kupa notebooku

Sekcia: Hardware a Drivery 04.07.2007 | 02:48
Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
poradte aky notebook by som si mal kupit ???

vyberajte zo stranok agemu AGEM
podmienky:
procesor - intel novsi (nechem M)
grafika - nvidia min128MB(najlepsie 256MB) (nechcem ATI iba ak by ste ju odporucili k linuxu - ubuntu)
ram - 1G a viac
disk - aspon 100GB
OS - najlepsie ziadny (ale ak bude vyhovujuci notebook s OS nevadi) planujem pouzit UBUNTU
wifi - treba
sitovka - aspon 100MB/s (ale to je asi samozrejmost)
CENA : 20 000 az 25 000 (viac velmi nie)

planovane pouzivanie
- pre studenta
- obcas hry
- dekodovanie videa (cez adobe premiere), uprava fotiek
- virtualizacia (windowsu pod linuxom)

nepotrebujem brutal stroj ale nieco primerane vykonne neviem sa rozhodnut ci CD alebo C2D

dakujem
Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
    • Re: kupa notebooku 04.07.2007 | 03:03
      Avatar uid0 Debian  Používateľ
      ta grafika sa mi nepaci.

      pokus sa najst centrino (ale ageme toho moc nie je, rozhliadni sa aj inde), ale neviem ci core stoja pod 25k. pripadne ne-centrino s nativnou podporou dodavanej wifi.

      dekodovanie videa? to pozeras filmy cez premiere? ak myslis kodovanie, tak to by sa ti zisiel 64-bit dual-core
      Debian. apt-get into it…
      • Re: kupa notebooku 04.07.2007 | 12:32
        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
        co sa ti nepaci na grafike ??? chcel by som nvidiu - ak vies ine lepsie prosim porad
        na ageme su dobre ceny, kde inde pozerat ???

        a tam bol sek nie 20 az 25 ale ma byt 30 000 az 35 000

        pripadne ne-centrino s nativnou podporou dodavanej wifi. toto som nepochopil moze objasnit co tym mylis

        a sory za laicku terminologiu samozrejme som myslel prepocitanie videa z kamery na DVD format (tie neviem ako sa to odborne vola) jednoducho robim z ´´domacich´´ videii dvd-cka

        a nie su nejake problemy s 64 bitmi pri linuxoch ???
        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
        • Re: kupa notebooku 04.07.2007 | 12:40
          Avatar uid0 Debian  Používateľ
          ja by som si vybral jedine intel. nie je to zrovna high end, ale do notebooku a pre linux ako stvorene.

          za 35 uz hej, ale to nepozeraj na ageme - tam su same celerony a acery. ujasni si co chces a pozri na nejake znackove nb, vyber si a potom skus najst najlepsiu cenu.
          pripadne ne-centrino s nativnou podporou dodavanej wifi. toto som nepochopil moze objasnit co tym mylis

          centrino obsahuje wifi od intelu s open source ovladacmi pre linux.
          a nie su nejake problemy s 64 bitmi pri linuxoch ???

          neviem co povazujes za problemy, v pripade "problemov" tam mozes dat 32bit distro, ale ja som spokojny.
          Debian. apt-get into it…
          • Re: kupa notebooku 04.07.2007 | 13:36
            Avatar Viliam Oravec Kubuntu 10.04 (MSI GX700PX)  Používateľ
            Ja sa takisto rozhodujem. Čo je lepšie do NB?
            Intel alebo AMD.
            Nehrejú sa tie Intely nejako moc?
            Minule som si na jednom skoro ohrial čaj.
            Všichni mněli ruce od krve, jenom já hubu... :)
            • Re: kupa notebooku 04.07.2007 | 13:48
              Avatar uid0 Debian  Používateľ
              vsetko sa hreje. porovnat neviem, ale ja by som momentalne nebral nic okrem intelu (jedine ak by som mohol zobrat od intelu len celeron, vtedy je AFAIK kazde AMD dobre). zalezi aj od konkretneho vyhotovenia a ci to je lacny low-end. procesor sa u mna hreje pri najvacsich horucavach asi na 45°C (samozrejme nic nekompilujem, etc, ale aj po zatazi to celkom rychlo klesa a maximum je u mna asi 60°C).
              Debian. apt-get into it…
    • Re: kupa notebooku 04.07.2007 | 13:53
      Avatar Tommy Angelo   Používateľ
      ja sa tiez teraz rozhodujem pre kupu notebooku presne s tymi istymi parametrami ;) a vyhliadol som si zatial jeden presne podla mojich potrieb. Ak si studentom Vysky, tak dokonca mas aj nejaku zlavu na nakup za dealerske ceny. Alza.sk. (staci pri registraci zaskrtnut policko ze si student)

