GPS moduly

Sekcia: Hardware a Drivery 22.07.2007 | 14:30
Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
Rozmýšľal som nad kúpou GPS PCMCIA karty. Chcel by som sa spýtať či má niekto skúsenosti s GPS navigáciou pod linuxom. Ako je to s funkčnosťou hardwaru a a ký software sa dá použiť na zobrazenie pozície na mape.
Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
    • Re: GPS moduly 22.07.2007 | 15:57
      WlaSaTy   Návštevník
      software jesto, podpora jesto. ale dáta, toť základná otázka či nás spasí bitová mapa alebo budeme potrebovať vektory schopné ukázať najkratšiu cestu od Alice k Bobovi.

      PS.: google.com/linux vrátilo napríklad:
      http://tuxmobil.org/linux_gps_navigation_applications.html

      ale problém je v tom, že kvalitné mapy sú zatiaľ len v komerčnej sfére. no a to sa tu už pred časom rozoberalo.
      • Re: GPS moduly 22.07.2007 | 20:58
        Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
        A nie je nejaký soft, čo by dokázal importovať komerčné mapy? Veď mapy sa dajú kúpiť zvlášť. Ale asi tam bude problém s licenciami, že?
        Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
        • Re: GPS moduly 22.07.2007 | 21:14
          WlaSaTy   Návštevník
          :Ale asi tam bude problém s licenciami, že?

          Myslím že si si odpovedal sám, ale z istotou by som to netvrdil. Vo svete sa predáva veľa zariadení ktoré majú srdce z Linuxu a dokážu pracovať s GPS, takže možnosť tu je. Ale kvôli cene za mapy by som si dovolil tvrdiť že sa zatiaľ moc neoplatí riešiť vektorové mapy aj s plánovaním ciest. Veď koľko stojí malé kompaktné GPS, napríklad jeden z najlacnejších Garmin Streetpilot i3 a koľko stoja mapy s ním dodané a GPS prijímač?

          No ale ak chceš len oskenovaný autoatlas s zobrazením pozície, tak nie je problém. A dokonca sa budujú aj free mapy na rôznych portáloch. Ďalšie otázky zodpovie napríklad google.
          • Re: GPS moduly 22.07.2007 | 21:18
            Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
            Nejaké free mapy som pozeral. Dokonca aj program GPSDrive má v sebe nejaké. A dajú sa pridať vlastné a skalibrovať. Teda ten oskenovaný autoatlas.
            A rozmýšľaľ som aj nad kompaktnými GPS. Asi to bude lepšie riešenie. A do auta aj určite praktickejšie.
            Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
            • Re: GPS moduly 22.07.2007 | 21:46
              WlaSaTy   Návštevník
              Každopádne, ak sa jedná o kompaktný prístroj tak málokoho zaujíma interný operačný systém. Ale aby som ešte zamotal hlavu, tak sa GPS pribaľuje do telefónov, pda, dá sa pripojiť k notebooku alebo k počítaču (v tomto prípade sa jedná len o presné hodinky) a tovar sa vyberá podľa viacerých kritérií. Veľký displej NB je skôr na obtiaž, pda/smartphone sa dajú použiť aj na telefonovanie a s niektorými kompaktnými GPS aj na prehrávanie filmov (aby mal vodič svätý pokoj od posádky). A v prípade kompaktného GPS hovorí za hlavne cena a dizajn, takže aj keď nerád ale predsa hovorím že je Linux zatiaľ v tomto segmente diskriminovaný.
              • Re: GPS moduly 23.07.2007 | 00:57
                Avatar karol Mandriva 2008.1  Používateľ
                Keď už je tu reč o dizajne, možno je to trochu od veci, ale ja uprednostňujem takýto dizajn GPS prístrojov ako je na týchto obrázkoch. Priam nenávidím, keď sa nejaký dizajnér "umelecky vyžije" na nejakom komerčnom výrobku.

                Obr.1 Obr.2 Obr.3 Obr.4

                A keď už sme u tých máp, v aute uprednostňujem papierovú mapu, kde hneď vidím veľký kus terénu, ľahko umožňuje plánovanie trasy, môžem si do nej kadečo zaznačiť a podobne. Okrem toho sa objavili informácie, že sa podarilo nahackovať automobilové GPS, vyslať im falošný signál či čo, potom to hlásilo chybnú polohu... No neviem ako vy, ale ja sa radšej spoľahnem na svoje orientačné schopnosti a mapu. Veľmi by ma urazilo, keby som netrafil do cieľa len preto, že mi nejaký vtipkár hackol moju navigáciu. Od hanby by som sa prepadol.
                "Operátor pozorovania prítomnosti nekomutuje s operátorom reality.Nemôžeme teda popísať realitu okolo nás bez toho aby sme ju ovplyvnili." <br/>
                • Re: GPS moduly 23.07.2007 | 12:33
                  WlaSaTy   Návštevník
                  Pokiaľ sa jedná o cestu v nie moc členitom teréne, tak je mapa lepšia. Ale v prípade blúdenia medzi jednosmerkami vo veľkomeste, tak má GPS jednoznačne navrch.

                  PS.: to s tým falošným signálom je síce technologicky možné, ale keď berieme že dnešné snímače robia bežne na 12tich kanáloch ktoré sú náhodne vybrané z rozsahu dostupných družíc, tak je pravdepodobnejšie že niekto vypne civilnú časť GPS ako že niekto dokáže prehlušiť daný signál.
                • Re: GPS moduly 23.07.2007 | 21:34
                  Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
                  Okrem toho sa objavili informácie, že sa podarilo nahackovať automobilové GPS, vyslať im falošný signál či čo, potom to hlásilo chybnú polohu

                  Ja som kdesi čítal, že sa dajú oklamať tie GPS, ktoré prijímajú pomocou FM rádia dopravné informácie. Vraj sa im dá vyslať falošná dopravná nehoda, alebo teroristický útok. Potom navigujú obchádzkou. Ale samotná poloha sa oklamať asi nedá.
                  Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
                  • Re: GPS moduly 23.07.2007 | 21:50
                    WlaSaTy   Návštevník
                    Dopravné informácie pre GPS vysielané pomocou FM rádia? No na slovensku nefunguje poriadne ani označovanie vysielania dopravných informácií na FM rádiu takže tohoto sa nebojím. Teda, funguje to s viac ako 500% účinnosťou, čo je v tomto kontexte to isté.