Myš v Linuxe

Sekcia: Hardware a Drivery 08.07.2007 | 13:58
Imro15   Návštevník
Zdravim Vas. Mam v PC teraz myš v COM zasuvke.
Chcel by som pripojit novu myš ktora ma USB konektor a je k nej aj redukcia na PS2. Neviem ako na to (samozrejme som skusil len tak zasunut konektor, ale system myš sám odseba nenašiel.) V PC je Kanotix Linux.
    • Re: Myš v Linuxe 08.07.2007 | 14:30
      qwertz   Návštevník
      • Re: Myš v Linuxe 08.07.2007 | 15:19
        Imro15   Návštevník
        Bohuzial, to nieje navod ako nainstalovat novu mys...
        • Re: Myš v Linuxe 08.07.2007 | 15:53
          WlaSaTy   Návštevník
          :samozrejme som skusil len tak zasunut konektor, ale system myš sám odseba nenašiel.

          Samozrejme že si skúsil krátko po pripojení myši cez usb (bez tej polofunkčnej a zbytočnej redukcie na PS2) pozrieť do výpisu z príkazu dmesg (kde sa má ukázať niečo ako New USB Human Interface Device fonud at address...) a pohýbať s ňou. Potom ak to nefungovalo, tak si samozrejme pozrel do príslušného konfiguráku (pre textový mód je to niečo s gpm a pre grafický mód zasa niečo s x.org) či tam máš zodpovedajúce zariadenie (niečo ako /dev/input/mice). A samozrejme v prípade neúspechu povieš čo si urobil a aký to malo efekt (hoci aj keby po pripojení novej myši skákal kurzor po obrazovke ako splašený zajac - to sa deje pri upgrade z 2 na viac tlačítkovú myš alebo keby si to ani neškrtlo - teda že by si mal neaktívny USB radič alebo by tá myš bola nefunkčná).

          Ináč tá distribúcia je z ktorého roku keď ešte spoznala automaticky nahodila myš pripojenú na com port? Takéto niečo už dávno ignorujú linuxové distribúcie keďže myší na com port ubúda a ich podpora sa stáva zbytočnou (nové sa už roky nerobia a staré sa fyzicky rozpadajú). Podpora existuje ale treba to nastaviť ručne.
          • Re: Myš v Linuxe 08.07.2007 | 20:13
            Imro15   Návštevník
            Tak som tu mys zapojil bez tej redukcie priamo do USB, teraz
            DMESG pise:
            usbcore: registered new driver hiddev
            input: USB HID v1.10 Mouse [A4Tech USB Wheel Mouse] on usb-0000:0 0:14.2-2
            usbcore: registered new driver usbhid
            drivers/usb/input/hid-core.c: v2.0:USB HID core driver
            ts: Compaq touchscreen protocol output
            ----------------------------
            Teraz funguje este stale ta stara COM-myš, ked pohnem touto USB, nic sa nedeje. Co by som mal spravit dalej?
            • Re: Myš v Linuxe 08.07.2007 | 20:19
              WlaSaTy   Návštevník
              Dobre, takže Ti to našlo myšku s kolečkom i keď netuším prečo sa tam dlabe compaq touscreen protocol output (niečo z monitorom na ktorý sa klopká prstami).

              Potom ak to nefungovalo, tak si samozrejme pozrel do príslušného konfiguráku ...
              • Re: Myš v Linuxe 08.07.2007 | 20:48
                Imro15   Návštevník
                V ktorom konfiguraku mam zmenit a co vlastne?
                Tiez nechapem, ci je vlastne ten driver pre mys uz v systeme...
                • Re: Myš v Linuxe 08.07.2007 | 21:09
                  Imro15   Návštevník
                  Nasiel som v XF86config toto:

                  Section "Pointer"
                  Protocol "Microsoft"
                  Device "/dev/mouse"
                  Emulate3Buttons
                  Emulate3Timeout 70
                  EndSection
                  Tak neviem ci to mam nejako zmenit, a ako vlastne.
                  • Re: Myš v Linuxe 08.07.2007 | 21:59
                    Avatar srigi   Používateľ
                    spravne by si to mal najst v /etc/X11/xorg.conf. USB mysi maju vacsinou device-point v /dev/input/mice. Taq to tak prepis (ako root).

