grafika

Sekcia: Programovanie 07.07.2007 | 20:18
Kowalski   Návštevník
Zdravim.... Nedavno som sa zacal ucit programovat v C. Problem nastal ked som sa zacal pokusat vytvorit neco v grafickom prevedeni. Zatial by som si vystacil aj s 640x480x16, problem sak nastal ked som zistil, ze v /usr/include nieje nejaka kniznica (alebo neviem ako sa to vola - ma to priponu .h) podla ktorej by som mohol tu grafiku realizovat. tak som niekde (presnejsie koders.com) som stahol graphics.h. Potom ma zas pytalo jview.h atd. Nekonecny pribeh. Vzdal som to a zacal som hladat inu cestu.... Na tejto stranke som vo fore nasiel nejaku zmienku o ncurses. Ale neprisiel som na to ako sa prekladaju c-skripty. Niekde som nasiel nejake priklady k ncurses, prelozil som ich cez makefile (make) ale mam pocit, ze po spusteni mi nefungovali spravne. Mozno kus blba otazka, ale som v koncoch: NEVIETE MI POMOCT NEJAK SA DOSTAT K VYTUZENEJ GRAFIKE POMOCOU C?
    • Re: grafika 07.07.2007 | 20:28
      Avatar borg Fedora  Administrátor
      naprv by som sa asi naucil poriadne C-cko pre konzolove programy a co ako sa vola. potom by som siel do grafickeho rozhrania. staci doinstalovat prislusne devel baliky, to ale zavisi od distribucie. dobre tutorialy su napr. pre gtk+.
    • Re: grafika 07.07.2007 | 21:51
      WlaSaTy   Návštevník
      hm, borland graphic interface?
      to skôr frame buffer, opengl, sdl, x11/athena, gnome, kde, ... i keď sa dá spustiť dos aj pod emuláciou alebo virtualizáciou.

      mimochodom, pod tou vytúženou grafikou si máme predstaviť kreslinie čiarok a krúžkov alebo tvotbu grafického rozhrania.
      • Re: grafika 08.07.2007 | 00:35
        Kowalski   Návštevník
        :-D setko postupne.... Najprv tie ciarky, potom snad aj nieco dalej... No sorry, ale akosi nechapem, ze co si pred tim menoval. Najprv si mam nastudovat cinnost KDE a potom mozem neco graficke spravit aby to v tom kde frcalo? V podstate ide o to, ze pozeram si archiv paskalom vytvorenych exe-ciek a robim si to v C-cku. Dochadza mi fantazia, skoro setko tam mam robene pomocou ciarok.
        • Re: grafika 08.07.2007 | 00:45
          WlaSaTy   Návštevník
          tými čínskymi slovami som zaklínal dostupné knižnice ktoré môžeš použiť priamo v linuxe, alebo ... a to som už spomínal tiež.
          • Re: grafika 08.07.2007 | 01:07
            Kowalski   Návštevník
            Aha... A ešte taka otazka... Ako? Fakt by ma nenapadlo hladat v KDE knižnice pre C.
            • Re: grafika 08.07.2007 | 02:04
              WlaSaTy   Návštevník
              tak to bude na dlho. už si sa pozrel do správcu balíčkov ktoré balíky majú v mene "devel" a ktoré ďalšie nástroje budeš používať?
    • Re: grafika 08.07.2007 | 13:34
      Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor
      No čo sa týka grafiky v C odporúčam naštudovať glu, a glut. Seriál o tom vyšiel na Root.cz.

      Inač v čistom C nemá zmysel písať grafické programy.

      Na grafické programy sa používaju tzv. toolkity (napr. qt, gtk+). Ja osobne používam qt, odporúčam skúsiť designer (program na grafický návrh GUI), assistant (veľmi prepracovaný help). V assistantovi sú napr. tutoriály, tam odporúčam začať.
      • Re: grafika 08.07.2007 | 13:43
        Avatar uid0 Debian  Používateľ
        on chce kreslit ciarky a nie robit okna
        Debian. apt-get into it…
        • Re: grafika 08.07.2007 | 13:55
          Kowalski   Návštevník
          Ahaaaa.... zacinam tomu chapat. Ak sa mylim, opravte ma... Taze co sa tika grafiky, najjednoduhsie to bude tvorit cez nieco ine.... Jasne.... A v standardne nainstalovanom linuxe to neni, potrebujem vyvojarske baliky.... Potom to nejak pripojim k programu z C, alebo to je uz kapitola sama o sebe a C-cko potom budem musiet uplne vypustit? A uid0 ma prvdu cem kreslit ciarky.... aj ked s tim by som si vystacil iba zhruba pol roka a potom by som zas otravoval s oknami (ak by som na to medzicasom neprisiel).