      No ale k veci. Traz by som notas rozhodne nekupoval. Ak sa chystas do skoly, tak si pockaj este mesiac-dva a potom si nejaky kup a vyber. Za ten cas sa karty poriadne premiesaju.

      Ja momentalne cakam ;)
      • Re: kupa notebooku 04.07.2007 | 14:06
        Avatar Tommy Angelo   Používateľ
        co tak fujitsu-siemens ? ;) ten sa mne paci.
        • Re: kupa notebooku 04.07.2007 | 14:34
          Avatar uid0 Debian  Používateľ
          ja som tak pocul, ze amilo su smejdy. ked uz, tak lifebook. ale z ineho zdroja, ze fujitsu-siemens e-e...
          Debian. apt-get into it…
        • Re: kupa notebooku 04.07.2007 | 16:19
          Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
          velmi pekny len keby tam bol intel, nechcem AMD ani keby co
          Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
      • Re: kupa notebooku 04.07.2007 | 14:50
        Avatar uid0 Debian  Používateľ
        ty tam mas registraciu?

        mozes pozriet ci toto davaju ESTE lacnejsie? aj s pridavnou baterkou, uff
        http://www.alza.sk/notebook-ibm-lenovo-thinkpad-z61m-d72977.htm
        Debian. apt-get into it…
        • Re: kupa notebooku 04.07.2007 | 15:06
          Avatar uid0 Debian  Používateľ
          jaj, ze mi to pise 36 614skk s DPH
          Debian. apt-get into it…
        • Re: kupa notebooku 04.07.2007 | 15:07
          Avatar Tommy Angelo   Používateľ
          36 330 s DPH

          :: idem sa ich este spytat na konkretne moznosti zliav
          • Re: kupa notebooku 04.07.2007 | 15:09
            Avatar uid0 Debian  Používateľ
            netreba. ale ziadna vyhra to nie je (aspon v tomto pripade), dalo sa to cakat -- ta cena je uz tak dost nizka.
            Debian. apt-get into it…
        • Re: kupa notebooku 04.07.2007 | 15:33
          WlaSaTy   Návštevník
          v alze sa dá registrovať bez problémov keďže medzi živnostníkom a nepodnikaťeľom je z pohľadu veľkoskladu nulový rozdiel. aj ja tam občas niečo zoberiem :-)

          ale bacha na BAN, alza.sk nemá sklad a všetko ide kuriérom takže ak by to mali zaslať naspäť do centraly v Prahe ...
          • Re: kupa notebooku 04.07.2007 | 15:37
            Avatar uid0 Debian  Používateľ
            kvoli jednej nepodstatnej informacii si nebudem vytvarat konto nikde
            Debian. apt-get into it…
            • Re: kupa notebooku 04.07.2007 | 16:09
              WlaSaTy   Návštevník
              keď nechceš, nemusíš. ja ťa nútiť nebudem.

              ale tovar v alze majú lepčí jak v ageme a sklad je mi kúsok od privátu takže mňa majú.
              • Re: kupa notebooku 04.07.2007 | 16:22
                Avatar uid0 Debian  Používateľ
                ved uz ani nemusim, informacia mi uz bola zdelena
                Debian. apt-get into it…
                • Re: kupa notebooku 05.07.2007 | 13:37
                  Avatar Tommy Angelo   Používateľ
                  ked sme uz pri tych notasoch. Tak na IBM pojde Linux a vsetky IBM vychytavky typu fingerprint ochrana HDD atd atd? Lebo na eBay-i sa ceny pohybuju zaujimavejsie nez na slovensku, tak sa teraz rozhodujem.
                  • Re: kupa notebooku 05.07.2007 | 13:58
                    Avatar uid0 Debian  Používateľ
                    vychytavky funguju takmer dokonale, no niektore veci este mozu byt lepsie.

