acpi

Sekcia: Konfigurácia 14.06.2007 | 22:05
xxxx   Návštevník
dobry, poradi niekto, prosim, ako si v acpi "zadefinujem" novu termalnu zonu? Ide o to, ze bios mi cita teplotu v dvoch zonach, acpi mi vsak ponuka len jednu hodnotu, a to nejakym sposobom spriemerovanu... budem vdacny za radu, info... dik
    • Re: acpi 14.06.2007 | 23:31
      WlaSaTy   Návštevník
      pokial chces tu termalnu zonu definovat v biose, tak sa zamestnaj u vyrobcu notebooku. pokial ju chces mat v kerneli, tak mas k dispozicii zdrojaky.

      skus byt konkretnejsi. nechces si len pripojit vlastny teplomer cez com alebo lpt port?
      • Re: acpi 15.06.2007 | 10:52
        xxxx   Návštevník
        v biose definovana je, jednoducho povedane 'len nefiguruje v /proc/acpi/...' tak delako nie som, aby som isiel do zdrojakov kernelu - ja som mal na mysli, ci sa to neda cez nejaku option acpi... dik
        • Re: acpi 15.06.2007 | 13:22
          WlaSaTy   Návštevník
          mozno aj ano, ale odporucil by som pozriet sa ci nevysiel novsi kernel, popripade update biosu. to obcas pomoze ...
          • Re: acpi 15.06.2007 | 13:50
            xxxx   Návštevník
            OK, dik, - a este otazocka - moze samotny GUI biosu rapidne zvysovat teplotu cpu (mne sa to nezda) - preco sa pytam - ked mam spustene kde, acpi mi idikuje napr 49 st. C. no pri zapnuti pocitaca a spusteni biosackeho gui mi bios indikuje pre cpu napr. 54 st. C. preto sa domnievam, ze acpi to priemeruje s teplotou dosky, ktora v biose tiez figuruje... ak sa mylim, budem len rad, pretoze relevantna teplota cpu v acpi mi bohate postacuje...
            • Re: acpi 15.06.2007 | 17:27
              WlaSaTy   Návštevník
              teoreticky sa moze bios vykaslat na zapnutie vetrakov pretoze ich moze mat inac nakonfigurovane ako hociktory OS (ak vobec). ten update biosu a jadra si neskusal, sak naco. to je tvoj notebook.
              • Re: acpi 15.06.2007 | 17:56
                xxxx   Návštevník
                ok, dik... tie updaty som neskusal, pretoze sedim v praci a stroj mam doma...
            • Re: acpi 16.06.2007 | 01:32
              brano2   Návštevník
              BIOS pravdepodobne funguje podobne ako DOS aplikacie, berie 100% CPU a kuri co to da.. to je moj odhad (chybajuce idle cykly, i ked ja ako programator by som to v notebookovych biosoch osetril)
              • Re: acpi 16.06.2007 | 01:49
                Avatar uid0 Debian  Používateľ
                ano, pravdepodobne procesor bezi na maximum, na tych par minut ktore za cas pouzivania v BIOSe stravis sa im asi neoplati to implementovat. a teplota tiez nestupa okamzite, takze po restarte moze vidiet ci to este stale stupa (a sme doma).

                BTW idle cykly by mali byt thermal throttling a to je este vacsia zbytocnost pre BIOS (a u mna to ani nejak nefunguje).

                inac mas pravdu - ako DOS aplikacie, co najmensi...
                Debian. apt-get into it…
                • Re: acpi 16.06.2007 | 15:55
                  xxxx   Návštevník
                  jasne, stupa to, diky... ovsem pre mna (ako laika) je prekvapujuci dost
                  pozvolny narast teploty (v biose) oproti beznym aplikaciam v os, ktore
                  slapu na 100% cpu (v suvislosti s vasimi faktami - ak som ich spravne pochopil)
                  - ale beriem, skutocne, ked som cumel na health status dost dlho, tak ta teplota
                  isla hore (cca 1st C za 20 s - jasne, ze po nejaky limit). Aplikacie v os su ale schopne
                  vybicovat teplotu (v extremnych pripadoch) zo 48 na 58 st C cca za 5-10 sec.
                  • Re: acpi 16.06.2007 | 17:02
                    Avatar srigi   Používateľ
                    nj, app v OS dost pouzivaju FPU a spol. Tieto jednotky BIOS asi nevytazuje.
                  • Re: acpi 16.06.2007 | 18:49
                    Avatar uid0 Debian  Používateľ
                    v BIOSe ti teplota stupa len kvoli vyssiemu taktu a nepouzivaniu C stavov, aplikacie sposobuju teplotu pracou - procesor produkuje viac tepla ked nieco robi, BIOS vytazuje CPU na 0%
                    Debian. apt-get into it…
                    • Re: acpi 17.06.2007 | 16:29
                      xxxx   Návštevník
                      trochu si, pani, protirecite (sorry - ak to dobre chapem... myslim v ramci vsetkych
                      prispevkov v tejto teme), kazdopadne ste mi opat trochu rozsirili obzory - vdaka
                      za nasmerovanie a prispevky - nieco si z nich vyberiem...