2 Linuxi a Grub

Sekcia: Konfigurácia 26.07.2007 | 13:18
Imro15   Návštevník
Chcel by som vediet ako sa da nakonfigurovat Grub, ked su na dvoch particiach 2 rozne Linuxi. Ked som nainstaloval na druhu particiu Linux tak sa pridal Grub automaticky. Prva particia je zatial prazdna, chcem tam dat Slax a neviem co potom dopisat do Grubu. Automaticky sa to neprida, lebo som to uz raz skusal a v Grube bol len ten Linux z druhej particie.
    • Re: 2 Linuxi a Grub 26.07.2007 | 14:41
      Avatar nipo Ubuntu 9.04  Používateľ
      Pokial ti Grub zdetekuje OS, tak ti ho aj automaticky prida. Druha moznost, preco nepouzijes Lilo :-)
      • Re: 2 Linuxi a Grub 26.07.2007 | 14:48
        Imro15   Návštevník
        No ved prave to ze uz som to skusal a Grub ten prvi Linux na prvej partisne nenasiel a nepridal. A ked
        nainstalujem na prvu particiu napr Slax ten ma aj Lilo ale co ked zase nenajde ten Linux na druhej particii.
        • Re: 2 Linuxi a Grub 26.07.2007 | 14:50
          Avatar nipo Ubuntu 9.04  Používateľ
          s Lilom sa mi to este nestalo, zial pouzivam uz tiez Grub .. skus "risknut" tu konfiguraciu .. fakt to nie je nic tazke
          • Re: 2 Linuxi a Grub 27.07.2007 | 09:44
            Avatar srigi   Používateľ
            Preco zial? Vsak GRUB je vyhodnejsie pouzivat. Mozes si menit konfig uz pri boote, co je vyhoda ked sa takto hrajkas s Linuxami a kernelmi a pod.
    • Re: 2 Linuxi a Grub 26.07.2007 | 14:46
      ---   Návštevník
      ked si pozries strukturu grubu (malo by to byt v /boot/grub/menu.lst , tak zistis ako sa da pridat dalsia polozka. Trochu sa s tym pohraj a urcite to rozchodis. Nie je to nic zlozite.
      • Re: 2 Linuxi a Grub 26.07.2007 | 14:52
        Imro15   Návštevník
        To som skusil takto ale nefungovalo to asi som nieco zapisal nespravne. (Ten Slax bol na prvej particii):
        title SLAX
        root (hd0,0)
        kernel /boot/vmlinuz
        boot

        Neviem ako by som to tam mal spravne napisat.
        • Re: 2 Linuxi a Grub 26.07.2007 | 14:58
          Avatar nipo Ubuntu 9.04  Používateľ
          ze by takto ?

          title Slax 1
          rootnoverify (hd0,5)
          kernel /vmlinuz root=/dev/hda6 vga=792

          kukni cesty a /dev/, ci to sedi
          • Re: 2 Linuxi a Grub 26.07.2007 | 15:18
            Imro15   Návštevník
            Slax bol(medzitym som ho stade zmazal, kedze sa nedal z grubu spustit, ale dam ho tam znovu)na
            1-vej particii.
            Cize mohlo by to byt takto?:
            title Slax
            rootnoverify (hd0,0)
            kernel /vmlinuz root=/dev/hda1 vga=792

            A co znamena to 792?
            • Re: 2 Linuxi a Grub 26.07.2007 | 16:06
              ---   Návštevník
              792 je rozlisenie 1024x768 a 16.7M (24 bit) farieb
    • Re: 2 Linuxi a Grub 26.07.2007 | 17:23
      sapi   Návštevník
      pri instalacii Slaxu sa nenainstaluje aj grub al. lilo? ak nie, tak skus nabootovat ten druhy linux a (vecsinu asi treba robit pod rootom): 1. pripoj prvu particiu so slaxom (mount /dev/h(s)da1 /niekde/niekde2), 2. edituj subor /boot/grub/menu.lst (to v tvojom root adresari, nie v tom pripojenom) tak, ze:
      niekde do toho suboru pridaj riadky (teda za sebou):
      title Slax
      root (hd0,0)
      kernel (tu napis cestu ku svojmu kernelu, teda suboru vmlinuz.....(al iba k suboru vmlinuz, kde by mal byt odkaz na kernel))
      initrd (cesta k suboru initrd.....)

      koniec editacie, uloz a spust prikaz grub-install /dev/hda, resp sda, po restarte by mal byt vo vybere aj slax.
      pre doplnok uvadzam kopiu mojho grubu v opensuse pre pridanie fedory (teda tych par riadkov):
      title Fedora
      root (hd0,2)
      kernel /boot/vmlinuz-2.6.21-1.3228.fc7
      initrd /boot/initrd-2.6.21-1.3228.fc7.img

      to by malo na zaciatokstacit, potom mozes popridavat aj parametre s ktorymi sa ma jadro bootovat, vela stastia :)