                    a teraz sa na to pozrime prakticky:
                    tie odtlacky su na zjednodusenie zivota, nie na zvysenie ochrany (odtlacky sa daju falsovat alebo prst sa da odrezat :)). u mna zatial nefunguju s gnome-screensaver (ale v ubuntu od istej verzie vraj ano) ani s xscreensaver.

                    s sifrovanim HDD by som bol opatrny (ked mas na mysli Trusted Platform Module -- ak ti odide, dojdes o disk).

                    ak mas nejake konkretne otazky, tak sa pytaj
                    Debian. apt-get into it…
                    • Re: kupa notebooku 22.07.2007 | 15:38
                      Avatar david Debian Lenny  Používateľ
                      uid0, aku mas wifi kartu v tej Z61 ? intelacku ci inu ? lebo ja teraz idem kupovat T60 ale nie s Intelackou wifinou tak sa pytam, a este jednu vec aky modul pre CPU mas natiahnuty v jadre? ......... ozvi sa aj mailom(or icq)..dik
                      dreamwalker
                      • Re: kupa notebooku 22.07.2007 | 16:03
                        Avatar uid0 Debian  Používateľ
                        intel mam, komplet centrino + grafika intel.

                        je to dolezite aky modul mam? mam 2.6.22, od 2.6.18 sa situacia zmenila.
                        Debian. apt-get into it…
                        • Re: kupa notebooku 22.07.2007 | 16:32
                          Avatar david Debian Lenny  Používateľ
                          u mna to bude ale intel Core Solo, intel950 grafika, wifina vyzera atheros - dufam ze ju rozbeham .....(ale podstatne je 14.1 SXGA, 2 GB RAM, 100GB HDD) ten modul som myslel na skalovanie cpu ze ci speedstep_centrinoalebo nejaky iny .....ako si myslel tu zmenu v 2.6.22 ?
                          dreamwalker
                          • Re: kupa notebooku 22.07.2007 | 16:39
                            Avatar uid0 Debian  Používateľ
                            pekne, starsia verzia T60 ale v pohode. len ta wifi a dual-core by boli lepsie :) wifi sa da pripadne vymenit
                            ako si myslel tu zmenu v 2.6.22 ?
                            ze, v 2.6.22 to obsluhuje acpi_cpufreq. a tusim aj v 2.6.21. na tom nezalezi.
                            Debian. apt-get into it…
                            • Re: kupa notebooku 22.07.2007 | 16:44
                              Avatar david Debian Lenny  Používateľ
                              zatim dik :) skoda toho dual core ale je to vyvazene 9clankovou bateriou a sxga je sxga (skoda ze to nie je IPS ale zase nemozem mat vsetko)....mal by som ho mat v utorok a uz sa tesim, postrehy napisem :)
                              dreamwalker
                            • Re: kupa notebooku 24.07.2007 | 00:34
                              Avatar david Debian Lenny  Používateľ
                              no uz ho mam, hodil som tam debian, cpu valil na 100% tak som natiahol do jadra modul speedstep_centrino ale ten mi udal iba 3 moznosti 1000 1300 1600 MHz...tebe ide na akej frekvencii najnizsej ? pripadne ako si ju dosiahol ? :)
                              dreamwalker
                              • Re: kupa notebooku 24.07.2007 | 00:43
                                Avatar uid0 Debian  Používateľ
                                ja mam 1 / 1.33 / 1.67 GHz. to je v poriadku, tak to ma byt.
                                Debian. apt-get into it…
                                • Re: kupa notebooku 24.07.2007 | 14:11
                                  Avatar david Debian Lenny  Používateľ
                                  thx za info ...ale problemy sa zacinaju kopit.....postupoval som podla tohto a zial bohu vzdy po vypnuti a zapnuti notebooku mi vybehne hlaska (v gnome mam aplet) ze "CPU freqency scaling unsuported" pri starte mi vypise ze "cpugovernor.... CPU0 failed" ...ono to funguje ale az ked manualne nataham opat moduly....

