zlozenie pc

Sekcia: Hardware a Drivery 25.07.2007 | 21:54
Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
Dobry den ( alebo uz vecer?? ). Mozno ste si uz vsimli, zacal som nedavno objavovat svet hardware. Zistil som vyhody a nevyhody notebooku a prave sa hodlam kupit si klasicky pocitac. Ide mi o to ze tam je len 64mb graficka ak sa nemylim ( integrovana na zakladnej doske S3 ) a chcel by som si kupit 128mb + dokupit este 512mb RAM. Mam par otazok hlavne ohladom zapajania. Napriklad kupim si nvidiu geforce fx 5200 go ( taku aku mam teraz, mam pocit ze je dobra ) a RAM podla toho aka tam bude ci DDR alebo DDR2. Staci otvorit masinu, "vsunut" hardware do slotov a mozem povedat "wualla"? Aha, a ten pocitac ma v podstate len 80 GB harddisk, keby som chcel este aj externy dalsich 80 GB, musim hladiet na podporu pri linuxe alebo to je jedno, staci napojit cez usb a pripoji ho?
Je mozne zeby sa na pocitacovu zostavu nedal nainstalovat vobec linux? Na co by som mal pri vybere pocitaca hladiet? Ak mozete vyjadrite sa.
Zostavu by som si predstavoval takuto(predava ju shark... tie otazky kvoli tomu keby ho uz nemali a musel by som si zobrat iny):
Procesor : Intel® Celeron® D 335 ( 256K L2 cache, 2.8 GHz, 533 MHz )
Čipová sada : VIA P4M800
Grafická karta : integrovaná na zakladnej doske S3
Operačná Pamäť : 512MB DDR PC400
Pevný disk : 80GB 7200 otáčok 2MB cache
Optická mechanika : CD RW/DVD combo
Disketová mechanika :3,5"
Zvuková karta : 6 kanalová
Sieť: 10/100 RJ45
Zdroj : 350W
Programové vybavenie : Linux / Open Office/ Nero Expres 6
Záruka : 24 mesiacov 

Viem, mohol som si to najst vo vyhladavacoch, ale je to ine, ked mi takto radite a viem sa vas este aj opytat to co potrebujem potom.
Ja sa tam v pondelok zajdem podozvedat nove veci... len chcem byt dovtedy trosku informovany v tomto ohlade. Plus skusim zistit aky Linux tam je.. :D mohli by byt trosku viac presnejsi ale no co uz.
Dakujem za vsetky nazory
There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
    • Re: zlozenie pc 25.07.2007 | 22:04
      Avatar uid0 Debian  Používateľ
      1) nevsimli sme si

      2) zostavu nekupuj, nemozes ju otvorit pocas zaruky

      3) geforce go nie je pre notebooky? to nedas do normalneho pc

      4) preco nechces rovno 1GB modul? alebo 2x512? alebo tak. diskov si tam mozes na SATA dat celkom dost, ake USB? (USB zatazuje CPU).

      5) a preco by sa tam nemal nainstalovat linux? PC ako PC
      Debian. apt-get into it…
      • Re: zlozenie pc 25.07.2007 | 22:11
        Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
        Ale ja si vlastny pocitac nedokazem poskladat... Zostava je jedina moznost. A chcel by som sa zmestit do tych 10-13 000. Tak sa mam porozhliadnut po nejakej zostave co ma 1GB RAM a graficku od Nvidie tych 128MB? A keby som si chcel zmenit napriklad ventilator, napriklad za modrosvietiaci, alebo dat priesvitny kryt a donho neony, to sa tiez nemoze pocas zarukY?
        There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
        • Re: zlozenie pc 25.07.2007 | 22:16
          Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
          Ale dokážeš. Ak si niečo v kompe už menil, určite to dokážeš. Nemôžeš si počas záruky meniť nič sám. Potvrdzujem - Shark je drahý.
          Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
          • Re: zlozenie pc 25.07.2007 | 22:18
            Avatar uid0 Debian  Používateľ
            ked sa s tym clovek prvykrat stretne a je na to sam, tak to nie je lahke. najvacsi problem je asi s osadzovanim procesoru a chladenia a zapajania bedne na dosku...
            Debian. apt-get into it…
            • Re: zlozenie pc 25.07.2007 | 22:21
              Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
              No to je možné. Keď som prvý krát skladal komp, som sa inak potil, keď nenabehol :D
              Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
            • Re: zlozenie pc 25.07.2007 | 22:58
              Avatar d0N0 kubuntu  Používateľ
              Nechcem robiť nikomu reklamu, ale ak dotyčný ovláda aspoň základy, čo do počítača patrí, tak nech si navrhne v internetovom obchode sám zostavu a oni mu ju aj skontrolujú, či je všetko v poriadku. Tak je to napr. v Datacome v Košiciach, ktorý je najlepší PC obchod, s akým som sa doposiaľ stretol.
              Do tých 10-13 tisíc sa snáď dá zmestiť aj s novými komponentami, ak sa do ceny nezaráta monitor.
              Procesor buď nejaký Sempron (výpredajové kúsky - mimoriadne lacné) alebo nejaký z nových Intel Celeronov (cena cca od 1300,-).
              MB stačí aj nejaká do cca 2000,-.
              RAM je lepšie už 1GB.
              VGA najlepšie nejaká nVIDIA (pozor! musí byť 128-bitová 64-bitové sú iba tak do multimediálnych PC).
              HDD podľa potreby, avšak najspoľahlivejšie a tiché sú Seagatey.
              ...
              • Re: zlozenie pc 25.07.2007 | 23:00
                Avatar d0N0 kubuntu  Používateľ
                a zabudol som ešte CD/DVD mechaniku, už sa neoplatí kupovať iné ako DVD-RW, keďže ich cena je už priateľná, z vlastných skúseností by som osobne nebral LG...
              • Re: zlozenie pc 25.07.2007 | 23:13
                Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
                Tak ja sa do toho datacomu zajdem pozriet :) Btw. ako to ze shark predavaju pocitac za 8000 ktory je celkom dobre zalozeny, a povedali ste mi ze v sharku je to predrazene.. tak ze by som sa teoreticky keby som si skladal sam zmestil do 13 000 ? :D A nevies ci by mi ho v datacome aj nepomohli poskladat? :D sice, to by som tam musel mat asi nejakeho znameho ktory by si na mna urobil cas :) no tak ja sa popytam :)
                There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
                • Re: zlozenie pc 26.07.2007 | 17:32
                  sapi   Návštevník
                  uz ked tu bola reklama na nejaky obchod, tak spomeniem este jeden, skus prip. cnt, myslim su na kovacskej neviemkolko, tusim ponize pravnickej fakulty. Maju celkom dobre ceny, nevyhoda: cca do konca jula maju prestavbu ci co (cnt.sk). Co sa tyka linuxu, myslim su na tom podstatne lepsie ako v datacome, aspon moja osobna skusenost.
        • Re: zlozenie pc 25.07.2007 | 22:16
          Avatar uid0 Debian  Používateľ
          a to vazne nepoznas niekoho kto by ti s tym pomohol?