      • Re: 2 Linuxi a Grub 26.07.2007 | 17:25
        sapi   Návštevník
        ps:
        v tom kernel aj initrd ma byt cesta ku kernelu a inird suboru slaxa, teda tie subory co budu pripojene niekde, akurat cestu pises od root adresaru (ktory predtym uvedies root (hd0,0)), a teda /..... a nie /niekde/niekde2/......
        snad je to jasnejsie :)
        • Re: 2 Linuxi a Grub 26.07.2007 | 18:36
          Imro15   Návštevník
          Tak som nainstaloval na prvu particiu ten Slax...ziadne Lilo, ani Grub tam nedal proste sa po starte hned objavi Slax logo a nabehne Slax. Do Kanotixu sa viem dostat cez disketu s Grubom. Tak ked chcem nainstalovat Grub co mam v konzole zadat?
          • Re: 2 Linuxi a Grub 26.07.2007 | 18:44
            123   Návštevník
            grub (ako root)
            find /boot/grub/stage1
            root (hdx,y)
            setup (hd0)

            ten (hdx,y) ti vypise predchadzajuci prikaz (find...)
            (tento postup funguje s cd-ckom ubuntu)
          • Re: 2 Linuxi a Grub 26.07.2007 | 18:45
            Imro15   Návštevník
            A v adresari boot
            su len tieto subory:
            map ,
            splash.bmp(logo Slaxu),
            vmlinuz
            • Re: 2 Linuxi a Grub 26.07.2007 | 19:34
              Imro15   Návštevník
              Ale najcudnejsie je to ze sa ani neda najst subor
              initrd v tom Slaxe iba prazdny adresar s tym nazvom . Som z toho jelen.
          • Re: 2 Linuxi a Grub 26.07.2007 | 21:13
            sapi   Návštevník
            pravda, tiez som z toho jelen :), nie som si isty, ale nejaky zavadzac by nainstalovat mal, skus v tom slaxe zadat ako root prikaz grub al. lilo a uvidis ci to tam je, v pripade ak hej, tak potom mozes editovat jeho subor menu.lst (plati pre grub, lilo nepoznam) a pridat ten kanotix,, al v kanotixe pridaj do /boot/grub/menu.lst slaxa hoc aj bez initrd a uvidis co ti odpapuluje pri boote. samozrejme zapisat a grub-install...
            inac o aky slax sa jedna?, davno som nic neinstaloval :)
            • Re: 2 Linuxi a Grub 26.07.2007 | 21:19
              sapi   Návštevník
              citujem stranku slax.cz (http://www.slax.cz/help_novacek.php):
              " Instalace Slaxu na disk
              Slax se na disk neinstaluje. Prostě neinstaluje. Neptejte se mě na to, prostě Slax neinstalujte."
              tak teraz neviem....????
              • Re: 2 Linuxi a Grub 26.07.2007 | 22:08
                Imro15   Návštevník
                No jo, ono to ma na Live CD take klikatko installer, takze samozrejme ze sa to da hodit na HDD,:)))
                Do Grubu som to dopisal bez toho initrd, aj to vie vystartovat ale neskor sa zasekne. To je prave divne lebo po instale normalne fungoval, kym som nepridal Grub.
                A vobec nexapem ako ze tam niet toho "initrd":)))
                Alebo zeby som mu nastavil initrd s druhej particie...no to asi nieje dobry napad.
                • Re: 2 Linuxi a Grub 27.07.2007 | 09:16
                  sapi   Návštevník
                  skus pozriet do logov na com sa to seka; inac slo by to asi aj bez initrd, pozri man initrd, al. http://lxr.linux.no/source/Documentation/initrd.txt#L23 (volby noinitrd, al. root=........)
                  al. si skus dat distra z ktorych su slax a kanotix odvodene (slackware a debian), debian etch je celkom super, slackware nepoznam
                  • Re: 2 Linuxi a Grub 27.07.2007 | 09:53
                    Avatar srigi   Používateľ
                    Ja to robim vzdy tak, ze nainstalujem prvy Linux aj s GRUBom (ziadne boot-menu).
                    Na volnu partisnu potom nainstalujem druhy Linux, instalaciu jeho zavadzaca zakazem.
                    Bootnem do prveho Linuxu (inak to ani nejde - nie je menu),
                    primontujem partisnu s druhym linuxom,
                    vezmem z jeho /boot adresara jadro, ramdisk-obraz a System.map
                    a kopnem to do /boot prveho linuxu, do nejakeho podadresara.
                    Potom uz len poladim /boot/grub/menu.lst podla riadkov prveho linuxu
                    a vsetko po restarte funguje.
                    • Re: 2 Linuxi a Grub 27.07.2007 | 13:15
                      Imro15   Návštevník
                      Ked v tom prvom, teda v Slaxe v /boot nieje ziadny taky subor, z ktoreho by sa dalo zobrat startovacie riadky. Su tam len 3 subory: map ,
                      splash.bmp(logo Slaxu),
                      vmlinuz
    • Re: 2 Linuxi a Grub 27.07.2007 | 13:42
      Avatar Fridolín Pokorný Fedora 21  Používateľ
      Slax ti neodporucam instalovat na HDD. Skus radcej Slackware, na ktorom je Slax postaveny. Slax je vyberne liveCD,ale podla mna nie na HDD.
      Grub skus editovat takto:
      # title Slax
      # rootnoverify (a oddiel disku na ktorom je)
      # makeactive
      # chainloader +1

      Takto som nakonfiuroval ja Grub (respektive /boot/grub/menu.lst), ked som mal dve distra na disku a islo mi to, ale funkcnost nezarucujem, lebo newem, ci to je dobre, resp. ci si to dobre pamatam. Editaciou menu.lst nemozes nic pokazit, ak sa budes hrat len v prislusnom riadku, cize len riadok pre Slax ;-)
      vela stastia
      • Re: 2 Linuxi a Grub 27.07.2007 | 14:00
        Avatar Fridolín Pokorný Fedora 21  Používateľ
        mno zabudol som....ale bez tych mreizok # :)