us/SK 29.04.2005 | 16:59
      m   Návštevník
      najlepsie je si nadefinovat vlastne rozlozenie klavesnice, staci vychadzat z anglickej a pridat tam dlzen, makcen (na klavesu kde je dlzen a makcen na slovenskej), o so strieskou, a s dvomi bodkami (najlepsie na klavesu medzi lavym shiftom a pismenom z) a znak "+" a znak "=" nechat tam kde je na anglickej ale aby to boli tieto dva znaky dostupne cez altgr pri takomto rozlozenie uz nikdy nebudes potrebovat prepinat klavesnicu a znaky ako su zatvorky, lomitka, bodky najdes tam kde su na anglickej v linuxe sa nove rozlozenie zadefinuje lahko, staci zeditovat textovy subor rozlozenia existujucej klavesnice a ulozit ho pod vlastnym nazvom, v linuxe na to nie je treba specialny softvare ako vo windows, ja som to takto urobil a po desiatich rokoch som zacal normalne pisat bez hladania a neustaleho prepinania a nutnosti stlacania shiftu aby som napisal cislicu na slovenskej klavesnici ak nechcem pouzivat numericku alebo nemozem lebo na notebooku nie je alebo ptrepinania do anglickej aby som napisal zavinac atd ... slovenska klavesnica a mnohe narodne su matuce nepodarky