Inštalácia Kubuntu 7

Sekcia: Hardware a Drivery 17.07.2007 | 17:43
Avatar Integer Ubuntu  Používateľ
Čaute! Mám athlon 64 3000+, 512RAM, VGA ATI X550 a problém. Dal som do mechaniky inštalačku Kubuntu. Rozdelil som bez problémov disk, potvrdil a začalo (asi) kopírovanie. Trvalo to dosť dlho (asi 10 inút), tak som na chvíľu odskočil. Keď som sa vrátil, tak tam bolo tušim niečo o reštarte a že mám vybrať inštalačné CD z mechaniky, aby mohol bootovať z HDD. Tak som to spravil a začalo nabiehať Kubuntu. Lenže nabehlo do textového režimu. Tak teraz sa pýtam. Ako to, že pri inštalácií sa ani len nezmienilo nič o grafickej karte, monitore, ... Jediné na čo sa ma pýtalo, bolo meno PC, prihlasovacie meno a pokúšalo sa nastaviť (márne) sieť. Ďalej už nič. Celá inštalácie prebiehala akoby v textovom režime. Prebehla teda inštalácia správne? Naozaj tomu nerozumiem. Keď som inštaloval Mandrivu, tak tá si pekne všetko pýtala a mohol som vybrať súčasti systému, doplnkové programy, ... a tu nič. Ďakujem za odpovede! Pozn. s linuxom som úplný začiatočník. Doteraz som ho len inštaloval na niektorých PC, ale nie som užívateľ (chcel by som byť)
    • Re: Inštalácia Kubuntu 7 17.07.2007 | 17:44
      Avatar Integer Ubuntu  Používateľ
      O a zabudol som. Tá grafická karta je PCI Expres a HDD je 160GB SATA.
      • Re: Inštalácia Kubuntu 7 17.07.2007 | 17:50
        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
        kubuntu sa instalovalo v grafike? teda mohol si spustat bezne programy a tak?

        pri instalacii kubuntu si nemozes vyberat ze co chces instalvoat. nainstaluje Ti len zaklad a zvysok si podavas z internetu.

        manual na *ubuntu je na mojej stranke (kuk riadok nizsie v tejto sprave)
        • Re: Inštalácia Kubuntu 7 17.07.2007 | 18:46
          Avatar Integer Ubuntu  Používateľ
          Idem sa tam mrknúť. Našiel som niekde na stránke, že inštaláciu mám spraviť v angličtine, lebo v SK/CZ nenabehne.
          • Re: Inštalácia Kubuntu 7 17.07.2007 | 18:52
            Avatar Integer Ubuntu  Používateľ
            O a zabudol som. Inštalovalo sa to v takej tej zastaralej grafike (akoby textový režim). Po ten krok, kde si môžem vyberať programy, ... som sa už nedostal. Proste spravím rozdelenie, ono sa ma popýta na názov PC a moje meno, potom sa pokúsi nainštalovať sieť a už len napíše, aby som vybral inštalačné CD z mechaniky, aby mohlo nabootovať z HDD. Reštartne sa, vyhodí sa okienko s Boot Menu, vyberiem Kubuntu (úplne prvé), ukáže sa logo s progres barom, dosť dlho načítava (neviem čo) až nakoniec ma hodí do textového režimu (asi po 5 minútach), kde mám nejaký výpis nabehnutých častí. Skončí to pri nejakom Bluetooth. Jediné, čo sa mi dá spraviť je: Alt+F1, kde sa môžem prihlásiť a ďalej už neviem... Idem vyskúšať vaše rady
    • Re: Inštalácia Kubuntu 7 17.07.2007 | 17:51
      Avatar Peter Rozum Arch Linux  Používateľ
      tak sa skus lognut a napis startx a sleduj co sa stane. v tom lepsom pripade nabehne xserver. pokial sa to nevyriesi tak sa treba pozriet do /etc/X11/xorg.conf a skusit ho rucne zeditovat. pripadne ho sem skus dostat, aby sme videli.
      Everything is proceeding as I have foreseen.
      • Re: Inštalácia Kubuntu 7 17.07.2007 | 18:45
        Avatar Integer Ubuntu  Používateľ
        Prepáčte mi, ale som naozaj začiatočník. Ako to myslíš "sem dostať"? A čo mám zmeniť v tom súbore? Ako? Ďakujem za trpezlivosť.
        • Re: Inštalácia Kubuntu 7 17.07.2007 | 19:15
          Avatar Peter Rozum Arch Linux  Používateľ
          prepac... no skus sa prihlasit a napisat startx. a ak sa nespusti grafika tak si skus vsimnut co sa ti vypisalo a bude treba spravit trochu narocnejsiu robotu. asi by si mohol nabootovat este raz live cd a skusit tam nastavit internet aby si mal pristup sem na forum. otvor terminal (prikazovy riadok alebo nieco co vyzera ze to je na vpisovanie prikazov) a skus primountovat disk. ak nevies ako je oznacena particia na ktorej je system tak skus zadat prikaz
          sudo fdisk -l
          ono to nieco vypise a ty musis vycitat ktora particia to moze byt. budu tam riadky a budu vyzerat ako napr.:
          /dev/sda3 78 778 5630782+ 83 Linux
          vsimni si to /dev/sda3... to je oznacenie tej particie. u teba to moze byt nieco ine (ine cislo a podobne)a teraz skus vytvorit adresar kde mountnes disk:
          sudo mkdir /mnt/kubuntu
          a teraz tam mountnes tu particiu:
          sudo mount /dev/sda3 /mnt/kubuntu
          a teraz ak si mountol spravnu particiu tak skus:
          sudo gedit /mnt/kubuntu/etc/X11/xorg.conf
          ak ti to otvori tak Ctrl+A Ctrl+C a pridas to tu na forum Ctrl+V :)
          zatvor editor (nerob ziadne zmeny) do prikazoveho riadku napis:
          cd
          umount /mnt/kubuntu