                                  moj /etc/modules
                                  loop
                                  ibm_acpi
                                  speedstep-centrino
                                  cpufreq_stats
                                  cpufreq_ondemnad
                                  cpufreq_conservative
                                  cpufreq_powersave

                                  thx ( a to este musim rozbehat 1400x1050-a wifi a zvukovku irda bluetooth..... :) )
                                  dreamwalker
                                  • Re: kupa notebooku 24.07.2007 | 16:08
                                    Avatar uid0 Debian  Používateľ
                                    nemusis loadovat vsetkych "governors", staci ondemand. zmen v /etc/default/rcS VERBOSE na yes a sleduj pri boote ako sa tie moduly loaduju (scrollovanie zastav pomocou ctrl-s, mozno budes musiet stlacit viackrat -- ak ti to ujde prec, kludne si nascrolluj hore)

                                    a inak kernel distribucny?
                                    Debian. apt-get into it…
                                    • Re: kupa notebooku 24.07.2007 | 20:59
                                      Avatar david Debian Lenny  Používateľ
                                      dika za radu > zmenil som Verbose na yes, nechal som iba ondemand modul, natiahne ho pri boote, ale dalej vypise (pri boote ) toto >
                                      "CPUFreq Utilities : setting ondemand CPUFreq governor...CPU0 failed."
                                      tak som si kukol "aviable governors" mali by byt v adresari "/sys/devices/system/cpu/cpu0/cpufrequtils...." a ja tam ten adresar nemam....(a balik cpufrequtils.deb mam instalnuty)...

                                      ano kernel je distribucny, nic som nemenil

                                      thx
                                      dreamwalker
                                      • Re: kupa notebooku 24.07.2007 | 21:11
                                        Avatar uid0 Debian  Používateľ
                                        adresar je cpufreq. vazne ho nemas? ani ked skusis este naloadovat speedstep? overit to neviem ci to nebolo v inom adresari. ak to takto pojde, tak si to mozes zatial hodit do /etc/rc.local, onedlho budes chciet aj tak kompilovat kernel :)
                                        $ ls /sys/devices/system/cpu/cpu0/cpufreq
                                        affected_cpus     ondemand                       scaling_driver    stats
                                        cpuinfo_cur_freq  scaling_available_frequencies  scaling_governor
                                        cpuinfo_max_freq  scaling_available_governors    scaling_max_freq
                                        cpuinfo_min_freq  scaling_cur_freq               scaling_min_freq
                                        
                                        Debian. apt-get into it…
                                        • Re: kupa notebooku 24.07.2007 | 21:23
                                          Avatar david Debian Lenny  Používateľ
                                          ja somar , este raz som checkol /etc/modules a mal som tam "speedstep-cetrino" nie centrino. :( OK dik skalovanie ide, 1400x1050 uz mam tiez :) este porad ako zvukovku .. ci ti isla hned ci si musel somethink nastavovat

                                          thx
                                          dreamwalker
                                          • Re: kupa notebooku 24.07.2007 | 21:37
                                            Avatar uid0 Debian  Používateľ
                                            velmi pravdepodobne mas iny chipset, ale alsaconf by to mal zvladnut
                                            Debian. apt-get into it…
                                            • Re: kupa notebooku 25.07.2007 | 00:49
                                              Avatar david Debian Lenny  Používateľ
                                              divno normalne som ho reinstaloval (nie netinstall) a zvukovka absolutne v pohode....no a zajtra este wifi a uz bude all ako ma byt...dik za tipy aj rady
                                              dreamwalker
                                              • Re: kupa notebooku 25.07.2007 | 00:53
                                                Avatar uid0 Debian  Používateľ
                                                to si len myslis, este si sa nedostal k notebookovej casti a advanced ficuram :)
                                                Debian. apt-get into it…
                                                • Re: kupa notebooku 25.07.2007 | 01:12
                                                  Avatar david Debian Lenny  Používateľ
                                                  ano ? :) noze ma osviet...ale mas pravdu, sice finger print nemam ale este bude treba suspend a badam ze mi cas ide o 2 hodky dopredu (ale asi je to bug)...
                                                  dreamwalker
                                                  • Re: kupa notebooku 25.07.2007 | 01:21
                                                    Avatar uid0 Debian  Používateľ
                                                    2 hodky? nemas nastaveny timezone asi a hodiny ti bezia na UTC. skus tzselect, alebo pozri aku casovu zonu pise date