                    V textovej konzoli sa zase edituje init script configurak a tam mi na USB mys funguje command
                    gpm -t imps2 -m /dev/input/mice
                    • Re: Myš v Linuxe 09.07.2007 | 18:20
                      Imro15   Návštevník
                      Vypis :
                      root@box:/home/nnovy# cat /dev/input/mice
                      8ÿ▒ÿ(ÿ▒ÿ8ÿÿ8ýÿ8ýÿ8▒ÿ& #9618;ÿ▒þ▒ÿ8ýÿ8þÿ8þÿ8þÿ▒ý▒ þ8ÿÿ▒þ8ÿÿ▒ÿ▒ÿ▒ÿ▒
                      ÿ&# 9618;þ▒ý▒ÿ▒þ▒þ▒ÿ▒ÿ▒ÿ 618;ÿ▒ÿ▒ÿ▒▒þ▒ÿ▒ÿ▒ÿρ 8;ÿ▒þ▒ÿ▒ÿ▒▒ÿ▒ÿ▒ÿ▒ ÿ(ÿ(▒ÿÿ(ÿ(ÿ▒ÿ(ÿ▒ÿ▒ÿ▒ ÿ

                      Teda mys reaguje, tie znaky sa pisu pri hybani mysou.
                      V XF86config je tento zapis:
                      Section "Pointer"
                      Protocol "Microsoft"
                      Device "/dev/mouse"
                      Emulate3Buttons
                      Emulate3Timeout 70
                      EndSection

                      Ako by som to mal zmenit na tu USB mys?
                      Mys ma 2 tlacitka plus rolovacie koliesko-zaroven tretie tlacitko.

                      Skusil som pridat toto, ale mys nereaguje>
                      Section "Pointer"
                      Protocol "IMPS/2"
                      Device "/dev/input/mice"
                      ZAxisMapping" "4 5"
                      Buttons "5"
                      EndSection

                      xorg.conf-Kanotix ho nema namiesto toho ma XF86config.
                      • Re: Myš v Linuxe 09.07.2007 | 19:17
                        WlaSaTy   Návštevník
                        tak ako si urobil ale ešte potrebuješ reloadnuť xwindows.

                        PS.: možno že bude mať tá myš inak mapované tlačítka (to nám výrobcovia občas vyparatia) ale to sa dá odstrániť jednoducho.
                        • Re: Myš v Linuxe 09.07.2007 | 19:22
                          Imro15   Návštevník
                          reloadnuť xwindows- to mam spravit ako?(som fakt lama).
                          • Re: Myš v Linuxe 09.07.2007 | 19:30
                            WlaSaTy   Návštevník
                            závisí ako to máš nastavené, ale skús sa odhládiť z grafiky, to by malo ukončiť sedenie a tým pádom reštartnúť grafické prostredie xwindows. pri jeho opätovnom štarte sa znova načíta konfigurácia a myš už bude ukazovať tam kam má. teda presnejšie povedané, zoberie sa odklial potrebuješ.
                          • Re: Myš v Linuxe 09.07.2007 | 20:23
                            Avatar srigi   Používateľ
                            sprav obycajny restart a neries.
                            • Re: Myš v Linuxe 09.07.2007 | 21:37
                              Imro15   Návštevník
                              Nefunguje.
                              Este som zistil toto>
                              45: USB 00.0: 10503 USB Mouse
                              [Created at usb.120]
                              Unique ID: cLrx.v0vHMPUZC7A
                              Parent ID: k4bc.Tb0Vsjw1LH4
                              SysFS ID: /devices/pci0000:00/0000:00:14.2/usb1/1-2/1-2:1.0
                              SysFS BusID: 1-2:1.0
                              Hardware Class: mouse
                              Model: "A4 Tech USB Wheel Mouse"
                              Hotplug: USB
                              Vendor: usb 0x09da "A4 Tech Co., Ltd."
                              Device: usb 0x0006 "USB Wheel Mouse"
                              Revision: "0.01"
                              Compatible to: int 0x0210 0x0027
                              Driver: "usbhid"
                              Device File: /dev/input/ts0 (/dev/input/mouse0)
                              Device Number: char 13:128 (char 13:32)
                              Speed: 12 Mbps
                              Driver Info #0:
                              XFree86 Protocol: explorerps/2
                              GPM Protocol: exps2
                              Config Status: cfg=new, avail=yes, need=no, active=unknown
                              Attached to: #44 (Hub)
                              ----------------------
                              Som tu mys odskusal na Win., to bola rychlost ako nabehla...
                              • Re: Myš v Linuxe 09.07.2007 | 22:11
                                WlaSaTy   Návštevník
                                to je fajn, ale nejaké chybové výpisy z logu X-windows by náhodou neboli? myslím že by mali byť niekde v /var/log/.
                                • Re: Myš v Linuxe 09.07.2007 | 22:41
                                  Imro15   Návštevník
                                  Pri starte pise ze >
                                  no module found for A4Tech USB Wheel Mouse on usb

