poskodene MBR na hdd

Sekcia: Hardware a Drivery 01.06.2007 | 13:31
Avatar stano170 Gentoo  Používateľ
da sa nejako opravit pripadne obist chybambr na disku? mam z prace vyradeny 40GB WD disk tak ci sa este s tym da nieco spravit..

ked ano tak ces aky progr alebo tak.. fdisk mi pise hlasky o chybnom mbr

< GENTOO FOREVER >
    • Re: poskodene MBR na hdd 01.06.2007 | 13:42
      Tomáš Hanzel   Návštevník
      Pokiaľ máš XP bootovateľné, môžeš ho nabootovať, spustiť konzolu
      a spustiť príkaz fixmrb

      -------------------------------------

      V prípade druhom, je možné nabootovať z LinuxCD, chroot-nut sa do /
      a nanovo nainštalovať grub - lilo
      • Re: poskodene MBR na hdd 01.06.2007 | 13:50
        Avatar nipo Ubuntu 9.04  Používateľ
        vo Windowzoch

        fdisk /mbr
        • Re: poskodene MBR na hdd 02.06.2007 | 02:26
          Avatar stano170 Gentoo  Používateľ
          fdisk /mbr vypise len
          "hlavny spustaci kod nebol aktualizovany"

          tolko vsetkeho a nespravi diskom nic
          < GENTOO FOREVER >
      • Re: poskodene MBR na hdd 01.06.2007 | 14:01
        Tomáš Hanzel   Návštevník
        Ten príkaz opravím

        fixmbr
        • Re: poskodene MBR na hdd 01.06.2007 | 17:08
          Avatar samox86 arch, debian  Administrátor
          no ak dobre citam pises ze vyradeny - ja by som ho v linuxe propijil, skopcil data (len ak treba) a nanovo prerozdelil (a dal tam linux; s mbr by som sa nezapodieval)
          lnx.sk - virtualne servery; Lnx@Lnx.sk
          • Re: poskodene MBR na hdd 02.06.2007 | 00:19
            Avatar stano170 Gentoo  Používateľ
            no na ten disk sa nechystam davat ziaden OS.. len ho chcem pouzit ako datasklad.. a kedze win nemam tak nejako to opravt v lin by som chcel

            v praci co som skusal na neho instalovat xp tak disk mi sice bios detekoval ale instalator xp ho nenasiel.. respektive nieco nasiel ale nevedel ho rozpoznat a teda nic s ni nevedel spravit..

            cfdisk/fdisk takisto s nim nic nevie spravit.. a pocas bootovania lin mi zahlasi hda error. Takisto ako win nieco vidi ale nevie to precitat
            < GENTOO FOREVER >
            • Re: poskodene MBR na hdd 02.06.2007 | 00:42
              qwertz   Návštevník
              co se na ten disk podivat slax_em nebo jinou live distribuci
              uz si nejsem jisty nazvem, ale jednou mi to pomohlo (obsahuji to i live distra ..treba knoppix) testdisk, nebo testmbr , ale opravdu si nazvem nejsem jisty, spustil jsem ten programek z konzoly a okamzite nasel puvodni strukturu mbr a zobrazil volby, jak chci mbr opravit
    • Re: poskodene MBR na hdd 02.06.2007 | 00:58
      WlaSaTy   Návštevník
      pokial na nom nechces zachranit data, tak ho len prerozdel cez fdisk a vytvor suborovy system.

      firmy zvyknu totizto niekolkonasobne prepisat hdd napriklad nulami a z toho su potom operacne systemy paf. predsa len spravca vie co chce robit, tak smelo do toho :-)
      • Re: poskodene MBR na hdd 02.06.2007 | 02:19
        Avatar stano170 Gentoo  Používateľ
        no disk chcem uplne zrusit .. keby sa dalo tak dajak nasilu ho zmazat.. skusal som to aj ces freebsd disk managera a nejde to.. proste neprecita mi disk.. velkost a parametredisku zobrazi ale nemoze nanho nic zapisat. asi nepozna jeho strukturu alebo co..gparted si s nim takisto nevie rady hoci ho vidi

        nejaku utilitku ktora by sa nestarala o povodnu strukturu disku a natvrdo zrusila aj tu neznamu strukturu a vytvorila novu?

