Ako opravit superblock, naco je dobry extendedx, ako zalohovat

Sekcia: Ostatné 06.06.2007 | 03:57
Avatar proof Ubuntu, Zenwalk   Používateľ
Na jednu z particii som si nainstaloval Ubuntu. Po case som z CD nabootoval Partition Magic, ktory mi hned na zaciatok napisal, ze extended partition musi byt zmenena na format Extendedx inac mozu vznikat chyby, tak som suhlasil nech to fixne. Nevygooglil som na co je to extendedx vlastne dobre.
A odvtedy pri kazdom starte Ubuntu mi v polovici zastane a napise chybovu hlasku:

fsck.ext3: Bad magic number in super-block while trying to open /dev/sda7
/dev/sda7:
The superblock could not be read or does not describe a correct ext2
filesystem. If the device is valid and it really contains an ext2
filesystem (and not swap or ufs or something else), then the superblock
is corrupt, and you might try running e2fsck with an alternate superblock:
e2fsck -b 8193 <device>
fsck died with exit status 8


Da sa z toho lahko dostat a pokracovat v boote a system pekne nabehne. Pri dalsom starte sa tato hlaska vsak objavi znova. Ako sa da tento superblock opravit? Co som zatial nasiel a skusal neslo.
Nepomohla ani obnova particie z obrazu, tak ak by som to neopravil, zalohujem si adresare, preinstalujem a skopirujem spat. Len presne neviem ktore hlavne adresare mam a ktore nemam zalohovat. Please help :)
    • Re: Ako opravit superblock, naco je dobry extendedx, ako zalohovat 06.06.2007 | 10:57
      Avatar samox86 arch, debian  Administrátor
      skus
      sudo fsck /dev/sda7
      a namiesto partition magic si stiahni live cd gparted
      lnx.sk - virtualne servery; Lnx@Lnx.sk
      • Re: Ako opravit superblock, naco je dobry extendedx, ako zalohovat 06.06.2007 | 23:57
        Avatar proof Ubuntu, Zenwalk   Používateľ
        som to skusil a nic (doslova).
        na sda7 mam NTFS particiu, Ubuntu mam na sda5.
        Tak som to zbehol na sda5 a to uz nieco robilo..
        potom som to restartoval a uz som nenabootoval lebo GRUB error.
        Tak som to zas obnovil z obrazu a mozem robit pokusy :)
    • Re: Ako opravit superblock, naco je dobry extendedx, ako zalohovat 06.06.2007 | 23:10
      Avatar srigi   Používateľ
      no sak to tam mas napisane ako mas postupovat, citaj posledne tri riadky. Napravu najlepsie spravis tak ze bootnes nejake LiveCD, po nabootovani odmountujes /dev/sda7 a potom spustis:
      e2fsck -b 8193 /dev/sda7
      • Re: Ako opravit superblock, naco je dobry extendedx, ako zalohovat 06.06.2007 | 23:59
        Avatar proof Ubuntu, Zenwalk   Používateľ
        to som skusal hned prve. nepomohlo. Idem to skusit este raz nech viem co to napise.
        Ide zrejme o to ze Extended particia sa zmenila na ExtendedX cize je tam zmenene nieco co neopravim ani obnovenim celej particie sda5, ktora je len logical partition pod extended. Ako to opravit netusim.
      • Re: Ako opravit superblock, naco je dobry extendedx, ako zalohovat 07.06.2007 | 01:20
        proof   Návštevník
        nabootoval som LiveCD, dal sudo fsck -b 8193 /dev/sda5 aj sda7 a to iste.

        fsck.ext3: Bad magic number in super-block while trying to open /dev/sda5
        The superblock could not be read or does not describe a correct ext2
        filesystem. If the device is valid and it really contains an ext2
        filesystem (and not swap or ufs or something else), then the superblock
        is corrupt, and you might try running e2fsck with an alternate superblock:
        e2fsck -b 8193 <device>

        Idem googlit...
        • Re: Ako opravit superblock, naco je dobry extendedx, ako zalohovat 07.06.2007 | 02:30
          proof   Návštevník
          nic nepomohlo co som nasiel.
          Neporadi niekto ako to odzalohujem? Resp. ktore adresare si mam odzalohovat a potom nimi prepisem novu instalaciu a bude to ako ma byt?
          dik
    • Re: Ako opravit superblock, naco je dobry extendedx, ako zalohovat 07.06.2007 | 10:18
      Avatar georw Ubuntu 12.04  Používateľ
      Pust nejaky program na partitiovanie a hod sem presne rozdelenie disku (aj ako je spravena extended particia) a aky format maju jednotlive particie.
      • Re: Ako opravit superblock, naco je dobry extendedx, ako zalohovat 07.06.2007 | 18:02
        proof   Návštevník
        hned ako pridem dom pripisem detaily, ale toto si pamatam:
        250GB SATA disk:

        - Primary partition
        sda1 - NTFS - 16 GB - zatial tam nic nemam, chystam Win

        - Extended partition (P. Magic mi ju zmenil na daku extendedx)
        sda5 - ext3 - 50 GB - Ubuntu /
        sda6 - swap - 1,3GB
        sda7 - NTFS - 50 GB - tam mam len obrazy sda5 pre Ghost
        sda8 - ext3 -110 GB - tam davam data, filmy, atd.

        rozdelil som to tak aby som mal 3 particie na Win (system, soft, data) a jednu na linux. A zaroven mal obe systemove particie co najblizsie k zaciatku disku kedze ten je o dost rychlejsi nez koniec (preco linux radia dat na koniec? :)
        Posledne dve particie som dal jednu NTFS a druhu ext3 aby som to otestoval, ci je lepsie mat NTFS a ntfs3g v linuxe alebo ext3 driver vo Win. Co ide rychlejsie v oboch systemoch netusim.
        • Re: Ako opravit superblock, naco je dobry extendedx, ako zalohovat 08.06.2007 | 10:30
          Avatar georw Ubuntu 12.04  Používateľ
          Tak zmen tu extendedx naspat na normalnu extended. Kazda particia ma nejaky format (ID alebo ako sa to nazyva), je to nejake hexadecimalne cislo. Tipujem, ze ti zmenil to ID particie a nesedi mu to s obsahom. Zoznam IDcok si mozes najst tuna.
          • Re: Ako opravit superblock, naco je dobry extendedx, ako zalohovat 08.06.2007 | 19:28
            proof   Návštevník
            Diky!
            Uz som to ale preinstaloval. V tom je Ubuntu super ze za 15 minut to mam nahodene v takom stave na aky by som potreboval 2 hodiny pre win :)
            Neviem aj tak kde by som to IDcko prepisal.. som ani netusil ze je toho tolko tych formatov.
            Snad to tak skoro nebudem znova instalovat :)
            dik
            • Re: Ako opravit superblock, naco je dobry extendedx, ako zalohovat 11.06.2007 | 13:49
              Avatar srigi   Používateľ
              ID sa da lahko zmenit z komand-lajny cez fdisk. Po spusteni v tvare fdisk [device], vyvolas zoznam ID stlacenim L.
              Len tak na koniec temy.