                                                    fingerprint, hdaps, ultrabay hotswap, suspend nebude problem, tuning kernelu a malickosti (nastavenie trackpointu a/alebo touchpadu (vratane vypnutia :)))
                                                    Debian. apt-get into it…
                                                    • Re: kupa notebooku 25.07.2007 | 03:25
                                                      Avatar david Debian Lenny  Používateľ
                                                      cas som prestavil, ..................fingerprint nemam na booku (ako HW), trackpoint mam aj so scrolom ale neviem vypnut :(...hdaps zatial mi ho netreba :) , ultrabay hotswap ? to neviem co moze robit ...(iba skromne tipujem).....rozbehal som wifinu cez madwifi som rad, ze sa mi to podarilo za pomoci module_asistant :).......... hibernate OK, suspend - PROBLEM > zaspi mi ale ked ho "zobudim" ostane biela obrazovka a pomoze len reboot.....a btw > ako si si nastavil akciu na powerbutton?

                                                      thx > z tej nasej konverzacie a tvojich cennych rad by sa patrilo spravit nejaky jeden HowTo :)
                                                      dreamwalker
                                                      • Re: kupa notebooku 25.07.2007 | 03:50
                                                        Avatar uid0 Debian  Používateľ
                                                        trackpoint mam aj so scrolom ale neviem vypnut :(

                                                        stredne tlacitko ti pri podrzani sposobuje scrollovanie (ak pohnes trackpointom)? preco by si to chcel vypnut?
                                                        ...hdaps zatial mi ho netreba :)

                                                        tak zatial :)
                                                        ultrabay hotswap ? to neviem co moze robit ...(iba skromne tipujem)

                                                        mechaniku mozes vypnut a vybrat a vymenit a vratit alebo vymenit za pridavnu baterku
                                                        suspend - PROBLEM > zaspi mi ale ked ho "zobudim" ostane biela obrazovka a pomoze len reboot.....

                                                        uswsusp? s2ram? ak ano, asi to chce novsiu verziu (pripadne aj jadra)
                                                        a btw > ako si si nastavil akciu na powerbutton?

                                                        nijak, powerbutton nepouzivam (a pozor na to, ak ho podrzis par sekund je to HW vypnutie)

                                                        z tohoto howto? to je spicka ladovca
                                                        Debian. apt-get into it…
                                                        • Re: kupa notebooku 30.07.2007 | 12:09
                                                          Avatar david Debian Lenny  Používateľ
                                                          zdravim ta, este mam problem s Xmodmap, chcem si nastavit mapovanie klaves, v kazdom navode je ze pridat riadky do ~/.Xmodmap alebo /etc/X11/Xmodmap (tento adresar ani nemam) > a ked ho skusam tak mi vypise toto
                                                          debian:~# xmodmap
                                                          xmodmap: unable to open display ' '

                                                          thx
                                                          dreamwalker
                                                          • Re: kupa notebooku 30.07.2007 | 12:23
                                                            Avatar uid0 Debian  Používateľ
                                                            preco to robis ako root? root nema zjavne otvorenu X session