                                  V akom subore su chybove hlasky?
                                  • Re: Myš v Linuxe 09.07.2007 | 23:17
                                    WlaSaTy   Návštevník
                                    keď sa pozrieš do daného adresára, tak ho nájdeš podľa názvu a aj podľa dátumu.
                                  • Re: Myš v Linuxe 09.07.2007 | 23:43
                                    qwertz   Návštevník
                                    jedna z moznosti: spustit nejake live cd (treba slax, knoppix) a pokud mys funguje , podivat se do /etc/X11/xorg.conf a opsat , zkusit tu konfiguraci , nebo hledat na netu podobne mysi a zkouset
                                    • Re: Myš v Linuxe 10.07.2007 | 09:11
                                      Imro15   Návštevník
                                      Myslim, ze tej mysi vlastne chyba driver. Vie niekto ako sa vola nejaky standardny driver pre USB mys?
                                      • Re: Myš v Linuxe 10.07.2007 | 09:54
                                        Avatar srigi   Používateľ
                                        USB mys patri do skupiny HID (human input device). Tato vec musi byt v kerneli alebo ako modul.
                                        • Re: Myš v Linuxe 10.07.2007 | 12:28
                                          Imro15   Návštevník
                                          Lsmod pise>
                                          usbcore 102136 5 usbhid,ehci_hcd,ohci_hcd,uhci_hcd
                                          Tak neviem mohol by to byt ten usbhid? Nechcem to len tak odbuka dopisovat do konfiguraka.
                                          • Re: Myš v Linuxe 10.07.2007 | 12:34
                                            Imro15   Návštevník
                                            Mozno je chyba niekde tu, len kde presne?:
                                            hwinfo>
                                            Vendor: usb 0x09da "A4 Tech Co., Ltd."
                                            Device: usb 0x0006 "USB Wheel Mouse"
                                            Revision: "0.01"
                                            Compatible to: int 0x0210 0x0027
                                            Driver: "usbhid"
                                            Device File: /dev/input/ts0 (/dev/input/mouse0)
                                            Device Number: char 13:128 (char 13:32)
                                            Speed: 12 Mbps
                                            Driver Info #0:
                                            XFree86 Protocol: explorerps/2
                                            GPM Protocol: exps2
                                            Config Status: cfg=new, avail=yes, need=no, active=unknown
                                            Attached to: #44 (Hub)
                                            • Re: Myš v Linuxe 10.07.2007 | 12:52
                                              WlaSaTy   Návštevník
                                              Tam asi nie je chyba a rovnako máš aj korektný systémový ovládač (modul z jadra) keďže Ti išlo čítať z /dev/input/mice počas hýbania myškou. Ale čo znamená sekcia pointer v xorg configu?

                                              ja tam mám :
                                              Section "InputDevice"
                                                      Identifier      "Mouse"
                                                      Driver          "mouse"
                                                      Option          "Protocol"              "ImPS/2"
                                                      Option          "Device"                "/dev/input/mice"
                                                      Option          "ZAxisMapping"          "4 5"
                                              #       Option          "Buttons"               "5"
                                              EndSection
                                              

                                              A funguje mi to s podobnou myšou a dokonca ak si tam pripojím X ďalších myšiek naraz. Je to dosť pohodlné keďže normálne používam káblovú myš a rádiovú mám k notebooku (vysielač si prehodím v prípade potreby).