        podla mna disk bude fizicky v poriadku len tie bootovacie sektory budu najskor dosrate... mozno dajaky vyrus poskodil strukturu mbr lebo aj o tom som us pocul
        < GENTOO FOREVER >
        • Re: poskodene MBR na hdd 02.06.2007 | 11:44
          WlaSaTy   Návštevník
          neviem ci ta zaujima boot sektor na disku z ktoreho nebudes v zivote bootovat ale ak chces poradit tak napis co si vyskusal a aku chybu to hodilo. a ak nechces, tak ten disk vyhod do recyklacneho dvora.

          • Re: poskodene MBR na hdd 02.06.2007 | 16:16
            rici   Návštevník
            mal som stejny problem, ak chces usetrit cas hod ten hdd za psom. ja som to nevyriesil a nepomohlo nic ani dd
            • Re: poskodene MBR na hdd 02.06.2007 | 19:33
              WlaSaTy   Návštevník
              ja som mal tiez podobny problem, teda skor vlastnost. disk v pocitaci bol preformatovany nejakym nastrojom ktory sa zavesil do mbr a nedovolil s tym diskom pracovat. pomohlo ked som nan pustil badblocks na zapis cim som si ho preveril (nahodou nemal ziadnu chybu a aj smart bol ok, neveril som) a zaroven vyrazil dany kod co ten disk chranil. potom som ten disk jednoducho rozdelil cez disk a hlasku ze nema tabulku rozdelenia diskov som jednoducho ignoroval.

              inac ten komp ktory som takto riesil nemal pristupnu mechaniku, preto mi to takto blblo. ale zadavatelovi este odporucim aby si skontroloval aj jumpre master/slave/cable select. na tom dost zalezi.
              • Re: poskodene MBR na hdd 03.06.2007 | 02:39
                Avatar stano170 Gentoo  Používateľ
                tak posielam teda vypis z kernel logu o tom disku

                Jun 1 23:06:55 localhost kernel: hdd: task_in_intr: error=0x10 { SectorIdNotFound }, LBAsect=0, sector=0
                Jun 1 23:06:55 localhost kernel: ide: failed opcode was: unknown
                Jun 1 23:06:55 localhost kernel: hdd: task_in_intr: status=0x59 { DriveReady SeekComplete DataRequest Error }

                z diskom som skusal..>
                na win fixmbr, fdisk /mbr, fdisk, chkdsk -R, a standardny XPckovsky disk manager
                na lin gparted, fdisk... , cfdisk, + BSDckovsky disk manager

                ani jeden nastroj z diskon nevie pracovat.. respektive nevie na neho nic zapisat
                < GENTOO FOREVER >
                • Re: poskodene MBR na hdd 03.06.2007 | 10:42
                  GeoRW   Návštevník
                  Vyskusaj este testdisk. Stiahnes ho niekde z netu, je free.
                • Re: poskodene MBR na hdd 03.06.2007 | 12:16
                  WlaSaTy   Návštevník
                  no, tak si si asi uz pozrel dovod preco bol ten disk vyradeny.
    • Re: poskodene MBR na hdd 03.06.2007 | 12:06
      Avatar Rastislav Majtán Win XP, Win7 64, Mint  Používateľ
      V takomto pripade sa ubezpeč že disk je správne najumpovaný a pripojený správne na káblik a tiež že je správne nastavený bios. Tvojou šancou je použiť špeciálnu utilitu distribuovanú výrobcom disku. Podľa výrobcu sa snaž získať sadu utilít na prácu s týmto diskom. Možeš s tým ale veľa pokaziť a aj neopraviteľné opraviť. Začnil s nízkoúrovňovým formátom (low lwvwl format-trvá dlho drž sa default hodnôt, vytvorenie systémových oblastí a potom uvidíš či je disk použiteľný. Pokial toto neskúsiš neodpisuj ho.
      • Re: poskodene MBR na hdd 03.06.2007 | 18:08
        necron99   Návštevník
        ja pre instalaciou prebehnem disk DS-light-om.je to polske distro na mazanie disku.maze to podla urciteho vzorca.80 -ka disk asi 50 min.distro je na 1-nu disketu.