          na kisnu dostanes plombu a mozes si piskat :)
          Debian. apt-get into it…
    • Re: zlozenie pc 25.07.2007 | 22:07
      Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
      Ja si zásadne počítač skladám sám. Vyberiem si také komponenty čo pod linuxom majú podporu.
      Mimochodom, zmenil by som CDRW/DVD za DVDRW, disketovú mechaniku vymenil za čítačku. Ostatné na bežnú prácu určite stačí.
      To programové vybavenie ma pobavilo. Dávajú linux a k nemu Nero Expres 6 :D . Som zvedavý ako ho tam nainštalovali, cez wine? :D
      Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
      • Re: zlozenie pc 25.07.2007 | 22:11
        Avatar uid0 Debian  Používateľ
        to zrejme dava vyrobca k mechanike

        a hlavne treba kupovat lacno, ziaden shark
        Debian. apt-get into it…
        • Re: zlozenie pc 25.07.2007 | 22:13
          Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
          da sa kupit este lacnejsie ako je v sharku? ja som si myslel ze shark odkupuje z velkoskladov a tak ma 20-30% zlavy a tak ma aj mensie ceny
          There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
          • Re: zlozenie pc 25.07.2007 | 22:20
            Avatar uid0 Debian  Používateľ
            napr. cca 400skk ruksak tam ponukali za 800 :)

            lacnejsie by boli asi aj nejake eshopy, alebo priamo z velkoskladu
            Debian. apt-get into it…
          • Re: zlozenie pc 25.07.2007 | 22:38
            m6r3k   Návštevník
            karman.sk
            ldcentrum.sk
            a dalsie


            a v ldcku ti to aj poskladaju len nevihoda je ze to je len v Liptovskom Mikulasi a Liptovskom Hradku
            • Re: zlozenie pc 25.07.2007 | 22:48
              Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
              Ok tak ja nieco skusim. Hm neviete mi povedat co vsetko musim kupit do pocitaca? :D Ja som fakt pocitac este neskladal a neviem ani co vsetko v nom je :( Najlepsie by bolo keby ste mi povedali co presne ake, zeby mi to slo na 100%, asi uz budem teraz velmi otravny ale sorry no nepoznam nikoho kto by mi s tym pomohol
              There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
              • Re: zlozenie pc 25.07.2007 | 22:53
                Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
                ako no viem ze tam ma byt maticna doska, grafika, ramka, HDD a procesor ale este aj vseliake ventilatory a co ja viem co este tam predsta musi byt
                There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
              • Re: zlozenie pc 25.07.2007 | 22:59
                Avatar uid0 Debian  Používateľ
                ak to sam nezvladnes, tak sa do toho nepustaj. presne ti neporadime, pretoze je to nadlho a nepozname cenu.