          a pockaj kym niekto poradi co s tym...
          inac neviem ci ti to live cd automaticky neprimontuje particie ktore su na disku tak sa najprv skus pozriet do /mnt alebo /media ci tam niesu a potom postupuj ako som pisal.
          a ak po spusteni startx ti nieco vypise a nespusti grafiku tak aj to sem napis ze co priblizne to bolo.
          Everything is proceeding as I have foreseen.
          • Re: Inštalácia Kubuntu 7 17.07.2007 | 19:17
            Avatar Peter Rozum Arch Linux  Používateľ
            a pred to umount treba tiez dat to sudo. dufam, ze to co som tu napisal je pouzitelne...
            Everything is proceeding as I have foreseen.
    • Re: Inštalácia Kubuntu 7 17.07.2007 | 19:32
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
      jasne mam to!

      ake je to kubuntu? pises ze kubuntu 7, ale take su dva. 7.04 je oficialne vydane, 7.10 este vydane oficialne nebolo, len prve testovacie verzie. a tie su pre zaciatocnika uplne nevhodne!

      prihlas sa, a napis tam:
      uname -a

      to nam napise verziu jadra tvojho linuxu. podla toho zistime, ze co to vlastne mas...
      • Re: Inštalácia Kubuntu 7 17.07.2007 | 19:41
        Avatar Integer Ubuntu  Používateľ
        Je to 7.04... prepáčte prosím, moja chyba. Idem vyskúšať vaše rady. Ale za to nabehnutie cez Live CD na internet, to asi nebude možné. Práve kôli internetu idem vyskúšať najnovšie Kubuntu, lebo ani na jednom Linuxe som nevedel rozchodiť môj modem (Microcom AD2622), ale vyskúšam to.
        • Re: Inštalácia Kubuntu 7 17.07.2007 | 20:09
          Avatar rebrik Arch, Ubuntu  Používateľ
          Podla mna to je len problem s grafikou. S kubuntu a ATI kartami sa mi to stavalo casto.
          Takze sa prihlas a budes musiet editovat xorg.conf napr. prikazom: sudo nano /etc/X11/xorg.conf
          a tam zmen polozku Driver na "vesa".
          Potom spusti v konzole prikaz startx, malo by ti nabehnut do grafiky. Teraz uz len nainstaluj ovladace na ATI. (ako na to skus najst bud tu niekde na stranke alebo mozno to ma aj Stanov manual (sorry nepoznam ho naspamat :-) ))
          Vela stastia
          Of All The Things I've Lost, I Miss My Mind The Most.
          • Re: Inštalácia Kubuntu 7 17.07.2007 | 20:38
            Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
            nepoznas naspamet? chyba!

            tak ci tak o nejakej komplikovanej instalacii vela neviem ak atina blbne... ale mam na to zaujimave riesenie:

            sudo apt-get install xubuntu-desktop

            a skusit teda pri prihlasovani spustit XFCE. alebo prihodit fluxbox a spustit ho cez:
            startfluxbox (namiesto startx)
            • Re: Inštalácia Kubuntu 7 17.07.2007 | 21:01
              Avatar rebrik Arch, Ubuntu  Používateľ
              Uf uf neviem ci instalacia dalsieho grafickeho prostredia je vhodna na riesenie problemov s grafikou.
              Ak teda je fakt tvoj jediny problem, ze mas ATI a nejde ti preto, lebo nemas ovladace, tu je navod:
              http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=414194
              Ja sa teraz idem ucit naspamat manual :-)
              Of All The Things I've Lost, I Miss My Mind The Most.
              • Re: Inštalácia Kubuntu 7 17.07.2007 | 22:04
                Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                ucit sa ucit sa ucit sa :)