                                                            ako pisu, daj si to do ~/.Xmodmap, nie?
                                                            Debian. apt-get into it…
                                                            • Re: kupa notebooku 07.08.2007 | 01:06
                                                              Avatar david Debian Lenny  Používateľ
                                                              dik, jasne, ma nenapadlo....inak som prekvapeny z baterky, v xp mi udavalo zhruba 6-8h vydrz (jas displaya 1/3) a v debiane sa mi este nepodarilo prejst cez 5 hod....divne ...ty mas asi iba 6cell vsak ? kolko ti vydrzi ? inak teploty su do max 44 ale vetracik ide na 2800-3000 otacok, to som prekvapeny ze ide stale(predosle Pentium M na fujitsu iba sem tam fuklo a to teploty boli okolo 48-50)....a este by som ta chcel poprosit predsa len ma laka zpojazdnit si hdaps, ak mas nejaky simple navod(tip, whatever), bol by som ti velmi povdacny...thx for all
                                                              dreamwalker
                                                              • Re: kupa notebooku 10.08.2007 | 20:23
                                                                Avatar uid0 Debian  Používateľ
                                                                6-cell, 56 Wh. zalezi to od roznych veci, vydrzi tak 3.5, mozno 4 hodiny, velmi to nemeram a baterku ani nenabijam doplna, nepotrebujem. vo windowse ukazuje nizsi odber, ale nikdy sa nedozviem kolko by to dalo pri beznej praci, pretoze nie som schopny tak dlho pouzivat windows. vetrak mi tiez fuka, ale ak je na baterke tak sa aj vypina (rychlost riadi embedded controler, mozes ale pouzit nejaky z daemonov, ktore ho riadia (pozri na thinkwiki) alebo zmen v BIOSe nastavenie chladenia na baterke a napajani). teplota zavisi od okolitej teploty, zrovna mam 42°C. hdaps
                                                                Debian. apt-get into it…
                                                                • Re: kupa notebooku 19.08.2007 | 23:17
                                                                  Avatar david Debian Lenny  Používateľ
                                                                  dikes ....pustim sa do toho ked sa vratim zo zahranicia a ked dam notebook do poriadku (idem vymenit display) este mi povedz ako si vyriesil vga out :) (Fn+F7)...dik
                                                                  dreamwalker
                                                                  • Re: kupa notebooku 20.08.2007 | 00:47
                                                                    Avatar uid0 Debian  Používateľ
                                                                    vga out nastastie nepotrebujem, pretoze to nefunguje celkom idealne (a na amd64 mi taky jeden program co sa o to vraj vie postarat, segfaultuje). inac si mozes nastavit klonovanie obrazu v X serveri.

                                                                    a na S-video ani nemam kabel, takze netusim...
                                                                    Debian. apt-get into it…
                                                                    • Re: kupa notebooku 20.08.2007 | 01:04
                                                                      Avatar david Debian Lenny  Používateľ
                                                                      ok dik, kuknem to klonovanie, aj som pozistoval ze je to problem u thinkpadov s tymto vga outom...ide o to ze ak pojdem niekde a budem musiet nachytro presmerovat vystup na projektor/monitor cez vga (s video nemam)...tak bude sranda :)
                                                                      dreamwalker
    • Re: kupa notebooku 04.07.2007 | 15:04
      Avatar uid0 Debian  Používateľ
      Vaše cena včetně DPH: 34 361,00 SKK
      http://www.alza.sk/notebook-ibm-lenovo-thinkpad-r60-d69189.htm

      nic ine ti s cistym svedomim nemozem odporucit.
      Debian. apt-get into it…
    • Re: kupa notebooku 04.07.2007 | 18:09
      Avatar Tommy Angelo   Používateľ
      • Alza Neblazni 07.08.2007 | 14:58
        Boze   Návštevník
        Ty musis asi bluznit poriadne - precitas si, ze Pariz je hlavne mesto Nemecka a budes tomu verit? Nik nepredava za dealerske ceny uz len preto, ze musi platit dan tak o to musi byt vyssia cena chapes to?

        Dalsia vec Alza (Alzasoft) ma drahsie NB radovo o stokoruny az tisickoruny oproti napriklad Czechcomputer.cz. Este nedavno bezala stranka myslim sa to menovalo fanousek.cz a tam bolo tabulkove porovnanie cca 8 obchodov. Alza ani v jednom pripade u poloziek notebook nemala lepsiu cenu ako ostatne obchody tak sa prosimta preber.
        • Re: Alza Neblazni 07.08.2007 | 18:05
          Avatar Tommy Angelo   Používateľ
          Amigo, ja osobne z alzy by som teraz uz nebral NIC. Ked tak inou cestou...ale dik za tip.
          • Re: Alza Neblazni 07.08.2007 | 22:07
            Avatar samox86 arch, debian  Administrátor
            v sobotu som instaloval kubuntu na HP COMPAQ nx7300/ C2D T5500/ 15.4" WXGA BV/ 1GB/ SATA 120GB 5.4k/ DVD±RW/ WiFi/ BT/

            v alza.sk bol za 24000, vsetko sa nainstalovalo same bez problemov az na wifi - je tam broadcom chip a bcm4xxx nefunguje, takze cez ndiswrapper :(
            lnx.sk - virtualne servery; Lnx@Lnx.sk