                                              PS.: tá rádiová má asi 15 tlačítiek ale ja ich úspešne ignorujem.
                                            • Re: Myš v Linuxe 13.07.2007 | 00:13
                                              Avatar karol Mandriva 2008.1  Používateľ
                                              Mal som podobný problém a pomohol reinstall. Teda vsetko zalohovat a sformatovat disk, nanovo nainstalovat cely linux. Nova instalacia je totiz pre vacsinu ludi jednoduchsia ako nainstalovanie nejakych ovladacov ak vobec existuju. Pri novej instalacii system detekuje HW a mysku by mal najst a pripojit.
                                              "Operátor pozorovania prítomnosti nekomutuje s operátorom reality.Nemôžeme teda popísať realitu okolo nás bez toho aby sme ju ovplyvnili." <br/>
                                              • Re: Myš v Linuxe 13.07.2007 | 01:32
                                                WlaSaTy   Návštevník
                                                No, ak je zmena zopár znakov jednoduchšia ako siahodlhá inštalácia, tak máš obdivuhodnú trpezlivosť a more času.
                                                • Re: Myš v Linuxe 13.07.2007 | 10:26
                                                  Avatar karol Mandriva 2008.1  Používateľ
                                                  Inštalácia je jednoduchšia za predpokladu náhodného výberu znakov, ktoré máš zmeniť v náhodnom poradí a náhodného výberu súborov, v ktorých máš tie znaky zmeniť. Musí ti byť jasné, že takto máš skoro nekonečné množstvo variácií (pri počte znakov na klávesnici a pri veľkom množstve konfiguračných súborov). Teda ak je inštalácia automatická, rozhodne je jednoduchšia a zaberie menej času, pretože ide "na isto." Poviem ti to inak. Predstav si kódový zámok , ktorý má 100 000 možných kombinácií. Máš v podstate tri možnosti ako ho otvoriť. Prvá je, že poznáš kombináciu, zadáš kód a dvere sa otvoria. To je najrýchlejšia možnosť. Druhá, pomalšia možnosť je násilie. To už trvá dlhšie podľa kvality materiálu. Tretia možnosť je systematické, alebo náhodné zadávanie znakov, veď máš "len" 10^5 možností, ale to ti zaručene bude trvať najdlhšie (iba ak by si sa hneď trafil na správnu kombináciu, čo je nepravdepodobné). V takomto prípade by som sa asi rozhodol pre to násilie, pretože kombináciu nepoznám a nechce sa mi skúšať systematicky každú možnosť. Ekvivalentom násilia tu je reinštalácia celého systému, čo je stávka na istotu.
                                                  "Operátor pozorovania prítomnosti nekomutuje s operátorom reality.Nemôžeme teda popísať realitu okolo nás bez toho aby sme ju ovplyvnili." <br/>
                                                  • Re: Myš v Linuxe 13.07.2007 | 13:34
                                                    WlaSaTy   Návštevník
                                                    Zabudol si na tretiu možnosť, spýtaš sa vlastníka na kombináciu zámku alebo vo fabrike keďže poznáš sériové číslo (google alebo ak človek netuší tak niekoho na fóre kto používa identické prostredie). Pomocou daného sériového čísla (typu myši a použitého systému) sa dá v pohode zistiť kombinácia na odomknutie (konfigurácia).

                                                    Ale ak je pre niekoho rýchlejšie použiť násilie (odcvaknúť zámok a dať tam nový, teda preinštalovať systém) ako použiť túto tretiu možnosť ktorá bola vykonaná, tak mu to neberiem. Nie každý robí s Linuxom alebo Unix like systémami dlhšie ako s Windows a tým pádom banálne prepísanie konfigurácie môže byť zdržané jej zistením.

                                                    Áno, rýchlejšie v prípade že je človek odchovaný klikaním ale nie jednoduchšie.

                                                    PS.: Síce netuším či v tomto prípade bola rýchlosť prioritou keďže stará myš podľa popisu fungovala, ale na tom návrhu na reinštaláciu systému som sa akurát dobre pobavil. Holt, asi som už vyhýňajúca generácia ktorej viac vyhovuje textová konfigurácia kde si človek nastaví presne čo potrebuje namiesto toho aby sa modlil či je dobre lokalizovaný konfiguračný nástroj.
                                                    • Re: Myš v Linuxe 14.07.2007 | 14:50
                                                      Imro15   Návštevník
                                                      Bez tej mysi sa zatial zaobidem, len som ju chcel pripravit az sa pokazi ta COM. Automaticka konfiguracia ju najde, vyskusal som to spustenim live Kanotixu. Ked stara mys dosluzi, budem muset reinstalovat system.
                                                      Manualne sa my ju proste nepodarilo spojazdnit.
                                                      • Re: Myš v Linuxe 14.07.2007 | 15:05
                                                        WlaSaTy   Návštevník
                                                        Ahoj Imro15,
                                                        predpokladám že si neskúšal to čo som Ti písal "10.07.2007 10:52" inak by si asi dal odozvu či to funguje, všetky ostatné veci máš hotové. No a tým pádom Ti musím dať za pravdu, pre človeka ktorý to nespraví je jednoduchšie celý systém preinštalovať.

                                                        • Re: Myš v Linuxe 14.07.2007 | 17:34
                                                          Imro15   Návštevník
                                                          Kdeze, spravil som aj to
                                                          z 10.7., ale nepomohlo.
                                                          Ale dakujem aj tak za snahu pomoct.
                                                          • Re: Myš v Linuxe 15.07.2007 | 00:29
                                                            WlaSaTy   Návštevník
                                                            v Linuxe a ostatných unix like OS platí pravidlo že keď niečo nefunguje,tak je to vypísané na terminál a/alebo do logu. No, nemáš zač.