                a kedze taku zakladnu vec nemam v navode, idem ju hned nakotulat tam :)
            • Re: Inštalácia Kubuntu 7 17.07.2007 | 21:01
              Avatar Integer Ubuntu  Používateľ
              Po prepísaní na VESA a napísaní "startx" mi Kubuntu nabehol aj do grafického režimu. Ovládače na kartu boli OK. Čo mi je divné, ale to je jedno. čo ma zaráža je ukrutná pomalosť toho systému. A ani tu neviem spraviť pripojenie do internetu. Neviem čo už ďalej..... Strašne som sa tešil na ubuntu, ale aj boot a aj samotný chod je pomalý. Nabootovanie sa strašne zdržuje pri načítavaní ovládačov Hardwaru a v samotnom chode Kubuntu mu trvá, kým aplikuje zmeny nastavenia siete. Ako sa dá v linuxe rozchodiť tento modem (Microcom AD2622) a pripojením od T-Comu DSL Basic? Problém je hlavne v tom, že neviem nainštalovať ten modem. Že mi nefrčí Kubuntu ma ani tak netrápi, ide mi hlavne o internet. Mandriva mi nabehla perfektne.
              • Re: Inštalácia Kubuntu 7 17.07.2007 | 21:05
                Avatar rebrik Arch, Ubuntu  Používateľ
                Grafika je pomala preto lebo ides cez VESA ovladac. Nainstaluj ovladace ATIny podla toho navodu vyssie.
                Co sa tyka toho modemu, vsimni si vlavo v menu polozku Databaza znalosti.
                Tam by si nasiel aj toto: http://www.linuxos.sk/KnowledgeBase_show_entry/8/index.html
                Of All The Things I've Lost, I Miss My Mind The Most.
            • Re: Inštalácia Kubuntu 7 18.07.2007 | 02:14
              Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor
              Stano čítaš po sebe príspevky? Čo je za blbosť nahodiť iný desktop miesto nahodenia adekvátneho driveru grafickej karty? Myslíš že to takto vyriešiš?
              • Re: Inštalácia Kubuntu 7 18.07.2007 | 10:27
                Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                mne sa to takto vyriesilo. viem ze je to kusok nepochopitelne
                • Re: Inštalácia Kubuntu 7 18.07.2007 | 11:48
                  Avatar Peter Rozum Arch Linux  Používateľ
                  pokial islo o ovladac ku grafike, tak to sa ti takto urcite nevyriesilo.
                  Everything is proceeding as I have foreseen.
    • Re: Inštalácia Kubuntu 7 18.07.2007 | 05:47
      Dan   Návštevník
      ze by si sa pokusal instalovat server a nie desktop verziu ? :o)
      • Re: Inštalácia Kubuntu 7 18.07.2007 | 11:02
        Avatar rebrik Arch, Ubuntu  Používateľ
        Pokial viem, v server verzii graf. prostredie nie je a jemu, po tom co zmenil xorg.conf, sa spustilo..
        Of All The Things I've Lost, I Miss My Mind The Most.
        • Re: Inštalácia Kubuntu 7 18.07.2007 | 13:38
          Avatar Integer Ubuntu  Používateľ
          Dobre.... a prečo mi ten linux štartuje tak dlho? To za tú slabú grafiku mi nereže, lebo samotné okná a efekty (ak sa to tak dá nazvať) mi idú rýchlo a úplne plynulo. Ale strašne dlho aplikuje nastavenia siete. Ale no neva.... len prečo tak dlho bootuje? Veľmi dlho sa zdržiava pri spracúvaní ovládačov Hardwaru (cca 3min). A to si nemyslím, že mám až tak slabý PC. Nieje to žiadna pecka, ale slabý nieje. A čo som doteraz čítal, tak linux má vždy menšie (rapídne) nároky na Hardware, ako retardovaný windows. Vista mi frčala bez problémov a to dokonca aj s tak malou RAM. Chcem sa ale ešte opýtať. Ten návod na modem pasuje aj pre inú distribňuciu Linuxu? A kde zruším to bootovacie menu pri štarte, ak by som sa rozhodol Kubuntu vymazať? Nejak ma totiž ničím neoslovil. Veľmi sa mi páčila Mandriva 2006, aká je 2007-čka? Dal by sa mi tam rozbehnúť ten modem? Ďakujem, že sa mi venujete. Skutočne je málo forum-ov, kde sú ochotný človeku pomôcť. ĎAKUJEM!
          • Re: Inštalácia Kubuntu 7 18.07.2007 | 17:22
            Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor
            Z mojích skúseností je mandriva 2007 celkom v pohode.
            • Re: Inštalácia Kubuntu 7 18.07.2007 | 18:23
              Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
              a pclinuxos je rychlejsia mandriva :)
              • Re: Inštalácia Kubuntu 7 18.07.2007 | 21:00
                Avatar Integer Ubuntu  Používateľ
                Super... a ako mám postupovať pri odinštalovaní Kubuntu? Alebo proste stačí dať dnu CD s druhým Linuxom a iba sformátovať a nainštalovať na vytvorený oddiel? Boot manager (či ako sa to vlastne volá) sa upraví sám?
                • Re: Inštalácia Kubuntu 7 18.07.2007 | 21:10
                  Avatar Peter Rozum Arch Linux  Používateľ
                  ano presne ako vravis. pripadne odklikas este nieco...
                  Everything is proceeding as I have foreseen.