                z hlavy: skrina, zdroj, motherboard, RAM, disk, SATA alebo IDE kable (podla disku), mechanika, grafika a zvukovka ak nechces onboard (neviem aky je stav, pozor na rozhranie grafiky aby si to mal kam osadit do dosky), sietovka asi onboard, repro, klavesnica, mys, monitor

                kabel na elektriku nezabudni! :) a aj k disketovke ak ju chces
                Debian. apt-get into it…
                • Re: zlozenie pc 25.07.2007 | 22:59
                  Avatar uid0 Debian  Používateľ
                  ej, a este boxovany procesor (a pozor na to aby ti pasoval do dosky :))
                  Debian. apt-get into it…
            • Re: zlozenie pc 25.07.2007 | 23:17
              Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
              Karman.sk veľmi neodporúčam. Majú veľmi neseriózne jednanie so zákazníkmi.
              Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
              • Re: zlozenie pc 26.07.2007 | 13:56
                Avatar bhujanga Debian  Používateľ
                Suhlasim s mayo_s. Karman.sk je uplna parodia na e-shop. Ja som si objednal tovar pri ktorom bolo ,,dodacia lehota: do 5 dni,, (spravil som si z toho aj screenshot) a po piatich dnoch tam bolo ,,dodacia lehota: nepotvrdena,, a ked som im poslal mail s tym screenshotom tak sa to zrazu zmenilo znovu na 5 dni a tovar som mal az za 2 tyzdne.
                • Re: zlozenie pc 28.07.2007 | 19:14
                  Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
                  Tak, tak. Nedodržujú dodacie doby. Objednával som ešte v čase keď sa nedalo patiť pri odbere. Potom som menil objednávku kvôli tomu, že jedna vec nebola na sklade. Vyšiel mi preplatok. Trvalo mesiac kým mi ho vrátili (telefonoval som tam zhruba každý druhý deň).
                  Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
    • Re: zlozenie pc 25.07.2007 | 23:15
      Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
      DAKUJEM VSETKYM ZA VAS CAS ! :) citim sa tu vdaka vam prijemne !! Toto je fakt dobre forum + odpoved vzdy najdem maximalne do dalsieho rana :)
      There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
      • Re: zlozenie pc 26.07.2007 | 01:17
        Avatar karol Mandriva 2008.1  Používateľ
        niečo dodám k tomu chladeniu - nie je ťažké správne nasadiť chladiče, horšie je ich odmontovať, hlavne keď je dobre stvrdnutá teplovodivá pasta, to dá zabrať aby to človek nepoškodil pri tom páčení (teda myslím čip a nie chladič)
        "Operátor pozorovania prítomnosti nekomutuje s operátorom reality.Nemôžeme teda popísať realitu okolo nás bez toho aby sme ju ovplyvnili." <br/>
        • Re: zlozenie pc 26.07.2007 | 11:53
          Avatar Tommy Angelo   Používateľ
          no ak to chces urvat hned tak je to problem...ale ak to chces dat dole po nejakom case, napr. 5 rokov, tak to neni ay takz problem...
          • Re: zlozenie pc 26.07.2007 | 13:21
            Avatar d0N0 kubuntu  Používateľ
            Ale ak nechce taktovať a pod., tak úplne stačí aj BOXovaný chladič. Nie sú najlepšie, ale nemám s nimi zatiaľ zlé skúsenosti.
            • Re: zlozenie pc 26.07.2007 | 14:03
              Avatar bhujanga Debian  Používateľ
              Neviem ako je to s ostatnymi BOX chladicmi ale pri BOX chladici na Intel P4 mi vadil vacsi hluk (preto som ho aj vymenil :-)
              • Re: zlozenie pc 26.07.2007 | 14:12
                Avatar srigi   Používateľ
                Ma sice hlucny ventilator, ale ta zuvacka na spodku je IMHO lepsia ako kadeaka biela pasta, co sa po roku zmeni na vapenec.
                • Re: zlozenie pc 28.07.2007 | 13:53
                  Avatar Viliam Oravec Kubuntu 10.04 (MSI GX700PX)  Používateľ
                  To ako vážne si tam dal žuvačku? (Ako nejaku Wrigley's alebo tak? alebo Hubba Bubba)
                  Co ti to robi ak ti teplota stupne na nejakych 40 °C?
                  :)
                  Všichni mněli ruce od krve, jenom já hubu... :)
                  • Re: zlozenie pc 28.07.2007 | 14:14
                    Avatar Tommy Angelo   Používateľ
                    nafukne a praskne..nafukne a praskaaa :D
                  • Re: zlozenie pc 29.07.2007 | 10:17
                    Avatar srigi   Používateľ
                    Nie zuvacku Wrigley's, ale obrazne ta pasta na BOX chladicoch od intelu z vyroby. Tie su z vyroby vybavene teplovodivou pastou, taky maly stvorcek na kontaktnej ploche, ma zuvackovitu konzistenciu. Lenze co citam fora, kazdy pako tuto zuvacovu-pastu dava dole a nahradzuje svojou bielou, alebo vseliakymi pastami ARCTIC a pod. Keby vedeli aku chybu robia. Jedine IT-ckary vo firmach nie su taky blbi.
                    • Re: zlozenie pc 29.07.2007 | 12:37
                      Avatar uid0 Debian  Používateľ
                      a obycajne tam patlaju kopec tej pasty, ze? :)
                      Debian. apt-get into it…